Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Toryové a liberálové - koalice šitá horkou jehlou?

Dlouho očekávané volby do dolní­ sněmovny britského parlamentu (House of Commons) přinesly obyvatelům ostrovní­ho království­ nejedno překvapení. Masový náskok konzervativců (Conservative party) v předvolební­ch průzkumech se postupně snižoval, a po úspěchu vůdce liberální­ch demokratů Nicka Clegga v sérii historicky první­ch televizních debat lídrů hlavní­ch stran bylo jasné, že výsledek těchto voleb nebude "klasický" v britském slova smyslu. Poprvé za ví­ce než tři desetiletí se začalo otevřeně hovořit o možnosti vzniku tzv. "zavěšeného parlamentu" (hung parliament), kdy žádná ze stran nezíská potřebnou absolutní­ většinu křesel, což je ve Velké Británii jev značně neobvyklý. Následně potvrzení této domněnky volební­mi výsledky spolu se sérií­ poněkud nesrozumitelných koaliční­ch jednání ústících v dohodu mezi toryi a liberály jasně ukázala, že tyto rozsáhlé změny v systému britské politiky zřejmě neskončily­! Nebo že by tomu bylo ještě trochu jinak?

Nový britský premiér. (zdroj foto: iDnes.cz)iDnes.cz

Středeční­ tisková konference za účasti lídrů obou stran, při níž čerstvý držitel klíčů od premiérského sí­dla v Downing Street 10 David Cameron (mimochodem nejmladší­ ministerský předseda od počátku 19. století­) ohlásil vznik koaliční­ vlády, se nesla v lehkém duchu vzájemného vtipkování­ obou lídrů na adresu předchozí­ch předvolební­ch střetů a ujišťování­ veřejnosti o tom, že ani poměrně zásadní­ názorové rozdí­ly na řadu stěžejních otázek mezi oběma "týmy a jejich kapitány" neohrozí stabilitu a akceschopnost nového kabinetu. V medií­ch se dokonce objevila zmí­nka, že Cameron s Cleggem spolu dle všeho lidsky vycházejí­ mnohem lépe než kdysi oblíbený labouristický premiér Tony Blair s Gordonem Brownem - v té době ještě správcem státní kasy (Chancellor of the Exchequer). Obě strany se tedy snažily uklidnit tu část britské společnosti, která se podobných nezvyklostí­ obává (jinak řečeno především voliče konzervativců), že provedené změny nepovedou k nabourání­ dosavadní­ho systému, ale naopak k jeho posílení a "ozdravení­". Důkladnější­ pohled na prozatimní­ znění­ koaliční­ smlouvy ovšem vypovídá o opaku.

Sedmistránkový dokument, letmo nastiňující ­ základní vize nové koaliční vlády v oblasti domácí politiky (zahraničně politický manifest má přijít později), je protnut dvěma hlavní­mi zásadami, které pro tradiční konzervativní­ voliče nepůsobí­ pří­liš pří­znivě, jsou jimi:

1) vytváření­ komisí­ a expertních skupin pro posouzení všech závažných rozdí­lných stanovisek mezi oběma stranami

2) klauzule, že v pří­padech, kdy převáží­ konzervativní pojetí­ problému, jsou liberálové povinováni možností­ vystupovat ve sněmovně proti vládě (jejíž jsou paradoxně součástí) a navrhovat jiná řešení, aniž by se jednalo o porušení­ koaličního svazku.

Co to znamená pro konzervativní­ho britského voliče (a ve své podstatě každého britského občana bez ohledu na stranické preference)? Systém vytváření všemožných komisí a poradní­ch skupin není v Británii stejně jako ve většině anglo-saských zemí příliš oblíbený, neboť je spojován s působením tzv. "velké vlády" ("big government"). Jinak řečeno situace, kdy centrální­ orgány přespříliš regulují­ a zasahují­ do záležitostí obyvatelstva. Nutno přitom podotknout, že v otázkách osobní­ svobody tradičně liberální­ a zároveň své soukromí ostražitě střežící­ Britové (Angličané předevší­m) jsou ve vní­mání­ velikosti těchto zásahů mnohem citlivější­ než ostatní obyvatelé kontinentu. Odtud také pramení­ silná britská nedůvěra k institucí­m a byrokracii EU. 

