Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co s výtvarnou výchovou na školách?

Volná reakce na článek Hudební a výtvarná výchova mají skončit. Nový plán školní výuky čelí kritice, by se možná dala využit i jako otevřený dopis Ministru školství Vladimíru Balašovi.

V textu Josefa Mačího není ani zmínka o tom, že se nacházíme v největší revoluci od počátků existence homo sapiens. Z mého pohledu má tahle revoluce jasně daný rámec – umění, věda, technologie. (Pojmy je třeba vnímat v nejširším smyslu slova). Chtělo by to celou reformu vzdělávání vrátit na začátek a nastartovat seriózní debatu o tom, jak ji uchopit, rozvíjet a realizovat. Jinými slovy, jak se adaptovat na zcela novou, bezprecedentním tempem se proměňující realitu. Žádná předchozí generace/civilizace nebyla vystavena takové zatěžkávací zkoušce. Je třeba volit kreativní strategie, o kterých jsme přesvědčeni, že by mohly zafungovat. Nicméně jak dlouho se budeme pohybovat v módu experimentu, nedokáže dnes nikdo spolehlivě odhadnout. Nejdůležitější je maximálně se soustředit ne na to, kým jsme nyní, ale kým se můžeme, respektive budeme muset stát do budoucna.

Dva návrhy (A,B) měnící výuku výtvarné a hudební výchovy uvedené v původním textu, jsou nedostatečné a vůbec nezohlednují základní proměnnou – umělou inteligenci (AI), která do celého procesu reformy vzdělávání “bez pozvání” vstupuje.  Jedno pojetí je v podstatě rezistentní vůči nastalým změnám, v duchu neobtěžujte mě novými fakty, a druhé se snaží o “radikální” inovace, které jsou nedomyšlené. Obé vypovídá o krizi poradenství. Měli by být osloveni lidé, kteří mají budoucnost tzv. v krvi. Nejsem si jistá, jestli jsou to pedagogové, někdy mám spíše mám pocit, že až na vzácné výjimky, jsou naopak těmi nejkonzervativnějšími články společnosti. Nemají prý zájem na sobě pracovat a učit se novým věcem. 

Určitě by nebylo od věci zřídit na každé škole něco jako radu pro budoucnost, kde by se scházely všechny zajímavé podněty od studentů, rodičů, učitelů a nejrůznějších odborníků, kteří se budoucnosti věnují a chtějí se k ní, v souvislosti s reformou vzdělávání, vyjadřovat. Možná by inovativní náměty měly být podávány anonymně, aby nebyli stresováni ti, kteří nebudou v tomto smyslu tak pohotoví. (Na prvním místě záměrně uvádím studenty, protože bez nich to nemůže fungovat. Musí být do celého reformního procesu zahrnuti od samého počátku. Pokud budou vynecháni, mají právo rebelovat). Demokraticky vybrané okruhy témat by měly být následně poskytovány k veřejné debatě.

Pro mne je otázkou, zda nenastal čas opustit akademické členění výuky na jednotlivé předměty a postavit vzdělávání na životním cyklu člověka – narození, dětství, adolescence, partnerské vztahy, rodičovství, střední věk, stáří a smrt. Dále na sociálních otázkách – migrace, války, klima apod. Je třeba počítat s tím, že budeme čelit neznámým a neočekávaným situacím, že se budeme muset připravovat na kalimity, které mohou nastat, ale také nemusí. Možná, že za čas budeme žít pod zemí nebo v ponorkách. Tohle všechno neznamená, že hned a definitivně opustíme psaní čtení a počítání, ale že je postupně budeme uvádět do souvislostí, které umožní tvořivě reagovat na stále rychlejší tempo společenských změn, které ponechané vlastnímu vývoji by mohly mít pro lidstvo fatální důsledky. Nevidím jinou možnost než radikálně překopat celý systém vzdělávání a pojmout ho celostně s výhledem do naprosto nepředvídatelné budoucnosti. Dohadování se o výtvarné a hudební výchově způsobem, jak uvedeno v textu Josefa Mačího, mi připadá nejen parciální, ale i zastaralé.

Já mohu učitelům nabídnout super moderní Projekt LAIK – Umění pro život. Mění zásadním způsobem pojetí vzdělávání a přece se s ním dá začít okamžitě. Vymyslela jsem ho původně pro potřeby arteterapie, ale zejména pro učitele se jeví jako relativně jednoduchý způsob, jak uchopit a zavést do vyučování nejen výtvarné výchovy umělou inteligenci. LAIK je postavený na propojení obrazu se slovem a na spolupráci s umělou inteligencí (AI). Kognitivní a emoční procesy zohledňují zájmy studentů i individuální a kolektivní prožívání jejich životů. Z učitele se stává facilitátor pomáhající studentům rozvíjet jejich tvořivost a podporovat osobnostní růst.

Učitel svou autoritu dnes automaticky nezískává svým postavením, nýbrž musí permanentně prokazovat, že není asynchronní s dobou, které dominují technologie. Ochota učit se s dětmi novým věcem mu navrací v mnoha případech ztracenou autoritu postavenou na základech, které v současné době už nefungují.

Projekt LAIK má přesah do všech předmětů a primárně je zaměřen na rozvíjení lidské tvořivosti, což jde skrze malování zcela přirozeně.  LAIK není zaměřen na “výrobu” umělce. (To může nastat jako vedlejší efekt).  Kreativita je to, co posiluje schopnost jedinců i komunit co nejúspěšněji čelit permanentně se měnícím životním podmínkám. Zvládat stresové situace, být flexibilními a vytrvalými v řešení problémů. 

V případě zájmu o Projekt LAIK mě neváhejte kontaktovat.

Autor: Magdalena Westman | neděle 26.3.2023 19:07 | karma článku: 6,37 | přečteno: 371x
  • Další články autora

Magdalena Westman

Babička, Stařec a moře, Karel Čapek a Lucie Zelinková

Knižní influencerka Zelinková je přesvědčená, že Čapkem dnes nedokážeme dospívající mládež primárně nadchnout, a že čtením jeho děl znechutíme mladým vztah k literatuře.

27.5.2024 v 17:49 | Karma: 14,83 | Přečteno: 220x | Diskuse | Ostatní

Magdalena Westman

Arteterapie, psychoterapie, psychiatrie

Tohle bych považovala za logické pořadí základních pomáhajících profesí, které by člověk měl zvažovat, když má pocit, že se jeho vnitřní životní rovnováha rozkolísává a už na to sám nestačí.

18.4.2024 v 19:33 | Karma: 5,92 | Přečteno: 214x | Diskuse | Společnost

Magdalena Westman

Umělecké terapie jsou na vzestupu

Když dáte do Google vyhledavače např. heslo arteterapie, vyjede 339 000 odkazů. Když ale budete mluvit s lidmi v terénu, zjistíte, že obecné povědomí konkrétně o arteterapii je nízké.

31.10.2023 v 17:22 | Karma: 5,36 | Přečteno: 152x | Diskuse | Věda

Magdalena Westman

Odpouštějme, ale nezapomínejme

Nedělní prezidentský duel na ČT potvrdil, že více lidí řeší dilema, zda to hodit kandidátovi s komunistickou minulostí.

23.1.2023 v 14:15 | Karma: 15,99 | Přečteno: 512x | Diskuse | Politika

Magdalena Westman

Demokracie mohou existovat jen za určité situace

Ve většině situací demokracie není možná. Do devatenáctého století údajně neexistuje jediný případ funkční demokracie ve velkém měřítku. V malém jsou popsané (kmeny, městské státy apod.).

2.1.2023 v 17:21 | Karma: 9,34 | Přečteno: 375x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Na Trumpově mítinku se střílelo, exprezident má zraněné ucho, střelec zemřel

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  1:34

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa...

Král David válčí proti Hamásu. Rozbitou izraelskou společnost spojuje hrdina z Gazy

14. července 2024

Premium Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Izraeli Jen málo izraelských vojáků dokázalo na útok ze 7. října 2023 správně a rychle zareagovat. V...

Nejdřív vznikne mrak, pak ohnivá koule. Armáda si na testy pořídila novou zbraň

14. července 2024

Premium K českým vojákům míří nová zbraň. Rozhodli se otestovat termobarické granáty. Mají výrazně vyšší...

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

14. července 2024

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 97
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1663x
Napsala jsem knihu Arteterapie - Od individuální zkušenosti ke kolektivním souvislostem (Magdalena Westman-Kocábová). Není to učebnice, nýbrž  příběh, o tom, jak jsem se na roli arteterapeutky připravovala a jak ji více než deset let vykonávám. Kniha má 232 stran, 119 odkazů na kvalitní literaturu a 150 obrázků. Odborníky je vysoce ceněná a čtenáři ji považují za čtivou, krásnou, inspirativní a hlavně nadčasovou. Byla bych moc ráda, kdyby se kniha dostala k širší veřejnosti, protože arteterapie je pro každého. A nejen jako psychohygiena a prevence duševních obtíží, ale je důležitá i pro správný seberozvoj. Kupte si knihu a přijďte na nějaký z mých víkendových setkání. Nebudete litovat. Více se dozvíte na www.labea.cz

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené knihy