Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za krále Klacka bylo líp!

Až potom za Babiše, za Husáka, za komunistů, za Rakouska a za Karla IV. Někdo se slzou v oku vzpomíná na dobu, kdy vše stálo málo, někdo na dobu, kdy to stálo dobře… Já bych na ten billboard dal: „Za Klacka bylo líp“.

Nevím, jestli to rčení „za krále Klacka“ mladší generace ještě používají. Konečně ani v mojí generaci a starších to asi nebyl až tak profláklý frazém. Ten výraz má odkazovat na jakousi velmi neurčitou dobu a pravděpodobně to nemá co dělat s klackem, ale s Kladskem, tedy dnešním Klodzkem, dřívějším hrabstvím, které sice bylo historickým českým územím, ale po 1. světové válce bylo pařížskou mírovou konferencí ponecháno Německu a po té druhé za poměrně dramatických okolností připadlo Polsku. Jinak, kdybyste hned nevěděli, tak je to právě to místo na mapě, o kterém zvídavé děti dumají, proč je ta hranice mezi Orlickými horami ze západu, Kralickým Sněžníkem z jihu a Jeseníky z východu tak divně vykousnutá.  

On ten „kladský král“ je spíše mýtus, což asi dobře koresponduje s onou neurčitou mytickou dobou. Jeho předobrazem však může být kníže Slavník a tou dobou doba před vyvražděním Slavníkovců roku 995, o které toho z relevantních zdrojů příliš mnoho nevíme. Konečně i ono vyvraždění a vypálení, byť archeologicky v Libici prokázané, známe především z Kosmovy kroniky, tedy od pohádkáře všech pohádkářů, kterým se nechali inspirovat v moderní době jiní pohádkáři. Ono je to ale celé trochu na vodě, protože Libice, jako sídlo Slavníkovců, je od Kladska docela daleko. Jestli vypálení té „opevněné vesnice“ a povraždění jejich obyvatel mělo zásadní vliv na formování českého státu, tak Kladsko a případný kladský „král“ s tím asi moc společného nemají. To jsem ale poněkud odbočil.

Jestli bylo líp za Klacka, tedy v temném středověku, je jisté asi tak, jako že bude líp na svatého Dyndy, případně to celé "líp" skončí kdesi „v čudu“. (Neustále mě ty podivuhodné české frazémy odvádějí od tématu). Rčení „na svatého Dyndy“ se používá v podobném smyslu jako „až naprší a uschne“ nebo, jak vysvětlil pan Werich, „až opadá listí z dubu“, tedy nikdy. Žádný svatý Dynd, Dynda ani Dyndy totiž neexistuje. Možná, je to jméno spojené se staroslovenským bohem lásky Didem (Did), tvrdí to Jungmann, tak na tom asi něco být může, kterýžto nemůže být svatý, neb je to bůh pohanský. O něco pravděpodobnějším vysvětlením původu mi však přijde zkomolenina francouzského svatého Glinglina (Saint-Glinglin), který je ovšem také imaginární postavou a „den na svatého Glinglina“ má pro Francouze úplně stejný význam jako to naše „na svatého Dyndy“.

Jaké je to v Čudu? Tu otázku si sice ve své knížce položil již Zdeněk Svěrák a každý z nás ví zcela přesně, že právě tam mizí úspory, polodivocí domácí mazlíčci či milenky a milenci, ale určitá nejistota, kde to je, či co to je mezi naším obyvatelstvem stále panuje. Vědecké vysvětlení toho „čudu“, odkazuje na kouř, anobrž čoud. Tedy příslušná věc, zvíře, osoba či nehmotný statek mizí v kouři, v mlze, případně v prachu. Ten prach by mohl mít ještě souvislost s biblickým „prach jsi a v prach se obrátíš“, ale už bych to asi nekomplikoval. Daleko prozaičtějším vysvětlením „čudu“ je ČUD, tedy Československé úvěrové družstvo, ve kterém ve dvacátých letech minulého století zmizely peníze čekatelů na nový automobil. Zpronevěřili je (dnes bychom řekli, že družstvo vytunelovali) jistí pánové Skrivanek a Buřil. Byla to ve své době veřejností hodně sledovaná kauza, takže se ono „mít něco v čudu (ČUDu)“ brzy vžilo.

Chtěl jsem se původně seriózně zamýšlet nad tím, kdy bylo lépe, případně nejlépe, a proč má jistý potentát nejdříve potřebu slibovat, že lépe bude, a posléze si, aniž bychom si toho všimli, stěžovat, že už lépe bylo (rozumí se za něho), ale marnost takových úvah je zjevná. To je asi fakt lepší se nimrat v kouzelných českých rčeních. Takže se omlouvám všem těm, které jsem navnadil na nějakou "hlubokomyslnou" politologickou úvahu, a zatím je výsledkem takováto šaškárna.

Autor: Jiří Turner | úterý 10.5.2022 13:49 | karma článku: 36,11 | přečteno: 5586x
  • Další články autora

Jiří Turner

Bureš zůstal Burešem

V době, kdy lidé cítí ztrátu víry v celou řadu jistot, přichází dobrá zpráva. Andrej Babiš, alias agent Bureš zůstává právně uznaným agentem Burešem. Tato skutečnost nemá vliv vůbec na nic. Jen mě těší, že čest si nelze koupit.

8.2.2024 v 11:24 | Karma: 41,11 | Přečteno: 3125x | Diskuse| Politika

Jiří Turner

Strašák jménem gender

Piťhové v Senátu se úspěšně postavili proti ratifikaci Istanbulské úmluvy. Převážil tradiční strach o naši tradiční rodinu s tradičními rolemi, kdy je táta ten chlapák, to mačo, které neluxuje a občas „oprávněně“ mamce napráská.

30.1.2024 v 8:42 | Karma: 24,72 | Přečteno: 3386x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Tam v Karviné aneb karvinská hospoda není pražská kavárna

„Hledám zase temnej kout, kdepak moh bych obejmout jeden den tam v Karviné. Hebkej vítr do očí s černou vášní zakročí, jeden sten tam v Karviné. Nebe mělo plno stuh, slunce mělo rudej pruh a...

25.1.2024 v 10:27 | Karma: 33,30 | Přečteno: 4975x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Slovensko, Maďarsko a Evropa dnes stejně jako před 85 lety

V roce 1939 se Maďarsko a Slovensko staly spojenci nacistického Německa, nyní vyjadřují loajalitu k režimu, jenž jde v Hitlerových stopách. Tehdy to mohlo být proti vůli většiny občanů, dnes jsou Slováci i Maďaři zcela zodpovědní.

24.1.2024 v 13:23 | Karma: 24,46 | Přečteno: 517x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Komu vadí sbírka na drony pro Ukrajinu a její organizátoři?

Zakladatel spolku Skupina D Ondřej Vetchý čelí výhrůžkám. Je napadán za organizaci sbírky na nákup dronů Nemesis pro ukrajinskou armádu. Zdá se, že „mírotvorci“ vyhlásili podporovatelům a sympatizantům Ukrajiny válku.

15.1.2024 v 15:12 | Karma: 31,50 | Přečteno: 773x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Rusové při smrtícím útoku na Oděsu zničili i „zámek Harryho Pottera“

30. dubna 2024  10:15

Sledujeme online Na pět vzrostl počet obětí pondělního ruského útoku na jihoukrajinskou Oděsu, jeden ze 32 zraněných...

Předsednictvo TOP 09 podpořilo Tuleju. Pozice ve vládě ho zajímá

30. dubna 2024  6:02,  aktualizováno  10:15

Novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace se má stát prorektor Slezské univerzity v Opavě pro...

ANALÝZA: Cesta na Západ. Jak se Česko proměnilo za dvacet let v Evropské unii

30. dubna 2024

Premium Česká republika ve středu oslaví 20 let členství v Evropské unii. Na začátku při vstupu panovala...

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

30. dubna 2024

Vysíláme Poslankyně a nová místopředsedkyně ODS Eva Decroix chce zjednodušit rozvody. Spolu s ministerstvem...