Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fatální omyl podporovatelů vojenských misí

Prezident Zeman, ministryně obrany Šlechtová a mnoho dalších politiků obhajují naše vojenské mise argumentem, že tyto nás chrání před migrací a terorismem.

 Položme si však otázku, nepřispívají spíše vojenské intervence Západu k šíření chaosu, neradikalizují některé obyvatele dotčených zemí a nejsou vlastně příčinou uprchlických vln? Vezměme si to po řadě. Američané podporovali afgánské mudžahedíny v boji proti Sovětům, ale ti se jim odvděčili tím, že poskytly útočiště Al Kajdě, která provedla teroristický útok na budovy Světového obchodního centra. Američané kontrovali útokem na Afganistán a ustavením loutkové vlády, které se ovšem ani po dlouhých letech nepodařilo stabilizovat situaci, místo toho roste vliv radikálních islamistů a hospodářská situace je neutěšená, což vede desetitisíce obyvatel této země k emigraci, nejčastěji do Evropy.  Podobná situace se opakovala po napadení Srbska vojsky NATO v rámci řešení tzv. Kosovské krize. Navzdory mírovým dohodám, které garantovaly územní celistvost Srbska, došlo k vyhlášení samostatnosti Kosova, které ovládli váleční zločinci z UCK. Tento kvazi-stát přežívá jen díky tučným evropským dotacím, které rozkrádají mafiánské špičky, a zbídačené obyvatelstvo prchá před chudobou do bohatých evropských států. Další ukázkou krátkozraké politiky Západu byla invaze do Iráku, která měla údajně zamezit Saddámu Husajnovi použít zbraně hromadného ničení, které měl vlastnit. Žádné zbraně se sice později nenašly, ale co, chybička se přece může vloudit a ty statisíce mrtvých, které válka přinesla, přece vyváží nastolení demokracie v této zemi. Nějakou demokracii tam sice dnes mají, ale přesto desetitisíce Iráčanů raději volí úprk do bohaté Evropy, než aby žili v zemi rozvrácené válkou.

V roce 2011 zahájila skupina zemí vedená Francií a Británií leteckou kampaň na podporu protirežimních sil v Libyi. Režim padl a v zemi vypukl chaos a občanská válka, která probíhá do dnes. Libye se stala otevřenou branou do Evropy, kterou ještě do nedávna proudili do Evropy tisíce migrantů z Afriky. A nakonec Sýrie. Po propuknutí tzv. Arabského jara v této zemi se Západ rozhodl podpořit tzv. umírněnou opozici zbraněmi a pomoci s výcvikem jejich ozbrojených sil. Posléze se ale zjistilo, že vlastně žádná umírněná opozice neexistuje, tedy s výjimkou syrských Kurdů, a že vycvičení vojáci i s dodanými zbraněmi přebíhají k islamistům a likvidují nejen vládní vojáky, ale i příslušníky ne sunnitských menšin. Výsledek – opět statisíce uprchlíků mířících z části i do Evropy, kde je pozvala německá kancléřka Merkelová. Nedávno publikovaná studie uvádí, že pro Německo bude úspěchem, když se jim do dvaceti let podaří zaměstnat alespoň polovinu z příchozích „inženýrů a lékařů“, což ovšem bude znamenat, že příchozí budou nadále břemenem pro německý rozpočet, protože aby na sebe uprchlíci vydělali, musely by jich být zaměstnány, alespoň dvě třetiny.

