V zrcadle smrti Karla Gotta

Vlna emocí, která se v souvislosti s úmrtím Karla Gotta v naši zemi vzedmula byla nečekaná, a tak zcela pochopitelně v některých z nás vyvolala potřebu hlubšího zamyšlení.

Říká se, že smrt v životě člověka je stejně intimním okamžikem mezi člověkem a matkou Zemí jako je zrození mezi biologickou matkou a dítětem. V některých kulturách se uchovává několik dní v naprosté tajnosti. Ctí se velikost, slavnostnost a definitivnost okamžiku smrti. O co méně jsme u nás pochopili tento posvátný smysl smrti, o to hlučněji a v některých případech přízemněji jsme se s K.G. loučili.

Místo abychom si v tichosti odvíjeli celý ten mimořádný životní příběh K.G. a přemýšleli o tom, proč mnoho z nás jeho odchod tak bytostně zasáhl, začali jsme sčítat jeho “smrtelné hříchy” a používat ho jako zbraň v boji několika na život a na smrt znepřátelených skupin. Kdybychom se inspirovali třeba v Tibetu, snad bychom dokázali těch “devětačtyřicet dnů” alespoň mlčet.

K.G. sice podepsal Antichartu, zároveň ale celým svým životem prokázal to, co se zatím u nás snad nikdy nikomu nepodařilo. K.G. měl upřímně rád lidi! Schopnost milovat, obecně považovaná za jednu z vážných cílů v životě člověka, byla právě tím, v čem K.G. vynikal nejvíce. Takové vzácné nastavení směrem k lidem bylo jistě umocněno jeho lyrickým tenorem i typem písní, jež se pro jeho hlas hodily. Protest songům v jeho podání, jak říkal, by nikdo nevěřil. Mimochodem na K.G. byla obdivuhodná, kromě mnohého jiného, schopnost nadhedu a velký smysl pro humor, často i na vlastní účet.

Reakce lidí na jeho smrt zjevily některé další zajímavosti. Je patrné velké strádání našich duší toužících po něčem pozitivním. Toho, kdo něco takového dlouhodobě poskytuje, jsme schopni až nekriticky oslavovat. Zatímco na každého, kdo by si dovolil náš idol nějakým způsobem zpochybnit, sesíláme rovnou peklo. Černobílé vidění a názorová netolerance jsou bohužel jedny z hlavních rysů naší mentality.

Také jsem si všimla, že lidé reagují na jiné impulzy než by se dalo očekávat. V případě K.G. je to, v nejlepším smyslu slova, něco jednoduchého, prostého až archetypálního. Lidové prozvuky v jeho písních na nás zkrátka působí, ať chceme nebo ne. Jsme tak naprogramovaní. V jisté hloubce totiž naše vnímání ztrácí individuální charakter a dostáváme se na kolektivní úroveň. Tam jsme si všichni podobní jako vejce vejci. Zkroušené zástupy lidí přicházející se rozloučit s K.G. byly dojemným příkladem kolektivního sjednocení.

Za nejsmutnější v této souvislosti považuju vnitřní rozpolcenost katolické církve. Proč někteří duchovní mají potřebu odpouštět a jiní porovnávat, kritizovat a soudit? Kdo lépe než oni vědí, že střet se smrtí může přinést zásadní proměnu postoje člověka k životu. Až v nejposlednějším okamžiku se přece může vyjevit hloubka celé jeho existence. V případě K.G. tohle máme ještě před sebou. Věřím, že dokument Olgy Špátové bez všech příkras zjeví, kolik toho opravdu K.G. o životě a smrti pochopil.

 

Autor: Magdalena Westman | středa 16.10.2019 16:43 | karma článku: 18,89 | přečteno: 903x

Další články autora

Magdalena Westman

Jak léčit nemocnou společnost?

Osmdesát procent mladých lidí současného západního světa pociťuje ztrátu smyslu. Veškeré “život ulehčující technologie”, úspěch, bohatství a moc nedělají lidi šťastnými.

12.11.2024 v 20:06 | Karma: 10,24 | Přečteno: 292x | Diskuse | Ostatní

Magdalena Westman

Stane se Trump lepším člověkem? Máme se na co těšit?

Donald Trump se stal vítězem prezidentských voleb a ti, kdo ho volili očekávají, že znovu vzkřísí americký sen.

7.11.2024 v 15:38 | Karma: 9,91 | Přečteno: 296x | Diskuse | Politika

Magdalena Westman

Pro všechny učitelé a rodiče, kterým na dětech opravdu záleží

Zhruba před dvěma týdny jsem se v Památníku Karla Čapka Na Strži začetla do knihy Život v době robotů aneb Jak udržet vládu nad AI a zachovat svět pro lidi (2024)

8.10.2024 v 21:51 | Karma: 7,20 | Přečteno: 351x | Diskuse | Občanské aktivity

Magdalena Westman

Babička, Stařec a moře, Karel Čapek a Lucie Zelinková

Knižní influencerka Zelinková je přesvědčená, že Čapkem dnes nedokážeme dospívající mládež primárně nadchnout, a že čtením jeho děl znechutíme mladým vztah k literatuře.

27.5.2024 v 17:49 | Karma: 14,83 | Přečteno: 240x | Diskuse | Ostatní

Magdalena Westman

Arteterapie, psychoterapie, psychiatrie

Tohle bych považovala za logické pořadí základních pomáhajících profesí, které by člověk měl zvažovat, když má pocit, že se jeho vnitřní životní rovnováha rozkolísává a už na to sám nestačí.

18.4.2024 v 19:33 | Karma: 6,39 | Přečteno: 226x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení

23. června 2025

Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...

Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán

22. června 2025  12:08,  aktualizováno  21:03

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...

Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku

24. června 2025

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl

18. června 2025  11:03

Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...

Íránci bombu nevyrobí. Zničeno je zázemí i výroba, míní Netanjahuův exporadce

24. června 2025  20:30,  aktualizováno  21:56

Výsledný efekt války může znamenat diplomatický posun a návrat k mírovým dohodám se sunnitskými...

Průsvitný most a velká socha. Ví se, kdo postaví památník královny Alžběty II.

24. června 2025  21:27

Británie vybrala, kdo postaví památník pro zesnulou královnu Alžbětu II. Volba padla na studio...

ANALÝZA: Nejdůležitější summit od konce studené války? Spojenci musí konat

24. června 2025  20:24

Mohl by to být nejdůležitější summit NATO od konce studené války. Historický, protože 32 spojenců...

Chceš si prohlédnout mrtvého z války na Ukrajině? Za to je v Rusku trest

24. června 2025  20:20

Ruští činitelé zakazují rodinám vojáků, kteří zemřeli v bojích na Ukrajině, otevírat rakve s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 100
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1625x
Napsala jsem knihu Arteterapie - Od individuální zkušenosti ke kolektivním souvislostem (Magdalena Westman-Kocábová). Není to učebnice, nýbrž  příběh, o tom, jak jsem se na roli arteterapeutky připravovala a jak ji více než deset let vykonávám. Kniha má 232 stran, 119 odkazů na kvalitní literaturu a 150 obrázků. Odborníky je vysoce ceněná a čtenáři ji považují za čtivou, krásnou, inspirativní a hlavně nadčasovou. Byla bych moc ráda, kdyby se kniha dostala k širší veřejnosti, protože arteterapie je pro každého. A nejen jako psychohygiena a prevence duševních obtíží, ale je důležitá i pro správný seberozvoj. Kupte si knihu a přijďte na nějaký z mých víkendových setkání. Nebudete litovat. Více se dozvíte na www.labea.cz

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené knihy

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.