Demokracie mohou existovat jen za určité situace
Zajímavá diskuze americké párové terapeutky Esther Perel a izraelského historika Yuvala Harariho o polarizaci (Youtube) vnáší světlo do některých situací, které většina z nás zažívá jak na osobní, tak na společenské rovině.
Neschopnost si vzájemně naslouchat a snažit se porozumět stanoviskům, názorům, ale i pocitům druhého člověka bortí v malém nejen párové vztahy, ale mezilidské vztahy obecně. Ve velkém měřítku hroutí celé systémy. Snahy o reformování systémů spojené s přesouváním moci sebou, podle Harariho, přináší jejich kolaps.
Dnes jsou lidé tak alergičtí na jiné názory, že blokují své přátelé i na FB. Stalo se mi to ve dvou případech docela blízkých lidí. Jeden mi napsal omluvný dopis s tím, že naše přátelství mimo virtuální prostor nekončí, ale na FB mě musí zablokovat. Druhý na přímou otázku, jestli mě zablokoval, odpověděl otázkou nevím, proč? Oba se snažili v reakci na příspěvky/odkazy, které jsem tam dala, umlátit mě (místo autorů) svými argumenty. Když se jim to nedařilo, raději mě zablokovali. Napadlo mě, jak si asi tito pánové počínají ve vztazích. Jestli je s nimi nějaká diskuze.
Perel uvádí, že párová terapie je perfektní zkušeností, pokud jde o polarizaci. Lepší příklad, kdy jeden druhému nenaslouchá, se prý nenajde. Harari reaguje, že v případě manželského páru může být řešením rozvod. Pokud jde ale o zemi, je to složitější. Když lidé nemají možnost mluvit, když nejsou vyslyšeni, naopak jsou umlčováni, nezbývá nic jiného než boj. Pro takový případ Harari nastiňuje tři možné scénáře – rozdělení země, občanská válka nebo diktatura.
Perel podotýká, že páry v krizi mluví, křičí a bojují současně. Poté pokládá řečnickou otázku, co je opakem polarizace a dodává, že v rámci systemického myšlení je to komplementarita. Když ta selže, nastupuje polarizace. Tu vysvětluje Perel jako neschopnost fungovat v příliš komplexním světě. Neschopnost unést ambivalenci, kde neplatí buď a nebo, ale ano i ne současně.
V jednom svém blogu jsem navrhovala jako ideálního prezidenta Pavla Fischera. V dalším jsem psala, že se asi spíše rozhodnu pro Danuši Nerudovou s dovětkem, že Karel Diviš by asi také nebyla špatná volba. Jednoho člověka, který na mé texty reagoval to rozhodilo. Nemohl pochopit, že tak rychle měním názory. Napsala jsem mu, ať už se konečně naučí, že na některé věci zkrátka neexistují jednoznačné odpovědi. Na hodnocení kandidátů jsem se dívala rozdílnou optikou. Do začátku voleb budu stále přehodnocovat, což ale neznamená, že všechny své předešlé úvahy i doporučení nejsem schopná seriózně vyargumentovat.
Jednou ze základních podmínek uchování demokracie je vést nekončící otevřený rozhovor. Vyjednávat o svých pozicích a zkoumat se vším respektem, proč druhá strana zastává jiné pozice. Když tohle dokážeme, často zjistíme, že toho, co nás spojuje je daleko více než toho, co nás rozděluje, a dokonce nás to může přivést k překvapujícím konsenzuálním výsledkům.
Perel říká jednu důležitou věc. To, co nás polarizuje není samotné téma, ale forma konverzace o něm. Způsobem a intenzitou, jakou někteří lidé a organizace tlačí např. Petra Pavla na prezidenta, mu prokazují medvědí službu. (Týká se i jiných kandidátů). Když se navíc přidají společnosti zabývající se veřejným míněním a začnou předjímat výsledky voleb a škatulkovat lidi podle toho, koho volí (vysokoškoláci volí…), dostává se vše do začarovaného kruhu. Čím asertivněji tlačíme jedinou možnost, tím intenzivnější je odmítavý postoj druhé strany.
Celý rozhovor, kde je těch myšlenek ještě daleko více si můžete poslechnout na Youtube - On Polarization: Yuval Harari and Esther Perel in Conversation
Magdalena Westman
Jak léčit nemocnou společnost?
Osmdesát procent mladých lidí současného západního světa pociťuje ztrátu smyslu. Veškeré “život ulehčující technologie”, úspěch, bohatství a moc nedělají lidi šťastnými.
Magdalena Westman
Stane se Trump lepším člověkem? Máme se na co těšit?
Donald Trump se stal vítězem prezidentských voleb a ti, kdo ho volili očekávají, že znovu vzkřísí americký sen.
Magdalena Westman
Pro všechny učitelé a rodiče, kterým na dětech opravdu záleží
Zhruba před dvěma týdny jsem se v Památníku Karla Čapka Na Strži začetla do knihy Život v době robotů aneb Jak udržet vládu nad AI a zachovat svět pro lidi (2024)
Magdalena Westman
Babička, Stařec a moře, Karel Čapek a Lucie Zelinková
Knižní influencerka Zelinková je přesvědčená, že Čapkem dnes nedokážeme dospívající mládež primárně nadchnout, a že čtením jeho děl znechutíme mladým vztah k literatuře.
Magdalena Westman
Arteterapie, psychoterapie, psychiatrie
Tohle bych považovala za logické pořadí základních pomáhajících profesí, které by člověk měl zvažovat, když má pocit, že se jeho vnitřní životní rovnováha rozkolísává a už na to sám nestačí.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...
Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu
Sledujeme online Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského...
Cena garáží se za poslední dekádu ztrojnásobila, někde stojí jako malý byt
Premium Nabízím k prodeji garáž, cena dva miliony. Ne že by to bylo běžné, ale občas už na podobně znějící...
Rozruch kolem plynu. Češi tlačí na Němce kvůli poplatku, Slováci hledí na východ
Plynu je v Evropě dost, přesto okolo něj panují nejistoty. Českých spotřebitelů se více dotýká...
Atomovky, nebo NATO. Ukrajina trpce lituje, že se vzdala jaderných zbraní
Premium Pervomajsk. Město zhruba na půli cesty mezi Kyjevem a Oděsou, nedaleko hranic s Moldavskem, které...
Dálniční známky s přirážkou. Neoficiální weby předražují viněty o stovky korun
Premium Dálniční známky po březnovém cenovém skoku od ledna znovu citelně podraží. A kdo si nedá pozor,...
Prodej pozemku k bydlení, 1391 m2, Srbeč, okr. Rakovník
Srbeč, okres Rakovník
4 340 000 Kč
- Počet článků 100
- Celková karma 9,12
- Průměrná čtenost 1623x