Podobně i výji­mka pro liberály v případě neshod ohledně vládní agendy působí na Brity přinejmenší­m zmateným dojmem. Situace, kdy jednotliví ministři (koaliční­ho) kabinetu se veřejně vyjadřují­ k projednávaným otázkám vládní­ agendy čistě na základě stranické pří­slušnosti či vlastních domněnek, je v ostrovním politickém systému považována za tabu či alespoň projev neslušnosti. Jev, který v kontinentální­ Evropě a předevší­m v našich zeměpisných šířkách již téměř zdomácněl, jde silně proti nepsaným tradicí­m a konvencím britské moderní politiky. Dle nich je totiž rozhodnutí kabinetu jednoznačné a jednotlivý ministři za ním stojí jako kolektivní orgán. V žádném případě jej nezpochybňují nebo nepřicházejí s vlastním protinávrhem, neboť převažuje názor, že takové chování by podkopalo důvěru občanů v správnost politického vedení.

Podobné kroky liberálů jsou explicitně zmíněny v souvislosti s obrannou země a konzervativci prosazovanou modernizací raket Trident. Čekat je lze ovšem i v dalších otázkách, kde se pohledy obou stran značně liší. Mezi nimi lze zmínit například řešení energetické bezpečnosti a snížení emisí CO2, kde se Cleggova strana staví proti záměru povolit výstavbu dalších jaderných elektráren a namísto toho se snaží otevřít diskusi o širším využití alternativních zdrojů energie a šetření s nimi. Plánovány jsou proto investice do podpory výstavby energeticky šetrných staveb, které spolu s dalšími opatřeními mají dle liberálů zvýšit konkurenceschopnost země a zvýšit poměr zelené ekonomiky.

Kapitolou sama o sobě je poté požadovaná změna volebního systému, která se pro běžného voliče jeví jako nejvíce postřehnutelná a v britském prostředí zásadní. Po ní volají především liberálové, které jako až třetí nejsilnější stranu současný prostý většinový systém, v němž vítězí kandidát s nejvyšším počtem hlasů v jednomandátovém obvodě (first past the post), staví do role „nevýznamného“ politického subjektu. Jejich volání po zavedení proporčního systému, kdy jsou hlasy přepočítávány na jednotlivá křesla ve vícemandátových obvodech (tento model je používán i u nás) se však setkává s tvrdým odporem tradicionalistického křídla Toryů (konzervativců) a taktéž určité části britské společnosti. Výsledným kompromisem má být referendum, v němž se občané budou vyjadřovat, zda-li zachovat současný systém nebo přejít na tzv. „alternativní hlasování“ („alternative vote“). Při něm je po kandidátovi v jednomandátovém obvodě požadováno získání nadpoloviční většiny hlasů. Voliči navíc mají možnost udělit další preference ostatním kandidátům, které jsou zohledněny v případě, kdy žádný z kandidátů nezíská přes 50% hlasů v prvním sčítání. Tento složitější systém je v současnosti užíván například v Austrálii. Obě strany taktéž mluví o reformě dosud jmenované Sněmovny lordů (horní komory britského parlamentu) na moderní volený orgán.

Čekají tedy Brity rozsáhlé změny politické tváře země, která je považována za příklad stabilního fungování parlamentního systému? Výše zmíněné návrhy tomu jasně nasvědčují, ovšem možná právě proto nemusí mít tradicionalisté obavy! Utvořená koalice je totiž vnitřně natolik nesourodá a již samotná koaliční smlouva vypočítává takové množství výjimek, že lze sázet na její jepičí život. David Cameron see snaží takové situaci předejít svým návrhem na zvýšení počtu hlasů nutného k vyjádření nedůvěry na 55%, ovšem nutno podotknout, že jeho pozice ve vlastní straně také není stoprocentní. Většina tradičních konzervativců, kteří se plně neztotožnili s jeho pokusem zmodernizovat Conservative Party po vzoru Tonyho Blaira a jeho „New Labour“, se totiž názorově nachází mnohem více napravo. Jejich chování navíc daleko více ctí dosavadní politické tradice, které již tímto koaličním paktem byly narušeny (poslední funkční a životaschopná koaliční vláda se držela u moci za druhé světové války). Podobně i někteří liberálové vyjádřili značnou rezervovanost k tomuto podivnému svazku. Možnost, že si Britové v nepříliš dlouhém časovém horizontu volby zopakují, se tedy vzhledem k vlastním historickým zkušenostem a současnému rozložení sil jeví jako docela pravděpodobná. Tím ovšem není zaručeno, že situace nedopadne obdobně. Konzervativci by totiž snadno mohli přijít o budoucí vítězství a to v případě, že by se novému vůdci labouristů podařilo stranu zmobilizovat. K vítězství Camerona totiž výrazně přispěla mediální neohrabanost a „poněkud sešlý image“ Gordona Browna, jenž vedle svých dvou mladších kolegů působil poněkud těžkopádně. Jak by ovšem volebními výsledky zamával nový energický vůdce, není jasné. V době tvorby tohoto článku bylo ve hře pouze jméno mladého exministra zahraničí a Brownova spíše tušeného vnitrostranického rivala Davida Millibanda, který by mohl pozitivně zapůsobit.

Nezbývá tedy než čekat.  

 

 

Autor: Jan Železný | pondělí 17.5.2010 23:15 | karma článku: 9,06 | přečteno: 1155x
  • Další články autora

Jan Železný

Ostrovský skatepark: historie na U-rampě

Ač nepatřím k pravidelným čtenářům dvoustránkových Ostrovských novin, v jejich posledním vydání mě jako mladého člověka zaujal článek kolegy zastupitele Palivce (ODS), který se zpovídá ze své skepse ohledně realizace projektu skateparku, především ve vztahu k jeho ekonomičnosti a využitelnosti. Jako studenta politologie je pro mě vždy fascinující sledovat situaci, při níž se tématem politických disputací stane téma, jež očividně významně neformuje diskurz veřejného života. Avšak právě na něm dochází k profilování jednotlivých osobností a jejich pohledů, nadneseně řečeno vizí. Z daného tématu se tak stává významné politikum, je tedy nevinnou obětí mocenské hry. Obávám se, že v této nezáviděníhodné pozici se v současnosti ocitl již zmiňovaný skatepark.

22.11.2013 v 8:48 | Karma: 6,12 | Přečteno: 250x | Diskuse| Karlovy Vary

Jan Železný

Komunisté mě neohrozí, ve škole jsem neopisoval

Během proběhlého víkendu unikla do médií zpráva, že karlovarští komunisté zahajují přípravy na schůzku s námi studenty - organizátory výzvy za odstoupení náměstka hejtmana pro školství bývalého politruka JUDr. Václava Sloupa - a to opravdu ve velkém. Krom špiček krajského vedení KSČM se jí má účastnit i europoslanec za tuto stranu teplický rodák Jaromír Kohlíček, účast dalších republikových kádrů není do budoucna vyloučena. Původní spíše formální schůzka, která vznikla jako reakce náměstka Borky na náš studentský dopis hejtmanovi Novotnému (proč na něj reagoval dříve právě Borka zůstává malou záhadou), se tak odívá do mnohem dramatičtějšího hávu. Osobně však tento krok velmi vítám, neboť v něm spatřuji poměrně úsměvný veletoč pana Borky i celé karlovarské KSČM.

4.3.2013 v 8:23 | Karma: 20,06 | Přečteno: 851x | Diskuse| Karlovy Vary

Jan Železný

Hlupák stát platí aneb Civitas ex machina!

Před nedávnem jsem v karlovarské regionální příloze jednoho z celostátních deníků četl analýzu možných dopadů špatně provedených výběrových řízení na čerpání prostředků z regionálního operačního programu ROP Severozápad na rozpočet Karlovarského a Ústeckého kraje. Daleko více než samotná podstata problému mě však zaujalo navrhované řešení, dle něhož by se na zalátání dvou a půl miliardové rozpočtové díry měl zásadně podílet i stát v podobě ministerstva financí. Nechci zde vést polemiku o míře zavinění té které strany a případné legitimitě tohoto konkrétního požadavku. Spíše bych se rád obecněji zamyslel nad rolí státu jako věřitele poslední instance, lidověji řečeno jakéhosi anonymního plátce všech podobných pokut a dluhů s bezedným kouzelným měšcem, který vždy nakonec vše zachrání a vyřeší. Zdá se totiž, že toto vnímání se stává jakýmsi evergreenem. Jen tak mimochodem, dle článku v jiném celostátním deníku ze stejného týdne v současnosti policie prošetřuje případy možné korupce za cca 100 miliard korun, což téměř odpovídá schodku ročního hospodaření tohoto kouzelníka se zdánlivě bezedným měšcem.

19.2.2013 v 8:42 | Karma: 9,98 | Přečteno: 461x | Diskuse| Karlovy Vary

Jan Železný

Rozbijme ulitu naší malosti! Tupý euroskepticismus v Česku

Blíží se federalizace eurozóny. Dvourychlostní Evropa realitou? Evropský finanční val se ukazuje jako nedostačující. Krize v Řecku se prohlubuje. Nečas a Cameron proti spojené Evropě. Koruna vs. Euro. Podobné titulky vévodí již více než dva roky předním stranám našich tištěných médií, tedy nejsou-li vystřídány aktuálními zprávami o nové korupční aféře z pater nejvyšší politiky. Obsah všech se přitom přímo i nepřímo týká postavení České republiky v krizí zasažené Evropě. Ta měsíc po měsíci prodlužuje svůj taneček na rozcestí, vedoucím buď k hlubší ekonomické avšak i politické integraci, nebo k umělému udržování současného stavu. První varianta sice svým supranacionálním charakterem dráždí nejednu národní politickou reprezentaci, nabízí však vcelku srozumitelnou jízdní mapu budoucích událostí. Hlavní devizu přitom představuje předvídatelnost/čitelnost jednotlivých kroků, která může poskytnout politické krytí kolísajícím se státnickým špičkám a přinést zasloužený klid volatilním finančním trhům. Je to totiž právě možnost dopředu zakalkulovat potenciální budoucí rizika do svých investičních plánů, po níž velcí i drobní investoři již dlouho bezútěšně prahnou. Druhá varianta slibuje zdánlivé zachování suverénního rozhodování, vyžaduje ovšem značnou stoickou odolnost vůči tlaku okolních událostí především hospodářského ražení. Schopnost nasadit pověstný „poker face“ a vsadit na své odvážné rozhodnutí politickou kariéru představuje při volbě této cesty naprostou nutnost. Jak se však ukazuje, evropští lídři, nacházející se v hledáčcích dnes již fakticky globálních médií a „sociálních sítí rychlé reakce“, však spíše nejsou schopni držet se zmíněné filosofie slavného římského císaře Marka Aurelia. Tato debata se přitom netýká pouze zemí eurozóny, ale(jak nedávno trefně poznamenal italský premiér Mario Monti) i EU jako celku.

16.7.2012 v 8:43 | Karma: 13,60 | Přečteno: 1151x | Diskuse| Politika

Jan Železný

Rudé memento aneb další „promarněná“ pieta

Koncem minulého týdne jsem měl tu čest se již podruhé zúčastnit pietní akce u Rudé věže smrti v Ostrově u Karlových Varů konané pod záštitou Konfederace politických vězňů v rámci Jáchymovského pekla. Genius loci daného místa, jemuž dominuje vysoká věž z rudých cihel – součást prostor bývalé třídírny radioaktivního smolince, jež připravila o život, zdraví a ideály mnoho tzv. vězňů svědomí – na člověka dýchne neopakovatelnou atmosférou. Tu barvitě dokreslují pamětníci, kteří se sem navzdory pokročilému věku každoročně v hojném počtu scházejí, aby uctili památku těch svých kamarádů, již svůj zápas se zrůdnostmi komunistické moci prohráli. Pozorný pozorovatel přitom nemůže zůstat vnitřně nepohnut, jeho každodenní problémy občanského života jakoby ve světle zde popisovaných událostí bledly a ztrácely se v bezvýznamnosti. Tyto pocity mě doprovázeli letos stejně jako loni. Přesto jsem se tentokrát nemohl vyhnout palčivé otázce hlubšího významu celé této akce a určitého „znásilnění“ jejího obsahu. Kde se ve mně tato myšlenka vzala nevím, snad ji probudilo několik procházejících osob, které se ještě před dvaceti lety honosili rudou stranickou knížkou, někdy i legitimací StB, aby nyní s kamennou tváří uctívali hrdinství bývalých politických vězňů. Možná to byl pouze věčný kritik ve mně, jenž najednou dostal příležitost se projevit. Kdo ví?

1.6.2012 v 8:25 | Karma: 11,61 | Přečteno: 767x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

  • Počet článků 21
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1440x
Jan Železný se narodil v "revolučním roce 1989" v Ostrově u Karlových Varů, kde v květnu 2009 maturoval na tamním gymnáziu. V současné době studuje obor politologie na FF ZČU v Plzni. Zabývá se zahraniční politikou a historií USA, VB a asijských komunistických zemí, neopomíjí ovšem sledovat ani domácí dění. Je držitelem mnoha studentských literárních cen (Cena Josefa Škvoreckého - studentská próza 2008, Cena Bronislavy Müllerové 2008, atd.) Působí jako zastupitel města Ostrova, předseda regionální organizace TOP 09 Karlovy Vary a šéfredaktor Ostrovského měsíčníku.

Seznam rubrik