"American idiot"
Konec studené války a pokrok v evropské integraci otevíral Evropě dveře, aby se stala plnohodnotnou velmocí, která má reálný vliv na chod světa. Nyní, třicet let poté, je Evropa v rozkladu, neschopná řešit své vlastní problémy, natož pak významně zasahovat do světové geopolitiky. Migrační krize, ke které významnou měrou přispěla agresivní politika USA, jež destabilizovaly politickou situaci na Blízkém Východě a na severu Afriky, znemožňuje Evropě soustředit se na opravdové problémy, tedy např. vyřešit únik obrovských finančních prostředků do daňových rájů, či vymyslet jak účinně optimalizovat dotační politiku. Spojené státy také vyostřují spory s Ruskem, a spolu s některými evropskými představiteli přispěli k rozpadu Ukrajiny, když akceptovali nelegální převrat v Kyjevě. O tom, že Rusko nebude nečinně přihlížet rozšiřování západního vlivu ke svým hranicím a snahám učinit z ruskojazyčných obyvatel občany druhé kategorie, bylo všem nejspíše jasné, ale za pokus to prostě stálo[1]. Následující kroky Ruska jsou prezentovány jako výraz jeho agresivní politiky, ale o tom, kdo situaci inicioval, se taktně mlčí.
Aby USA mohly ukázat své svaly, přesouvají svá vojska do Pobaltí, Polska a Rumunska a ke stejnému kroku tlačí i své „spojence“ z paktu NATO. I když politici a média tvrdí, že NATO je velmi demokratická instituce tak každý, kdo jen trochu sleduje dění na mezinárodní scéně ví, že NATO je především prodlouženou rukou zahraniční politiky Spojených států, která „spojence“ využívá zejména k prosazování amerických národních zájmů. Tlak na navyšování výdajů na obranu vysává veřejné rozpočty a je v podstatě z pohledu „spojenců“ nesmyslný. Trumpovy řeči, že evropští "spojenci" přispívají málo do aliančního rozpočtu a něco USA dluží jsou jen plané tlachy, jak to v sobotním Právu napsal komentátor Jiří Roškot. Již dnes dosahují vojenské rozpočty evropských členů NATO téměř vojenských rozpočtů Číny a Ruska dohromady a jejich další navyšování slouží jen k plýtvání, k podpoře předražených nákupů vojenského materiálu, či k nákupu materiálu, který je zbytečný, či nekvalitní. Z této politiky tyjí jen zbrojovky, což logicky vysvětluje nynější fantasmagorické požadavky amerického prezidenta na navýšení výdajů na zbrojení na čtyři procenta HDP. Ne nadarmo označovali demonstranti Trumpa v Londýně, kde se přesunul z Bruselu, titulem „american idiot“, což je označení, které si už dříve vysloužil jiný americký prezident od skupiny Green Day. Dalším nedávným americkým podrazem na své evropské „spojence“, bylo rozšíření ekonomických sankcí na firmy, jenž poruší americké embargo na obchod s Iránem, které USA na tento stát uvalily po jednostranném vypovězení tzv. jaderné smlouvy. Pokud mají Spojené státy problém se snahou Iránu pasovat se do role regionální mocnosti je to jejich věc, ale je zavrženíhodné nutit do stejné politiky ostatní státy, které mají poněkud jiný pohled na věc.
Spojeným státům se rozplývá sen o Americe, jako jediné světové supervelmoci. Ekonomika je zadlužená, strmě rostou rozdíly mezi menšinou bohatých a většinou chudých obyvatel USA a zdravotní a sociální systém obecně příliš nefunguje. Zahraniční politika, podpořena vojenskou silou je tedy z jednou mála oblastí, ve které hrají USA světový prim. Je paradoxem, že vysoké výdaje na zbrojení si Spojené státy mohou dovolit jen zásluhou půjček z Číny, která je největším americkým věřitelem, ale současně také největší americkým rivalem. Trump není génius, řídí se jen starým heslem – rozděluj a panuj. Strašení ruskou hrozbou, poškozovaní evropské ekonomiky, snaha poštvat proti sebe evropské státy viz Nord Stream II, destabilizace regionů z niž pak přicházejí uprchlíci, tak má, podle USA, nejspíše vypadat rovnocenné partnerství. Evropští i naši politici se nám pomocí masmédií snaží vsugerovat pocit, že příčiny našich současných problémů leží někde jinde, čímž se snaží zakryt svou slabost a neschopnost postavit se americké politice. Toto vymývání mozků celkem funguje, ale jak říká staré přísloví: lidi můžete oblbovat, ale ne všechny a ne donekonečna.
[1] Na možný rozpad Ukrajiny, pokud tato nezůstane nárazníkovou zemí, upozorňoval již roku 1993 americký vědec Samuel Huntington viz Samuel P. Huntington Střet civilizací str. 193 - 195
Aleš Merta
Izrael ihned věděl, s kým má tu čest
Západ opět navazuje na svou katastrofální blízkovýchodní politiku, a opět na to doplatí. Izrael ví, která bije. Západní naivita je nekonečná.
Aleš Merta
Národní zájem Slovenska, kontra národní zájem Spojených států
Základním principem v mezinárodní politice je národní – mocenský zájem, v rámci kterého mohou státy použít k prosazování svých cílů všech prostředků, tedy i násilí, zrady spojenců, ekonomického nátlaku apod.
Aleš Merta
Ovlivní tragédie v Magdeburgu německé volby?
Útočil v Magdeburgu islámský, či pravicový terorista, nebo to byl jen člověk duševně vyšinutý, či tak pachatel činil pod vlivem drog?
Aleš Merta
Armáda hodlá verbovat i „kriply“
Vojenský rozpočet roste nebývalým tempem, ale armáda má velký problém. Nedostává se ji vojáků a přibývá i Čechů, kteří nejsou ochotni bránit vlast se zbraní v ruce.
Aleš Merta
ANO ve službách velkokapitálu
ANO solárním baronům, ANO uhlobaronům, tak vyzněla poslední debata Otázek Václava Moravce v podání místopředsedy ANO Karla Havlíčka, a tak vyznělo i dnešní hlasování poslanců ANO o novele energetického zákona.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Hrozí destabilizace Slovenska, tvrdí tajná služba. Matovič má Fica za blázna
Slovenská civilní tajná služba SIS oznámila, že získala závažné informace o organizované dlouhodobé...
ANO a SPD budou blokovat vyšší poplatky ČT. Babiš označil Foltýna za magora
Lídři opozičních hnutí ANO Andrej Babiš i SPD Tomio Okamura ve Sněmovně oznámili, že budou blokovat...
Co můžeme čekat, drahý příteli? Putin a Si si volali hned po Trumpově slibu
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching spolu telefonovali krátce...
Konec ručního uklízení toalet. Všechno udělá robot řízený umělou inteligencí
Špičkovou technologii a revoluci v hygieně – nejen to slibuje zákazníkům společnost Primech AI díky...
- Počet článků 289
- Celková karma 21,80
- Průměrná čtenost 1902x