Arteterapie, psychoterapie, psychiatrie
Před časem u mně byla na dvoudenním víkendovém arteterapeutickém setkání žena, která si libovala, jak jí to pomohlo. S nadšením (a s nadějí, že třeba bude moci snížit dávky psychofarmak) běžela ke svému psychiatrovi poreferovat o blahodárných účincích arteterapie. Podle slov dotyčné ženy psychiatr neměl vůbec tušení, co je arteterapie a k čemu je dobrá.
Nedávno mě navštívili dva příbuzensky spříznění lékaři z Německa a ti zase vyprávěli o tom, jak u nich se dívají psychiatři s despektem na psychoterapeuty a všechno řeší psychofarmaky. To pěkně zapadlo do mé mozaiky. Několik měsíců intenzivně sleduju zahraniční vývoj v oblasti trensgenderové problematiky a vede mě to stále dál... Někteří odvážní zahraniční psychiatři začali o tomto novém, velmi kontroverzním fenoménu mluvit hodně otevřeně a jak už to tak bývá, vyplouvají na povrch i některé jiné „pozoruhodné“ skutečnosti týkající se psychiatrie.
Psychiatři (vzděláním vždycky lékaři) jsou ti, kteří stanovují psychiatrické diagnózy (od amerického diagnostického manuálu DSM se vše odvíjí) a ve spolupráci s farmaceutickými společnostmi prezentují vědecké studie v odborných časopisech. Někteří významní zahraniční psychiatři údajně propůjčují svá jména k zavádějícím studiím placeným právě farmaceutickými společnostmi. To, že nárůst předepisovaných psychofarmak, zejména antidepresiv, se za poslední dvě dekády celosvětově více než zdvojnásobil, nepovažuje řada odborníků za normální sistuaci. „Brzy, varují kritici, budou všechny lidské vlastnosti a rysy označovány za nemoci…každý aspekt lidského života může být považován za patalogický“ (Maté, 1999/2022). Statistiky uvádějí, že poprvé v historii se „psychické nemoci“ údajně šíří rychleji než nemoci somatické.
Psychofarmaka nám mohou jistě v případě největší nouze pomoci. Měla by být ale až tou poslední a důkladně prověřenou volbou, a to, pokud možno, jen na přechodné období. Před mnoha lety jsem krátkou dobu užívala Cipralex (antidepresivum). Život se v jisté chvíli příliš zauzloval, a to mě nepřiměřeně zúskostňovalo. Tělo vysílalo signály, že s tím musím něco udělat. Cipralex sice zmírnil mé úzkosti i některé průvodní somatické potíže, avšak ořezání emocí a zintenzivňující se pocit „uvěznění“ v těsné skleněné krychli, byly tak intenzivní, že jsem to dlouho nevydržela. Neurolog, který mi lék předepsal myslel, že už mě na antidepresivech bude držet po zbytek života. To jsem odmítla.
Většina z nás k medicíně stále nekriticky vzhlíží, řadí ji vysoko nad všechny obory a nepřipouští si ve vztahu k ní žádné velké pochybnosti. Psychofarmaka dokážou lidem nabízet „zkratky“ v podobě zázračných pilulek, které jim ovšem v konečném součtu mohou i ublížit. Jsem přesvědčená, že návštěvě psychiatra by měly předcházet šetrnější pokusy o udržení člověka v psychické rovnováze!!
Specifické služby poskytuje stále vyhledávanější a nedostatková psychoterapie. Jako obor to nemá vůbec jednoduché. Již delší dobu je kritizovaná (zejména v USA) pro malou účinnost. Navíc u nás (nevím, jak jinde) je specializace rozdělená na dva (ne)smiřitelné tábory – psychoterapeuty, kteří poskytují služby soukromně mimo zdravotnictví (nejsou vždy vzděláním psychologové, ale mají psychoterapeutické výcviky a psychoterapeuty (vzděláním vždy psychologové s atestacemi), kteří pracují v rámci zdravotnictví, tedy v těsné součinnosti s psychiatry. Takové uspořádání navázané na medicínu je tradičně považováno za odpovědnější. Pro mě je otázkou, jestli v péči o naše duše potřebujeme vždycky to medicínské hledisko, respektive, do jaké míry ho potřebujeme.
