Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Československo se mělo v roce 1938 bránit německé agresi

Měli jsme tenkrát válčit či bylo správné ustoupit? Zastánci odporu argumentují zachováním si páteře, odpůrci nemožnosti účinné obrany. Je ovšem možné, že naše kapitulace zabránila ve svržení Hitlera.

Historie nezná kdyby, na podzim 1938 tehdejší Československo kapitulovalo před hitlerovským Německem a bez boje mu vydalo své pohraničí, kde převažovalo německé obyvatelstvo. To je fakt, který nezměníme. Ovšem legitimní je stále otázka, jestli to bylo správné.

Zastánci přijetí Mnichovské dohody, která nás připravila o třetinu území tvrdí, že to bylo jediné možné řešení. Ve válce s Německem bychom zůstali sami, měli jsme s ním přes 2000 kilometrů dlouhou hranici, která byla jen stěží vojensky bránitelná. Němci byli daleko silnější, a nepřátelsky proti nám vystupovaly též Polsko a Maďarsko. A co je nedůležitější, zůstali bychom bez spojenců a byli označeni za viníky války.

Není ale pravdou, že bychom tenkrát neměli žádné spojence. Rumunsko tenkrát mobilizovalo a bylo ochotno dodržet malodohodové spojenectví s Československem a vyslat svoji armádu proti Maďarsku. Tím by mu tak bránilo ve vojenských akcích proti Československu. Někteří historici se také domnívají, že v případě rozhodného odporu Československa proti německé agresi by ve Francii a Velké Británii převážily tzv. válečné strany, k jejichž předním osobnostem, patřili Sir Winston Churchill a generál Charles de Gaulle, a tyto země by nám nakonec přišly se svými vojsky na pomoc.

Profesor Václav Černý a agrárnický politik Ladislav Feierabend ve svých pamětech shodně popisují bezvadný průběh mobilizace a velké odhodlání Čechů bránit svoji vlast proti nebezpečnému nepříteli a profesor Černý uvedl, že jsme se tenkrát bránit měli. Též náčelník hlavního štábu Československé armády armádní generál Ludvík Krejčí byl zastáncem boje a odmítal mnichovský diktát. Nicméně respektoval demokracii a podřídil se politickému rozhodnutí. Na rozdíl od jiných čs. generálů, k nimž patřil například Lev Prchala zvažujících vojenský převrat a ozbrojený boj proti nacistům.

Spisovatel Jan Drnek na webu Lidovky.cz souhlasí s tím, že jsme se tenkrát měli bránit i bez spojenců a následky kapitulace byly velmi drastické. „Bylo to naprosté zlomení páteře. Dvacet let se tady lidem slibovala samostatnost, hlásalo se, že už do sebe nenecháme kopat a že Češi a Slováci ukážou světu, co je dobré. A najednou to někdo vzdal bez jediného výstřelu. Na podzim 1938 měli například Poláci ještě horší armádu než my a přece se bránili, jejich armáda bojovala až do konce války doma i v exilu,“ řekl serveru Lidovky.cz spisovatel.

Nepřímo ho podpořil i vojenský historik a současný ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík na webu plus.rozhlas.cz s tím, že čestná porážka je lepší než ústup bez boje. „V roce 1968 sem armády Varšavské smlouvy vlétly a nelámaly si hlavu, jestli se budeme bránit. Do Polska ale počátkem 80. let radši nešly. Poláci v roce 1939 válku prohráli (...), ale mohou říci, že bojovali a kladli odpor v bezvýchodné situaci. My jsme to vzdali a myslím, že nás to poznamenává do teď.“ Ten dále upozornil na velmi důležitou skutečnost, že nikde v německých archivech nezjistil, že by se německá armáda chystala na podzim osmatřicátého roku na válku proti Československu. Povolala do zbraně pouhých několik tisíc záložníků, ale žádné významné přesuny k československým hranicím neprovedla. V soukromém rozhovoru mi kdysi historik Stehlík řekl, že oni (Němci) by do toho tenkrát nešli.

Web Forum24.cz přinesl také informaci, že němečtí generálové vedeni samotným náčelníkem štábu pozemního vojska Ludwigem Beckem připravovali v září 1938 puč s cílem svrhnout nacistický režim Adolfa Hitlera. O této možnosti píše ve zmíněné knize i profesor Černý. Přijetí Mnichovské dohody Československem však tuto možnost zmařilo. Je ovšem pravdou, že i pučisté měli zájem o cizí území, také o naše Sudety a polský pozemní koridor k Baltskému moři.

Také vojenská přesila Německa nad Československem nebyla tak patrná, jak by vyplývalo z početní převahy obyvatelstva. To z toho důvodu, že od konce I. světové války mělo Německo jen malou armádu – Reichswehr o 100 000 mužích. Základní vojenskou službu obnovilo až v roce 1935, takže Německo bylo schopno postavit armádu se zhruba 1,6 miliony vojáků. Proti nim Československo mobilizovalo 1,2 miliony mužů.

Já jsem přesvědčen, že jsme se tehdy bránit měli a jak již bylo řečeno historikem Stehlíkem, čestná porážka je lepší než ústup bez boje. Takové Dánsko se bránilo německé agresi v dubnu 1940 jen jeden den, ale kladlo odpor a vzdalo se se ctí.

Zdroje:

‚Československo se chtělo, mohlo, a proto i mělo bránit.‘ Historici hodnotí odkaz Mnichova 1938 | Domov | Lidovky.cz

https://plus.rozhlas.cz/eduard-stehlik-hitler-v-roce-1938-vyhral-medialni-valku-je-otazka-jestli-7627483

Mnichov 1938 a utajená šance: hrozil Německu státní převrat? | FORUM 24

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ceskoslovensko-ludvik-krejci-armada-hitler-1938-mobilizace-general-vojsko.A180922_194337_domaci_evam

Paměti 1938 – 1945, Václav Černý, nakladatelství Atlantis, Brno 1992

Politické vzpomínky /I/, Ladislav Karel Feierabend, nakladatelství Atlantis, Brno 1994

Autor: Jan Ziegler | úterý 23.4.2024 12:42 | karma článku: 18,87 | přečteno: 589x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Fico rozeštvával Slovensko, útočil na soudy a stýkal se s mafiány

Atentáty jsou v demokratické společnosti nepřípustné, o tom žádná. Kolem střelby na slovenského premiéra je ale řada otazníků, on sám je silně kontroverzní osobnosti, a jak se říká, kdo seje vítr, sklízí bouři.

16.5.2024 v 13:05 | Karma: 36,46 | Přečteno: 4462x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

110 korun za pivo na hokejovém mistrovství je přiměřená cena

Někteří fanoušci šílí, jiní zase tvrdí, že je to v pořádku, já patřím k těm druhým. Cenu za půl litru plzně na zápasech hokejového mistrovství světa ve fanzónách považuji po zkušenosti z NHL za normální.

15.5.2024 v 13:52 | Karma: 10,95 | Přečteno: 444x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Bezcharakterní Zeman si vyznamenání nezaslouží, to už spíše „sudeťák“ Posselt

Návrh na ocenění bývalé hlavy státu v Poslanecké sněmovně neprošel. A to je dobře. Člověk, který akorát škodil vlastní zemi, lhal a rozeštvával lidi, má pouze nárok na hluboké opovržení.

14.5.2024 v 10:46 | Karma: 23,85 | Přečteno: 592x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Rusín Mondič: Češi se bojí ruských čekistů více než německých gestapáků

„Nepřinášeli jsme svobodu, ale smrt,“ uvedl výstižně Rusín Michal Mondič k chování Sovětů v Československu období po květnu 1945. Ruští směršovci perzekuovali čs. občany a řádili stejně jako předtím nacisté.

10.5.2024 v 10:36 | Karma: 20,63 | Přečteno: 460x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Příchod Američanů zabránil v Plzni masakru civilistů

Není pravdou, že americká armáda vstoupila do již osvobozené Plzně, naopak jí zachránila před hrozícím nacistickým terorem. Tamní německý velitel generál Georg von Majewski totiž odmítl kapitulovat před českými povstalci.

8.5.2024 v 11:55 | Karma: 20,06 | Přečteno: 592x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...

Obrat. Neučte už sporné teorie o 72 pohlavích, instruuje britská vláda školy

19. května 2024  20:22

Britská vláda představila nové pokyny pro sexuální výchovu. Vyzývá v nich školy, aby přestaly učit...

Armáda pošle miliardy „do luftu“. Kbely dostanou novou věž a dopravní letadla

19. května 2024  20:21

Armádní letectvo získá o téměř devatenáct miliard korun víc pro následující čtyři roky, než bylo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 3326
  • Celková karma 25,44
  • Průměrná čtenost 1805x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz