Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak Češi dobyli Slovensko

Nový stát vznikl pomocí několika podrazů. Slovákům nebylo dovoleno referendum o tom, v jakém státě chtějí žít. Je velmi pravděpodobné, že by vyznělo v neprospěch Československa. 

Důvodem k uvědomění si vlastních chyb, zamyšlení se nad nepříjemnou pravdou, i to by mělo být letošní sté výročí od vyhlášení Republiky československé, jak zněl oficiální název společného státu Čechů a Slováků. Jenomže už tohle tvrzení, přesněji do nekonečna omílané klišé, je nepravdivé. V tehdejším Československu byli Němci po Češích druhou nejpočetnější národností a těžko by se vysvětlovalo zahraničí, že hlavní národnosti jsou první a třetí, které mají právo na sebeurčení, ale ta druhá nikoliv. Proto se uměle vytvořila národnost československá, kterou velká většina Slováků odmítala.

Významný český historik profesor Josef Pekař tehdy před přičleněním Slovenska respektive tehdejších horních Uher k českým zemím důrazně varoval, považoval jej za nelegitimní, protože by tím byla porušena historická práva Uherského království, kterého bylo Slovensko po tisíc let součástí.

Argument, že pro Československo se vyjádřila Slovenská národní rada v Turčianském sv. Martině 30. října 1918, neobstojí. Ze 101 účastníků zasedání bylo 96 evangelíků, přičemž Slovensko bylo z více čtyř pětin katolické. Také 31 delegátů pocházelo z místa, kde se jednání konalo. V žádném případě se nejednalo o kompetentní orgán, který by měl právo mluvit za všechny Slováky.

O poměrech na Slovensku vypovídá i příjezd ministra pro Správu Slovenska Vavro Šrobára a jeho úředníků do Žiliny v prosinci osmnáctého roku. Z jeho pamětí cituje Ferdinand Peroutka ve svém vynikajícím díle Budování státu. Na nádraží je nikdo nevítal, kufry si museli nést sami, neměli zajištěné ubytování ani místnosti pro úřadování. Ještě horší to bylo, když se tato „slovenská vláda“ rozhodla v únoru 1919 přesídlit do Bratislavy. Velitel tamější vojenské posádky Šrobára varoval, že nebude schopen zajistit jeho bezpečnost. Také po příjezdu prakticky neomezeného vládce Slovenska vypukly ve městě stávky, výrobu zastavily plynárna a elektrárna, demonstrovali číšníci a živnostníci. Otevřenou vzpouru nakonec potlačilo vojsko. Ještě dříve odmítli vypravit Šrobárův vlak ze Žiliny železničáři, kteří museli být nahrazeni Čechy. Čili obsazení. České vojáky na Slovensku nikdo nevítal, jeho připojení k českým zemím připomínalo dobytí nikoliv osvobození.

Nový stát se stal hlavně českou záležitostí a Slovákům nebyla dána možnost se vyjádřit, jestli v něm chtějí žít nebo ne. A je třeba si poctivě přiznat, že většina z nich po tom v té době s velkou pravděpodobností netoužila. Příčinou bylo, že národně uvědomělých Slováků bylo skutečně málo. Toho si byl vědom i maďarský žurnalista, který T. G. Masarykovi položil v rozhovoru otázku, jste-li přesvědčeni, že Slováci chtějí patřit k republice, proč tedy Češi o tom nevyhlásí na Slovensku plebiscit? Ten naopak Maďaři logicky podporovali. Československý prezident pak v odpovědi otevřeně uvedl, že Slováci nejsou politicky dostatečně zkušení a mohli by se v něm nesprávně rozhodnout. Pravděpodobnost, že by Slováci dali v referendu přednost setrvání v Uhrách, připustil i historik profesor Jan Rychlík v knize s publicistou Vladimírem Kučerou Historie, mýty, jízdní řády. A to z důvodu, že na Maďary byli zvyklí, nevěděli však co čekat od Čechů, a změn se báli. Já dodám, že důležité byly i ekonomické důvody, Uhry byly hospodářsky pevně spojeny, tyto vazby byly nyní přerušeny a důsledkem byl hladomor na Slovensku v roce 1919. Mnozí Slováci také dávali najevo, že je jim jedno v jakém státě budou žít. Jistý český úředník vzpomínal, jak mu jeden rolník na východě Slovenska řekl, že když přišli Češi, bude tedy s Čechy, ale kdyby se vrátili Maďaři, tak zase bude s Maďary. 

Dalším příčinnou nedůvěry Slováků vůči Československu byl hloupý český antikatolický fanatismus, který se projevil barbarským stržením Mariánského sloupu v Praze, ničením soch svatých, odstraňováním křížů atd. To se bolestně dotýkalo drtivé většiny katolického slovenského obyvatelstva, a je jasné, že také toho využívala maďarská propaganda, která Slováky varovala před soužitím s bezbožnými Čechy.

Ano, rozumím lidem, kterým bylo a je Československo drahé. Ale to to nemůže bránit v poznání pravdy, že jeho vznik nebyl docela v pořádku. 

Článek byl původně zveřejněn na

https://www.reflex.cz/clanek/historie/90525/jak-cesi-dobyli-slovensko-novy-stat-vznikl-pomoci-nekolika-podrazu.html?fbclid=IwAR2N6ANft-0PIedZzIaSFDuf-yCP1da7uwInKwTrBbtxdmzOTcQ7_euD8xI

Autor: Jan Ziegler | čtvrtek 1.11.2018 9:44 | karma článku: 23,70 | přečteno: 1062x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Ruský sport je jedna velká špína, kriminálníci, doping a podvody

V ruských sportovních soutěžích nyní startují delikventi, kteří utekli ze svých zemí před zákonem a vězením. A ani nepřekvapuje, že Rusové měli uplácet bývalého šéfa biatlonu, který jim za to kryl doping.

18.4.2024 v 11:14 | Karma: 21,90 | Přečteno: 653x | Diskuse| Sport

Jan Ziegler

Soudružko Konečná, za komunistů bylo cestování šíleně drahé a obtížné

Šéfka KSČM v zoufalství hází opravdové „perly“, které jsou k smíchu a pláči zároveň. Tak nedávno politovala na sociální síti X mladé, že sice mohou cestovat, ale jen když na to mají.

17.4.2024 v 12:15 | Karma: 30,63 | Přečteno: 1197x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

SSSR nám v roce 1938 nechtěl přijít na pomoc!

Je to jedna z nejvíce omílaných lží. Sovětský svaz nám prý v září 1938 chtěl proti nacistickému Německu pomoci. To je ovšem dávno vyvrácený nesmysl. Krvavý netvor Stalin nic takového v úmyslu neměl.

15.4.2024 v 13:15 | Karma: 24,51 | Přečteno: 912x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Státní vyznamenání, Hácha si je zaslouží, Zeman v žádném případě

Tak dva bývalí prezidenti se sešli v návrzích na státní vyznamenání, Emil Hácha a Miloš Zeman. Ten první by si zasloužil ocenění více než ten druhý. Hácha se obětoval pro národ, Zeman mu trvale škodil.

12.4.2024 v 15:49 | Karma: 27,95 | Přečteno: 863x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Skandální útok na nezávislost justice, slovenský premiér zastrašuje soudce

To by bylo řevu, kdyby to udělal český premiér Petr Fiala. Jeho kolega Robert Fico však bez důkazů obvinil dva trestní soudce slovenského nejvyššího soudu z manipulací v citlivých kauzách a chce jejich odchod.

11.4.2024 v 15:49 | Karma: 21,35 | Přečteno: 844x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Hasiči při pálení čarodějnic zasahovali u dvacítky požárů, často zbytečně

1. května 2024  9:14,  aktualizováno  9:45

Na mnoha místech Česka se během včerejšího posledního dubnového večera rozhořely ohně při tradičním...

Ukrajina zasáhla další ruskou rafinérii, okupační armáda zabíjela v Oděse

1. května 2024  9:39

Sledujeme online Ruská protivzdušná obrana v noci na středu sestřelila šest dronů nad čtyřmi regiony, informovalo...

VIDEO: V jižní Číně se propadla dálnice, o život přišlo nejméně 19 lidí

1. května 2024  9:09

Nejméně devatenáct lidí zahynulo při propadu části dálnice na jihu Číny. Informovala o tom místní...

Bitva o Kolumbijskou univerzitu. Policie udeřila na zabarikádované studenty

1. května 2024  7:08,  aktualizováno  8:32

Newyorská policie vyklidila v noci na středu budovu Kolumbijské univerzity, kde se před tím...

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...

  • Počet článků 3318
  • Celková karma 26,19
  • Průměrná čtenost 1809x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz