Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Demokracie mohou existovat jen za určité situace

Ve většině situací demokracie není možná. Do devatenáctého století údajně neexistuje jediný případ funkční demokracie ve velkém měřítku. V malém jsou popsané (kmeny, městské státy apod.).

Zajímavá diskuze americké párové terapeutky Esther Perel a izraelského historika Yuvala Harariho o polarizaci (Youtube) vnáší světlo do některých situací, které většina z nás zažívá jak na osobní, tak na společenské rovině.

Neschopnost si vzájemně naslouchat a snažit se porozumět stanoviskům, názorům, ale i pocitům druhého člověka bortí v malém nejen párové vztahy, ale mezilidské vztahy obecně. Ve velkém měřítku hroutí celé systémy. Snahy o reformování systémů spojené s přesouváním moci sebou, podle Harariho, přináší jejich kolaps.

Dnes jsou lidé tak alergičtí na jiné názory, že blokují své přátelé i na FB. Stalo se mi to ve dvou případech docela blízkých lidí. Jeden mi napsal omluvný dopis s tím, že naše přátelství mimo virtuální prostor nekončí, ale na FB mě musí zablokovat. Druhý na přímou otázku, jestli mě zablokoval, odpověděl otázkou nevím, proč? Oba se snažili v reakci na příspěvky/odkazy, které jsem tam dala, umlátit mě (místo autorů) svými argumenty. Když se jim to nedařilo, raději mě zablokovali. Napadlo mě, jak si asi tito pánové počínají ve vztazích. Jestli je s nimi nějaká diskuze.

Perel uvádí, že párová terapie je perfektní zkušeností, pokud jde o polarizaci. Lepší příklad, kdy jeden druhému nenaslouchá, se prý nenajde. Harari reaguje, že v případě manželského páru může být řešením rozvod. Pokud jde ale o zemi, je to složitější. Když lidé nemají možnost mluvit, když nejsou vyslyšeni, naopak jsou umlčováni, nezbývá nic jiného než boj. Pro takový případ Harari nastiňuje tři možné scénáře – rozdělení země, občanská válka nebo diktatura.

Perel podotýká, že páry v krizi mluví, křičí a bojují současně. Poté pokládá řečnickou otázku, co je opakem polarizace a dodává, že v rámci systemického myšlení je to komplementarita. Když ta selže, nastupuje polarizace. Tu vysvětluje Perel jako neschopnost fungovat v příliš komplexním světě. Neschopnost unést ambivalenci, kde neplatí buď a nebo, ale ano i ne současně.

V jednom svém blogu jsem navrhovala jako ideálního prezidenta Pavla Fischera. V dalším jsem psala, že se asi spíše rozhodnu pro Danuši Nerudovou s dovětkem, že Karel Diviš by asi také nebyla špatná volba. Jednoho člověka, který na mé texty reagoval to rozhodilo. Nemohl pochopit, že tak rychle měním názory. Napsala jsem mu, ať už se konečně naučí, že na některé věci zkrátka neexistují jednoznačné odpovědi. Na hodnocení kandidátů jsem se dívala rozdílnou optikou. Do začátku voleb budu stále přehodnocovat, což ale neznamená, že všechny své předešlé úvahy i doporučení nejsem schopná seriózně vyargumentovat.

Jednou ze základních podmínek uchování demokracie je vést nekončící otevřený rozhovor. Vyjednávat o svých pozicích a zkoumat se vším respektem, proč druhá strana zastává jiné pozice. Když tohle dokážeme, často zjistíme, že toho, co nás spojuje je daleko více než toho, co nás rozděluje, a dokonce nás to může přivést k překvapujícím konsenzuálním výsledkům.

Perel říká jednu důležitou věc. To, co nás polarizuje není samotné téma, ale forma konverzace o něm. Způsobem a intenzitou, jakou někteří lidé a organizace tlačí např. Petra Pavla na prezidenta, mu prokazují medvědí službu. (Týká se i jiných kandidátů). Když se navíc přidají společnosti zabývající se veřejným míněním a začnou předjímat výsledky voleb a škatulkovat lidi podle toho, koho volí (vysokoškoláci volí…), dostává se vše do začarovaného kruhu. Čím asertivněji tlačíme jedinou možnost, tím intenzivnější je odmítavý postoj druhé strany. 

Celý rozhovor, kde je těch myšlenek ještě daleko více si můžete poslechnout na Youtube - On Polarization: Yuval Harari and Esther Perel in Conversation

 

Autor: Magdalena Westman | pondělí 2.1.2023 17:21 | karma článku: 9,34 | přečteno: 375x
  • Další články autora

Magdalena Westman

Babička, Stařec a moře, Karel Čapek a Lucie Zelinková

Knižní influencerka Zelinková je přesvědčená, že Čapkem dnes nedokážeme dospívající mládež primárně nadchnout, a že čtením jeho děl znechutíme mladým vztah k literatuře.

27.5.2024 v 17:49 | Karma: 14,83 | Přečteno: 220x | Diskuse | Ostatní

Magdalena Westman

Arteterapie, psychoterapie, psychiatrie

Tohle bych považovala za logické pořadí základních pomáhajících profesí, které by člověk měl zvažovat, když má pocit, že se jeho vnitřní životní rovnováha rozkolísává a už na to sám nestačí.

18.4.2024 v 19:33 | Karma: 5,92 | Přečteno: 214x | Diskuse | Společnost

Magdalena Westman

Umělecké terapie jsou na vzestupu

Když dáte do Google vyhledavače např. heslo arteterapie, vyjede 339 000 odkazů. Když ale budete mluvit s lidmi v terénu, zjistíte, že obecné povědomí konkrétně o arteterapii je nízké.

31.10.2023 v 17:22 | Karma: 5,36 | Přečteno: 152x | Diskuse | Věda

Magdalena Westman

Co s výtvarnou výchovou na školách?

Volná reakce na článek Hudební a výtvarná výchova mají skončit. Nový plán školní výuky čelí kritice, by se možná dala využit i jako otevřený dopis Ministru školství Vladimíru Balašovi.

26.3.2023 v 19:07 | Karma: 6,37 | Přečteno: 371x | Diskuse | Politika

Magdalena Westman

Odpouštějme, ale nezapomínejme

Nedělní prezidentský duel na ČT potvrdil, že více lidí řeší dilema, zda to hodit kandidátovi s komunistickou minulostí.

23.1.2023 v 14:15 | Karma: 15,99 | Přečteno: 512x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno 

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 97
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1663x
Napsala jsem knihu Arteterapie - Od individuální zkušenosti ke kolektivním souvislostem (Magdalena Westman-Kocábová). Není to učebnice, nýbrž  příběh, o tom, jak jsem se na roli arteterapeutky připravovala a jak ji více než deset let vykonávám. Kniha má 232 stran, 119 odkazů na kvalitní literaturu a 150 obrázků. Odborníky je vysoce ceněná a čtenáři ji považují za čtivou, krásnou, inspirativní a hlavně nadčasovou. Byla bych moc ráda, kdyby se kniha dostala k širší veřejnosti, protože arteterapie je pro každého. A nejen jako psychohygiena a prevence duševních obtíží, ale je důležitá i pro správný seberozvoj. Kupte si knihu a přijďte na nějaký z mých víkendových setkání. Nebudete litovat. Více se dozvíte na www.labea.cz

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené knihy