Na cikánském voze bez rodné hroudy
Ve středověku je vyhnali z Indie a Rómové se rozprchli po celém světě. Nikde je ale nechtěli přijmout a nechat je zdomácnět. A tak putovali. Jen s vozem a jedním pytlem, kde bylo všechno, co měli. Pronárod, který navíc neměl svoji autentickou identitu, víru, náboženství, spasitele, jenž by je vedl na cestě, podporoval jejich hrdost a dovednost, motivoval ke snaze na sobě pracovat.
Od města k městu, od vesnice k vesnici, ze země do země. Nevítáni, zavrhováni, vysmíváni. Jak hrozná rána do sebevědomí!
To, co většině lidí - a to i těm v nejchudších zemích - obvykle nechybí, je možnost se identifikovat k nějaké národní totožnosti. Kdo je ale Róm? Jaká je jeho národní identita? Kde je jeho rodná hrouda, v níž má a má šanci zapustit kořeny? Na čem může Róm stavět onen povznášející pocit, který cítí i každý obyčejný fanda fotbalového nároďáku? Je snad Čech či Francouz nebo snad Španěl, Brit, Kanaďan, Ind?
Těžko říci. V té které generaci se v těchto končinách možná narodil, ale pro většinové domorodce, kteří nebyli nikdy vyháněni a nemuseli po pokolení migrovat, je pořád „jen" gipsi. Někdo, kdo mezi ně nepatří. Zavrženec.
I největší chudáci ve slamech v rozvojových zemích cítí i při vší bídě a pocitu ekonomické slabosti to „cosi", co tak hřejivě lechtá pocity kolem srdce, když se hraje národní hymna. Jaká hymna je ta romská? Je to snad hymna Čechů, Slováků, Francouzů, Rumunů, Britů?
To nejsilnější, co by asi Romové chtěli - a vlastně nejvíce motivující prazáklad všeho - je pocit, že taky někam patří, odkud je nemohou vyhnat, vyštvat a budou ochotni se s nimi rozdělit o ten pocit sebevědomí: národní hrdost, o skutečnou nezpochybnitelnou příslušnost ke kořenům. Protože právě to znamená a vytváří sebevědomí. Jen vzpomeňme hrdých Američanů: jejich sebemenší oslava či rodinný svátek se neobejde bez hvězdnatých vlaječek zapíchnuých aspoň v květináči. Je to cosi, pocit, že dohromady znamenáme mnoho, že pospolu máme zastání a - existenční jistotu a budoucnost.
Neurovnané, nepořádné a neuhlazené chování Rómů lze bezpochyby přičíst vykořeněnosti z národní hrdosti, která zakládá i osobní sebevědomí. Zde musíme hledat příčinu toho, proč si nedokáží vážit ani bytů, které jim daroval ten který stát, že dělají nepořádek v ulicích, ke kterým nemají vztah. Protože vědí, že jim nepatří, že jim nikdy patřit nebududou, a že nemají jistotu, zda své obydlí zase nebudou muset ve spěchu opustit, když se ve většinovém národu najde zase nějaký rasistický štváč, který na ně vyvolá pogrom, vystěhuje je za město, přinutí je opustit krajinu. Rómové jsou pořád jednou nohou na cestě - vlastně, ne na cestě, ale na útěku.
Proto a protože pořád žijí jen jako cizinci na okraji společnosti, zahnáni a zatraceni v ghetech, a nevědí ani dne ani hodiny, kdy je někdo napadne, bude jim nadávat a otírat si o svou rasitickou hubu o jejich děti. Vědí, že „bílí" je nechtějí přijmout a nikdy je bezezbytku nepřijmou. A tak se nesnaží. Žijí bez motivace a bez naděje, že budou považováni za stejné lidi.
Když se člověk necítí jako rovný, stejný člověk, nemůže být hrdý. Má jen předstíranou hrdost, která je podobná spíš furiantství, zatvrzelosti a nejednou i naschválu. Protestu. A tak Romáci dělají binec a protestují. Okázale. Kašlou na pořádek a řád, který mají tak rádi gadžové. Kašlou na učesanost a ladnost, která má v očích „bílých" často větší hodnotu než lidský život. Kašlou na to, aby to nějak vypadalo... A tak žijí na hromadách odpadků a chovají se jako psanci mezi psi a potkany. Vždyť "bílí" se k Rómům opravdu chovají jako psi a krysy! Pořádají na Rómy štvanice, zpívají o nich sprosté písně a vykřikují sprostá hesla a politické fráze. Upírají jim to nejdůležitější - základní lidské právo mít trvalou vlast, vlastní kus země a důstojnost, která je s ní spojená. Rómům toto základní lidské právo bylo objektivně od věků upřeno.
Ostatně, mohli jsme to vidět zrovna nedávno: když minulá slovenská vláda řešila „romskou otázku" přiškrcením existenčních podmínek Rómům. Nastalo drancování krámů s potravinami. Nelze jedním dechem dávat najevo: ty sem nepatříš, my tě tady nechceme, opovrhujeme tebou, a druhým dechem očekávat, že to nevyvolá negativní odezvu ze strany těch zavržených.
Rómský lid se tedy nesnaží - nemá motiv, nemá důvod. A tak jen rezistentně přežívá z milodarů. Vlastně, to ani nejsou milodary, ale odpustky, aby se nestalo ještě něco horšího a Rómové nebyli donuceni z hladu krást. Na tak velké klece a vězení nemá ani stát. A to je vždy chybou a skvrnou na tváři těch silnějších, kteří slabšího takto utlačují a přezírají. V tomto smyslu jsou v tom Rómové opravdu nevinně. Jen se prostě "prokrádají" za svou lidskou svobodou a hrdostí. Tak, jako Mašínové, tak jako všichni, kdo se někde cítí šikanováni a utiskováni.
Ano, je to pohrdání většinové „národní" společnosti, která vtiskla Rómům na čelo ten cejch ztracenců a zatracených existencí.
Zkuste se chovat hrdě a motivovaně, slušně, když nad vámi všichni, nebo aspoň velká většina, lámou hůl?
Zdenka Ulmannová
Ach, ta pohlavnost!
Tak nějak jsem při pohledu do "ženských" rubrik médií znejistěla, zda jsem vůbec žena. Ani nevím, co si s tímto rozčarováním nad kritérii pro ženu počít.
Zdenka Ulmannová
Konečně komunismus!?
V souvislosti s Babišem bylo řečeno tolik, že už skoro není co dodat... Snad jen, že pod pod vedením dalšího Slováka česká zem konečně dojde po sedmdesáti letech od Gottwalda ke komunismu!
Zdenka Ulmannová
U nás v Babišově, aneb vítejme v zemi estébáků!
Čapí hnízdo se stalo novodobým symbolem neodpornějších koloritů minulé totalitní éry a komunistické, estébácké moci. Pokud sociální demokraté setrvají ve vládní koalici s Babišem, podřezali sami sobě větev v příštích volbách.
Zdenka Ulmannová
Logika věci samostatného státu, aneb co vlastně oslavujeme?
Když se připravuje jakákoliv změna, musíme se nejprve ptát, co je motivem, co nám změna přinese v širším kontextu a dlouhodobém horizontu, jakou výhodu změna znamená ihned a jakou do budoucnosti, co díky ní získáme pozitivního, co
Zdenka Ulmannová
Otevřený dopis fotbalistovi
Kam až hodláte zajít ve své aroganci a pocitu nadřazenosti? Zdá se, že přemýšlíte pouze svými údy, leč nikoli mozkem, hodným člověka...
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Reforma značky Klasa se odkládá. I když podle obchodů na ni lidé nehledí
Premium Na konci loňského roku vyzval ministr zemědělství Marek Výborný obchodní řetězce, aby dodaly nápady...
České lázně zdražují a ubývá jim klientů. Lidé už si pobyty nemohou dovolit
Premium Do tuzemských lázní jezdí „na pojišťovnu“ stále méně lidí. Podle Svazu léčebných lázní ČR jich jen...
Itálie a Francie bojují s obřími dluhy. Peníze si chtějí vzít od firem
Francie a Itálie se dlouhodobě řadí k nejméně rozpočtově odpovědným státům v Evropské unii. Jejich...
Nizozemští policisté odmítají chránit Židy. Prý z morálních důvodů
Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Dnes je to přesně rok, co palestinský Hamás trýznivě povraždil v Izraeli na 1 200 lidí. O to víc...
Prodej novostavby bytu 2+kk, SLAVONÍNSKÉ ZAHRADY - dům H2
Loudova, Olomouc - Povel
4 966 000 Kč
- Počet článků 138
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1700x