Nevítaní turisté

U nás venkovanů vyvolává škodolibou radost škemrání Prahy, která slibuje za každou noc v hotelu vstupenku zdarma do muzea a na památky. To určitě. Nechejte si ruské čepice, matrjošky, falešný jantar a stejně „pravé“ české granáty.

Mnoho lidí řešilo dilema, zda stráví dovolenou v Česku nebo v zahraničí. Situace na koronafrontě se měnila každým okamžikem a cesta za odpočinkem v jiném státě se kdykoliv mohla změnit v ošklivou anabázi testů či karantén. Někteří politici doporučovali pobyty v tuzemsku a sami letěli na Krétu. Možná ale něco nevíme. Třeba už tento ostrov není cizinou a českému premiérovi se jej podařilo od Řecka po mobilu odkoupit.

U nás venkovanů vyvolává škodolibou radost škemrání Prahy, která slibuje za každou noc v hotelu vstupenku zdarma do muzea a na památky. To určitě, teď bychom vám byli dobří. Do pražských hotelů ať se nastěhují bankéři, kteří půjčovali peníze na machinace s jejich přeprodeji mezi firmami, když pro ně naplňovali heslo „cizí zdroje jsou výhodnější než vlastní“. Jistě za tuto hru na „manadžery“ dostali od svých hloupých nadřízených tučné bonusy.

Nafrněné putyky, snězte si svíčkovou za 350 korun, vypijte pivo za 150 a limonády za 70 (a ne že bych na to neměl, ale jen člověk nechce někomu dělat hlupáka). A že s nouzí přišly nižší ceny? Některé podniky v Praze by při úrovni svých služeb musely hostům naopak platit. Nechejte si ruské čepice, matrjošky, trička s portréty komunistického teroristy Che Guevary, falešný jantar a stejně „pravé“ české granáty. Nikdo není zvědavý na rvačky s drzými pražskými taxikáři. A to naštěstí nemusíme do loupeživých směnáren. Praha je něco jako právní „no-go zóna“, tedy "no-legal zńa", kde zákony platí jen v omezeném rozsahu. Jestliže se neženeme zažívat zážitkové zážitky do bruselského Molenbeeku, stejně tak nemusíme navštěvovat Prahu.

Ostatně, dnes, když po Praze řádí pandavirus snad nejvíce v celé Evropě, kdo by tam jezdil. V této souvislosti je s podivem, proč nebyla uzavřena jako nedávno Litovel. Jak vidět, existují různé metry.

Ostatně, jak by se měl člověk do Prahy dopravit? Vlaky se dnes neukazují moc bezpečné, aby si člověk kromě vlastnoručně ušité roušky bral do vagónu i vlastními silami vyrobené zabezpečovací zařízení. Dálnic poskrovnu a hlavní tepna D 1 neustále kolabuje. (Co tak odložit jehly a rozešité roušky, vzít lopaty a  opravit si je). Banální nehoda a hodiny a hodiny budete stát na rozpáleném betonu. Pro policii, silničáře, vlastně pro celý erár platí ono ruské „však počkají“. Ke všemu díky benevolenci zákonodárců viník nehody nemusí lidem uvězněným v koloně platit za ztrátu času. Všechno rozkopané, stát, kraj, obce hází odpovědnost jeden na druhého a ve výsledku jsou města pro automobily nepoužitelná. Nevěříte? Přijeďte do Brna a možná již nikdy neodjedete. 

A kde má návštěvník Prahy jako zaparkovat? Po hlavním městě jsou roztažená tenata modrých zón. Segregace ve školách, kinech a městské dopravě podle pravidla „only for white“, byla považována za rasismus. Úředně přidělená  nadřazenost v parkování v podobě zón „pouze pro Pražáky“ prý není diskriminací.

Ještě před několika měsíci jsme byli turisty „očumováni“ jako opice v kleci a do této předkoronavirové doby bychom se neměli vracet. Postavit ekonomiku na vysoce kolísavém počtu zahraničních turistů s baťůžky je naprosto hloupé. Stačí nějaká nemoc (pandavirus) nebo pouhá její hrozba (SARS), teroristický útok (11. září 2001), nepokoje, ekonomický propad v zemi odkud návštěvníci přijíždí a najednou se ze zisků stanou ztráty. Pro státní rozpočet i podnikatele, kteří začnou škemrat o podporu.

Krátkodobá migrace nazývaná turismus sužuje domácí obyvatele. Čína a Indie mají dohromady přes 2,7 miliardy obyvatel. Co kdyby se do Česka rozhodla přijet pouze polovina z nich? Kde jsou meze počtu návštěvníků Prahy, Českého Krumlova, Karlštejna? Odpor obyvatel mnoha měst k pořádání olympijských her potvrzuje trend odmítání turistiky. Ten ale započal již před mnoha lety.

Někdo může namítat, že Rakousko, Francie a Itálie mají z turistického ruchu prospěch. Ani tyto státy se ale nechtějí vracet do doby stád turistů likvidujících život domorodců. My Češi si konečně přiznejme, že zdejší kultura (mentalita) je úplně jiná, nedokážeme se chovat jako hostitelé, sloužit někomu ve službách je pro nás ponižující a vyrábějme raději automobily a šroubky. Turismu, zvláště z kulturně odlišných oblastí, bychom měli klást překážky, a ne jej podporovat. Prospěch z něj má pouze pár prodejců kýčů, falzifikátů a poskytovatelů nezdaněného ubytování. Zátěž nesou všichni občané. Jde o klasickou ukázku individualizace zisků a socializace nákladů.

U domácích turistů se objevuje stejný problém, a to jak po Česku cestovat a kde zaparkovat. Věřím, že vesnice a města budou zavádět rezidenční parkování a v budoucnosti, po schválení zákona, který to umožní, i mýto. Ano, je to návrat do středověku, kde existovala vnitrozemská cla a mýta, ale co se dá dělat. Když v Praze mohou diskriminovat mimopražské, tak proč na vesnicích nesáhnout k odvetě. A buďte ubezpečeni, že bez vás nezahyneme. 

Podnikatelé i turisté ať již nikdy neočekávají, že se jim někdo bude klanět a podporovat je. Kdo chce, ať za své peníze provozuje co chce. Penzion, night club, hospodu, lanové centrum nebo jiné atrakce. Pokud jeho hosté, pozor, to nejsou hosté ani přátelé lidí v okolí, obtěžují, ať jedou někam jinam. Třeba do rozvojových zemí, kde budou rádi za nějaké ty jejich drobné.

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vilém Barák | pátek 4.9.2020 10:13 | karma článku: 34,65 | přečteno: 1579x