Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Učitelem snadno a rychle aneb česká cesta do pedagogického pekla

Snižování nároků na učitele je cesta do pekla. Tuto cestu zvolila česká vláda, která předložila novelu zákona o pedagogických pracovnících, jež se právě propírá ve Sněmovně. Hasí tak požár s nedostatkem učitelů.

 Novela má totiž zásadní nedostatek. Obsahuje část, která devastuje naše školství. Zákon má umožnit postavit za katedru před naše děti a vnuky na druhém stupni základních škol (i SŠ) člověka, který nemá pedagogické vzdělání a vzdělání v příslušném oboru (předmětu), který chce učit. Že se vám to zdá zhola nemožné? Tak si přečtěte návrh novely tohoto zákona  (odkaz na novelu zákona č.563/2004 Sb. máte zde ). Jde hlavně o tento text: „ Zaměstnanci, který je absolventem akreditovaného magisterského studijního programu, může ředitel školy písemně uznat předpoklad odborné kvalifikace učitele druhého stupně základní školy nebo učitele všeobecně vzdělávacích předmětů střední školy za splněný na dobu nejdéle 3 let ode dne, kdy tuto pedagogickou činnost začal vykonávat.“ Na paskvil jsem sama upozornila už před rokem tímto článkem.

Během prvního dne platnosti novely by se tak z ředitelů škol (a řekněme i malých školiček o pár žáčcích), stali najednou státem uznaní odborníci na úrovni vysokoškolských profesorů univerzit, které musí splňovat nemalé požadavky na akreditaci svých studijních programů pro učitele. Ty obsahují stovky hodin odborné přípravy v předmětech, které mají učitelé učit, v pedagogice, didaktice, učitelské praxi atd.  Jak se z ředitele školy najednou stane akreditovaný pracovník například pro uznání odbornosti budoucího matikáře, angličtináře, češtináře, když sám je třeba tělocvikář ? Také vám to připadá, jako spadlé z Marsu? Navíc období, kdy si má dotyčný doplnit vzdělání, je dlouhé a nádavkem není v zákonu žádná sankce, co se stane, když si vzdělání nedoplní. Dotyčný si klidně může přecházet od jednoho ředitele k druhému, a ten mu opět po pár letech uzná na další roky kvalifikaci a jede se dál.

 Velké množství kolegů ve středním i starším věku si ještě nedávno muselo dodělávat vzdělání, aby splnili přísné požadavky na učitele 2.stupně ZŠ či SŠ. Dojížděli o víkendech, studovali při práci. A nyní se najednou povýší ředitel školy na toho, kdo bude rozdávat učitelská dobrozdání (nic proti nim a předpokládám, že s novelou mají také problém). Takovou míru degradace si totiž naše povolání nezaslouží.

Voláme-li totiž po vyšší vzdělanosti učitelů, po větší míře suverenity pedagogů, odbornosti, chceme po nich, aby se vzdělávali v digitálních technologiích, uměli pracovat s inkludovanými žáky, problémovými rodinami, řešili výchovné problémy, byli dobrými třídními, odborníky, didaktiky, znalci dětské duše a já nevím co, tak jim nemůžeme zároveň okopávat kotníky a vrážet kudlu do zad. To ovšem vláda touto částí novely právě dělá.

Nechme učit tyto nepedagogy na výjimku tak, jako je to dosud a nedělejme z toho pravidlo. Snižujeme laťku. Setsakramensky se nám to nevyplatí.

Autor: Zuzana Růžičková | středa 16.12.2020 7:15 | karma článku: 30,72 | přečteno: 2339x
  • Další články autora

Zuzana Růžičková

Zatrolené přijímačky

Umí současné přijímačkové testy roztřídit budoucí studenty? Mají pravdu kritici jednotné zkoušky, že je diskriminační a příliš náročná? A nebo se naopak mají na SŠ dostat jen studijní typy dětí a rodiny mají lépe vybírat školu?

6.5.2023 v 13:49 | Karma: 36,86 | Přečteno: 3653x | Diskuse| Společnost

Zuzana Růžičková

Nelegální domácí úkoly

Zadávání povinných domácích úkolů je nelegální. Říká pedagožka a aktivistka. DÚ je možné známkovat i hodnotit. Tvrdí naopak mluvčí MŠMT. Využívání úkolů je plně v souladu se školským zákonem. Říká zástupce inspekce. Tak jak to je?

9.4.2023 v 13:14 | Karma: 38,24 | Přečteno: 6640x | Diskuse| Společnost

Zuzana Růžičková

Místo učitelů amatéři. Místo slušných platů pedagogů podfuk.

Novela zákona o pedagogických pracovnících se zmítá v křečích a bude to mít trvalé následky na české školství. Vládní poslanci hodili vidle do zvyšování platů pedagogů a zároveň chtějí za katedry pustit amatéry.

8.4.2023 v 9:05 | Karma: 40,92 | Přečteno: 7762x | Společnost

Zuzana Růžičková

Proč vznikl učitelský kodex bez učitelů ?

Na zveřejněném učitelském kodexu spolupracoval kde kdo (profesní učitelská organizace jen jedna, navíc malá). Valná většina učitelů se tak na svém profesním kodexu nepodílela a dozvěděla se o něm z médií. Kdo ho vlastně sepsal?

10.12.2022 v 16:08 | Karma: 41,15 | Přečteno: 4221x | Společnost

Zuzana Růžičková

Jak uvažuje ruský zajatec? Zajímavá svědectví přináší videa novináře Zolkina.

Novinář Zolkin vytváří od začátku války jedinečný projekt. Zpovídá ruské „soldáty“, kteří na Ukrajinu přišli jako okupanti. Jde o ty, kteří se buď sami vzdali nebo byli zajati (ukrajinsky „v plenu“). Jeho videa doporučuji.

27.10.2022 v 23:36 | Karma: 26,12 | Přečteno: 1040x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 50
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4266x
Jsem srdcem i duší kantorka, i když původně jsem dělala v rádiu. A protože mě baví psát, tak jsem si spojila současnou a minulou profesi a píšu hlavně o škole, ale občas i o něčem jiném...co život přinese:-)

Seznam rubrik