Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mentální prostituce

Prostituce je definována jako poskytování sexuálních služeb za úplatu či jinou protihodnotu. Je prý stará jako lidstvo samo. Jak je to ale s její mentální variantou?

Prostitutky,jež jsou označovány mnohými libozvučnými i ménělibozvučnými termíny (existuje krásný staročeský výraz kuběny) nejspíše skutečně existují od starověku. V Písmu jí byla – údajně – Marie z Magdaly, jistě lze nalézt ve spisech zmínky o mnoha jiných osobách, živících se tímto řemeslem. Muži vyhledávané za jistým příjemným účelem a přesto společností opovrženíhodné.

Jak je to však s mentální prostitucí? Meritorním není sex za úplatu či protislužbu, ale cosi jiného, co daný jedinec nabízí jako jakousi protihodnotu za cosi, co by jej rovněž mělo obohatit. Je tomu skutečně tak?

Ve 20. století, v době nástupu nacismu v Německu, se okolo 900 předních vědců, filosofů, lékařů, právníků, dalo by se říci jisté elity národa, sešlo, aby vyjádřilo souhlas s norimberskými zákony, které označily část jejich občanů za podlidi, jedince s menším právem na život. Ty občany, kteří doposud byli jejich plnohodnotnými spolupracovníky, kolegy atd., občany, kteří byli integrální součástí tehdejšího socio, kteří vedli lékařské kliniky, byli ve vysokých funkcích soudního systému či advokacie, kteří byli zastoupení ve vedeních měst a obcí atd. Jistě je možné, že u některých z těch v popsané sešlosti mohlo jít o závist, snahu přeskočit úspěšnějšího kolegu, nicméně se nedomnívám, že toto by byl zásadní faktor. Dodnes není jasné, co vedlo tu obrovskou skupinu lidí, aby podepsalo onen neslýchaný výnos, s nímž – a to jsem si jist – museli mít vnitřní rozpor. Museli se duševně prodat, tedy nabídnout svou sebeúctu jako protislužbu za cosi, co jim přineslo momentální výhodu. Jako intelektuálové museli vědět, že dělají něco, co není správné a přesto to nestačilo.

Za vlády Josifa Džugašviliho se našla řada jedinců, kteří ochotně a možná s větší energií prováděli neskutečně krutosti vůči těm, s kterými ještě den předtím hodovali u samovaru a vodky. I tito jedinci museli dobře vědět, že ten soudruh, vedený na popravu do sklepa v Lubjance, neudělal nic zlého, za co by si zasloužil kousek olova v mozku. A přesto historie zná řadu ochotných popravčích, kteří – jaký to paradox – za pár let byli rovněž odváděni do zmíněného sklepení.

Jaké je to dnes? Změnilo se něco s vývojem lidstva? Jistě, naštěstí se už neschvalují zákony o méněcennosti některých spoluobčanů a nemáme popravčí čety. Přesto je mentální prostituce součástí našeho prostoru.

V jistých politických stranách, či spíše přesněji hnutích, lze snadno vysledovat, že člen nemá tak zcela nárok na vlastní názor. Jen obtížně si lze představit, že by několik desítek poslanců bylo zcela jednotných v pohledu na komplikovanou věc. Modelovým příkladem byla účast dvou předních představitelů hnutí ANO na Hradě při projednávání důchodové reformy, věcí navýsost aktuální a nutné, kde však nebyl její předseda přítomen, an se rekreoval u moře, takže jej nebylo možné kontaktoval mobilem a doptat se, co si ti dva mají momentálně myslet. Oba dva se tedy zachovali dle své představy normality a souhlasili s tím, že bude nutné prodloužit věk odchodu do pense. Poté, co se pan předseda vrátil a měl na věc jiný názor, byl celý národ pobaven blekotem obou zmíněných představitelů, že černá je vlastně tak trochu šedá, či spíše ještě světlejší, jestli ne úplně bílá. Někteří to možná nazvali naivitou, hlouposti, ale termín mentální prostituce je dle mého přesnější. Vzhledem k tomu, že znám dva lékaře z jiného hnutí ve sněmovně, jsem si jist, že i oni se často musí vnitřně přesvědčit o výše uvedených barevných změnách.

Co s tím? Kde je hranice toho, za co už jedinec prostě nepůjde? Kde si náhle řekne dost, tohle prostě nedávám a dále nejdu. Každý ji má nejspíš jinde, ti v politice ji mají mnozí asi dost vzdálenou s dostatečným prostorem, kde se pohybují a kde jsou schopni nalézat omluvu pro sebe samé, jak to nejspíše činili ti v Německu.

Člověk může v životě přijít o mnohé. Může mu být odňata pracovní pozice, může mu shořet dům, zemřít kdosi milovaný. Může se ocitnout na dně, v depresích a bezradnosti. Co však mu nikdo vzít nemůže bez jeho svolení, je sebeúcta. Je jen na něm, jestli ji smění za cosi prchavého, za nějakou momentální výhodu, která se časem ukáže jako velmi nekvalitní second hand.

Autor: Tomáš Vodvářka | úterý 28.5.2024 7:15 | karma článku: 26,63 | přečteno: 846x
  • Další články autora

Tomáš Vodvářka

Jsou stavy, kde lékař (většinou) není schopen pomoci

Všechna dostupná data ukazují, že stoupá počet mladých lidí, kteří mají sebevražedné sklony či tendenci se sami poškozovat. Čísla jsou vysoká. Co s tím?

18.6.2024 v 21:05 | Karma: 27,12 | Přečteno: 725x | Diskuse| Společnost

Tomáš Vodvářka

Colours of blogers

Zase po roce, zase na stejném místě, skoro ve stejný čas a hodinu a jistojistě s pohodou, která je vždy mezi lidmi, kteří cosi umí a mají si co říci. A vyhlášení vítězů.

15.6.2024 v 21:29 | Karma: 29,32 | Přečteno: 1473x | Diskuse| Společnost

Tomáš Vodvářka

Důsledky střelby na FF v Praze o loňských vánocích

Média přinesla předběžnou zprávu o tragické události konce roku 2023, kdy šílenec postřílel na Filosofické fakultě 14 lidí a řadu dalších zranil. Co to pro nás bude znamenat v budoucnu?

12.6.2024 v 7:42 | Karma: 22,53 | Přečteno: 626x | Diskuse| Společnost

Tomáš Vodvářka

Politická poesie České republiky

Kdo si myslí, že politika je svinstvo a že do ní lezou jen psychopati, kariéristé, různí vykukové a podobná čeládka, je velkém omylu. V souboru politických stran a hnutí lze nalézt netušený rozměr poesie.

9.6.2024 v 16:59 | Karma: 21,89 | Přečteno: 496x | Diskuse| Společnost

Tomáš Vodvářka

Karin Lednická „Šikmý kostel I.-III.“ (recenze)

Dle mého jde o dílo, které je v české literatuře naprosto ojedinělé a bude patřit do jejího zlatého fondu. Před autorkou je třeba hluboce smeknout.

7.6.2024 v 22:14 | Karma: 25,41 | Přečteno: 540x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Vondra zesměšnil gender Kolaji. Trapárna, eklhaft, reagují Bartoš a další

19. června 2024  22:02

Lídr koalice SPOLU Alexandr Vondra, který získal křeslo v Evropském parlamentu, se na platformě X...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 998
  • Celková karma 29,58
  • Průměrná čtenost 2516x
Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé. Rentiér, který se prací už jen baví, který nikam nespěchá a s nikým nesoutěží. Příležitostný herec a dálkový chodec.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené blogy

  • L.A.Sulovská
  • Vladimír Gottwald
  • Jan Pražák
  • Lubomír Stejskal

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky

  • www.blogosfera.cz