Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Soudružko Konečná, za komunistů bylo cestování šíleně drahé a obtížné

Šéfka KSČM v zoufalství hází opravdové „perly“, které jsou k smíchu a pláči zároveň. Tak nedávno politovala na sociální síti X mladé, že sice mohou cestovat, ale jen když na to mají.

Nutno říci, že soudružka vrchní rudohvězdice to schytala už od diskutujících pod svým výpotkem. Například jistý Abdel Fattah Sharabati jí vzkázal mimo jiných. Můžete do světa hlásat podobné nesmysly, aniž by pro vás přišla VB…. Ale především ... NEDOSTANETE TREST SMRTI JENOM PROTO, ZE JSTE ČLENEM JINÉ POLITICKÉ STRANY. Přesně tak.

Já se nyní zaměřím na hlouposti soudružky Kateřiny Konečné ohledně cestování. Je vůbec drzost, že si komunistka něco takového vůbec bere do úst. Prý mladí mohou cestovat, ale musí na to mít. Tak tomu ovšem bylo vždycky i za vlády mrzké rudé lůzy. A bylo to ještě daleko horší než nyní. Cestování zvláště do západních zemí si mohl s cestovní kanceláří dovolit jen málokdo.

Web lifee.cz nám přiblížil katalog Čedoku z roku 1986. Tak čtrnáctidenní autobusový zájezd do Francie s návštěvou francouzské riviéry přišel na 15 480 korun. Podotýkám, že tehdejší průměrný měsíční plat činil podle Českého statistického úřadu 2964 Kčs. Čili dovolená ve Francii přišla na více než pětinásobek průměrného platu. V minulém roce dosáhl průměrný plat v České republice 40 324 korun a srovnatelný pobyt by tak měl stát cca 200 tisíc korun! Tak tomu samozřejmě není.

Nejdražší položkou v onom katalogu ze socialistické éry byl zájezd Okruh Severní Amerikou s již zmíněným nočním New Yorkem. Trval 16 dní a vyšel na 51 960 korun, přičemž kapesné zde bylo uvedeno ve výši 5500 korun.

V současnosti jsem našel na webu invia.cz desetidenní zájezd po východu USA za 56 990 korun, srovnatelné šestnáctidenní zájezdy nyní stojí kolem 90 000 korun. Zmíněné kapesné byla suma, kterou si mohl účastník zájezdu vyměnit za dolary u průvodkyně. Koruna československá totiž tehdy nebyla volně směnitelnou měnou a člověk cestující na Západ musel mít buď devizový příslib nebo v případě zájezdu s cestovní kanceláří dostával přiděleno ono kapesné. Devíz mělo socialistické Československo málo a tak i příděly pro turistiku byly omezené. Proto mnozí lidé dolary, marky a další valuty kupovali také na černém trhu za daleko vyšší kurs než oficiální. Podle webu České národní banky, činil v roce 1987 oficiální kurs dolaru ke koruně 1:5,5, což ovšem bylo nereálné a koruna byla uměle silně nadhodnocena. Výměna valut pro cestování se ale řídila tzv. turistickým kursem, který byl vyšší.

Když jsem za socíku sledoval americké westerny s tamní překrásnou přírodou, tak jsem si říkal, „nádhera, ale tam se nikdy nepodívám.“ Jsem rád, že jsem se mýlil. Před deseti let jsem zhruba měsíc cestoval po západu USA a viděl na vlastní oči ta úžasná místa jako Monument Valley, Yellowstonský národní park, Grand Canyon a mnohá další. Z měst se mně nejvíc líbily San Francisco a Sacramento. I když i Las Vegas nebo Los Angeles mají svoje kouzlo. Před dvěma lety jsem pak strávil týden v New Yorku za 37 tisíc korun se snídaní v slušném hotelu včetně příplatku za jednolůžkový pokoj. V obou případech to bylo s cestovními kancelářemi s fajn spolucestujícími, mezi nimiž byli například učitel v penzi z Olomouce, učitelka mateřské školy z Turnova nebo dělnice ze Škodovky v Kvasinách.

Je jasné, že kdyby v devětaosmdesátém neskončil socialismus, tak bych se do Spojených států s největší pravděpodobností nepodíval. A se mnou mnozí další. A to ani nepíši o byrokratických a ideologických překážkách, které sebou cestování do tzv. kapitalistické ciziny za komunistů obnášelo. Například byl nutný souhlas z práce, který musel udělit i závodní výbor KSČ a to i v případech, kdy člověk nebyl jejich členem. Nezbytná byla i tzv. výjezdní doložka, kterou vydávaly příslušné Správy pasů a víz SNB. Přičemž v případech, kdy ji člověk nedostal, nebylo povinnosti vydávajících sdělit, proč tomu tak bylo. Zamítnout ji mohli bezdůvodně.

Cestování za socialismu bylo tedy dražší a celkově obtížnější než je tomu nyní a soudružka Konečná si úspěšně vstřelila vlastní branku. Příště by se tak ztrapňovat neměla.

Zdroje:

(20) Kateřina Konečná na platformě X: „Co zbylo mladým (jak jim ti, kteří si falešně hraji na jejich kamarády říkají - gen Z) ze svobod a vizí roku 1989? Co jim dnes stát nabízí? ✅ můžete svobodně volit 🗳️ 🛑 ale jen ze 2-3 předem vybraných stran, jinak jste dezolát 🧟 ✅ mate právo na vlastní bydlení 🏠 🛑ale jen…“ / X (twitter.com)

Hotel Klasický východ USA │ Fly & Drive v USA, na Invia.cz

Socialistické cestování: Hlavní slovo měl Sovětský svaz, ale za 51 960 korun se dalo dostat i do New Yorku – Lifee.cz

https://www.mesec.cz/clanky/prumerny-plat-2024/

https://www.historie.cnb.cz/cs/fotogalerie_menova_politika/kapitola_ii_8/kapitola_ii_8_3/fotoalbum/ii_8_3_kurzovni_listek_sbcs.jpg

Autor: Jan Ziegler | středa 17.4.2024 12:15 | karma článku: 30,71 | přečteno: 1201x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Fico rozeštvával Slovensko, útočil na soudy a stýkal se s mafiány

Atentáty jsou v demokratické společnosti nepřípustné, o tom žádná. Kolem střelby na slovenského premiéra je ale řada otazníků, on sám je silně kontroverzní osobnosti, a jak se říká, kdo seje vítr, sklízí bouři.

16.5.2024 v 13:05 | Karma: 36,46 | Přečteno: 4462x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

110 korun za pivo na hokejovém mistrovství je přiměřená cena

Někteří fanoušci šílí, jiní zase tvrdí, že je to v pořádku, já patřím k těm druhým. Cenu za půl litru plzně na zápasech hokejového mistrovství světa ve fanzónách považuji po zkušenosti z NHL za normální.

15.5.2024 v 13:52 | Karma: 10,95 | Přečteno: 444x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Bezcharakterní Zeman si vyznamenání nezaslouží, to už spíše „sudeťák“ Posselt

Návrh na ocenění bývalé hlavy státu v Poslanecké sněmovně neprošel. A to je dobře. Člověk, který akorát škodil vlastní zemi, lhal a rozeštvával lidi, má pouze nárok na hluboké opovržení.

14.5.2024 v 10:46 | Karma: 23,85 | Přečteno: 592x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Rusín Mondič: Češi se bojí ruských čekistů více než německých gestapáků

„Nepřinášeli jsme svobodu, ale smrt,“ uvedl výstižně Rusín Michal Mondič k chování Sovětů v Československu období po květnu 1945. Ruští směršovci perzekuovali čs. občany a řádili stejně jako předtím nacisté.

10.5.2024 v 10:36 | Karma: 20,63 | Přečteno: 460x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Příchod Američanů zabránil v Plzni masakru civilistů

Není pravdou, že americká armáda vstoupila do již osvobozené Plzně, naopak jí zachránila před hrozícím nacistickým terorem. Tamní německý velitel generál Georg von Majewski totiž odmítl kapitulovat před českými povstalci.

8.5.2024 v 11:55 | Karma: 20,06 | Přečteno: 592x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  21:20

Aktualizujeme Na severu Íránu v neděli havaroval vrtulník s íránským prezidentem Ebrahímem Raísím, jehož stav je...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...

Obrat. Neučte už sporné teorie o 72 pohlavích, instruuje britská vláda školy

19. května 2024  20:22

Britská vláda představila nové pokyny pro sexuální výchovu. Vyzývá v nich školy, aby přestaly učit...

Armáda pošle miliardy „do luftu“. Kbely dostanou novou věž a dopravní letadla

19. května 2024  20:21

Armádní letectvo získá o téměř devatenáct miliard korun víc pro následující čtyři roky, než bylo...

  • Počet článků 3326
  • Celková karma 25,44
  • Průměrná čtenost 1805x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz