Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čí zájmy hájí ministryně Černochová?

Urputná snaha ministryně obrany p. Černochové prosadit nákup amerických letounů F-35 nastoluje otázku, zda tento nákup prosazuje v zájmu České republiky, nebo spíše v zájmu Spojených států, či dokonce jen v zájmu nějaké ..

lobbistické skupiny.

Tématu nákupu letounů F-35, za horentní sumu 120 mld. korun plus další stamiliardové výdaje za modernizace letišť a samotných letounů, o provozních nákladech nemluvě, se tady na blogu věnovalo několik článků, přičemž poslední byl od pana Červenky. Pan Červenka se ve svém blogu zamýšlel nad tím, zda v této době, kdy naše ekonomika skomírá, je rozumné, investovat obrovské částky do amerických vojenských letounů, a zda letouny parametrů F-35 vůbec potřebujeme. Jestli jsem správně pochopil závěr jeho úvahy, tak pan Červenka, a s ním i mnoho diskutujících pod jeho článkem mají za to, že pro obranu vzdušného prostoru ČR není pořízení těchto strojů nezbytné, že je možno hledat i levnější řešení, třeba pořízením švédských stihaček Gripen poslední generace a nákupem moderních prostředku PVO, např. amerického systému Patriot. Nákup F-35 by měl podle většiny diskutujících snad jen význam pro posílení pozic NATO, ale konkrétně pro naši republiku by představoval jen zbytečně drahou hračku.

A tady vyvstává další otázka, tedy proč se naše vláda, a především ministryně Černochová, nedrží staré zásady, že spotřebitel by měl při nákupu zejména brát na zřetel poměr mezi užitnou hodnotou nakupovaného zboží a jeho cenou. Urputná snaha o nákup F-35 vyvolává pochybnosti, jestli tady jde čistě o nákup v zájmu ČR, nebo jen vyhověním tlakům ze zahraničí, či od nějakých lobbistických skupin. Lze chápat, že armádě se nákup drahé „hračky“ zamlouvá, a chová se jako puberťák, který po rodičích požaduje nákup nejdražší značkové obuvi i když stejnou službu mu poskytne i ta neznačková, značně levnější. Paní ministryně a naše vláda by si ale měli uvědomit, v jaké ekonomické situaci se naše země nachází, a konat podle toho. Místo toho dnes na jedné straně vládní politici požadují, aby si lidé utahovali opasky, a na straně druhé chtějí rozhazovat plnými hrstmi, což lze přinejmenším označit za pohrdání vlastními občany.

Vláda používá v argumentaci pro nákup F-35 hrozbu ze strany Ruska, ale když vidíme jeho neúspěchy ve válce na Ukrajině, tak je snad všem zřejmé, že je to spíše papírový drak, navíc ekonomicky i vojensky vyčerpaný. Ovšem jako záminka k militarizaci a k obrovským investicím do zbrojení se hrozba Ruskem jistě hodí, což samozřejmě hřeje u srdíčka nejednoho zástupce zbrojařské lobby, který má takříkajíc vystaráno. No, a možná taky něco ukápne i do kasiček zainteresovaných politických stran, či politiků, což není světe div se, nic nového. Také americká vláda jistě uvítá, když evropské země, tedy i ČR budou nakupovat americké zbraně, což na jedné straně zvyšuje americkou zaměstnanost a přináší nemalé prostředky i do americké vládní kasy, a na straně druhé zvyšuje závislost Evropy i ČR na Spojených státech, které mají odběratele svých zbraní v hrsti skrze jejich servis, dodávky náhradních dílů, munice atd.

Jak to tak vypadá, tak o nákupu letounů F-35 bylo již v podstatě rozhodnuto. Zcela bylo opominuto výběrové řízení, které by mohlo pomoci stlačit cenu, představit případná alternativní řešení a zejména dát obchodu transparentnost, která při našich zbrojních nákupech již tradičně chybí. Opět tady zůstane pachuť, že nebylo konáno v zájmu občanů ČR, že tady opět zvítězily nějaké vyšší zájmy, opět přetrvá podezření, že někomu něco uvízlo za nehty. Ovšem tak už to u nás chodí.

 

https://www.securitymagazin.cz/defence/gripen-muze-byt-lepsi-volbou-nez-f35-a-nepresnosti-ministryne-obrany-1404070923.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

https://www.securitymagazin.cz/defence/nervozni-ministryne-cernochova-ostre-proti-byvalem-veliteli-letectva-mikulenkovi-dovolil-si-zapochybovat-o-nakupu-f35-1404071250.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=111320031&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-hodina-letu-f-35-by-se-mohla-vejit-do-600-tisic-uvedli-americane-214363#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest203_personalizovany_layout_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Autor: Aleš Merta | úterý 5.9.2023 21:43 | karma článku: 37,38 | přečteno: 1176x
  • Další články autora

Aleš Merta

Děkuji ti Danuše

A nejen tobě, ale všem těm Zeleným, SOCDEMákům, blogerům, no prostě všem, kteří se do mě snažili navážet v průběhu, a hlavně v závěru mé předvolební kampaně.

9.6.2024 v 23:12 | Karma: 33,71 | Přečteno: 1202x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Chcete korespondenční volbu, změňte ústavu

Má člověk, který žije dlouhodobě v zahraničí, který má dvojí občanství, který bude brát např. německý důchod, rozhodovat o vládě v Česku,

10.5.2024 v 8:31 | Karma: 33,39 | Přečteno: 742x | Diskuse| Společnost

Aleš Merta

Za terorismus nebude nikdo stíhán

Vyšetřování skončilo, zapomeňte. Nikdo nebude oficiálně obviněn, nikdo nebude trestně stíhán, na nikoho nebude vydán mezinárodní zatykač, ani se nebude konat soud.

2.5.2024 v 18:17 | Karma: 20,70 | Přečteno: 407x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Volby do Evropského parlamentu rozhodne "pražská kavárna"

Petr Fiala si po téhle radostné novině asi musel mnout ruce a možná, že i nějaká sklenička něčeho ostřejšího, nebo moravského vínka o sebe cinkla.

13.3.2024 v 19:06 | Karma: 34,78 | Přečteno: 4001x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Do Evropského parlamentu pod praporem nacionálního konzervatismu

SPD, ODS, ANO, KDU – ČSL, ČSSD, KSČM i Přísaha, to jsou jen ty hlavní strany, které se rozhodly vytáhnout do boje o křesla v EP pod praporem nacionálního konzervatismu.

8.3.2024 v 10:43 | Karma: 13,75 | Přečteno: 360x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

VIDEO: Seniorku sledoval z obchodu až domů. Policie hledá zloděje v kšiltovce

15. června 2024  12:43

O peněženku se skoro sedmi tisíci korunami přišla seniorka, která se vracela z nákupu v obchodním...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Do Česka se vrací bouřky a lijáky. Hrozí i to, že se zvednou hladiny řek

15. června 2024  12:19

Přímý přenos Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu v poledne vydal výstrahu před bouřkami, které mohou...

Prezident Pellegrini nastoupil do úřadu. Složil slib před národem

15. června 2024,  aktualizováno  12:18

Vítěz dubnových prezidentských voleb na Slovensku Peter Pellegrini se ujal úřadu. Inaugurace začala...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 273
  • Celková karma 29,27
  • Průměrná čtenost 1970x
Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Seznam rubrik