Zdenek Slanina
Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.
- Počet článků 131
- Celková karma 15,79
- Průměrná čtenost 7721x
Seznam rubrik
Zdenek Slanina
Aspirin[BayerAG] (česky acylpyrin) i po 122 letech nalézá nová užití - třeba proti Covidu
Německý aspirin i náš acylpyrin mají stejný základ - kyselinu acetylsalicylovou. I po 122 letech od zavedení výroby, nalézá aspirin nová užití. Taky třeba proti Covidu; po řadu let je doporučován jako prevence infarktu či mrtvice.
Zdenek Slanina
Svéráz národní tvořivosti pro zisk té SENZAČNĚ MODRÉ [©Hejma Ondřej*] (ne-)vojenské knížky
Kdyby za téma maturitních písemek padla o té senzačně modré knížce klasická otázka Co tím chtěl básník říci,* vznikaly by asi i bizarní výklady. Když teď došlo na lítost nad osudy odpíračů, vytanula mi jedna šaráda ze sedmdesátek.
Zdenek Slanina
John Tyndall: 201r. a 21d. od narození muže, co (krom mnoha jiného) objasnil i modř oblohy
Irský fyzik John Tyndall studoval pohyby ledovců, magnetismus, rozptyl světla známý jako Tyndallův jev (s jeho pomocí objasnil modř oblohy), a také měřil ohřev plynů infračerveným zářením - dnes základ chápání skleníkového jevu.
Zdenek Slanina
NEPARTAK: Tajfun co mohl vykolejit začátek tokijské olympiády - a 8.8. ji končila MIRINAE
V důsledku globálního oteplování se průměrné letní teploty v Tokiu zvedly od roku 1964 (kdy byla v Japonsku předchozí letní olympiáda) o 2,7 stupně. Oteplování by v severozápadním Pacifiku mohlo zvýšit výskyt intenzivních tajfunů.
Zdenek Slanina
Neúspěšný německý pokus z 20.7.1944 ukončit prohranou válku a rodina taj.rady Maxe Plancka
Spiknutí, co 20.7.1944 vyústilo v neúspěšný atentát na Hitlera, vedlo k popravám kolem 5000 organizátorů, podporovatelů, schvalovatelů, či jen těch co něco zaslechli ale nehlásili. Mezi nim byl i syn Erwin Nobelisty Maxe Plancka.
Zdenek Slanina
Nihil novi sub sole: Už r. 1856 Eunice Foote(-ová) ve své domácnosti měřila skleníkový jev
Nihil novi sub sole je v titulku proto, že je o 4 znaky kratší než Nic nového pod sluncem. Počet znaků v titulku je totiž omezen a tak se s nimi musí hospodařit. Ale jinak letos je už 165 let od položení základů skleníkového jevu.
Zdenek Slanina
Vě(d)ci mezi nebem a zemí: Překvapivá role polárních stratosférických mraků v úbytku ozónu
V lednu zemřel Paul Crutzen z trojice laureátů Nobelovy ceny za objasňování úbytku ozónové vrstvy. Setkával jsem se s ním při pobytu v Mainzu na Ústavu Maxe Plancka pro chemii na začátku 90-tek, kam jsem se snažil vyjet po 10 let.
Zdenek Slanina
Pokračují dál (možná až) 4 roky zametání akademických podvodů & perzekuce whistleblowerů?
Má řečnická otázka (20.11.20 - Získá akademie na už osmý pokus vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?) má instruktivní odpověď nejvyššího patra na Národní tř.: "Hrát si na Husa za všech okolností není rozumné"!
Zdenek Slanina
Další neprůchodné informace: Jak to dělaj Japonky se sáčky, a taky i něco rad kol Covidu
Čas od času napíši užitečný osvětový članek - a neprojde. Naposled to bylo o ivermectinu - že za něj padla Nobelova cena r. 2015. Z reakcí z redakcí je jasné, že šlo o schopnost porozumět čtenému textu. Ta upadá, může za to MŠMT.
Zdenek Slanina
POZOR - zde je info označené za NESMÍRNĚ nebezpečné: Nobelova cena za ivermectin v r. 2015
V době kulminace mlžení kol ivermectinu jsem napsal článek, že se jím desetiletí úspěšně léčily milióny lidi s tropickými nemocemi a že Nobelova cena za něj je z r. 2015. Dostalo se mi poučení: 'Váš článek je nesmírně nebezpečný'.
Zdenek Slanina
Aritmetika lunárního kalendáře: Zítra je 1. úplněk lunárního roku a tak je svátek lampiónů
V zemích východní a jihovýchodní Asie dodnes koexistují 2 kalendáře - vedle našeho solárního i tradiční lunární (luno-solární) kalendář, definovaný hlavně pohybem Měsíce, byť v sobě obsahuje i referenci k pohybu Země kolem Slunce.
Zdenek Slanina
Možný přínos kovidové epidemie: Nástup antimikrobiálních dotykových povrchů ze slitin mědi
Již staří Egypťané, Číňané, Féničané znali působení mědi a jejích slitin na některé nemoci, přesněji proti choroboplodným zárodkům. I dnes by šíření virů a bakterií mohlo snížit používání měď-obsahujících často dotýkaných povrchů.
