Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když nemáš titul, tak nejsi nic

Kdysi, v dobách společenského pleistocénu, byl vysokoškolský titul jistou vizitkou jedince, dokladem, že prošel náročným procesem a obhajobou kvalitní diplomové práce. I tady se však časy mění.

Jen opravdoví pamětníci si vzpomenou na Jana Kalvodu, poslance a jednu dobu ministra spravedlnosti vlády ČR. Patřil k nejvzdělanějším a dle mého i nejchytřejším politikům své doby. Kdykoliv mluvil v médiích, vždy to bylo k věci a srozumitelné i těm, kteří neměli právnické vzdělání. Jeho politická kariéra skončila tím, že používal neoprávněně titul JUDr., ačkoliv byl „pouze“ absolvent právnické fakulty bez doktorského titulu (posléze si jej doplnil). On sám z této aféry vyvodil zásadní důsledky a skončil v čele Občanské demokratické aliance a politice vůbec.

V roce 2009 propukla aféra tzv. „turbodoktorů“ na plzeňské právnické fakultě. Byly zpětně nalezeny plagiátorské diplomové práce, „zrychlená doba“ studia (místo pěti let jen měsíce), a to jak u politiků napříč spektrem tehdejších stran, tak i u mnoha dalších veřejně činných jedinců, dokonce i mafiánů té doby.

Zdá se, že se někteří jedinci poučili a tak se začali ohlížet pro zahraničních fakultách, kde je kontrola jejich práce i doba studia hůře zjistitelná. Modelový příklad je pan Michal Hašek, který se honosí titulem JUDr. z university slovenského města Sládkovičovo, jehož diplomová práce by údajně neprošla ani na střední škole. Pamatujeme ještě kvalitní diplomovou práci „zimní ministryně spravedlnosti“ Táni Malé. Příkladů by se našlo přehršel a to ve všech politických stranách a hnutích, co jich v parlamentu máme.

Nyní je na tapetě pan PhDr. Ing. Mgr. Jan Hrnčíř, MBA, LL.M. z SPD, u něhož vyplynulo, že tituly sbírá rovněž v zahraničí a současně se angažuje v jejich prodeji zájemcům za tučný obolus.

Jsem pamětníkem dob, kdy soudruzi z komunistické strany usoudili, že být jen dělníkem už není dostatečně salonfahig a že je potřebné ozdobit své jméno nějakým přívažkem. Gymnasium se tedy smrsklo na rok a poté nastal problém „kam s ním“. Právnické i medicínské studium bylo náročné a nejspíše by se nenašel nikdo, kdo by si od podobného vysokoškoláka nechal ovázat palec či se nechat zastupovat v jakémkoliv soudním procesu. I inženýr musel něco umět a bez patřičného vzdělání mohl barák spadnout někomu na hlavu nebo se mohla podělat vysoká pec či velkokapacitní rypadlo.

Takže byl vymyšlen titul RSDr. (doktor společenských věd, v překladu však přesněji Rozhodnutím Strany Doktor). Tam nikdo nikomu nemohl zásadně ublížit, když pominu pitomce, kteří zkoušeli „politiku“ na jiných vysokých školách a tu a tam někomu zničili odbornou kariéru.

Co vede dnes lidi, podobné panu Haškovi, Hrnčířovi a dalším, aby si podvodným způsobem opatřovali tituly? Dle mého za tím může být jakási snaha se vyrovnat těm, kteří si je opravdu zasloužili svým umem, s vědomím, že oni by to prostě nikdy nemohli dát. Pocit méněcennosti vůči opravdu vzdělaným, z kterých mají mindrák a potřebu se jej zbavit tím, že se své jméno ozdobí nesrozumitelnými před a příponami? A to s vědomím, že je to jen obyčejný švindl, protože teprve v praxi se pozná, kdo je opravdu dobrý a kdo nestojí za nic.

Co s tím? Víme z aféry v Plzni, že odebrat i takto podvodem přidělený titul není snadné. Že plzeňská práva získala díky této aféře nepříjemnou pachuť, která neprávem poškodila i poctivé studenty, kteří s popsanou praxí neměli nic společného.

Osobně bych se přimlouval, aby kupříkladu reportér, který pana Hrnčíře či jemu podobné oslovuje, vždy poctivě při vyslovení jeho jména pečlivě a pomalu vyjmenoval všechny jeho tituly. Aby stejný reportér ony rychlokvašky vždy poptával na detaily jejich diplomové práce a okolnosti získání četných přídomků k jejich jménům.

A možná ti, kteří mají tituly právem, je přestali uvádět. Jednak blízcí, co je znají, dobře o jejich kvalitě vědí a je jim to tak trochu jedno. A za druhé by možná poklesla touha slabších duchem je získávat jako papírové růže na střelnici.

Autor: Tomáš Vodvářka | čtvrtek 30.5.2024 12:54 | karma článku: 40,25 | přečteno: 5111x
  • Další články autora

Tomáš Vodvářka

Důsledky střelby na FF v Praze o loňských vánocích

Média přinesla předběžnou zprávu o tragické události konce roku 2023, kdy šílenec postřílel na Filosofické fakultě 14 lidí a řadu dalších zranil. Co to pro nás bude znamenat v budoucnu?

12.6.2024 v 7:42 | Karma: 21,30 | Přečteno: 566x | Diskuse| Společnost

Tomáš Vodvářka

Politická poesie České republiky

Kdo si myslí, že politika je svinstvo a že do ní lezou jen psychopati, kariéristé, různí vykukové a podobná čeládka, je velkém omylu. V souboru politických stran a hnutí lze nalézt netušený rozměr poesie.

9.6.2024 v 16:59 | Karma: 21,70 | Přečteno: 483x | Diskuse| Společnost

Tomáš Vodvářka

Karin Lednická „Šikmý kostel I.-III.“ (recenze)

Dle mého jde o dílo, které je v české literatuře naprosto ojedinělé a bude patřit do jejího zlatého fondu. Před autorkou je třeba hluboce smeknout.

7.6.2024 v 22:14 | Karma: 24,98 | Přečteno: 504x | Diskuse| Společnost

Tomáš Vodvářka

Fico žije, promluvil a neodpustil

Přiznávám, že je to reakce na blog kolegy Burgeta z dnešního dne. Více méně z jeho popudu jsem si vyslechl celý cca 11 minut trvající první projev pana Fica po atentátu.

6.6.2024 v 9:55 | Karma: 39,86 | Přečteno: 2997x | Diskuse| Společnost

Tomáš Vodvářka

Z nezjištěných příčin vjel do protisměru....

Kolikrát jste to už četli. A kolikrát jste si říkali, jen ať se mi to nikdy nestane. Protože víme, jak to dopadá. A možná se ptáte, co je za tím....

4.6.2024 v 7:00 | Karma: 39,65 | Přečteno: 3882x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Krvavá párty. Afghánec v Německu nožem napadl tři lidi, předtím zabil

15. června 2024  10:45,  aktualizováno  15:27

Německá policie v pátek večer ve městě Wolmirstedt v Sasku-Anhaltsku zastřelila muže, který předtím...

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

Začíná mírová konference o Ukrajině, Harrisová oznámila další finanční pomoc

15. června 2024  8:47,  aktualizováno  14:52

Sledujeme online Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sešli v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve...

Prezident Pellegrini nastoupil do úřadu. Složil slib před národem

15. června 2024,  aktualizováno  14:44

Vítěz dubnových prezidentských voleb na Slovensku Peter Pellegrini se ujal úřadu.Krátce po...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 996
  • Celková karma 30,35
  • Průměrná čtenost 2519x
Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé. Rentiér, který se prací už jen baví, který nikam nespěchá a s nikým nesoutěží. Příležitostný herec a dálkový chodec.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené blogy

  • L.A.Sulovská
  • Vladimír Gottwald
  • Jan Pražák
  • Lubomír Stejskal

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky

  • www.blogosfera.cz