Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rozbijme ulitu naší malosti! Tupý euroskepticismus v Česku

Blíží se federalizace eurozóny. Dvourychlostní Evropa realitou? Evropský finanční val se ukazuje jako nedostačující. Krize v Řecku se prohlubuje. Nečas a Cameron proti spojené Evropě. Koruna vs. Euro. Podobné titulky vévodí již více než dva roky předním stranám našich tištěných médií, tedy nejsou-li vystřídány aktuálními zprávami o nové korupční aféře z pater nejvyšší politiky. Obsah všech se přitom přímo i nepřímo týká postavení České republiky v krizí zasažené Evropě. Ta měsíc po měsíci prodlužuje svůj taneček na rozcestí, vedoucím buď k hlubší ekonomické avšak i politické integraci, nebo k umělému udržování současného stavu. První varianta sice svým supranacionálním charakterem dráždí nejednu národní politickou reprezentaci, nabízí však vcelku srozumitelnou jízdní mapu budoucích událostí. Hlavní devizu přitom představuje předvídatelnost/čitelnost jednotlivých kroků, která může poskytnout politické krytí kolísajícím se státnickým špičkám a přinést zasloužený klid volatilním finančním trhům. Je to totiž právě možnost dopředu zakalkulovat potenciální budoucí rizika do svých investičních plánů, po níž velcí i drobní investoři již dlouho bezútěšně prahnou. Druhá varianta slibuje zdánlivé zachování suverénního rozhodování, vyžaduje ovšem značnou stoickou odolnost vůči tlaku okolních událostí především hospodářského ražení. Schopnost nasadit pověstný „poker face“ a vsadit na své odvážné rozhodnutí politickou kariéru představuje při volbě této cesty naprostou nutnost. Jak se však ukazuje, evropští lídři, nacházející se v hledáčcích dnes již fakticky globálních médií a „sociálních sítí rychlé reakce“, však spíše nejsou schopni držet se zmíněné filosofie slavného římského císaře Marka Aurelia. Tato debata se přitom netýká pouze zemí eurozóny, ale(jak nedávno trefně poznamenal italský premiér Mario Monti) i EU jako celku.

iDnes.cz

V Čechách si sice nemůžeme stěžovat na nedostatek debaty k tomuto tématu v mediálním prostoru, čtenáře však zarazí názorová uniformita (čest výjimkám) obsahu těchto sdělení. Ta se přitom prakticky kryje se stanovisky předních představitelů státu a dalších mocenských institucí. Miroslav Singer, hlava českých strážců monetární politiky, tak s klidem a rozvážností hovoří o české koruně jako o stabilní měně, která je schopna odolat tlaku světových trhů i ekonomik. Rovněž nezapomene zmínit stabilní bankovní prostředí a fakt, že expozice českých bank vůči toxickým aktivům v podobě dluhopisů tzv. jižního problémového křídla eurozóny je minimální. Drobný detail o tom, že české finanční domy jsou v relativně slušné kondici nikoli díky věštecké prozíravosti předních bankéřů, ale spíše díky tomu, že se zhroutily již o desetiletí dříve a Zemanova vláda utopila jejich dluhy v později vytunelované konsolidační agentuře, již zmíněn není. Stejně tak chybí i popis vlastnické struktury, dle níž jsou tyto ústavy prakticky výhradně ovládány zahraničními bankovními skupinami, jež v posledních kvartálech vykazují nemalé ztráty.

V podobném duchu hovoří i premiér Petr Nečas (ODS) pasující se do role zachránce českých národních zájmů. Nový sv. Václav opanovávající českou politickou scénu ovšem na rozdíl od svého jmenovce nehodlá zahraničním „ohrožovatelům“ vydat byť jen jedinou stříbrnou hřivnu (o volech ani nemluvě). Jeho agitace za sterilní oddělení „zdravé“ České republiky od potápějící se Unie se ve verbálních projevech často opírá o spolupráci se zahraniční politickou sestrou jeho mateřské ODS - britskou Conservative Party. Nečas se tak snaží vštípit veřejnosti, že jeho euroskeptické postoje neznamenají osiření naší země v Evropě, neboť po našem boku stojí i současná vláda ostrovního království. Navíc, co může být špatného na zdrženlivém přístupu, pokud jej praktikuje i takto stále globálně významná evropská mocnost? Čistě teoreticky nic, pane premiére. Ovšem nutno dodat, že není euroskepticismus jako euroskepticismus!

Mnozí čtenáři jistě vzpomenou v Čechách známou (v Británii již podstatně méně) historku o tom, jak Petr Nečas cestoval s Davidem Cameronem jedním kupé na summit evropských lídrů a oba pánové si přes dvě hodiny krásně notovali, aby pak společně odmítli návrh paktu o fiskální unii. Problém je ovšem v tom, že obléci si stejnou košili a barevnou kravatu, jakou nosí britský ministerský předseda, rozhodně nestačí! Nechci zde vést filipiku proti euroskepticismu, tento pohled na evropskou integraci mi může být v mnohém i velmi sympatický. Je však potřeba si uvědomit, že výchozí pozice zemí, jimž naši dva konzervativci vládnou, je značně odlišná a totéž bohužel platí i o stylu prosazování integračně odmítavého stanoviska. Český euroskepticismus se totiž v porovnání se svým britským protějškem jeví jako značně primitivní a tupí nástroj ochrany národních zájmů a státní integrity.

Neochota jakkoli se vázat ve vztahu s kontinentální Evropou je nedílnou součástí anglické/britské mentality, jejíž projevy můžeme sledovat v dějinách této země po celá staletí. Cameronovo zamítavé stanovisko k pokusům vtáhnout Spojené království do spirály hlubšího integračního procesu tedy není ničím jiným než historickou zákonitostí. Britové však k celé věci přistupují velmi obezřetně a chytře, přičemž vcelku pečlivě kalkulují plusy a mínusy všech návrhů. Dobře vědí, že stát mimo evropský exkurz by pro jejich zemi představovalo hospodářskou sebevraždu. Ostrovní monarchie platí za význačné centrum celosvětových financí, obchodní transakce realizované na londýnské burze patří ke globálně nejvýznamnějším a v metropoli na Temži sídlí nejedna mamutí banka či investiční společnost (viz. londýnská City). Země se rovněž snaží obnovit rozmanité obchodní svazky se zeměmi mimo EU, které před vstupem do struktur Evropského společenství v 70. letech zaujímaly více než polovinu celkového objemu exportu. Nepřehlédnutelný akcent Londýna na zachování výhod volného trhu a odpor k tzv. Tobinově dani na finanční transakce je naprosto pochopitelný. Premiér Cameron proto před časem rozeslal do evropských metropolí deklaraci vyzývající k podpoře a zachování společného trhu za všech okolností. Český Nečas pod ni sice rovněž připojil svůj podpis, tím však jeho angažovanost, zdá se, skončila. Británie si rovněž uvědomuje, že díky nedostatku financí a ztrátě koloniálního postavení po druhé světové válce není schopna provozovat aktivní ekonomickou i politickou diplomacii na všech důležitých světových trzích. Využila proto možnosti instalovat nemalé množství svých diplomatů do nově vznikající Evropské služby pro vnější činnost (EEAS), označované za „evropské ministerstvo zahraničí“. Plody této politiky sice dosud neuzrály, plánovaná sklizeň však působí nadějně.

Česká republika je na tom se svým euroskepticismem o poznání hůře. Nečas a jeho spolustraníci s europoslancem Janem Zahradilem v čele neustále opakují, že je potřeba nepodlehnout svodům ze stran evropských orgánů, pod nimiž se údajně skrývá snaha západních mocností ohrozit naši historií těžce zkoušenou suverenitu, a hájit české národní zájmy. Problém spočívá ve faktu, že nikdo z euroskeptických představitelů této otevřené exportně orientované ekonomiky, životně napojené na německý hospodářský cyklus, není (s podivem) schopen tyto zájmy definovat. O cestách jejich naplnění ani nemluvě. Vláda sice přichází s dlouho očekávanou novou exportní strategií, která by měla přinést českým firmám konkurenceschopnost v globálním obchodním systému, její uvedení do života však značně pokulhává. Tvrdí se v ní, že Praha částečně přesune svůj zájem i na trhy mimo EU, kde zajistí odbyt českému průmyslu. Problém spočívá v tom, že Česká republika nedisponuje dostatečným diplomatickým zázemím k uskutečnění takovéto politiky. Díky rozpočtovým škrtům se počet zahraničních zastoupení naopak snižuje a rozvíjející se trhy (tzv. emerging markets) v Latinské Americe a jihovýchodní Asii zůstávají bez patřičného pokrytí. Schopnost naší země zachytit ohromné ekonomické momentum daných oblastí se tak nebezpečně snižuje a to přesto, že ministr průmyslu pan Kuba neustále opakuje, že jedinou možností hospodářského přežití naší malé republiky je zachování silného exportního průmyslu.

Ve světle zmíněných událostí lze proto s podivem sledovat nezájem Prahy proniknout do struktur EEAS a „přiživit se“ tak na prestiži a síle tohoto společného orgánu. Zatímco britská představitelka baronka Ashtonová stojí v čele této organizace, českými médii nedávno proběhla zpráva o neschopnosti našich diplomatů kvalifikovat se do významnějších manažerských pozic v tomto orgánu (snad s výjimkou Jany Hybáškové a jejího angažmá v Iráku). Naše země ovšem očividně nebyla schopna uznat své selhání a poučit se z něj. Ze zpráv byl totiž zřetelně cítit vůči vládě servilní ublíženecký podtext v duchu nebohé malé zemičky, jíž větší kolegové (hlavně Němci) upřeli možnost seberealizace, ostatně jako už tolikrát v historii. Opět tak byla přiživována fóbie vůči větším sousedům, jež si v tomto národě odjakživa nacházela úrodnou půdu. Český euroskepticismus poté opět nabídl konejšivou ochranářskou náruč, čímž legitimoval své postavení.

Pokud si však opravdu chceme vzít z národních dějin nějaké poučení, navrhoval bych to, které varuje před chtěným osamocením, zatvrzením se vůči sousedům a vžitému pocitu ublíženosti. Nevyzývám naši politickou reprezentaci k radikálnímu názorovému obratu o 180 stupňů vůči sjednocující se Evropě. Jednalo by se totiž o žádost planou, která navíc dle průzkumů ani nekoresponduje s většinovým přáním Čechů. Buďte euroskeptici, pokud si to přejeme, ovšem provádějme tuto svoji politiku chytře! Buďme asertivní, odhoďme národní ublíženectví a v šroubovici DNA zakódované heslo „o nás bez nás“. Rozbijme ochranou ulitu námi vymyšlené malosti a pokusme se vytěžit ze vzniklé situace co nejvíce. Samozřejmě, naše možnosti jsou omezené a těžko si lze představit, že Paříž s Berlínem budou chodit s prosíkem do Prahy, aby prosadily nové prvky evropské politiky. Využijme proto orgánů, v nichž máme při troše snahy možnost získat vlivné postavení, k podpoře vlastních zájmů. Náš euroskeptismus přece automaticky neznamená, že se zájmy naší země a EU musí vždy lišit. Zvláště v oblasti získávání nových exportních trhů se toto pojetí jeví jako vysloveně liché. Navíc, pokud opravdu disponujeme silným spojenectvím se zemí jakou je Velká Británie, jež má v poslední době blízko k rovněž rozvinutému Švédsku, pak naše šance nejsou úplně zanedbatelné.

Obléci si britskou košili a bez přestání omílat thatcheristické neoliberální poučky totiž opravdu nestačí, pane premiére!     

   

 

     

Autor: Jan Železný | pondělí 16.7.2012 8:43 | karma článku: 13,60 | přečteno: 1151x
  • Další články autora

Jan Železný

Ostrovský skatepark: historie na U-rampě

Ač nepatřím k pravidelným čtenářům dvoustránkových Ostrovských novin, v jejich posledním vydání mě jako mladého člověka zaujal článek kolegy zastupitele Palivce (ODS), který se zpovídá ze své skepse ohledně realizace projektu skateparku, především ve vztahu k jeho ekonomičnosti a využitelnosti. Jako studenta politologie je pro mě vždy fascinující sledovat situaci, při níž se tématem politických disputací stane téma, jež očividně významně neformuje diskurz veřejného života. Avšak právě na něm dochází k profilování jednotlivých osobností a jejich pohledů, nadneseně řečeno vizí. Z daného tématu se tak stává významné politikum, je tedy nevinnou obětí mocenské hry. Obávám se, že v této nezáviděníhodné pozici se v současnosti ocitl již zmiňovaný skatepark.

22.11.2013 v 8:48 | Karma: 6,12 | Přečteno: 250x | Diskuse| Karlovy Vary

Jan Železný

Komunisté mě neohrozí, ve škole jsem neopisoval

Během proběhlého víkendu unikla do médií zpráva, že karlovarští komunisté zahajují přípravy na schůzku s námi studenty - organizátory výzvy za odstoupení náměstka hejtmana pro školství bývalého politruka JUDr. Václava Sloupa - a to opravdu ve velkém. Krom špiček krajského vedení KSČM se jí má účastnit i europoslanec za tuto stranu teplický rodák Jaromír Kohlíček, účast dalších republikových kádrů není do budoucna vyloučena. Původní spíše formální schůzka, která vznikla jako reakce náměstka Borky na náš studentský dopis hejtmanovi Novotnému (proč na něj reagoval dříve právě Borka zůstává malou záhadou), se tak odívá do mnohem dramatičtějšího hávu. Osobně však tento krok velmi vítám, neboť v něm spatřuji poměrně úsměvný veletoč pana Borky i celé karlovarské KSČM.

4.3.2013 v 8:23 | Karma: 20,06 | Přečteno: 851x | Diskuse| Karlovy Vary

Jan Železný

Hlupák stát platí aneb Civitas ex machina!

Před nedávnem jsem v karlovarské regionální příloze jednoho z celostátních deníků četl analýzu možných dopadů špatně provedených výběrových řízení na čerpání prostředků z regionálního operačního programu ROP Severozápad na rozpočet Karlovarského a Ústeckého kraje. Daleko více než samotná podstata problému mě však zaujalo navrhované řešení, dle něhož by se na zalátání dvou a půl miliardové rozpočtové díry měl zásadně podílet i stát v podobě ministerstva financí. Nechci zde vést polemiku o míře zavinění té které strany a případné legitimitě tohoto konkrétního požadavku. Spíše bych se rád obecněji zamyslel nad rolí státu jako věřitele poslední instance, lidověji řečeno jakéhosi anonymního plátce všech podobných pokut a dluhů s bezedným kouzelným měšcem, který vždy nakonec vše zachrání a vyřeší. Zdá se totiž, že toto vnímání se stává jakýmsi evergreenem. Jen tak mimochodem, dle článku v jiném celostátním deníku ze stejného týdne v současnosti policie prošetřuje případy možné korupce za cca 100 miliard korun, což téměř odpovídá schodku ročního hospodaření tohoto kouzelníka se zdánlivě bezedným měšcem.

19.2.2013 v 8:42 | Karma: 9,98 | Přečteno: 461x | Diskuse| Karlovy Vary

Jan Železný

Rudé memento aneb další „promarněná“ pieta

Koncem minulého týdne jsem měl tu čest se již podruhé zúčastnit pietní akce u Rudé věže smrti v Ostrově u Karlových Varů konané pod záštitou Konfederace politických vězňů v rámci Jáchymovského pekla. Genius loci daného místa, jemuž dominuje vysoká věž z rudých cihel – součást prostor bývalé třídírny radioaktivního smolince, jež připravila o život, zdraví a ideály mnoho tzv. vězňů svědomí – na člověka dýchne neopakovatelnou atmosférou. Tu barvitě dokreslují pamětníci, kteří se sem navzdory pokročilému věku každoročně v hojném počtu scházejí, aby uctili památku těch svých kamarádů, již svůj zápas se zrůdnostmi komunistické moci prohráli. Pozorný pozorovatel přitom nemůže zůstat vnitřně nepohnut, jeho každodenní problémy občanského života jakoby ve světle zde popisovaných událostí bledly a ztrácely se v bezvýznamnosti. Tyto pocity mě doprovázeli letos stejně jako loni. Přesto jsem se tentokrát nemohl vyhnout palčivé otázce hlubšího významu celé této akce a určitého „znásilnění“ jejího obsahu. Kde se ve mně tato myšlenka vzala nevím, snad ji probudilo několik procházejících osob, které se ještě před dvaceti lety honosili rudou stranickou knížkou, někdy i legitimací StB, aby nyní s kamennou tváří uctívali hrdinství bývalých politických vězňů. Možná to byl pouze věčný kritik ve mně, jenž najednou dostal příležitost se projevit. Kdo ví?

1.6.2012 v 8:25 | Karma: 11,61 | Přečteno: 767x | Diskuse| Politika

Jan Železný

Centrum sociálních služeb obětí politického kalkulu?

Vážení čtenáři, jak mnozí z vás jistě dobře vědí, v Ostrově se připravuje zásadní projekt sociálního charakteru, který by měl přeměnit v současnosti nevyužívanou budovu bývalé městské knihovny v multifunkční centrum sociálních služeb. V jeho útrobách by tak dle dosavadních plánů měly najít svůj domov organizace jako Oblastní charita Ostrov, pobočka Člověka v tísni, Mateřské centrum Ostrůvek, Svaz diabetiků, a další. Počítá se rovněž se zřízením společenské místnosti, již by mohly využívat další drobnější spolky, jejichž činnost nevyžaduje provozování stálého kontaktního místa. Přesun mateřského centra do nového sídla by navíc umožnil urychlení přestavby charitního stacionáře umístěného v bývalé škodovácké školce a navýšení kapacity o zhruba 20 lůžek.

5.3.2012 v 8:33 | Karma: 7,95 | Přečteno: 1211x | Diskuse| Karlovy Vary
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Obří požár haly se škodou 1,8 miliardy založil člověk, technickou závadu vyloučili

3. května 2024  11:15

Příčinou rozsáhlého požáru průmyslové haly v Žebráku na Berounsku, který loni v létě podle policie...

Učil na škole scientologů. Manipulují dětmi a vydělají miliony, líčí pedagog

3. května 2024  11:15

Premium Jsou mezi námi a i přes snahu se skrývat tahají za nitky v různých sektorech. Řeč je o...

Část vykolejené soupravy u Klínce vyprostili. Dva vagony zůstávají kus od tratě

3. května 2024  11:11

Nehodový vlak Správy železnic (SŽ) v noci na pátek vrátil na koleje hnací soupravu osobního vlaku...

Kopání do mrtvol, říká o rozsudku bývalý příslušník StB. Padly podmínky

3. května 2024  11:09

Dvě dvouleté a jednu tříletou podmínku uložil ve čtvrtek Obvodní soud pro Prahu 1 trojici bývalých...

  • Počet článků 21
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1440x
Jan Železný se narodil v "revolučním roce 1989" v Ostrově u Karlových Varů, kde v květnu 2009 maturoval na tamním gymnáziu. V současné době studuje obor politologie na FF ZČU v Plzni. Zabývá se zahraniční politikou a historií USA, VB a asijských komunistických zemí, neopomíjí ovšem sledovat ani domácí dění. Je držitelem mnoha studentských literárních cen (Cena Josefa Škvoreckého - studentská próza 2008, Cena Bronislavy Müllerové 2008, atd.) Působí jako zastupitel města Ostrova, předseda regionální organizace TOP 09 Karlovy Vary a šéfredaktor Ostrovského měsíčníku.

Seznam rubrik