Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Takový zcela průměrný příběh

Vztahy se rozpadají, lidé rozvádějí, děti přicházejí o rodiče a rodiče o děti. Čísla jsou alarmující, zkušenosti letité, porozvodové konflikty známe všichni. Kdo nezažil na vlastní kůži, má příklady v širší rodině nebo mezi přáteli. Logicky z toho vyplývá, že tento blog by vlastně mohl psát každý.

Na webu Českého statistického úřadu je k dispozici statistika rozvodovosti za rok 2010. Pokud, laskavý čtenáři, máš potřebu ověřovat údaje, najdeš je ve statistické ročence. V podrobné tabulce určitě nepřehlédněte čísla 30 783 a 13 143. To první označuje celkový počet rozváděných manželství v loňském roce. Druhé pak z celkového počtu "vykousne" podmnožinu manželství bezdětných.

V 17 640 případech jsou součástí celého sporu rovněž nezletilé děti. Statistika obsahuje rovněž členění manželství podle počtu dětí. Prostým součtem pak zjistíme, že do rozvodových tahanic dospělých bylo v loňském roce zataženo nejméně 26 477 dětí. Tedy zhruba tolik, jako je obyvatel ve městech jako je Krnov, Nový Jičín nebo Klatovy.

Nemůžu si pomoci, ale kdyby se "zhroutil" život jednoho celého okresního města, nastal by nepochybně poprask a možná i stav nouze, ohrožení, sešli by se experti, sestavily komise a pracovní skupiny s účastí příslušných hejtmanů a nejspíš i ministrů a situace by se rychle řešila. Informace o onom městském kolapsu by nás bombardovaly ze všech možných médií a situaci by sledovala polovina republiky.

O 26 477 nezletilých dětech, kterým se v roce 2010 hroutil svět, se v podstatě nehovoří. A přitom každé z nich si svůj příběh ponese pravděpodobně celým životem.

Nepovedlo se mi najít délku soudních řízení, které řeší případy věnované péči o děti. I kdyby byla průměrná délka k dispozici (podle diplomové práce Kateřiny Hromkové "Nezletilé dítě a rozvod rodičů. Psychologické a právní aspekty" z roku 2007 byla v roce 2004 průměrná délka sporů tohoto typu 7 měsíců), troufám si říci, že nic neřekne o kvalitě či funkčnosti takových dohod.

Subjektivně:

Jednu takovou rychlou soudní dohodu jsem zažila na svou vlastní kůži. Soud potvrdil dohodu o svěření dcer do mojí péče a dohodu o výši výživného i kontaktu otce s dcerami. Rozsudek je dodnes ozdobou mého "úředního" šuplíku. Druhá věc je, že v krátké době otec holek prostě zmizel a naše informace o něm jsou od té doby v podstatě nulové. Výši dlužného výživného jsme přestaly počítat před lety...o funkčnosti takové dohody lze s úspěchem pochybovat. Následující, podstatně delší soudní řízení žádné řešení nepřineslo.

Je známým faktem, že děti mají právo na péči obou rodičů a rodiče mají právo se podílet na péči o své děti. Současně přetrvává situace, kdy jsou děti v 90 % svěřovány matkám. Nikdy jsem tuto situaci nepovažovala za spravedlivou, jen úhel mého pohledu se časem změnil. Své (dnes už dospělé) dcery mám moc ráda, ale často se mi mihl mozkem pocit jisté křivdy. To když všechno "viselo" na mně. Na mém čase, možnostech, příjmu. Táta si prostě zmizel a mé okolí to přijímalo s pocitem, že "to se stává".

A pak, o spoustu let později, jsem se stala macechou. Dětem je dnes 9 a 13 let, v době rozvodu rodičů jim byly o tři roky méně. Žijeme v malém městě a tak své příběhy vzájemně známe (v malém městě to nelze jinak). Máma dětí si našla nového partnera, inu, to se tak v životě lidském občas stane. A takhle těsně před Vánoci se i s dětmi odstěhovala. A i dál je tento "modelový případ" takový průměrný. Rozběhl se nesporný rozvod, táta souhlasil se svěřením dětí do péče matce jednak proto, že byl přesvědčen, že se s jejich maminkou na setkávání s dětmi dohodne, jednak zavrhl "nápad" žádat o střídavou péči proto, aby soudní jednání neprotahoval. Soud schválil jím navržené velmi slušné výživné. A zhruba rok to poměrně klapalo. Děti každý druhý víkend, rozumné (nikoliv přátelské) domlouvání o prázdninách a dnech volna, setkávání během odpolední v pracovních dnech. Tatínkovi děti chyběly, ale na druhou stranu měl po letech pro sebe více času.  Vyzkoušel to i ono. Trochu sportu, něco z kultury, s radami kolegyně z kanceláře obměnil šatník, věnoval se svým koníčkům.

A pak našel svým dětem macechu. Tedy, nehledal macechu, o děti se umí postarat lépe než leckterá máma. Našel si partnerku. A ta funkce macechy k ní byla jaksi...jako bonus. Ani Táta, ani Macecha nečekali komplikace, vždyť Maminka dětí už se svým přítelem pár měsíců bydlela. Život ale přináší nečekané a vztahy se začaly prudce zhoršovat. Nejdřív se objevily konflikty, pak dětinské schválnosti a po pár měsících komunikace prostě skončila. S výjimkou soudních jednání.

Současně se děti začaly horšit ve škole, přestaly chodit do kroužků a Máma tuhle situaci nechce měnit, nepracuje (tedy tak nějak "mimo systém" ano), Táta se stal bankomatem na němž máma nenechá ani "nit suchou". A přitom nechce nic tak složitého. Jen být se svými dětmi a spoluutvářet jejich pohled na svět.

Má pro to podmínky, předpoklady, chuť i vůli. A přece se to pořád nedaří.

Je to průměrný příběh. A náš Táta není zdaleka jediný, kdo uvízl spolu s dětmi ve zvláštní "pasti" složené z celé řady labyrintů.

Tento článek (či spíše část "seriálu) ani blog jako celek si neosobuje ambici problém vyřešit. Jen popisovat. hledat příklady a odkrývat možnosti. Pro Macechu, která stojí tak trochu na okraji dění je to totiž snazší než pro přímé účastníky.

 

 

 

 

 

 

Autor: Marie Vavrušová | neděle 1.1.2012 16:14 | karma článku: 10,93 | přečteno: 1696x
  • Další články autora

Marie Vavrušová

O porozchodových starostech s dětmi - Asociace neúplných rodin

Máme je všichni, kdo jsme prošli rozpadem manželství a zůstali jsme sami s dětmi. Nebo naopak bez dětí. Starosti. Jeví se nám jedinečné a neopakovatelné. Většinou to tak není. Lidské příběhy jsou si podobné a dá se z nich leccos přiučit. Když o sobě víme. Když starosti známe. Když o nich dokážeme věcně mluvit a upozorňovat na to, co mezi námi i ve společnosti nefunguje. Když dovedeme problém pojmenovat.

21.2.2013 v 10:27 | Karma: 9,73 | Přečteno: 1055x | Diskuse| Ostatní

Marie Vavrušová

Rovné příležitosti? Máme co jsme chtěli (nebo chtěly?).

Ať se nám to líbí nebo ne, společnost se mění. Ženy získávají sebevědomí, jsou vzdělané a vzdělávají se dál, mají své zájmy. Jejich hlas je (pomalu ale přece) slyšitelnější. O tzv. "rovných příležitostech" se mluví, píše, vytvářejí se pro ně rozumné podmínky na pracovištích. A jako každé konání, i tyto "akce" probouzejí "reakce" a ty dál mění společnost. Společnost, jejíž součástí jsme my všichni. Dospělí i děti.

18.11.2012 v 17:19 | Karma: 12,26 | Přečteno: 2178x | Diskuse| Ostatní

Marie Vavrušová

Pod ořechem

Ořešák byl odjakživa důležitý strom. Jeho koruna přináší stín, kořeny odvedou vodu od základů domu, oříšky provoní vánoce. Ve stínu ořechu se v létě obědvá a večer zpívá s kytarou, na lavičce se řeší věci lehounké i vážné. Ořešák na naší zahradě je přesně takový. Pan strom, střed zahrady, střed našeho malého světa. Pod ořechem se i u nás dějí důležité věci.

11.11.2012 v 23:17 | Karma: 9,94 | Přečteno: 835x | Ostatní

Marie Vavrušová

Odvolání II. - jak se vyjádřit k odvolání

Článek navazuje na dříve publikovaný popis toho, jak v opatrovnických soudních sporech probíhá odvolání. Dovoluji si navázat několika drobnými postřehy, které se mohou hodit těm, kdo se do této situace dostali, avšak nejsou tou "stranou", která se odvolává, naopak se k odvolání vyjadřují. Nebo pro srovnání těm, kdo tento typ zkušeností mají. A samozřejmě všem zvídavým a těm, co se právě teď nudí a tak čtou a čtou a čtou.

3.11.2012 v 23:11 | Karma: 12,72 | Přečteno: 5450x | Diskuse| Ostatní

Marie Vavrušová

Když se děti začnou ptát

Když se rodiče nedokáží domluvit a po jejich rozchodu se děti stanou součástí jejich sporu, můžete je nějakou dobu poměrně účinně držet stranou všeho. Dřív nebo později se ale začnou ptát. Spor běží, děti rostou. Dokud jsou malé, můžete se tvářit, že konflikt neexistuje. S běžícím časem to přestane být možné. Co s tím? Nevěděli jsme a tak se šli zeptat odborníka.

28.10.2012 v 23:30 | Karma: 11,82 | Přečteno: 1285x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Oběť jsem já, hájí se cyklista, po jehož útoku zemřela řidička

26. června 2024  11:43,  aktualizováno  12:52

Řidička, která po konfliktu s cyklistou Václavem Socherem před dvěma lety zemřela v nemocnici, si...

VIDEO: Výbuch poničil dům, je prakticky na odpis. Na vině může být fotovoltaika

25. června 2024  16:47,  aktualizováno  21:41

V Šonově na Náchodsku zasahovali hasiči u výbuchu v domě. „Pravděpodobná příčina výbuchu je...

Na Plzeňsku u Seče se srazila auta, jeden řidič zemřel. Havarovalo se i jinde

29. června 2024  19:28,  aktualizováno  21:37

Smrtí jednoho z řidičů skončila sobotu odpoledne nehoda u Seče na jižním Plzeňsku. Na silnici první...

Sesuvy půdy v Kyrgyzstánu mají sedm obětí, pět z nich jsou děti

29. června 2024  21:15

Sedm lidí včetně pěti dětí zemřelo na jihu Kyrgyzstánu při sesuvech půdy. Informovala o tom v...

V AfD si nechali staré vedení. Na demonstraci se vážně zranili dva policisté

29. června 2024  13:03,  aktualizováno  20:53

Alternativa pro Německo (AfD) si v sobotu v Essenu na úvod dvoudenního sjezdu vybrala jako své...

Pozor na jahody. Ve Švédsku z jejich prodeje těží i gang vedený vládcem Jahodou

29. června 2024  20:30

Že se stačí podívat, jestli nejsou pomačkané nebo nahnilé? Švédové nakupující jahody od stánkařů u...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!