Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vánoce začínají v srpnu

Čokoládového Mikuláše jsem letos zbystřila už v září. Myslela jsem, že ho v regálu nechali od loňska – a ono ne! Jaké by to bylo, kdyby nějaký geniální reklamní kouzelník vymyslel ještě na podzim nový konkurenční svátek konzumu ?

   Nějak mi připadá, že ty Vánoce začínají čím dál tím dřív. V podstatě je to tak, že s končícími prázdninami už obchodní mágové netrpělivě čekají, až na nás budou moci vytáhnout nějaký ten vánoční trumf v podobě obřího čokoládového Mikuláše, blikající hvězdy zase o trochu víc než vloni, super designového stromku dle poslední módy. A je to čím dál dřív. Vloni to byl říjen a letos už září! Kam až to půjde dál? Počítám, že příští rok budeme první vánoční dárky okukovat už v srpnu!

   No a supermarkety nejsou jediné, kdo na tuto vlnu najíždějí. Pusťte si rádio, televizi, internet, za chvíli, abych se bála pustit plyn a otevřít ledničku. Linou se všude reklamy na to nejlepší vánoční zboží, do toho reklamy na půjčky, abyste si to zboží mohli co nejsnáze a rychle zakoupit. Pamatuji se, jak kolegové moderátoři v rádiu před Vánocemi vždy úpěli, když museli pouštět do rádia místo písniček ty několikaminutové bloky předvánočních reklam na spotřebovávání čehokoliv.

    V čem je problém? No, kdyby byl nějaký pořádný podzimní  svátek, na který by se obchodníci mohli upnout, aby nás Vánocemi nemuseli strašit už v září, tak by asi bylo vystaráno. Napadá mě namátkou svatý Václav, 28.říjen, Halloween, sv.Martin. Dobře, pokusím se nastínit, jak by mohli marketéři těchto svátků využít obchodně – třeba se to ujme.

    Pěkně popořádku: svatý Václav byl 28.září chladnokrevně zabit, když jel z hostiny. No, je pravda, že to by chtělo opravdového reklamního iluzionistu, aby na tohle téma vymyslel nějaký pěkný reklamní tahák. Třeba na Svatováclavskou hostinu spojenou s bezpečným odvozem domů. Dobře, tak 28.říjen. To už je lepší! Tady kdyby se vžilo něco jako podzimní americký Thanksgiving day (Dívkuzdání), tak mohou obchodníci nabízet krocana, krůtu, ale klidně bych do toho šla i s českým králíkem ušákem. V Americe se prodá jen na tento den krocanů za tři miliardy dolarů! Američani chodí nakupovat, jsou průvody, kouká se na americký fotbal. Tak u nás můžeme taky do průvodu, u toho si nakoupíme a fotbálek si můžeme pustit taky a k tomu dobré pivko Masarykova jedenáctka. Halloween je něco mezi Ein kessel buntes (pro dříve narozené – byla to pokleslá televizní východoněmecká estráda) a Dušičkami, nic méně obchodníci by si tu mohli namastit kapsu též. Dýně, polévky z dýně, pečená dýně, vyřezávaná dýně, dýně jako pokladnička, sakra z dýně jde udělat úplně všechno. A do toho se nám začíná promítat dlouhá noc a hnusné počasí. Takže se nabízí prodej baterek, lampiček, dek, deštníků, dále alkoholu všeho druhu na zahřátí, no a kdyby se zavedla i tady halloweenská koleda, tak mají vůbec obchodníci s cukrovinkami a ovocem žně! No a nakonec sv.Martin. Tady už se jisté obchodnické krůčky udělaly, ala stále je to slabota. Svatomartinské víno, svatomartinská husa, ale to by mohl být jen začátek. Martin jezdí přece na koni! Takže co taková konina: „Bytem voní konina, já maluju Lenina“ má v jedné básničce Karel Kryl. Tak dobře, když ne konina, tak co prodej zimních bund, zimních rukavic a čepic, všeho zimního. A vždyť Martin nám přináší sníh, takže také sněhové lopaty, frézy, reklama na nové lanovky, sněžná děla, sněhuláka, sněženky….aha, to jsem ujela.

    Už vidím, jak se ofrňujete. Tak dobře, Vánoce jsou opravdu velký tahák. Obchodnická číslovka Jedna. Největší svátek konzumu, největší masakr cen, předvánočních slev, předvánočních půjček na to, co nepotřebujeme. No tak jo. Tak hold budeme muset ty koledy, stromečky, hvězdy, zvonečky a Mikuláše vydržet už od září. Jen doufám, že za pár let se nebude začínat s předvánoční reklamou už 1.ledna.

Autor: Zuzana Růžičková | sobota 11.11.2017 16:25 | karma článku: 13,16 | přečteno: 521x
  • Další články autora

Zuzana Růžičková

Zatrolené přijímačky

Umí současné přijímačkové testy roztřídit budoucí studenty? Mají pravdu kritici jednotné zkoušky, že je diskriminační a příliš náročná? A nebo se naopak mají na SŠ dostat jen studijní typy dětí a rodiny mají lépe vybírat školu?

6.5.2023 v 13:49 | Karma: 36,86 | Přečteno: 3655x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Nelegální domácí úkoly

Zadávání povinných domácích úkolů je nelegální. Říká pedagožka a aktivistka. DÚ je možné známkovat i hodnotit. Tvrdí naopak mluvčí MŠMT. Využívání úkolů je plně v souladu se školským zákonem. Říká zástupce inspekce. Tak jak to je?

9.4.2023 v 13:14 | Karma: 38,24 | Přečteno: 6640x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Místo učitelů amatéři. Místo slušných platů pedagogů podfuk.

Novela zákona o pedagogických pracovnících se zmítá v křečích a bude to mít trvalé následky na české školství. Vládní poslanci hodili vidle do zvyšování platů pedagogů a zároveň chtějí za katedry pustit amatéry.

8.4.2023 v 9:05 | Karma: 40,92 | Přečteno: 7765x | Společnost

Zuzana Růžičková

Proč vznikl učitelský kodex bez učitelů ?

Na zveřejněném učitelském kodexu spolupracoval kde kdo (profesní učitelská organizace jen jedna, navíc malá). Valná většina učitelů se tak na svém profesním kodexu nepodílela a dozvěděla se o něm z médií. Kdo ho vlastně sepsal?

10.12.2022 v 16:08 | Karma: 41,15 | Přečteno: 4223x | Společnost

Zuzana Růžičková

Jak uvažuje ruský zajatec? Zajímavá svědectví přináší videa novináře Zolkina.

Novinář Zolkin vytváří od začátku války jedinečný projekt. Zpovídá ruské „soldáty“, kteří na Ukrajinu přišli jako okupanti. Jde o ty, kteří se buď sami vzdali nebo byli zajati (ukrajinsky „v plenu“). Jeho videa doporučuji.

27.10.2022 v 23:36 | Karma: 26,25 | Přečteno: 1042x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Biden vzdal volby, vybral Harrisovou. Ta chce sjednotit národ a porazit Trumpa

21. července 2024  19:59,  aktualizováno  22:34

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

Západ Bidenovi děkuje za práci. Zajímá nás výsledek voleb, vzkázal Kreml

21. července 2024  21:18,  aktualizováno  22:28

Aktualizujeme Oznámení šéfa Bílého domu Joea Bidena, že odstupuje z kandidatury za své znovuzvolení prezidentem...

V Bulharsku zemřel český turista. Našli jej mrtvého na pláži

21. července 2024  22:25

U bulharského letoviska Primorsko v neděli zemřel Čech. Muž byl v Bulharsku na dovolené. Redakci...

Na koho Biden ukázal? Progresivní Harrisová podporuje Izrael i Ukrajinu

21. července 2024  21:45

Americká viceprezidentka a vystudovaná právnička, ekonomka a politoložka Kamala Harrisová je první...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

  • Počet článků 50
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4266x
Jsem srdcem i duší kantorka, i když původně jsem dělala v rádiu. A protože mě baví psát, tak jsem si spojila současnou a minulou profesi a píšu hlavně o škole, ale občas i o něčem jiném...co život přinese:-)

Seznam rubrik