Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zkrácená práce

Taky Csökkentett munkaidő — pokud umíte maďarsky. Jinak die Kurzarbeit, neboli česky Zkrácená pracovní doba. Stát navrhuje její použití jako mechanismu pro udržení zaměstnanosti. Ano, či ne?

Slovník jazyka českého uvádí, že se tento germanismus do češtiny raději nepřekládá a substantivum se používá v mužském, neživotném rodu. Další zdroje uvádějí, že prvně byl podobný mechanismus použit v Německu v roce 1910 a to s cílem udržení zaměstnanosti při uzavírání těžby a zpracování draselných solí. Dále pak v r. 1924 jako „Verordnung über die Erwerbslosenunterstützung“. A ojediněle i v jiných státech.

V jádru se má jednat o dohodu mezi zaměstnavateli, zaměstnanci a státem o tom, že se zkrátí zaměstnancům pracovní doba a ušlý příjem jim zaplatí stát. Zaměstnavatelé se za to zaváží, že pracovníka nepropustí. Kurzarbeit má poskytnout zaměstnancům volný čas k rekvalifikaci na jiný obor či odvětví. Opatření by mělo být přechodné a zaváděné sektorově.

Obhájci mechanismu tvrdí, že pro stát je nákladově výhodnější doplácet na ne­od­pra­co­va­nou práci, než kompletní podporu v nezaměstnanosti. Zaměstnavatelé mají získat výhodu v tom, že po odeznění odbytových problémů nemusí vynakládat dodatečné prostředky na obnovení kádru kvalifikovaných pracovníků.

Dotace na platy

Proti tomu samozřejmě stojí celá řada jiných argumentů. Počínaje tím, že stát tím uměle vstupuje do platných pracovně-právních vztahů, modifikuje písemné pracovní smlouvy ad hoc. Pracovní vztah je primárně dvojstrannou smlouvou zaměstnance se zaměstnavatelem. Stát (a jeho mantra „Aktivní politiky zaměstnanosti“) není smluvní stranou, a pokud do vztahu vstupuje, jedná se o netržní, socialistický konstrukt.

Dotace budou údajně uplatněny sektorově, tedy z nějakého byrokratického rozhodnutí budou mzdy v jednom oboru dotovány a v jiném nikoliv. Jedná se tedy o protežování jedné skupiny zaměstnanců nad jinou skupinou zaměstnanců.

Kromě toho zaměstnavatelé budou zatíženi přídatnou administrativou, za kterou žádnou kompenzaci neobdrží, a jejich jediným benefitem bude nižší náklad na pozdější přijímání nového pracovníka. Ti ovšem při běžném fungování trhu práce s tímto nákladem počítají, takže jde o benefit dosti sporný. Náklady samozřejmě ponesou největší měrou všichni, kteří jsou dosud pracovně úspěšní.

Podle MPSV jsou náklady na návrat jednoho propuštěného pracovníka zpět do pra­cov­ní­ho vztahu 110 000 Kč. Dále vyčísluje, že s využitím zkrácené práce (4 pracovní dny, 1 den volno) jsou náklady jen 36 000 Kč. Pokud by stát takto dotoval 1 pracovní místo, tato částka by byla v průměru vyčerpána již za sedm měsíců (se započtením administrativních nákladů spíše už za 4 měsíce). Vzhledem k navrhovaným 6 měsícům a případně dalším šesti je jasné, že výpočty jsou chybné.

Problémem je, že se určitá část zaměstnanců v podstatě stane z 20 % státními za­měst­nan­ci a to dokonce za to, že nebudou v pátek pracovat. Stát je tedy doslova nebude platit za práci, ale za nicnedělání. To ovšem není ve státní správě nic nově převratného. Argument, že se budou rekvalifikovat, je poloprázdný, protože stát a ÚP nemají nejmenší představu, na co by se rekvalifikovat měli a jaké jsou reálné potřeby. Školství je zářnou ukázkou této neschopnosti.

V sektoru státních zaměstnanců je již dnes vytvořena umělá zaměstnanost v nebývalé míře. Kurzarbeit tuto umělou zaměstnanost jen posílí a dotacemi do mezd ještě více pokřiví vytváření reálných mezd a trhu práce. Stát se zase chce montovat do něčeho, čemu nerozumí; o čem má mnoho velmi přesně vypočtených čísel, ovšem z chybných vstupních údajů.

Kurzarbeit proto krátkodobě pomůže jen velmi málo. Dlouhodobě přinese další ad­mi­ni­stra­tiv­ní náklady, a jakmile bude již jednou zaveden, nebude žádná vůle se jej zříci.

Jde o poměrně průhledný pokus fabiánských socialistů o posílení etatismu.

Autor: Petr Závladský | sobota 23.8.2014 13:45 | karma článku: 14,60 | přečteno: 541x
  • Další články autora

Petr Závladský

Školství ještě počtvrté (a naposled)

Pokud nežijeme nadále v rozvinutém socialismu, pak pracovní příležitosti pro obyčejné dělníky umí vytvořit jen podnikatelé. Tak to prostě je.

26.4.2015 v 16:00 | Karma: 19,84 | Přečteno: 580x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

Ke školství do třetice

V minulém a předminulém článku jsem deklaroval, že stát si uchovává přístupy ke vzdělání staré 241 let a jejich efektivita je úměrná takovému konceptu. Stojí to ročně neuvěřitelných 127 miliard korun a výsledkem (pokud pominu indoktrinaci) je společnost nevzdělaná.

25.4.2015 v 16:10 | Karma: 20,51 | Přečteno: 673x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

Ke zkostnatělému školství podruhé

K minulému článku, ve kterém jsem kritizoval úpadek státního školství jako systémový jev, přidávám ještě jeden ve stejném duchu: současné školství nás zabetonovává v pozici zaostalé, banánové republiky.

24.4.2015 v 14:30 | Karma: 18,32 | Přečteno: 685x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

Úpadek státního školství je systémový

Přetiskl jsem dnes nějakou studii pana Johna Taylora Gatto o americkém školství. Ale když se podíváme na zdejší státní školství, vlastně musím konstatovat totéž.

19.4.2015 v 18:00 | Karma: 33,16 | Přečteno: 1615x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

Schopnost rozlišovat je nezbytná k přežití

Asi to není úplně v souladu s pravidly blogu iDnes. Před osmi lety mi můj (dosud jediný) pokus převzít cizí článek redakce nekompromisně odsunula do soukromých. Ale věřím, že dnešní redakce možná udělá výjimku, protože článek je myšlenkově a obsahově důležitý a byla by škoda, kdyby jeho originál četlo jen pár stovek lidí. Nejsem jeho autorem, napsal jej pan Milan Zelený, profesor mnoha univerzit po celém světě.

18.4.2015 v 15:30 | Karma: 22,63 | Přečteno: 756x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Trump se vidí jako disident, soud je pro něj marketingová sklizeň, tvrdí expert

2. května 2024

Premium Pokud dojde na televizní debatu Donalda Trumpa a Joea Bidena, jako jednoznačný vítěz z ní vzejde...

Vlak bez strojvůdce ujel několik kilometrů, pak vykolejil. Řítil se stovkou

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  19:55

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  19:55

Přímý přenos Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Americký podmořský dron inspirovaný rejnokem už není jen vize, prošel testy

2. května 2024  19:28

Americká společnost Northrop Grumman dokončila testy podvodního plavidla bez posádky (UUV) s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 651
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1688x
Občan, člověk. Často zděšený z toho, co vidí, slyší, či čte. Který se chce ještě za svého života dožít lepšího režimu, než byl ten rudý…
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.