Zdenek Slanina
Tři živly, pro které i japonský Šinkansen klesá k rychlostem ČD: Sníh, tajfun, zemětřesení
Když 11.3.2011 udeřilo v Japonsku zemětřesení M9, nejbližší ze seismografů vyslal pokyn k zastavení všem 33 soupravám Šinkansenu - a tak nevykolejila žádná z nich. Dodnes nezapříčinil provoz Šinkansenu ani jednu smrtelnou nehodu.
Zdenek Slanina
Co není ani v dílech našeho nejznámnějšího klimatologa: 125 let konceptu skleníkového jevu
Popírači oteplování atmosféry spíš netuší, že fyzikální koncept skleníkového jevu pochází z 19. století. Kdyby ho znali, tak by třeba popírači nebyli. L.P.1895 proslovil Svante Arrhenius přednášku ten jev kvantitativně popisující.
Zdenek Slanina
Získá akademie na už osmý pokus vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?
Akademie si volí nové vedení každé 4 roky, a teď v prosinci to bude už poosmé. Osmička - toť v Japonsku i jinde šťastné číslo. Získá akademie na tento už 8. pokus konečně vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?!
Zdenek Slanina
Per Fraudulentia Ad Astra - 2: US takých gigantů má ne víc než tucet nýbrž víc než dvacku
V prvé ilustraci hořejšího inovovaného bonmotu se hovořilo o tuctu, ale zasvěcenější znalci upozorňují, že takových excelentních postav v Uč.Spol.ČR maj přes dvacku. O důvod víc číst opět z Časopisu nereprodukovatelných výsledků.
Zdenek Slanina
Per fraudulentia ad astra (nebo aspoň do Učené společnosti - takých tam maj víc než tucet)
Poezií nechtěného záhy po sezení Učené společnosti (US) o etice vypukla kauza podvodů s očima králíků. A probíhá dle obvyklého scénaře, tj. likvidací whistleblowera. V té zametací frašce figuruje vedení akademie včetně i členů US.
Zdenek Slanina
Cynický výsměch etice na UK, VŠE, UPOL, ČVUT, AV, ... : A co na to US (Učená společnost)?
Naše vzdělávací instituce co chvíli dodávají ilustrace propadu etiky vědecké práce, a okázalého nezájmu, co tomu věnuje jejich vedení. Věci by mohl pomoci zákon o whistleblowerech, ombudsman vědy a výzkumu, nebo i ta US z titulku.
Zdenek Slanina
Který Čech měl asi nejosobnější vztah k Einsteinovi (Hlavatého, Křižíka, Mandla nemyslím)
Albert Einstein měl z Čechů kontakty třeba s prof. UK Václavem Hlavatým, technikem Fr. Křižíkem, či českým fyzikálním nadšencem Rudim W. Mandlem. Lze však argumentovat, že nejosobnější podobu měly ty s jedním českým skladatelem.
Zdenek Slanina
I akademičtí whistlebloweři budou před vrchnostenskou perzekucí - možná - chráněni zákonem
Už dřív do češtiny vnikl whistleblower (ten co píská na píšťalu), byť je vysloveně nezvukomalebný. Leč zvukomalebný český překlad neexistuje dodnes. Úřední termín je oznamovatel nepravostí, jeden návrh byl i sojka. Ale bude zákon.
Zdenek Slanina
Kmenové buňky z kyselé lázně slečny Haruko: Lstivá falzifikátorka či jen nevinný bílý kůň?
Objevné výsledky o snadné produkci kmenových buněk vyšly 30.1.2014 jako dva články v časopise Nature. Jeden měl 8, druhý 11 autorů, a jako 1. autorka na obou byla uvedena Haruko Obokata. Dnes z toho zbyla jen pachuť lží a podvodů.
Zdenek Slanina
Planckův princip: Vědu posouvají vpřed - pohřby (science advances one funeral at a time)
Hoření citát je zkratka původní myšlenky Maxe Plancka: Nová vědecká pravda nevítězí tak, že přesvědčí své oponenty a přiměje je vidět světlo, nýbrž spíše tak, že její odpůrci posléze zemřou, a seznámí se s ní nastupující generace.
Zdenek Slanina
Akademická ne-etika vzkvétá i v koronakaranténě: Na VŠE (fraška plagiátora z FFUK) i jinde
Hladinu akademického života i za karantény čeří kauzy zametání kauz selhání akademických celebrit - na VŠE i jinde. Je to zásluhou kronyismu neboli bratříčkování, klientelistických vazeb, morální korupce, obav z řetězových reakcí.
Zdenek Slanina
Osudná zatáčka v Amagasaki: 15 let od největší japonské železniční nehody za půl století
V sobotu se v Japonsku v podmínkách stavu nouze v důsledku epidemie připomínalo výročí největšího japonského železničního neštěstí od r. 1963. Přemrštěná kultura firemního stresu vedla k překročení rychlosti s následkem 107 obětí.
Zdenek Slanina
Česko v 1. dvacítce příjemců antikoronaviru Avigan/Favipiravir - Okamura Tomio pohnul SÚKL
Ve středu má i Japonsko vyhlásit stav nouze. Před tím ale došlo k důležitému posunu u léku Avigan/Favipiravir/Favilavir. O ten už požádalo na tři desítky zemí, a to pod vlivem pozitivních výsledků čínských testů z února a března.
předchozí | 1 2 3 4 5 6 | další |