Do kláštera v Plasích za Santinim i vývojem stavebnictví
Plaský klášter je příkladem dobře spravované památky, jeho hlavní část provozuje Národní památkový ústav a je přístupná veřejnosti, bývalé hospodářské budovy spravuje Národní technické muzeum v Praze. V nich jsou umístěny expozice o vývoji stavitelství a trvalá výstava o světoznámém českém architektu Janu Kaplickém. Šedesáté výročí druhé cesty proslulých cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda po Asii pak připomíná výstava, která trvá do 31. října.
Cisterciácký klášter založil v polovině 12. století tehdy ještě český kníže Vladislav II. Slibný rozvoj přerušily husitské války, kdy byl klášter v roce 1421 kališníky vypálen a řeholnická komunita rozptýlena.
Santiniho mistrovské dílo
Další rozkvět nastal po třicetileté válce a zvláště na počátku 18. století, kdy proslulý architekt italského původu Jan Blažej Santini Aichel zahájil velkolepou novostavbu konventu. Jeho monumentální architekturu doplňuje dokonalý podzemní vodní systém, který drží stavbu na bažinatém podloží.
Po zániku kláštera v roce 1785 jej získal knížecí rod Metternichů, kteří jej přestavěli na zámek a vlastnili až do roku 1945. Poté nastává opět éra úpadku zvláště za socialismu, kdy byl mobiliář z velké části rozkraden, a v objektu sídlily různé instituce.
Lepší časy pro klášter nastaly po roce 1995. Tehdy jej vláda prohlásila za Národní kulturní památku a objekty začaly být postupně opravovány. V současné době mají novou střechu a obnovovány jsou i klášterní místnosti a venkovní fasády.
Mnohé místnosti zatím zůstávají prázdné, ale některé už jsou vybavené, například opatova pracovna nebo expozice lékárenství. V zimním refektáři je kopie sousoší sv. Luitgardy, které nechal zdejší opat Evžen Tyttl zhotovit v roce 1710 u vynikajícího českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna pro Karlův most a odborníci jej považují za jednou z nejcennějších děl českého baroka.
V klášteře stojí za to obdivovat úžasný Genius loci, dokonalé Santiniho dílo, které patří k jeho mistrovským kouskům. Je to vzrušující pocit, procházet se klášterem a vnímat jeho velkorysou stavbu – špičkovou barokní architekturu. Člověk si tak nějak uvědomuje, že naši předci dokázali velké věci a zanechali nám tu úžasné poklady.
Návštěvníci by neměli vynechat ani druhý prohlídkový okruh se zbytky původního královského paláce, gotických kaplí, zajímavého hodinového stroje a barokní sýpkou.
Do pivovaru za historii stavebnictví
Bylo by také velkou chybou odjet z Plasů a nezastavit se v bývalém pivovaru, kde se nachází expozice Národního technického muzea Centrum stavitelského dědictví Plasy. Je zajímavé se dozvědět, jak v dějinách lidstva vznikaly jednotlivé stavby od hliněných zemnic a polozemnic až po moderním betonové a ocelové konstrukce. K vidění je i vývoj zastřešování nebo vytápění budov. Člověk smeká s pokorou před schopnostmi našich předků, kteří s technikou jako měli, dokázali budovat tak úžasné stavby, jakými například byly gotické katedrály.
Tato hlavní stálá expozice bývá doplněná sezónním projektem. V letošním roce se jedná o výstavu Filmaři Hanzelka Zikmund se spoustou unikátních exponátů, mezi ty nejzajímavější patří trojrozměrné stereoskopické fotografie, které si zájemci mohou prohlížet stereoskopy.
Klášter v Plasích s okolní krásnou přírodou v údolí řeky Střely vřele doporučuji.
Kdo jsou cisterciáci
Bylo by dobré si také přiblížit Řád cisterciáků, který se hlavní měrou zasloužil o rozkvět této oblasti. Jedná se reformovanou odnož benediktýnů založenou na konci 11. století ve francouzském Citeaux, kde sv. Robert založil první klášter. V čele jednotlivých společenství stojí opat. Cisterciáci u nás ve středověku zaváděli vyspělé hospodářské postupy a metody, kromě klášterů zakládali pivovary, mlýny hamry a další hospodářské objekty. K jejich hlavním povinnostem patřila kromě modliteb i práce, oni si sami zajišťovali chod kláštera a nespoléhali se jen na práci poddaných.
V České republice je nyní funkční jen jediný mužský cisterciácký klášter a to v jihočeském Vyšším Brodě.
Jan Ziegler
Rudá armáda ve spojenectví s Wehrmachtem aneb gangsteři se dělili o kořist
Stalo se tak před 85 lety, kdy 17. září 1939 Sověti vpadli do zad Polákům statečně se bránících německé invazi. Němci a Sověti mají stejnou vinu za vypuknutí války, komunisté i nacisté se dopustili brutálních zločinů.
Jan Ziegler
Vlak svobody projel na svobodu z komunistického otroctví
Vlak č. 3717 z Chebu do Aše 11. září 1951 dojel až za železnou oponu do Bavorska. Nakonec se 33 či 34 ze 110 cestujících rozhodlo, že zůstanou na Západě, protože už měli dost rudé totality. Útěk z tyranie se vydařil.
Jan Ziegler
Lotyšsko v zájmu své svobody vypovídá nepřátelské Rusy ze země
Jedná se o Rusy, kteří přišli do této pobaltské země v éře sovětské okupace, čili z právního hlediska se jedná o ilegály. Jak uvedl web novinky.cz, jsou to lidé, kteří se chovají nepřátelsky a podporují Putinův zločinný režim.
Jan Ziegler
Film Vlny nutí k zamyšlení nad obludností rudého zla
Za mne je to nejlepší současný český film za posledních x let. Přibližuje atmosféru osmašedesátého roku na pozadí příběhu rozhlasového technika Tomáše Havlíka, který je nátlakem donucen Státní bezpečnosti udávat své kolegy.
Jan Ziegler
Ruské rakety vraždily děti ve Lvově, putinovská zvěrstva se stupňují
Další důkaz ruského barbarství na Ukrajině. Raketový útok proti obytnému domu připravil Jaroslava Bazylevyče o ženu a tři dcery, té nejmladší bylo teprve sedm let. Západ musí reagovat rázněji než dosud.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Rozvrat bytového sektoru v Česku zastaví jen „baťovská mašina“, říká stavitel
Vysíláme Praha hostí už tento čtvrtek, 19. září, Summit stavebního rozvoje a Summit dostupného bydlení....
Povodně 2024
Povodně dál sužují Česko. Nejhorší situace je v Jihočeském kraj. Rybník Rožmberk se naplnil, voda...
Protipovodňová opatření uchránila Olomouc, voda mizí i ze zaplaveného Chomoutova
Pátý den povodní na střední Moravě ukázal, že protipovodňová ochrana funguje. Přestože řekou...
Na jihu přetekl rybník Rožmberk, bez elektřiny zůstává 61 tisíc lidí
Aktualizujeme Rybník Rožmberk se naplnil, voda začala téct přes bezpečnostní přeliv. Očekává se zvýšení hladiny...
- Počet článků 3386
- Celková karma 21,40
- Průměrná čtenost 1788x
Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz