Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Moje babička VIP

Babička byla jednoznačně Velmi Důležitá Osobnost. Nejen pro mě.  Za měsíc by jí bylo 106 let. Před týdnem měla pohřeb. Jaký je recept na dlouhověkost? Pěstování vztahů.

Babička byla nejstarší ve městě a jedna z nejstarších obyvatel v republice. Zatímco více jak stoletých lidí je u nás několik stovek, v jejím věku by se lidé v České republice dali spočítat na prstech jedné ruky. Je to prostě vzácný úkaz.

O to je to vzácnější, že se až do posledního roku života držela ve velice dobré kondici. Když šla do společnosti, brala si boty na podpadku , bez „udělané“ hlavy by nevytáhla paty, kupovala si nové boty, oblečení, aby dobře vypadala a „reprezentovala“, byla to přirozená dáma. Doma by si nikdy nevzala tepláky, vždy byla upravená. Ve svých 104 letech absolvovala například taneční mé dcery včetně věnečku. O vše se zajímala. Také chtěla o nás všechno vědět a slyšet. Takže úsměvné vždy bylo rychlé hledání „ucha“ čili naslouchátka, abychom jí mohli povědět všechny novinky. (Sluch byl však její jediný velký hendikep.)

Ptáte se, co dokáže člověka nabudit, aby se dožil tak vysokého věku? Četla jsem různé spekulace a lidé se oprávněně ptají po receptu na dlouhý život. Někteří mudrci tvrdí, že to bude stravou, střídmým životem. Někteří dávají přednost vysvětlení o dobré zdravotní péči, která nám prodlužuje život. Někteří hledají tajný recept takových lidí. (Jestli například nekonzumují nějaké bylinky, léky nebo snad stopečka něčeho dobrého na noc…)

Pokud měla babička něco takového schovaného pod postelí, tak to opravdu nevím. Ale rozhodně se shodnu s panem farářem, který ve smuteční řeči označil jako hlavní rys naší babičky „pěstování vztahů“. Ano, to bylo to, čím byla nejvíce typická a co jí věk prodloužilo do extrémní délky. Nezpochybňuji vliv stravy, péče a střídmosti na prodlužování věku. Bez úzkých vztahů pěstovaných každodenně, si však troufnu tvrdit, že by zde tak dlouho nebyla. Měla rozhozenou síť napříč celou širokou rodinou od Čech až na její rodnou Moravu. A nejen to. V ulici se na ní každý doptával, jak se má. Děti zcela instinktivně chodili hned za ní – za babičkou. A nemusela to být jen pravnoučata. Jakmile se v domě objevilo nějaké dítě, jaksi automaticky navázalo s babičkou oční kontakt, ta se usmála a napřáhla většinou ruce směrem k malému návštěvníkovi.

Jak snadné je „to zabalit“ v těchto letech, kdy si vzpomenete, byl pro mě také silný zážitek. Bylo jí kolem stovky, když na ní přišel nějaký zřejmě zásadní životní splín. Prostě se rozhodla, že bude konec. Nejedla, nepila. Jak to zvrátit? Pamatuji se, že jsme se s dětmi sbalili z lyžařské dovolené a přijeli babičku „uzdravovat“. Babička nesnášela nemocnice. A tak se místo obrazu pověsila kapačka a za každou dokapanou jednotku jsme si dali spolu panáka. Byli jsme tam tak dlouho, až to všechno vykapalo…takovej hezkej večírek. Jsem ráda, že si ho pamatuju.

Nebyla to přitom žádná poddajná osoba. Měla poměrně silnou osobnost, svoje názory a nerada si nechávala něco vnutit. I proto jsme se tak spolu skamarádily. Mám takové lidi moc ráda. Sledovala politiku, chodila i do posledních let života k volbám (měly jsme obě stejný vkus). Pamatuji se, jak kolegyně z novin volala, že jí přijde k narozeninám udělat fotku do novin, protože z rozhovoru by asi nic nebylo (jako že už babička asi moc nemluví). Jak se pak divila, co je babička za „přírodní úkaz“. Jako recept pak dala čtenářům regionálních novin doporučení na dlouhověkost: „Nekouřím, nepiju, nefetuju“.

Byla o 60 let starší než já, ale názory a postoje měla velmi mladé. A proto ji mohu označit kromě titulu babička i za svoji kámošku. Kámošku VIP.

Autor: Zuzana Růžičková | středa 7.2.2018 10:50 | karma článku: 20,93 | přečteno: 579x
  • Další články autora

Zuzana Růžičková

Zatrolené přijímačky

Umí současné přijímačkové testy roztřídit budoucí studenty? Mají pravdu kritici jednotné zkoušky, že je diskriminační a příliš náročná? A nebo se naopak mají na SŠ dostat jen studijní typy dětí a rodiny mají lépe vybírat školu?

6.5.2023 v 13:49 | Karma: 36,86 | Přečteno: 3655x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Nelegální domácí úkoly

Zadávání povinných domácích úkolů je nelegální. Říká pedagožka a aktivistka. DÚ je možné známkovat i hodnotit. Tvrdí naopak mluvčí MŠMT. Využívání úkolů je plně v souladu se školským zákonem. Říká zástupce inspekce. Tak jak to je?

9.4.2023 v 13:14 | Karma: 38,24 | Přečteno: 6640x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Místo učitelů amatéři. Místo slušných platů pedagogů podfuk.

Novela zákona o pedagogických pracovnících se zmítá v křečích a bude to mít trvalé následky na české školství. Vládní poslanci hodili vidle do zvyšování platů pedagogů a zároveň chtějí za katedry pustit amatéry.

8.4.2023 v 9:05 | Karma: 40,92 | Přečteno: 7765x | Společnost

Zuzana Růžičková

Proč vznikl učitelský kodex bez učitelů ?

Na zveřejněném učitelském kodexu spolupracoval kde kdo (profesní učitelská organizace jen jedna, navíc malá). Valná většina učitelů se tak na svém profesním kodexu nepodílela a dozvěděla se o něm z médií. Kdo ho vlastně sepsal?

10.12.2022 v 16:08 | Karma: 41,15 | Přečteno: 4223x | Společnost

Zuzana Růžičková

Jak uvažuje ruský zajatec? Zajímavá svědectví přináší videa novináře Zolkina.

Novinář Zolkin vytváří od začátku války jedinečný projekt. Zpovídá ruské „soldáty“, kteří na Ukrajinu přišli jako okupanti. Jde o ty, kteří se buď sami vzdali nebo byli zajati (ukrajinsky „v plenu“). Jeho videa doporučuji.

27.10.2022 v 23:36 | Karma: 26,25 | Přečteno: 1042x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Harrisová je naše sestra, kasá se indická vesnice jejích prarodičů

25. července 2024  9:16

Vstup viceprezidentky Kamaly Harrisové do souboje o Bílý dům rozpoutal v malé indické vesnici...

Senát rozhoduje o zrušení zaručené minimální mzdy v soukromém sektoru

25. července 2024  6:03,  aktualizováno  9:10

Přímý přenos Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schvalují ve čtvrtek senátoři. Když to projde,...

KOMENTÁŘ: V Bruselu nic nepochopili, přidala se politika izolace, píše Babiš

25. července 2024  9:06

Už skoro měsíc s pobavením sleduji manévry kolem naší nové frakce v Evropském parlamentu. Patrioti...

Aktivisté se přilepili na plochu letiště ve Frankfurtu, ochromili provoz

25. července 2024  7:13,  aktualizováno  8:47

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

  • Počet článků 50
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4266x
Jsem srdcem i duší kantorka, i když původně jsem dělala v rádiu. A protože mě baví psát, tak jsem si spojila současnou a minulou profesi a píšu hlavně o škole, ale občas i o něčem jiném...co život přinese:-)

Seznam rubrik