Přílišné ohledy k blbcům (2)

Voltairovo: „Nesouhlasím s tím co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat.“ nelze chápat tak, že svoboda říkat blbé názory vede k povinnosti je akceptovat a řídit se jimi.

Zamyšlení na téma Proč je svět jaký je (první díl Demokracie zesiluje aroganci blbců)

Veřejnoprávní média říkají zpravidla pravý opak toho co šíří „alternativní kanály", což automaticky neznamená, že lžou. Důkazem pravdy totiž není tvrzení "alternativních kanálů", že ostatní lžou. Právě naopak. Tak jako zloděj křičí chyťte zloděje, tak lhář obviňuje všechny okolo z lhaní. Když konspirační web tvrdí, že Země je placatá, tak kdokoliv, kdo řekne, že Země je kulatá, vypadá, že lže. Vedle lháře, každý kdo mluví pravdu, vypadá jako lhář. Abych parafrázoval Foresta Gumpa : „Pro lháře, všichni lháři“.  Nabízí se však způsob, jak se dobrat absolutně objektivní veřejnoprávní televize a rozhlasu. Co tak počet sekund v roce vydělit počtem voličů. Následně by si každý vylosoval čas a datum v roce, kdy by si mohl říkat tu svoji pravdu. A bylo by možné alespoň po dvaadvacáté hodině mlčky vystrkovat na spoluobčany zadek?  Kdo by se ale na podobné pořady chtěl dívat, že? Kromě toho, tento absolutně korektní způsob rozdělení vysílacího času by vedl k zániku veřejnoprávních médií a k otevření prostoru pro "alternativní kanály".

Blbci se spoléhají na korektnost a ohleduplnost ostatních. Tedy přesně na to, čeho si neváží a čím pohrdají. Požadují, aby se s jejich blbými názory zacházelo vyváženě, když už je díky svobodě slova mohou říkat, stejně jako s názory moudrými. Chtějí je slyšet v médiích a získat pro ně zastoupení v reálné politice. A to ve smyslu „musíte ctít a naslouchat argumentům pana Kohna, i pana Hitlera“. A tak by konstruktéři perpetuum mobile, vyznavači akupunktury či homeopatie chtěli publikovat ve špičkových vědeckých časopisech a řídit ministerstvo zdravotnictví. Političtí hlupáci se zase dobývají do médií veřejné služby. Blogy, konspirační internetové stránky a okrajové televizní stanice pro ně ve skutečnosti mnoho neznamenají. Dobře vědí, že informace získávají prestiž, až když se dostanou do veřejnoprávních médií.

V Itálii se dostalo k moci Hnutí pěti hvězd (M5S). Zakladatel, člen jejího vedení Beppe Grillo, tvrdí, že očkování způsobuje autismus a brojí proti vakcinaci. Stejně jako ministr vnitra Matteo Salvini z koaliční Ligy (bývalé Ligy severu). Někteří členové M5S propagují jako  prevenci onemocnění konzumaci ořechů. Politika opět stojí nad vědou. Zde je článek z Technetu Očkovací podvod: doktor falšoval data a tajně připravoval vlastní vakcínu. Jde o obsáhlé pojednání o omylech, neznalosti a podvodech při "dokazování" škodlivosti očkován. Nakolik se tyto argumenty promítají do dnešní společnosti, to je ale otázkou.  

Ještě nedávno se Západ vysmíval africkým předákům, kteří přikazovali léčit AIDS vývary s bylinek nebo rovnou popírali spojitost mezi virem HIV a touto nemocí.  Rok se s rokem sešel a i v Evropě nabývá na síle iracionální myšlení a šarlatánství. Kdy se začnou pálit knihy a slovní útoky na každého kdo má vyšší vzdělání, se změní na ostrakizaci? Náznaky byly vidět při volbě prezidenta a útocích na Jiřího Drahoše. Jak to krásně vyjádřil Radim Seltenreich v článku "Jak obnovit prošustrované dědictví" (Lidové noviny 2.3.2019. str. 15). ".Zejména když k tomu přistupuje plebejská neúcta ke vzdělání, díky níž je označení "expert" téměř sprostým slovem a o "zjevnou pravdu" mají v bahně nasvícené televizními kamerami zápolit na slovo vzatý odborník a idiotský vyznavač "zajímavého názoru" patřící do psychiatrické léčebny".  Otázka je, co pudí racionální lidi k účasti na takových pořadech (např. Máte slovo Michaely Jílkové). Myslí si, že dokáží prezentovat (pokud se dostanou vůbec ke slovu přes vytí z publika) své "nudné" grafy a statistické výstupy? Myslí si, že je někdo pochopí a bude brát vážně? Proč se snižují k takovým spektáklům? A proč televizní produkce vůbec něco takového pořádá? O využití atomové energie s Drábovou nemůže diskutovat amatér z publika.

Když elitáři (veřejnoprávní media, establishment…) tvrdí, že Země je kulatá, tak pro tzv. antielitáře v důsledku „myšlenkové indukce“, vzdoru, bez ohledu na to, co si myslí ve skutečnosti, bude placatá a ještě odvětí: „Vy nám nebudete říkat, co si máme myslet“. Horší variantou představují trollové jako Miloš Zeman, kteří v pravé poledne říkají, že jsou dvě odpoledne. V Moskvě ano.

Je chyba, že z útrpnosti, lítosti, korektnosti nikdo neříká odpůrcům očkování, zastáncům dutosti Země, obdivovatelů režimů Číny či Ruska: „Váš (hloupý) názor mě nezajímá, neotravujte mě s ním, nemám chuť jej poslouchat a určitě jej nebudu respektovat“.  Voltairovo: „Nesouhlasím s tím co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat.“ nelze chápat tak, že svoboda říkat blbé názory vede k povinnosti je akceptovat a řídit se jimi.

A pokud někdo tvrdí, že nelze ignorovat názory (politickou vůli) určitého počtu lidí? Ano, lze s nimi diskutovat o důsledcích jejich návrhů, ale ministerstvo zdravotnictví šarlatán řídit nemůže. O pravdě nerozhoduje většina.  Ta může menšinu popírající placatost Země zavřít do koncentráků, ale tvar Země se tím nezmění.

Zamyšlení na téma Proč je svět jaký je (díl třetí Člověk sám sobě Bohem, dítě bůžkem)

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vilém Barák | pondělí 4.3.2019 9:39 | karma článku: 19,59 | přečteno: 753x