Když např. neurovědy (medicína) dokazují (Megsamenová, Rossová, 2023), že umění má poteciál proměnit zcela zásadním způsobem naše životy, a že je dokonce nezbytné pro naše přežití, pak se medicíně (neurovědám) a jejím novým objevům v žádném případě nebráním. Některé studie např. uvádějí, že zpívání miminkům pomáhá při poporodních depresích rychleji než antidepresiva. Vytváření koláží, pletení, navlíkání korálků, vybarvování obrázků i jen pouhé čárání zmírňují úzkost. Lidé, kteří se věnují uměleckým činnostem (v tom nejširším slova smyslu – tancování, hraní divadla, muzicírování aj.), ať již sami tvoří (primární je process, ne výsledek) nebo se účastní kvalitních kulturních akcí s jistou pravidleností, se cítí po všech stránkách lépe.
Největší vliv na náš život má samozřejmě příroda, náš původní domov. Je dokázáno (Megsamenová, Rossová, 2023), že dvacet minut strávených v přírodě denně, významně snižuje hladinu stresového hormonu (cortisol). Někteří praktičtí lékaři v zahraničí již předepisují na tzv. nature-deficit disorder místo pilulek, pobyt v přírodě.
Prostředí, ve kterém žijeme, pracujeme a odpočíváme nás buď může pozitivně stimulovat anebo nesnesitelně ubíjet. K vyváženému životu potřebujeme dostatek přirozeného světla, být obklopení přírodními materiály a přírodními tvary. Potřebujeme do našich interiérů včlenit více křivek než pravých úhlů. Vedle našich domovů bychom se měli zaměřit na nemocnice, nejrůznější pracoviště (zejména open space) a jiné veřejné prostory, které by měly působit ne „traumaticky“, ale terapeuticky. Tady se nabízí spolupráce psychologů a interierových designérů.
Dočetl-li někdo až sem, možná si řekne, že text je to docela zajímavý, ale že aplikace takových myšlenek je absolutně nerealizovatelná. Anebo se mu bude zdát, že pisatelka, žije v jiném světě a vůbec neregistruje, kam ten současný směřuje.
Psychiatr Ian McGilchrist píše a mluví (relativně nově) o levé a pravé mozkové hemisféře, kdy každá věnuje pozornost úplně jiným věcem, což má za následek že se před námi zjevují dva zcela rozdílné fenomenologické světy a my nejsme s to si porozumět.
McGilchrist uvádí, že moderní svět je příliš spoután levou mozkovou hemisférou která nepracuje v součinnosti s tou pravou. Levá hemisféra je mocenská, manipulativní, redukcionistická, materialistická. Je explicitní, neschopná přemýšlet v nuancích, číst mezi řádky. Rozumí jen jednoduchým, jednoznačným, černo-bílým informacím, na kterých trvá. Je uzavřená. Ví, co ví a nezajímá ji, že by třeba něco mohlo být i jinak. Chybějí jí souvislosti, nerozumí tomu, co je implicitní – krása přírody, poezie, metafora, muzika, rituály, láska, božské… Nerozumí tedy tomu podstatnému, co dává životu smysl.
Podle že McGilchrista bychom se měli více zaměřit na pravou fluidní mozkovou hemisféru a vnímat svět více celostně. Rozvíjet intuici a imaginaci. Být otevření k přehodnocování toho, co jsme třeba celé generace považovaly za nedotknutelné pravdy. V této souvislosti se mi vybavuje nedávný osvětový pořad Jeronýma Janíčka Život za zdí, díl Péče o duši bez pravidel, kde J.J. svými vstupy opakovaně potvrzuje svou vlastní fixaci na levou mozkovou hemisféru. Nespadá sem jen vyžadování jednoznačných odpovědí od hostů buď ano nebo ne, na složitá témata, ale i to nekonečné představování hostů (v každém díle), co všechno hosté nastudovali, kam až to dopracovali. Kdyby byl pan J.J. byl ve větším kontaktu se svou pravou hemisférou, zmiňoval by a opakoval, že terapie je také z velké části uměním.
Jako psychohygienu a prevenci navrhuju lidem, o které se teprve začíná „něco“ pokoušet, ale i těm, kteří se chtějí dále rozvíjet, spíše hravé než analytické umělecko-kreativní terapie. Jsou v nejširším slova smyslu mezioborové, mezismyslové a velmi účinné ve skupinách, kdy člověk zjišťuje, že jsme na tom všichni více méně podobně a je nám dobře spolu.
Těším na dobu, kdy se nejrůznější druhy umění stanou součástí mainstreamové medicíny a ochrany veřejného zdraví. Předepisovat se budou tzv. sociální pilulky, a to jak arteterapeuty, psychoterapeuty, tak i psychiatry. Budování společenství založené na respektu jednoho člověka k druhému, na tvořivé spolupráci a pomoci potřebným bez toho, aby člověk poměřoval, kdo jakým dílem přispěl, jistě významně přispěje k minimalizaci deprese, úzkosti a pocitu osamocení – hlavním psychickým problémům současné doby.
Zdroje: Your Brain on Art: How the Arts Transform Us, Susam Magsamen and Ivy Ross, Random House, 2023
Roztěkaná mysl: Původ a léčení poruch pozornosti, Gabor Maté, PeopleComm, 1999/2022
The Master and His Emissary: The Divided Brain and the Making of the Western World, Ian McGilchrist, 2019
Magdalena Westman
Babička, Stařec a moře, Karel Čapek a Lucie Zelinková
Knižní influencerka Zelinková je přesvědčená, že Čapkem dnes nedokážeme dospívající mládež primárně nadchnout, a že čtením jeho děl znechutíme mladým vztah k literatuře.
Magdalena Westman
Umělecké terapie jsou na vzestupu
Když dáte do Google vyhledavače např. heslo arteterapie, vyjede 339 000 odkazů. Když ale budete mluvit s lidmi v terénu, zjistíte, že obecné povědomí konkrétně o arteterapii je nízké.
Magdalena Westman
Co s výtvarnou výchovou na školách?
Volná reakce na článek Hudební a výtvarná výchova mají skončit. Nový plán školní výuky čelí kritice, by se možná dala využit i jako otevřený dopis Ministru školství Vladimíru Balašovi.
Magdalena Westman
Odpouštějme, ale nezapomínejme
Nedělní prezidentský duel na ČT potvrdil, že více lidí řeší dilema, zda to hodit kandidátovi s komunistickou minulostí.
Magdalena Westman
Demokracie mohou existovat jen za určité situace
Ve většině situací demokracie není možná. Do devatenáctého století údajně neexistuje jediný případ funkční demokracie ve velkém měřítku. V malém jsou popsané (kmeny, městské státy apod.).
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
ANALÝZA: Volby v době pohromy. Jak mohou povodně ovlivnit jejich výsledek
Premium Tak zvláštní volby Česko zřejmě ještě nezažilo. Ještě před tím, než se v pátek v celé zemi otevřou...
Kokain, devět ran do hrudi a matčin boj. Případ ubodané Anety znovu otevírá film
Premium Před deseti lety, 20. září 2014, přišla Anna Rodová o svou třiadvacetiletou dceru Anetu. Dívka se...
Od „hnojometu“ po rušení ministerstev. Co přinesl poslední střet před volbami
Poslední televizní debata před krajskými a senátními volbami se nesla opět v mnoha přestřelkách...
Byl to dar od srdce a pak mi ho odpojili. Kadyrovův cybertruck je nepojízdný
Ramzan Kadyrov, čečenský satrapa ve službách ruského diktátora Vladimira Putina, přiblížil další...
Praha 13, pronájem kancelářských prostor (23m2), lukrativní kancelářská budova New Living Center
Šafránkova, Praha 5 - Stodůlky
12 027 Kč/měsíc
- Počet článků 97
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1663x