POZOR - zde je info označené za NESMÍRNĚ nebezpečné: Nobelova cena za ivermectin v r. 2015
Když kulminovalo mlžení kol ivermectinu, napsal jsem článek, že se jím desetiletí úspěšně léčily milióny lidi s tropickými parazitickými nemocemi, a že Nobelova cena za něj je už z r. 2015. Dostalo se mi poučení: 'Váš článek je nesmírně nebezpečný'. Hmm - takže prvně ten "nebezpečný" text:
Druhý, COVIDový život léku proti cizopasníkům ivermectinu
V červnu 2020 byla v odborném časopise Antiviral Research uveřejněna australská studie o použitelnosti léku ivermectinu proti Covidu-19. Tento lék původně proti parazitickým infekcím se používá už desetiletí, ale vedle toho byl se zajímavými výsledky studován i u některých virových onemocnění - v laboratoři nebo i na pacientech - jako horečka dengue, západonilská horečka, AIDS. Bylo proto racionálním krokem vyzkoušet jeho účinky i v případě Covidu-19, a skutečně se v laboratoři ukázalo, že úspěšně blokuje replikaci viru.
Historie léku začala v polovině sedmdesátých let, kdy se japonský farmakolog Satoshi Omura obíral bakteriemi produkujícími substance blokující jiné mikroorganismy. S jednou takovou nadějnou bakteriální kulturou se pak obrátil na amerického výzkumníka irského původu Williama Campbella, pracujícího v laboratořích firmy Merck. Učinnou látku se podařilo izolovat a úspěšně použít proti parazitům u zvířat. Tato látka původně přírodního původu byla poté ještě chemicky modifikována, aby lépe vyhovovala farmaceutickému využití. Preparát ivermectin pak začal být používán v osmdesátých letech i proti parazitům u lidí (byť opatrnosti je třeba u malých dětí, nebo u těhotných). Slouží např. při léčbě parazitického onemocnění zvaného říční slepota, které může skončit úplným oslepnutím. Umožňuje též léčbu jiné tropické nemoci známé jako elefantiáza, při které některé časti těla mohou zduřet do až obrovských rozměrů, odtud i jiný název sloní noha. Využívá se i proti svrabu nebo vším. Ivermectin byl během let už použit při léčbě mnoha nemocných, zvláště v subsaharské Africe, Latinské Americe, na Středním východě.
V roce 2015 byla Nobelova cena ze fyziologii či lékařství udělena právě za rozvoj léčiv proti cizopasníkům založených na látkách původně přírodního původu. Po čtvrtině ceny tehdy obdrželi Campbell a Omura. Druhou polovinu získala čínská badatelka Youyou Tu, která objevila účinné léčivo proti malárii, artemisinin. Ten původně získala z extraktů z jedné z mnoha čínských rostlin, které si vytipovala jako potenciální kandidáty na základě studia starých spisů tradiční čínské medicíny.
Trochu zarážely zmínky v médiích, že SÚKL uvádí, že o ivermectinu nemá dost informací - na těch přece měl v dané situaci pracovat už od června 2020, zvlášť když jde o substanci oceněnou Nobelovou cenou. A k tomu se už desetiletí používá proti tropickým nemocen, které by si dnes snadno z exotických destinací mohli nakonec přivézt i naši cestovatelé. Teprve ve čtvrtek SÚKL zmoudřel a pravil, že "dosavadní poznání ukazuje na relativně dobrý bezpečnostní profil ivermektinu".
Ale naopak by se mělo ocenit, že lékaři v Brně nečekali, až co jim (ne)řekne SÚKL, preparát si sehnali, použili zdravý úsudek, a začali s ivermectinem - úspěšně stejně jako jinde - léčit i Covid-19. Za to by si zasloužili medaili za zásluhy.
Potud ten subverzivní text.
Když bylo jasné, že článek je t.č. neprůchodný, a ministr zdraví dokonce pateticky zvolal, že onen lék by si on nikdy nevzal, poslal jsem ten text premiéru Babišovi - čistě pro jeho informaci o věcech, které se zjevně od ministerstva zdravotnictví a SÚKLu nedozví. Co se dělo dál nevím, ale první pracovní den poté ministerstvo (s omezeními) u nás povolilo užívání ivermectinu. Před tím vyšel i vyvážený, kompetentní článek šéfredaktora Práva, a tak jsem mu pro zajímavost poslal tu informaci o Nobelově ceně. Později jsem se dozvěděl, že ten můj text (jinde považovaný za - horribile dictu - nebezpečný) v Právu i vyšel.
Zvláštní bylo, že mediální pozornosti se dostalo jedné (nepřesvědčivé, částečně negativní) kolumbijské studii, zatímco jak ten článek z června 2020 v časopise Antiviral Research, tak třeba peruánská studie z ledna 2021, a další, jakoby neexistovaly. Přitom u té kolumbijské studie bylo nápadné, že i když průměrná úmrtnost na Covid-19 je kolem 2.2%, tak ve skupině s placebem zemřel jen jeden, ač statisticky by se čekali 4 (ve skutečně léčené polovině nezemřel žádný). Na nepříznivé lehčí jevy si pacienti v obou skupinách stěžovali spíše podobně, i když třeba na bolest hlavy, vyrážku, průjem, nebo zvracení se stěžovalo více pacientů léčených placebem. V té druhé jihoamerické studii, té z Peru, tamní ministerstvo zdravotnictví povolilo používat ivermectin pro léčbu Covidu-19 už v květnu 2020. V provinciích, kde byl nasazen, došlo k snížení výskytu i úmrtnosti. Když pak později došlo k nasazení i v hlavním městě, došlo k redukci i tam. Je samozřejmě pravda, že prakticky každý lék má nějaké vedlejší účinky, u většiny je možnost, že někdo na něj bude alergický, a v podstatě každým je možné se v principu předávkovat. Ale ať tak či onak, naše příslušná místa to rozvažovala o deset měsíců déle, než ta v Peru .....
OK, odskočme si ještě k léku Aviganu, AKA Favipiraviru, v některých zemích vyráběnému a schválenému, mj., právě proti Covidu-19. Paradoxně, v zemi svého původu - Japonsku - je sice už dávno schválen proti chřipce, ale ještě ne proti Covidu-19, neb se tam na jaře nenašlo dost pacientů pro klinickou studii (dílem tehdy nebylo nemocných dost, dílem jsou Japonci tradičně nedůvěřiví, a taky - kdo z Vás by chtěl participovat v klinické studii, ve které, když vyfasujete jen placebo, tak můžete umřít - normální pacient přece chce, aby ho opravdu léčili). Ten japonský lék kromě chřipky a Covidu-19 zabírá i na třetí virové onemocnění - ebolu:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/avigan-ctyri-evropane-vyleceni-z-eboly.A141115_105933_p_veda_wag
Naivně jsem se už v r. 2014 snažil to zvěřejnit i v nějakých kamenných novinách (smrtnost eboly může být až 90 procent a tehdy nic jiného nebylo, nakonec - kromě Aviganu - ani dnes). Myslel jsem to dobře - ale dopadlo to jako vždycky, narazil jsem na typickou nekompetentnost, viz. odpověď kterou jsem tehdy dostal 21.11.2014 ("... děkuji za Váš příspěvek k výskytu eboly v Tichomoří. V současné době se lehce potýkáme s omezeným prostorem a není úplně snadné dostat do novin informace o boji s nemocí i těch v nejzasaženějších - afrických - oblastech, tudíž se obávám, že zpráva z Tichomoří, byť zajímavá, se k nám na stránky nedostane ..."). A samozřejmě nedostala. Zlý sen - flagrantní neschopnost porozumět čtenému textu - nešlo přece o výskyt eboly v Tichomoří. Šlo o japonský lék proti ebole, aby se pořídil a schválil pro použití i u nás, pokud by si nějaký cestoval z Afriky tu ebolu přivez - pak by už totiž na nějaké schvalování nebyl čas. V tom článku jsem tehdy vzpomenul i Louise Pasteura. Ten měl v roce 1885 odzkoušenu svou vakcínu proti vzteklině jen na jedenácti psech, když se ale dozvěděl o devítiletém Josephu Meisterovi právě pokousaném vzteklým psem. Pasteur neměl lékařskou licenci, leč ve světle toho, že chlapec by v případě propuknutí nemoci zcela jistě zemřel, rozhodl se novou metodu použít, a zachránil mu tak život. Rok poté přišel na dvouslovnou adresu 'Pasteur, Paris' telegram z Ruska, zda je možno přivézt devatenáct Rusů pokousaných vzteklým vlkem. Pasteur obratem souhlasil a po dvanácti dnech od pokousání mohla začít léčba - zachráněno bylo šestnáct Rusů, což ruský car později ocenil udělením Diamantového kříže. Vakcína se musí začít aplikovat před vypuknutím prvních příznaků, což záleží na době, kterou virus potřebuje, aby se dostal do ústřední nervové soustavy. Pasteur samozřejmě neuvažoval o tom rozjet nějakou klinickou studii - jako ty Rusy se vzteklinou rozdělit do dvou skupin, a té druhé podávat placebo. Takový nesmysl ho opravu nemohl napadnout, protože věděl, že ty v druhé skupině by odsoudil k smrti. U neléčené vztekliny je smrtnost 100%, u neléčeného Covidu-19 kolem 2,2%. Kdybych byl lékař, tak bych na takové rozdělení teď zatím taky nepřistoupil - léčil bych prostě všechny, kteří by o to stáli. Pro neléčený Covid-19 přece už celosvětově existuje dostatek statistických dat, a opravdu je není třeba dále navyšovat. Ta doporučení brněnskému týmu stran 'řádné' klinické studie dost patří do kategorie knížecích rad - ostatně je stejně prakticky nemožné sestavit dvě identické skupiny pro případnou klinickou studii. Ale ta diskuze už myslím teď patří minulosti.
[P.S.: Tento text není primárně o Favipiraviru, takže jen zajímavost, kterou se od SÚKLu určitě nedozvíte. Vlastní domácí výrobu Favipiraviru zavedlo nověji třeba i Turecko, kde si vyprodukovali už 6 miliónů balení, a lék používají i pro pacienty v domácí karanténě.]
Foto u perexu: Prvním, kdo zjistil, že některé bakterie mohou produkovat užitečné léčivo, byl Sir Alexander Fleming - zde je vyobrazení z jeho práce publikované 1929, ukazující působení penicilinu na stafylokokové kolonie.
This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Zdenek Slanina
Na konec roku připadne 99. výročí vzniku Schrödingerovy (vlnové) rovnice
1925 Schrödinger formuluje vlnovou rovnici, 1933 Nobelova cena, 1938 vyhazov z univerzity pro nesouhlas s nacistickým režimem. Budování kvantové mechaniky však začalo už 1900 Planckovým kvantováním pro záření černého tělesa.
Zdenek Slanina
Einstein nesmí dostat Nobelovu cenu - i kdyby to požadoval celý svět
Tato věta zazněla na zasedání Nobelovského výboru ještě v r. 1921. Teprve o rok později byla oznámena cena za fyziku pro Einsteina, byť kompromisně za výklad fotoelektrického jevu (a ne za teorii relativity) - zpětně za r. 1921.
Zdenek Slanina
Stanice Mammoth odčerpává z atmosféry 100 tun kysličníku uhličitého denně
Na Islandě zahájila provoz zatím největší stanice na odčerpávání kysličníku uhličitého z atmosféry (případně nazvaná Mammoth čili Mamut). Ročně má odčerpávat 36000 tun CO2 a zavádět do zemského podzemí k postupné mineralizaci.
Zdenek Slanina
Jak přispívá letecká doprava k celosvětové produkci kysličníku uhličitého?
Produkce CO2 leteckou dopravou se od 60. let zvýšila 4x; v r.2019 jeho světové emisi přispěla 2,5%. Ježto však produkuje i kysličníky dusíku, vodu, atd., existuje odhad, že k nárůstu teploty od dob průmyslové revoluce přispěla 4%.
Zdenek Slanina
Zajímavá teorie o příčině smrti zastupujícího protektora Reinharda Heydricha
Před časem v odborném časopise Neurology vyšel článek o možných bezprostředních příčinách smrti zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten vpodstatě vylučuje teorii, že by šlo o otravu botulinovým jedem z bomby.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Křeček poslancům připomněl úkol od Ústavního soudu kvůli změnám pohlaví
Přímý přenos Kontrolovat dodržování práv dětí má nový dětský ombudsman. „Neměl by říkat rodičům, jak mají děti...
Kvůli povodním se sešel krizový štáb, už v pátek se mohou řeky rozlévat
Přímý přenos V pátek dopoledne na povel premiéra Petra Fialy zasedl Ústřední krizový štáb, svolal ho kvůli...
Povodňové ohrožení platí i v Praze a větší části Čech, zesílil ČHMÚ výstrahu
Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) rozšířili extrémní stupeň nebezpečí...
Odveta za útoky v týlu Ruska? Putin už nemá prostor k eskalaci, říká analytik
Podcast Vzhledem k množství druhů arzenálu a intenzitě, jakou mají ruské útoky na Ukrajině, nemá Putin jak...
Pronájem montované skladové haly
Zarazická, Veselí nad Moravou - Zarazice, okres Hodonín
- Počet článků 127
- Celková karma 17,71
- Průměrná čtenost 7903x
Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.