Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

FOTOBLOG pro lyžařské gurmány - TOP 5 na kolotoči Sella Ronda.

Lyžování je super zábava a ve výjimečném prostředí je to zážitek na druhou. Vybírám jako ochutnávku pět vyzkoušených míst v top evropském lyžařském cirkusu Sella Ronda - Dentercëpies, Saslong, Grand Risa, La Longia a Sass Pordoi.

     Sella Ronda je obrovská lyžařská oblast v Itálii v Jižním Tyrolsku čítající několik středisek. Do jednoho z největších lyžařských cirkusů Evropy z Česka jedu autem zhruba 8 hodin přes Německo a Rakousko (Mnichov, Innsbruck). Výjimečnost této oblasti je v propojenosti mnoha lyžařských center, které se nacházejí kolem dokola velkého skalního masivu, jež se tyčí do výšky přes 3 km nad mořem.

   Masiv můžete objet systémem lanovek a vleků ve směru i v protisměru hodinových ručiček, a to buď po oranžové nebo zelené trase. Od základního okruhu se pak paprskovitě rozbíhají další vleky a lanovky do okolních středisek. Přímo na lyžařský kolotoč se nejrychleji napojujeme ve městečkách Corvara, Colfosco, Wolkenstein či Arabba.

   Sella Ronda se dělí do 4 oblastí (Alta Badia, Val Gardena, Val Di Fassa – Carreza a Araba/Marmolada), na které si lze také zvlášť koupit skipas (například když máte s sebou menší děti, které ještě nezvládnou takový nápor kilometrů) a nebo si vyberete (stejně jako já) jízdu na celém okruhu díky Dolomity Superski skipasu, ve kterém máte možnost využít 1200 km sjezdovek.

  Po letitých zkušenostech s touto oblastí mohu následujících vybraných TOP 5 nejlepších lyžařských zážitků zodpovědně doporučit každému alespoň trošku zkušenému lyžaři.

Lanovky. Na okruh se nejrychleji dostanete vždy z jednoho z horských městeček, které jsou okolo masivu. Zde například lanovkou v Corvaře na horu Boé. U lanovky lze bez problémů parkovat.

Horní stanice Boé. Odtud můžete sjet zpět do Corvary nebo se vydat směr Arabba, střediska pro velmi dobré lyžaře a pak třeba zamířit na zdejší nejznámější horu Marmoladu. Lyžování tu lze pojmout jak sportovně, tak turisticky.

Boé. 2000 m není konečná, můžete se dostat s lyžemi ještě výše na Vallon 2520 m.

Spojovací lanovky. Systém lanovek funguje i mezi městečky. Zde se dostanete kabinou z Corvary do Colfosca. Je to určitě pohodlnější než skibusy. V posledních letech tu mnoho sedaček nahradili právě těmito "vajíčky".

Křižovatky. Zde je křižovatka lanovek v Colfoscu. Vpravo lze vyjet na pěkné sjezdovky na Col Pradat 2038 m nebo Rif.Forcelles 2125 m a nebo sedačkou dále pokračujete směr Passo Gardena a do střediska Wolkenstein.

Informace. Sella Ronda je poseta informačními tabulemi. Buď jedete ve směru hodinových ručiček po oranžové nebo v protisměru po zelené trase. V obou směrech absolvujete něco kolem 40 km.Okruh lze objet za několik hodin dle zdatnosti, ale v sezóně počítejte místy s hustším provozem na sjezdovkách. Jako doplněk je lepší mít s sebou ještě mapu sjezdovek, která je zdarma k mání v každém středisku u pokladen.

TOP 1 : Dantercëpies. Jedny z nejlepších sjezdovek ve Val Gardeně. Moje srdeční záležitost - skvělé pisty červená i černá.

Horní stanice Dantercëpies 2300 m.

Z Dantercepiës vede stejnojmenná červená sjezdovka a také černá sjezdovka CIR. Obě mají kolem 2,7 km.

CIR. Úvodní část černé sjezdovky CIR je mírná.

Střední část černé sjezdovky CIR se zatáčkou vlevo a prudkým sjezdem.

Dolní část sjezdovky CIR lemovaná vpravo vysokou skálou.

Wolkenstein. Sjezdovky z Dantercëpies končí ve Wolkensteinu. Velmi hezké horské městečko lze projet na lyžích až dolů k silnici a pokračovat dál po okruhu a nebo se zde zastavit, navštívit sportovní obchody, místní pekárnu nebo hospůdku.

Zelená nebo oranžová. Z Wolkensteinu vyjedete lanovkou na Ciampinoi 2254 m. Zde je několik možností, kam se vydat (viz informační tabule).

Údolí. Pohled lyžaře z Ciampinoi dolů ke středisku St.Cristina.

Slunění. Při hezkém počasí je vršek Ciampinoi obležený lyžaři. Mnozí míří jako já na další supersjezdovku SASLONG. Ale předtím se rádi posilníme místními specialitami jako bombardino, grappa nebo hustá horká čokoláda.

TOP 2 : SASLONG. Jedna z nejslavnějších světových sjezdovek, černá varianta SASLONG – horní část. Při sjezdu tu závodníci dosahují rychlosti až 130 km/h a jeden z nejprudších úseků má sklon 57%. Sjezdovka se podle mě prostě nedá sjet na jeden zátah bez toho, že by vám "neumřely" v půlce nohy.

St.Cristina. Dolní část sjezdovky SASLONG, která po 3,5 km vede do střediska St.Cristina.

Dolní stanice lanovky, která nás vyveze na SASLONG.

Metro. Ze St.Cristiny lze zamířit do dalšího lyžařského ráje kolem vrcholu Seceda, kde je nejdelší sjezdovka oblasti. Nejdříve však musíte nasednout do lyžařského metra. To jezdí zhruba každých 15 minut.

Pláně Secedy. Na Secedu se dostanete systémem kabin a sedaček. Zde se nachází holé pláně se širokánskými sjezdovkami. Navíc jde o sluneční stráň.

TOP 3: La Longia. Nejdelší sjezdovka oblasti La Longia (dlouhá 10,4 km) začíná na vrcholu Secedy 2511 m a končí v St.Ulrichu 1236 m. Zde je horní část La Longie lemovaná ochrannou červenou sítí. Sjezdovka má časté úzké části, vede přes několik oddychových míst s restauracemi, modrý ledopád a jde spíše o turistický než sjezdařský zážitek. (I když má i velmi hezká místa). Problematická je zde radikální změna kvality sněhu. Nahoře zledovatělý povrch, dole sněhová břečka. Vzhledem k překonaným výškovým metrům se však nemůžeme divit.

Dlouhá cesta nahoru. Cesta zpět na Secedu je prostě časově náročnější - čeká nás kabinová lanovka a pak další velkokapacitní kabina (některými lyžaři hanlivě zvaná "dobytčák") pro 70 lidí, na kterou si chvíli počkáte, a ve které se pak chvíli mačkáte.

La Longia - poutač na místní atrakci (trošku v mlze).

La Villa. Další oblastí s nejlepšími sjezdovkami Sella Rondy je po Dantercëpies, Saslongu a La Longii ještě La Villa. Zde vidíte v popředí spodní stanici lanovky a vzadu sjezdovku.

Horní stanice se stylovou restaurací, lehátky a také atraktivní lesklou sochou lyžaře ( 2077 m)

TOP 4 : Grand Risa. Z vrcholu La Ila vede červená a závodní černá sjezdovka Grand Risa, která hostí světový pohár v obřím slalomu mužů. Místy je sklon sjezdovky určené zkušeným lyžařům až 54%. Zde je pohled z horní části obou sjezdovek, které mají společný začátek. Výhodou sjezdovek je, že nejsou na okruhu, tudíž je tu podstatně méně lyžařů, můžete to více rozjet a vykroužit si krásné široké carvové oblouky.

Sass Pordoi. Za návštěvu stojí také místo, které je na Selle nejvýše položené z těch, kam se lze dostat díky lanovce. Jde o Sass Pordoi 2950 m.

Cesta na vrchol. Pohled ze spodní stanice na horní stanici Sass Pordoi, kam se několik desítek lidí ve velké rychlokabině dostane za 4 minuty. Nahoře se nachází restaurace a výchozí bod pro letní tůry. Na lyžích se odvážní mohou dolů spustit také, ale doporučuje se průvodce, lyžařský um, slabší pud sebezáchovy a pevné nervy. My ostatní jedeme dolů lanovkou.

TOP 5 : Výhledy. Pohled ze Sass Pordoi 2950 m na masiv Sella Gruppe a také na horu Marmolada 3343 m mám moc ráda. Máte tu vše jako na dlani, připadáte si nad věcí a proto se také s lechtáním v břiše nějak tak samozřejmě usmíváte. (Z Marmolády také vedou sjezdovky, a to do městečka Arabba.)

 Přidávám ještě mapu oblasti   https://www.valgardenaskimap.com/cz/sella-ronda

   Milí lyžaři - nadšenci, pokud máte další zážitky z této oblasti, nechávám diskusi otevřenou. Každý názor, nápad, tip nebo zkušenost se budou dalším kolegům lyžařům, kteří se rozhodnou na Sella Rondu zajet, určitě hodit, a to včetně mě. Takže předem děkuji.

  SKOL!

 

Autor: Zuzana Růžičková | neděle 18.3.2018 17:54 | karma článku: 11,48 | přečteno: 609x
  • Další články autora

Zuzana Růžičková

Zatrolené přijímačky

Umí současné přijímačkové testy roztřídit budoucí studenty? Mají pravdu kritici jednotné zkoušky, že je diskriminační a příliš náročná? A nebo se naopak mají na SŠ dostat jen studijní typy dětí a rodiny mají lépe vybírat školu?

6.5.2023 v 13:49 | Karma: 36,86 | Přečteno: 3655x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Nelegální domácí úkoly

Zadávání povinných domácích úkolů je nelegální. Říká pedagožka a aktivistka. DÚ je možné známkovat i hodnotit. Tvrdí naopak mluvčí MŠMT. Využívání úkolů je plně v souladu se školským zákonem. Říká zástupce inspekce. Tak jak to je?

9.4.2023 v 13:14 | Karma: 38,24 | Přečteno: 6640x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Místo učitelů amatéři. Místo slušných platů pedagogů podfuk.

Novela zákona o pedagogických pracovnících se zmítá v křečích a bude to mít trvalé následky na české školství. Vládní poslanci hodili vidle do zvyšování platů pedagogů a zároveň chtějí za katedry pustit amatéry.

8.4.2023 v 9:05 | Karma: 40,92 | Přečteno: 7765x | Společnost

Zuzana Růžičková

Proč vznikl učitelský kodex bez učitelů ?

Na zveřejněném učitelském kodexu spolupracoval kde kdo (profesní učitelská organizace jen jedna, navíc malá). Valná většina učitelů se tak na svém profesním kodexu nepodílela a dozvěděla se o něm z médií. Kdo ho vlastně sepsal?

10.12.2022 v 16:08 | Karma: 41,15 | Přečteno: 4223x | Společnost

Zuzana Růžičková

Jak uvažuje ruský zajatec? Zajímavá svědectví přináší videa novináře Zolkina.

Novinář Zolkin vytváří od začátku války jedinečný projekt. Zpovídá ruské „soldáty“, kteří na Ukrajinu přišli jako okupanti. Jde o ty, kteří se buď sami vzdali nebo byli zajati (ukrajinsky „v plenu“). Jeho videa doporučuji.

27.10.2022 v 23:36 | Karma: 26,25 | Přečteno: 1042x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Zaplavená dálnice, evakuovaný tábor. Hasiči měli pernou noc kvůli bouřkám

13. července 2024  7:12,  aktualizováno  10:01

Hasiči v pátek vyjeli k 1 200 případům souvisejícím s bouřkami. Nejvíce jich měli na Vysočině a v...

Tchaj-wan aktivoval vzdušné síly, bojí se čínských raketových testů

13. července 2024  8:04

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti své vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům, které podle...

Americký soud zamítl žalobu proti Baldwinovi. Vadila mu chybná práce s důkazy

13. července 2024  7:35

Soudkyně v Novém Mexiku zamítla obžalobu proti americkému herci Aleku Baldwinovi, který byl obviněn...

Festival Pohoda předčasně skončil, při bouři se na lidi zřítil velký stan

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  13.7 7:24

Organizátoři slovenského hudebního festivalu Pohoda po páteční silné bouři předčasně ukončili...

  • Počet článků 50
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4266x
Jsem srdcem i duší kantorka, i když původně jsem dělala v rádiu. A protože mě baví psát, tak jsem si spojila současnou a minulou profesi a píšu hlavně o škole, ale občas i o něčem jiném...co život přinese:-)

Seznam rubrik