Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prezidentská volba prizmatem antisystémových priorit

Jediná otázka, kterou by si měl monarchista (resp. jakýkoliv disident) položit zní „co je pro současný systém nejvíce poškozující“. Tento krátký vytyčuje scénáře, jakými lze o dané věci v kontextu volby prezidenta uvažovat. 

V kontextu volby prezidenta není na otázku v úvodu k dispozici jednoznačná odpověď, o věci se dá ovšem přemýšlet ve schématu čtyřech základních scénářů. Tyto scénáře tvoří jakási rohová řešení jejichž vyústěním je buď svržení režimu nebo posílení režimu. Jde o modelové scénáře nabízející formát, ve kterém lze o této volbě přemýšlet a nenárokují si ambice na popsání problému v celé jeho šíři a komplexitě. Není zde rozebíráno ani to, proč by měl současný režim padnout a co by jej mělo nahradit. Tyto otázky jsou adresovány v jiných článcích tohoto blogu a nebo pak v rámci této veřejné přednášky, která diskutuje problémy současné oligarchie a srovnává je s jejími alternativami, což jsou demokracie a monarchie.   

1. Vyhraje Pavel

1.A: Výhra Pavla by znamenala, že hlavní mocenské uzly systému by byly harmonizovány. Interní orgány systému (poslanecká sněmovna, senát, vláda, prezident) by se dostaly do vnitřní souhry a zcela odpovídaly požadavkům orgánů vnějších (akademie, média, umělecká scéna). Moc by se zkonsolidovala, ovšem zároveň by přišla o element, který ji aktivizuje. Argument „za všechno může Babiš“ by totiž najednou nebyl po ruce. Nespokojenost obyvatelstva by byla koncentrována na vzniklou mocenskou totalitu, která by ji již nemohla absorbovat a neutralizovat v rámci boje s označeným „viníkem všeho“. To by mohlo vést k vnitřní kanibalizaci mezi frakcemi celého mocenského monobloku (Leninisté vs. Trockisté) a následně pak ke znechucení obyvatelstva, kterému by se postupně podařilo vymknout se z ideologického sevření a režim svrhnout.     

1.B: Výhra Pavla by vedla ke konsolidaci moci ovšem její efekt by byl odlišný. Moci by se podařilo „utáhnout šrouby“ a na nespokojené obyvatelstvo efektivně udeřit ocelovou pěstí. V prvé řadě zvýšeným propagandistickým úsilím, a zejména pak cílenou represí. Svobodomyslné segmenty společnosti, jež by unikly propagandě by byly prostřednictvím nově přijatých zákonů trestního práva pronásledovány za „populistickou činnost“, „kolaboraci s Ruskem“ nebo „šíření dezinformací“ a veškerá opozice režimu by byla rozdrcena. Po praktikách 50. let je mezi zfanatizovanými stoupenci režimu poptávka již dnes, mocenská konsolidace by jim umožnila je prosadit.     

2. Vyhraje Babiš

2.A: Babiš by se poučil z dřívější neblahé zkušenosti a uvědomil si, že s režimem není radno kolaborovat. Je zjevné, že v období svého premiérování měl Babiš tendenci vytvořit jakousi „vnější stranu“ mocenského aparátu, když použijeme model Orwellova románu 1984. V tomto románu byla podoba mocenského uspořádání rozdělena na dvě části – vnitřní stranu a vnější stranu. V našem světě je vnitřní strana tvořena akademií, médii, seriózními umělci, politickém světě pak zástupci pětikoalice. Vnější stranou by pak bylo hnutí ANO. Vnější a vnitřní strana spolu nejsou v principiálním konfliktu. Babiš jako premiér neoperoval příliš anti-systémově a například v záležitostech evropské integrace jeho europoslanci zastávali mnohdy tvrdší postoje než samotná vnitřní strana. Tato servilita však Babišovi uznání vnitřní strany nepřinesla, naopak, režim mu šel po krku neustále víc a víc. Na základě tohoto pochopení a následnému vystřízlivění by mohl Babiš, nově v pozici prezidenta, opustit trapné pozice vnější strany a stát se skutečným disidentským hlasem, dále již šikanu vnitřní strany neakceptující. Mohl by se pokusit režimu autenticky škodit a stát se impulzem ke vzniku kontra kultury svobodomyslných lidí, kterou by nebylo možné rozbít prostřednictvím útoků prorežimních médií, a která by nakonec vedla ke svržení celého systému. Tedy zatímco scénář 1.A počítá s implozí režimu pod vlastní vahou, scénář 2.A počítá s jeho zřícením díky vnějšímu tlaku.