Stojí tedy Západu, potažmo České republice, za to, účastnit se těchto vojenských dobrodružství? Evropě určitě ne, možná jen USA, kterým tyto války přináší kšefty pro zbrojařské firmy, tedy zaměstnanost a tím pádem také větší výběr daní. Evropě přináší tyto mise jen náklady na integraci uprchlíků, náklady na posílení obrany svých hranic – tedy v podstatě poskytování výpalného Turecku a přímé vojenské výdaje, které jen u nás činí přes dvě miliardy korun ročně. Oponent možná namítne, že naše mise jsou většinou nebojové a že slouží především ke stabilizaci situace. Ano, toť paradox! Stabilizujeme země, na jejichž rozvrácení jsme se buď přímo podíleli, nebo kde jsme agresi alespoň podporovali. Je naivní si myslet, že nasazení našich vojáků např. v Afganistanu přinese této zemi klid a demokracii. Je zcela zřejmé, že většině Libyjců, Afgánců, Iráčanů a i mnohým obyvatelům Sýrie a Kosova jsou naše hodnoty ukradeny a nevidí příliš rádo, když se jim někdo „montuje“ do jejich záležitostí. Nic proti pomoci válečným uprchlíkům, ale nejlépe je pomáhat jim tam, kde mají blízko ke svému domovu, jako např. Syřanům v Jordánsku. Dvě miliardy, které každoročně vydáváme na vojenské mise, by šly jistě lépe použít na rozvojovou pomoc, zabezpečení hranic EU, či právě na pomoc uprchlíkům, jako těm v Jordánsku. Vojenská intervence má své oprávnění jedině v případě genocidy jako byla ta ve Rwandě, ale jinak je v podstatě kontraproduktivní, zejména jde-li v ní o snahu naroubovat demokracii do oblasti tak kulturně odlišné jako je oblast islámské civilizace. Media a politici sice mohou donekonečna opakovat svou mantru o tom, že vysílání vojáků do zahraničí brání přílivu uprchlíků a šíření terorismu, ale každý, kdo vidí dlouhodobé výsledky vojenské přítomnosti Západu ve výše zmíněných zemích, už zjistil, že tudy cesta nevede.

Autor: Aleš Merta | středa 16.5.2018 13:10 | karma článku: 46,11 | přečteno: 7367x
  • Další články autora

Aleš Merta

Krajské volby jsou před námi, smete vládní strany tsunami?

Hrozny hněvu se nalévají. Nekompetentní vládní politika, ekonomické problémy, nedodržování předvolebních slibů atd., to vše vyvolává vztek u mnoha voličů, kterým se teď naskytne příležitost to vládním stranám spočítat.

12.9.2024 v 18:07 | Karma: 22,83 | Přečteno: 615x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

Rozhodovala Ukrajina o nás, bez nás?

Ukrajina má plné právo se rozhodnout, zda bude s Ruskem jednat, či ne. My ani nikdo jiný nemá právo rozhodovat za ni, do ničeho ji nutit, či zasahovat Ukrajincům do jejich záležitostí.

22.8.2024 v 19:27 | Karma: 30,59 | Přečteno: 893x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

Sedmilháři z ODS

Pamatujete si ještě všichni, jak před volbami do EP brojil pan Vondra a spol. proti Green Dealu, jak odeesáci slibovali jeho revizi?

14.7.2024 v 12:08 | Karma: 37,51 | Přečteno: 1085x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

Stát v roli energo-šmejdů

Může vás stát nutit platit za službu, kterou nevyužíváte? Odpověď zní může, ale není to férové a poněkud to připomíná praktiky tzv. energo-šmejdů.

4.7.2024 v 19:23 | Karma: 32,78 | Přečteno: 709x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

Sociálně-demokratické STAČILO!, nebo spíše Waterloo

Současné vedení SOCDEM přišlo s plánem, jak přivést zpět voliče, které mu přebralo hnutí ANO. Plán má ovšem několik slabin.

26.6.2024 v 19:28 | Karma: 14,41 | Přečteno: 422x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data

14. října 2024

Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních...

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

9. října 2024  15:24

Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

9. října 2024  21:41

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

10. října 2024  14:33

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...

Jak Chuanyta uklízí ghetto. Loni se do Mojžíře báli i řidiči MHD, teď je tam lépe

15. října 2024

Premium Zdemolované koše a lavičky, nepořádek, záškoláctví i drogy. Do ústecké čtvrti Mojžíř před rokem...

Zrevidujte Green Deal, volá hospodářská komora. Některé plány jsou nesplnitelné

15. října 2024

Výrazných ústupků v evropských plánech na snižování emisí chce dosáhnout Hospodářská komora ČR v...

V Íránu sílí volání po jaderné zbrani. Názor mění i lidé, kteří režim „nemusí“

15. října 2024

Premium Zatímco svět se chystá na další kolo eskalace mezi Izraelem a Íránem, mnozí obyčejní Íránci, kteří...

Odlesňovací nařízení EU je likvidační, varují kavárníci. Data nejde doložit

15. října 2024

Premium Kavárenský sektor v EU může mít už za rok vážné potíže. Platnost evropské směrnice zabývající se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 280
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1940x
Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Seznam rubrik