Porovnání centrální státní správy v ČR a ve Švýcarsku
Informace o švýcarské státní správě lze přehledně nalézt v každoročně vydávané brožuře The Swiss Confederation a brief guide - 2010, která dává jasnou představu o politických institucích a výkonných orgánech s udáním názvů úřadů, jmen jejich zodpovědných vedoucích, počtem jejich zaměstnanců, jejich celkových platů a výdajů, tzn. jasně popisuje strukturu a roli kterou stát má. Oproti tomu informace o české státní správě lze méně přehledně a výstižně nalézt v Státním závěrečném účtu MF ČR a www.statnisprava.cz. Z uvedených zdrojů byly získány počty státních zaměstnanců v roce 2010 a byly zakresleny do grafického schématu.
Detailnější shrnutí a popis české státní správy je v článku Grafické schéma státních úřadů, jejich zaměstnanců a výdajů–rok 2010 a podobné shrnutí švýcarské státní správy popisuje následující tabulka.
Rozdíl mezi českými cca 430 tisíci (pro 10,5 milionu obyvatel ČR) a švýcarskými cca 47 tisíci (pro 7,7milionu obyvatel Švýcarska) placenými osobami z centrální úrovně státní správy nevystihuje maximální možný rozdíl pro funkční redukci současné české státní správy, protože některé funkce jsou ve Švýcarsku zajišťovány lokálně z jiných rozpočtů, čímž je také minimalizována korupce a dohled nad nepředražováním veřejných zakázek. Nicméně faktem zůstává, že z porovnávaných centrálních státních správ lze konkrétně vybrat např. 5 českých a 5 švýcarských úřadů, které plní systémově stejně specifické funkce, ovšem v ČR s cca 2,5x více státními zaměstnanci – viz. následující tabulka.
Současný rozdíl mezi ČR a Švýcarskem je dán také tím, že ve Švýcarsku se drží nejenom národního hesla Jeden pro všechny a všichni pro jednoho, ale i vlastního pojetí liberalismu, který je chápán jako Svoboda a zodpovědnost - pro každého a bez rozdílu. Svoboda bez zodpovědnosti směřuje k rozpadu společnosti na „mocensko-politické klany“, jejímž zájmům je společnost vydána napospas a zodpovědnost bez svobody vede k totalitě a k rostoucí byrokracii, jejímž zájmům je společnost nakonec podřízena. A tím i pojetím funkce a zodpovědnosti centrální státní správy, tzn. kdy vláda musí být natolik slabá, aby nebyla nebezpečná a neomezovala svobodné rozhodování, jednání a podnikání svých občanů a současně natolik silná, aby svým občanům zajistila neodebrání jejich svobod od občanů či vlád ostatních států světa.
Čtěte na podobné téma:
Josef Zbořil
STOP stav: Blog pozastavuji, protože cenzura to sice není... ale vlastně je

Blog na iDNES pozastavuji. Administrace sice dodržuje pravidla, ale jen ta, která si sama kreativně dvojmetrově vyloží. Nicméně výstupy administrátora Patrika Bangy jsou pro mě i společnost do budoucna cennou reflexí této doby.
Josef Zbořil
Otakar Foltýn a „sekurokratická“ utopie: Jinotajemník jinotajné policie STRATKOM má plán!

Satirická vize o „sekurokracii“ představující stát řízený kontrarozvědnými složkami, kde každý občan je podezřelý a jinotajná policie STRATKOM pro ideozločiny a hybridní hrozby je součástí nového světa plného sledování.
Josef Zbořil
Anti-Babišismus horší Babišismu: Jak se stáváme obětí vlastních emocí?

V české politice se za poslední dekádu stalo jedno jméno synonymem pro kontroverzi, polarizaci a silné emoce.
Josef Zbořil
Západ s „politikou rapid šachů“ selže proti strategickým šachovým hráčům Východu

Politická dynamika dnešního Západu, formovaná rychlostí sociálních sítí a neustálým tlakem na okamžité výsledky, produkuje lídry, kteří často excelují v krátkodobé hře.
Josef Zbořil
MOTORISTÉ budí rozpaky: Jejich startovní přístup nevzbuzuje důvěru

Vstup do politické arény je vždy výzvou. Politická strana MOTORISTÉ SOBĚ (dále jen „MOTORISTÉ“), která chce reprezentovat zájmy českých řidičů, motoristů a milovníků aut, na první pohled přináší svěží vítr do politiky.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Americký útok íránský jaderný program zcela nezničil, píší média. Trump to popírá
Sledujeme online Údery, které Spojené státy o víkendu uskutečnily na tři íránské jaderné provozy, nezničily klíčové...
Vláda rozhodne o prodloužení pronájmu gripenů i odměňování Vězeňské služby
Prodloužení pronájmu dvanácti švédských letounů JAS-39 Gripen projedná vláda, která se sejde v...
Poslanci mají hlasovat i o návrhu Stanjury osvobodit příjem v bitcoinech
Poslanci se scházejí poprvé po hlasování o nedůvěře vládě. Na programu má Sněmovna zavedení...
Za fotku z Vietnamu se dočkal slávy. Umírajícímu mariňákovi však ukřivdil
Seriál Bitva o Hue se do dějin zapsala jako jedno z nejkrvavějších střetnutí války ve Vietnamu. Byl to...
- Počet článků 404
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1354x
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- KYBER-OBČANÉ: Občanské hnutí ESG participace
- Loutkoherna Bohumila Schweigstilla
- ProstěOFF: O digitální demenci nadužíváním technologií
Oblíbené články
- ESG: PŘÍRODA a SPOLEČNOST jsou vyčerpatelná DATA, ne WIFI zdarma
- Svobodomyslní Češi vs. slouhovští čecháčci
- Cílem je společnost informační ne anti-dezinformační
- Svoboda slova tvoří informované voliče a ti funkční demokracii
- Nejobčanštější,nejdecentralizovanější a nejparticipativnější
- Články pro americko-izraelský Gatestone Institute