2.B: Babiš by v roli prezidenta pózoval jako boxovací pytel. Nedokázal (možná ani nechtěl) by režimu nijak uškodit a opět přijal submisivní pozici vnější strany, která je opozicí jen na oko, ve skutečnosti vnitřní straně ve všem podléhá. Režim by jej stejně jako v minulosti využíval jako entitu, na kterou lze svést veškeré své neúspěchy, proti které lze bojovat, před kterou lze varovat atd., čímž by posiloval aktivizaci prorežimních sentimentů, aniž by se nacházel v jakémkoliv skutečném ohrožení, jelikož vnější strana stranu vnitřní ohrozit reálně nemůže. Babiš by byl v tomto scénáři pouze slaměný panák nepřímo režimu pomáhající ovládat masy, kterým by byla jako doposud, nabídnuta iluze nebezpečného nepřítele, což má mobilizující potenciál. Do podobné role se dříve dostal Trump v Americe.    

Závěr

Srovnávám zde dva pozitivní scénáře (1.A a 2.A) a dva scénáře negativní (1.B a 2.B). Těmto scénářům nelze připsat objektivní váhy, jelikož proměnných faktorů každého z nich je příliš mnoho. Rozhodovat se lze jen intuitivně. Osobně bych chtěl nejvíc věřit scénáři 2.A, tedy budu volit Babiše a doufat, že v případě jeho výhry nenastane 2B. Pravděpodobnější ovšem je, že vyhraje Pavel, v tom případě bych pak doufal, že proběhne scénář 1A a věřil, že se vše nezhroutí do dystopie 1.B.   

Hlavolam volby prezidenta

 

Autor: Libor Závodný | pondělí 23.1.2023 15:11 | karma článku: 14,99 | přečteno: 335x
  • Další články autora

Libor Závodný

Alain de Benoist: liberalismus

Pojednání o filozofických základech liberalismu, jak je vnímá Alain de Benoist, francouzský filozof a spisovatel.

15.5.2024 v 21:46 | Karma: 5,20 | Přečteno: 119x | Diskuse| Společnost

Libor Závodný

Rozhovor (část 2). Architektura nového režimu

Druhá část rozhovoru na stěžejní politické téma současnosti. Od popisu situace se zde dostáváme k hrubým návrhům řešení.

18.4.2024 v 8:50 | Karma: 0 | Přečteno: 42x | Diskuse| Politika

Libor Závodný

Rozhovor (část 1). Skutečná povaha současného režimu

První část rozhovoru na stěžejní politické téma současnosti. Po úpravě vyjde v zatím nejmenovaném médiu. Čtenáři blogu získávají preferenční časová práva a exkluzivitu.

17.4.2024 v 8:25 | Karma: 4,97 | Přečteno: 95x | Diskuse| Politika

Libor Závodný

Julius Evola: regrese kast

Jak se tisíciletá degenerace úplně všeho odráží v proměnách lidských hierarchií, jež určují charakter doby a veškeré její hodnoty? Odpovídá zakladatel magického idealismu a aristokratického radikalismu, baron Julius Evola.

21.12.2023 v 10:28 | Karma: 9,05 | Přečteno: 193x | Diskuse| Společnost

Libor Závodný

Taktika zásahů proti ideologické platformě moci

Nespokojenost jednotlivých společenských skupin má společného jmenovatele: moc v rukou mediálně akademické oligarchie. Jak se nespokojenost u těchto skupin projevuje? To vše a ještě mnohem více v článku.

24.11.2023 v 9:37 | Karma: 13,27 | Přečteno: 286x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

V Plzni bouralo policejní auto, skončilo na střeše. Posádka je v nemocnici

19. června 2024  17:07

Policejní auto havarovalo ve středu ve Folmavské ulici v Plzni, kde se střetlo s jiným vozem. V...

Útočník s nožem napadl v Praze šest lidí, dva zranil. Policie muže zadržela

19. června 2024  16:46,  aktualizováno  17:03

Policie zasahuje u případu napadení šesti lidí v Praze 7 v Argentinské ulici. Vážně zraněného...

Soud požádá Evropský parlament o zbavení imunity Nagyové kvůli kauze Čapí hnízdo

19. června 2024  16:53

Vrchní soud v Praze požádá Evropský parlament (EP) o zbavení imunity Jany Nagyové, která je spolu s...

Thor ze stanu u Úřadu vlády odjel na Slovensko. Žádá tam občanství a společný stát

19. června 2024  16:49

Známý aktivista Ondřej Thor byl po vyhnání ze svého „petičního stánku“ před Úřadem vlády opět...

  • Počet článků 56
  • Celková karma 5,20
  • Průměrná čtenost 585x
ateista, antiteista, nemodlící se neznaboh a rouhající se kacíř 

Seznam rubrik