Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slováci by v roce 1918 nejspíš dali Maďarům přednost před Čechy

Tuto možnost připustil historik profesor Jan Rychlík v knize Historie, Mýty, Jízdní řády. kterou napsal s publicistou Vladimírem Kučerou. A to z toho důvodu, že většina Slováků tenkrát po radikální změně moc netoužila.

Historie nezná kdyby. Je ovšem pravdou, že obyvatelé Slovenska nedostali v referendu šanci vyjádřit se ke svému osudu. Byli připojeni k českým zemím a nikdo se s nimi o tom nebavil. Ve zmíněném díle k tomu profesor Rychlík na straně 137 stručně uvedl: „Myslím si, že v roce 1918 byla maďarská opce skutečně pravděpodobnější.“ Dále to pak zdůvodnil: „Maďarizační tlak byl obrovský, ale co to reálně znamenalo pro rolníka na Oravě nebo na Kysuci.“ Přesně tak, slovenskému rolníkovi bylo jedno, jestli se mu bude vládnout z Prahy nebo Budapešti. Od Maďarů však věděl, co může čekat, kdežto Čechy neznal.

Když pak omezení fanatici jen krátce po 28. říjnu zničili Mariánský sloup v Praze na Staroměstském náměstí, byl to pro většinově katolické Slováky těžký šok. Toho samozřejmě využili Maďaři a říkali jim: „podívejte se, to chcete být s těmi bezbožnými „čehúny“, kteří nenávidí panenku Marii – patronku Slovenska. Zůstaňte raději s námi. Z naší strany byly chyby, ale nyní Vám zaručujeme autonomii.“ Obyčejní slovenští vesničané se k tomu tenkrát běžně vyjadřovali ve stylu: „byli jsme pod Maďary, teď budeme pod Čechy, a kdyby přišli znovu Maďaři, tak budeme zase pod nimi.“

Obtížnou situaci na Slovensku a laxní přístup mnoha obyvatel Slovenska k Československu dobře popisuje ve svém stěžejním díle Budování státu publicista Ferdinand Peroutka. V prvním díle připomíná, že když ministr pověřený správou Slovenska evangelík Vavro Šrobár dorazil se svými druhy v prosinci osmnáctého roku do Žiliny, nikdo je nevítal, z nádraží museli jít pěšky a sami si nést kufry, neměli zajištěny ani ubytování a ani místa pro úřadování.

Když se pak začátkem února 1919 Šrobár rozhodl přemístit svoji „slovenskou vládu“ do Bratislavy, tamní velitel československé vojenské posádky se odmítl zaručit ze její bezpečnost, varoval, před nebezpečnými následky a radil, ať zůstane tam, kde se nachází. Je třeba také dodat, že přesun po železnici se málem nezdařil, protože maďarští železničáři odmítali Šrobárův vlak vypravit. Místo nich proto museli být povoláni jejich čeští kolegové.

V slovenské metropoli mělo většinu maďarské a německé obyvatelstvo a ti svoji nenávist k čs. státu dávali otevřeně najevo. Tak 11. února vypukla proti nové vládě stávka, protestovali i číšníci, živnostníci zavřeli krámy, stávkovali dělníci v elektrárnách a plynárnách. Davy nespokojenců demonstrovaly v ulicích, zasahovalo vojsko, střílelo se z obou stran, byli mrtví a ranění. Situace na Slovensku byla tenkrát hodně divoká a nadšení z nového státu bylo daleko menší než v Čechách. Upřímně se s ním ztotožnili jen vzdělanější a národně uvědomělí Slováci, kteří ovšem tvořili menšinu.

Slovensko bylo po tisíc let součástí Uher a s Maďarskem jej pojily nejen politické, ale také klíčové obchodní a hospodářské vazby. S českými zeměmi nemělo ani výkonné dopravní spojení, jedinou kvalitní trasou byla bohumínsko-košická železnice. Jednokolejná trať mezi Břeclaví a Bratislavou byla tenkrát malokapacitní, v podstatě se jednalo o lokálku. Mnozí Slováci se tedy logicky báli o zpřetrhání fungujících ekonomických vztahů. Je také faktem, v Uhrách se za I. světové války nekonaly rekvizice potravin jako v rakouské části monarchie. Slováci proto nepoznali takový hlad jako Češi, jelikož uherská vláda nezavedla potravinové lístky a dovolovala neomezené zásobování potravinami. Přídělový systém zavedlo na Slovensku teprve Československo, který byl zrušen až v roce 1921. O dva roky dříve byla situace v zásobování potravinami na Slovensku velmi svízelná a dokonce se v některých oblastech dalo mluvit i o hladu. Je jasné, že to nepřispívalo k popularitě Čechů mezi Slováky.

Jistě, Češi Slovensku v pozdějších dobách hodně pomohli, například ve vybudování slovenského školství, průmyslu, atd. O tom nemůže být sporu. Nicméně nemá cenu zastírat historickou pravdu, že počátky společného státu Čechů a Slováků byly velmi složité a komplikované. Slováci k němu měli více odměřený a rezervovaný vztah.

Zdroje:

Budování státu I. a II., Ferdinand Peroutka, nakladatelství Lidové Noviny, Praha 1991

Vladimír Kučera/Jan Rychlík, Historie, mýty, jízdní řády, nakladatelství Vyšehrad, Praha 2015

Dějiny Slovenska, Jan Rychlík a kolektiv, nakladatelství Vyšehrad, Praha 2024

Přídělový systém – Wikipedie (wikipedia.org)

Autor: Jan Ziegler | pátek 26.4.2024 12:19 | karma článku: 18,64 | přečteno: 574x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Bolševici krutě potlačili rolnická povstání, použili otravné plyny, vraždili i batolata

Rolnické rebelie proti komunistům začaly v Rusku již začátkem roku 1918. Rudí rekvírovali rolníkům skoro všechnu úrodu, což se rovnalo genocidě. Rozsáhlá vzpoura se konala v Tambovské gubernii.

4.12.2024 v 15:40 | Karma: 10,65 | Přečteno: 131x | Diskuse | Ostatní

Jan Ziegler

Komunistka Konečná ve své omezenosti urazila vlastenecké Lobkowicze

Jiří Lobkowicz se obul do vůdkyně KSČM za její slova k adventu. Vrchní soudružka pak reagovala jako osoba hodně hloupá. Vlastenečtí Lobkowiczové na rozdíl od komunistů nikdy nekolaborovali s nacisty.

3.12.2024 v 13:45 | Karma: 28,19 | Přečteno: 757x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Sověti utrpěli Pyrrhovo vítězství a od Finů dostali tvrdou lekci

Pro Rudou armádu to měla být snadná kořist. ale stala se z toho obrovská blamáž. Mnohem slabší Finové uštědřili rudým Sovětům několik krutých porážek a houževnatě se čtvrt roku bránili gigantické přesile.

2.12.2024 v 15:29 | Karma: 21,84 | Přečteno: 374x | Diskuse | Ostatní

Jan Ziegler

Vánoční přání pro pacienty, výborný nápad rakovnické nemocnice

Originálním způsobem se rozhodla rakovnická nemocnice zpestřit Vánoce pro všechny pacienty, kteří nemohou být z nějakého důvodu propuštěni domů a budou v ní muset strávit tyto nejkrásnější svátky v roce.

2.12.2024 v 9:26 | Karma: 15,09 | Přečteno: 276x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Třeboňští studenti navštěvují představení v angličtině a němčině

Je dobře, když se žáci zdokonalují v cizích jazycích, především v angličtině. K tmu dobře slouží nejen zahraniční exkurze, ale i divadelní představení zahraničních autorů s herci coby rodilými mluvčími.

29.11.2024 v 16:00 | Karma: 9,40 | Přečteno: 177x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

2. prosince 2024  17:16

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...

Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo

3. prosince 2024  15:18,  aktualizováno  4.12

Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...

Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi

3. prosince 2024  14:21

S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...

Vlak přejel nezletilou dívku v Černošicích u Prahy. Přišla o obě nohy

28. listopadu 2024  19:35,  aktualizováno  21:18

Vlak na železničním přejezdu v Černošicích ve čtvrtek večer přejel nezletilou dívku, která...

Rusko shodilo obří pumu na vlastní vesnici. Stovka lidí opustila své domovy

1. prosince 2024  13:29

Sledujeme online Rusko tento týden nedopatřením shodilo leteckou bombu FAB na vesnici v Belgorodské oblasti. Puma,...

Fakultu v Plzni vyděsil ohlášený střelec. Policie školu vyklidila, nikoho nenašla

4. prosince 2024  16:57,  aktualizováno  19:35

Aktualizujeme Policisté nadále prověřují hlášení o střelbě na Západočeské univerzitě v Plzni. Mluvčí školy Andrea...

Patrika čeká operace mozku. Rodiče chtějí být s ním, ale dům vyplavila voda

4. prosince 2024  19:23

Seriál Prvního prosince měl malý Patrik třetí narozeniny. Za běžné situace by měl doma oslavu, místo toho...

Den D pro Francii. Barnierova vláda bojuje v parlamentu o přežití

4. prosince 2024  9:34,  aktualizováno  19:08

Francouzská vláda Michela Barniera ve středu bojuje v Národním shromáždění o přežití. Opozice kvůli...

Do vesmíru s miliardářem v čele NASA. Trump chce „motor pokroku i inspirace“

v diskusi je 5 příspěvků

4. prosince 2024  18:51

Volbou nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa na post šéfa Národního úřadu pro letectví...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 3431
  • Celková karma 20,24
  • Průměrná čtenost 1773x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz