Československo se mělo v roce 1938 bránit německé agresi
Historie nezná kdyby, na podzim 1938 tehdejší Československo kapitulovalo před hitlerovským Německem a bez boje mu vydalo své pohraničí, kde převažovalo německé obyvatelstvo. To je fakt, který nezměníme. Ovšem legitimní je stále otázka, jestli to bylo správné.
Zastánci přijetí Mnichovské dohody, která nás připravila o třetinu území tvrdí, že to bylo jediné možné řešení. Ve válce s Německem bychom zůstali sami, měli jsme s ním přes 2000 kilometrů dlouhou hranici, která byla jen stěží vojensky bránitelná. Němci byli daleko silnější, a nepřátelsky proti nám vystupovaly též Polsko a Maďarsko. A co je nedůležitější, zůstali bychom bez spojenců a byli označeni za viníky války.
Není ale pravdou, že bychom tenkrát neměli žádné spojence. Rumunsko tenkrát mobilizovalo a bylo ochotno dodržet malodohodové spojenectví s Československem a vyslat svoji armádu proti Maďarsku. Tím by mu tak bránilo ve vojenských akcích proti Československu. Někteří historici se také domnívají, že v případě rozhodného odporu Československa proti německé agresi by ve Francii a Velké Británii převážily tzv. válečné strany, k jejichž předním osobnostem, patřili Sir Winston Churchill a generál Charles de Gaulle, a tyto země by nám nakonec přišly se svými vojsky na pomoc.
Profesor Václav Černý a agrárnický politik Ladislav Feierabend ve svých pamětech shodně popisují bezvadný průběh mobilizace a velké odhodlání Čechů bránit svoji vlast proti nebezpečnému nepříteli a profesor Černý uvedl, že jsme se tenkrát bránit měli. Též náčelník hlavního štábu Československé armády armádní generál Ludvík Krejčí byl zastáncem boje a odmítal mnichovský diktát. Nicméně respektoval demokracii a podřídil se politickému rozhodnutí. Na rozdíl od jiných čs. generálů, k nimž patřil například Lev Prchala zvažujících vojenský převrat a ozbrojený boj proti nacistům.
Spisovatel Jan Drnek na webu Lidovky.cz souhlasí s tím, že jsme se tenkrát měli bránit i bez spojenců a následky kapitulace byly velmi drastické. „Bylo to naprosté zlomení páteře. Dvacet let se tady lidem slibovala samostatnost, hlásalo se, že už do sebe nenecháme kopat a že Češi a Slováci ukážou světu, co je dobré. A najednou to někdo vzdal bez jediného výstřelu. Na podzim 1938 měli například Poláci ještě horší armádu než my a přece se bránili, jejich armáda bojovala až do konce války doma i v exilu,“ řekl serveru Lidovky.cz spisovatel.
Nepřímo ho podpořil i vojenský historik a současný ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík na webu plus.rozhlas.cz s tím, že čestná porážka je lepší než ústup bez boje. „V roce 1968 sem armády Varšavské smlouvy vlétly a nelámaly si hlavu, jestli se budeme bránit. Do Polska ale počátkem 80. let radši nešly. Poláci v roce 1939 válku prohráli (...), ale mohou říci, že bojovali a kladli odpor v bezvýchodné situaci. My jsme to vzdali a myslím, že nás to poznamenává do teď.“ Ten dále upozornil na velmi důležitou skutečnost, že nikde v německých archivech nezjistil, že by se německá armáda chystala na podzim osmatřicátého roku na válku proti Československu. Povolala do zbraně pouhých několik tisíc záložníků, ale žádné významné přesuny k československým hranicím neprovedla. V soukromém rozhovoru mi kdysi historik Stehlík řekl, že oni (Němci) by do toho tenkrát nešli.
Web Forum24.cz přinesl také informaci, že němečtí generálové vedeni samotným náčelníkem štábu pozemního vojska Ludwigem Beckem připravovali v září 1938 puč s cílem svrhnout nacistický režim Adolfa Hitlera. O této možnosti píše ve zmíněné knize i profesor Černý. Přijetí Mnichovské dohody Československem však tuto možnost zmařilo. Je ovšem pravdou, že i pučisté měli zájem o cizí území, také o naše Sudety a polský pozemní koridor k Baltskému moři.
Také vojenská přesila Německa nad Československem nebyla tak patrná, jak by vyplývalo z početní převahy obyvatelstva. To z toho důvodu, že od konce I. světové války mělo Německo jen malou armádu – Reichswehr o 100 000 mužích. Základní vojenskou službu obnovilo až v roce 1935, takže Německo bylo schopno postavit armádu se zhruba 1,6 miliony vojáků. Proti nim Československo mobilizovalo 1,2 miliony mužů.
Já jsem přesvědčen, že jsme se tehdy bránit měli a jak již bylo řečeno historikem Stehlíkem, čestná porážka je lepší než ústup bez boje. Takové Dánsko se bránilo německé agresi v dubnu 1940 jen jeden den, ale kladlo odpor a vzdalo se se ctí.
Zdroje:
Mnichov 1938 a utajená šance: hrozil Německu státní převrat? | FORUM 24
Paměti 1938 – 1945, Václav Černý, nakladatelství Atlantis, Brno 1992
Politické vzpomínky /I/, Ladislav Karel Feierabend, nakladatelství Atlantis, Brno 1994
Jan Ziegler
Ruská aktivistka dostala za pomáhání ukrajinským uprchlíkům 22 let vězení

V Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou pomáhala uprchlíkům ze sousední země. Nadin Gejslerová za to dostala od ruského soudu více než dvacet let vězení. To je ten ruský ráj, který nám SPD a komunisté ze Stačilo dávají vzor.
Jan Ziegler
Mělo by být popírání prokazatelného ruského vraždění v Buči trestné?

Objevily se nové důkazy o řádění v Buči, kde ruští okupanti zavraždili 561 lidí včetně žen a dětí. Bohužel, někteří jedinci jako třeba europoslanec Ivan David z SPD stále hájí putinovské válečné zločince.
Jan Ziegler
Tři roky vězení za brutální loupež i vybrání peněz z účtu zemřelé manželky

Muž z Bruntálska vybral z účtu své zemřelé manželky 300 tisíc korun a má být kvůli tomu tři roky za mřížemi. Stejný trest však může padnout i za vynucený sex s vlastní dcerou nebo surové lupičství.
Jan Ziegler
Už Palacký a Švehla připustili odtržení Sudet od českých zemí

Zní to překvapivě, ale je to tak. Již 90 let před Mnichovem přišel jako první Čech - otec národa, jak byl Palacký nazýván, s myšlenkou na federalizaci Rakouska podle národností a nikoliv podle historických zemí.
Jan Ziegler
Do Dobřichovic za divadlem, koncerty i exotickým jídlem

Dobřichovické kulturní léto je důkazem toho, že kvalitní kulturní a společenské akce se mohou konat kdekoliv. I v malém městě na Berounce nedaleko Prahy. Nabídka je opravdu pestrá.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Novináři z ČT sepsali dopis Radě. Při volbě šéfa televize zazněly nepravdy, tvrdí
Zaměstnanci Redakce zpravodajství a publicistiky České televize se v otevřeném dopise Radě ČT...
Co dělat, když začne válka. Příručku na podzim dostanou všechny domácnosti
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v březnu oznámil, že resort společně s hasiči připravuje příručku...
Kofola chce zachránit lázeňské prameny, zainvestuje do tradičních značek
Česku hrozí, že přijde o tradiční léčivé vody jako Bílinská kyselka či Rudolfův pramen. Výrobce...
Mladý jaguáří pár ze zlínské zoo má první mládě, v zajetí je to světový úspěch
Zlínská zoo slaví chovatelský úspěch světového významu. Jaguáří pár, pětiletá samice Yuna a tříletý...

Provozovna/nebytové prostory Štěpánská Praha 1
Štěpánská, Praha 1 - Nové Město
137 500 Kč/měsíc
- Počet článků 3545
- Celková karma 18,11
- Průměrná čtenost 1741x
Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz