Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vraždi, ale nepiš verše aneb soumrak poezie pro děti

Takhle prý zhodnotil Neronovu poezii Petronius. Aniž bych si chtěl hrát na arbitera elegantiae, mám při čtení současné poezie pro děti obdobné pocity, snad jen s tím rozdílem, že ti autoři nevraždí, ale jen dělají něco, co neumí.

Jen pro pořádek, citát: „Buď zdráv, ale nezpívej, vraždi, ale nepiš verše, otravuj, ale netanči, zapaluj, ale nehraj na loutnu, to ti přeje a tuto poslední přátelskou radu ti posílá Arbiter elegantiae," není autentickým Petroniovým výrokem, ale tato slova mu vložil do úst Henryk Sienkiewicz v románu Quo vadis. Učinil tak s vědomím (myslím tím Petronia), že imperátorův hněv už ho nedožene. Mě sice hněv tvůrců dětské poezie dohnat může, ale žíly si kvůli tomu řezat nebudu. Myslí-li si někdo, že to s tou poezií tak špatné není, je to jistě otázka jeho vkusu, nebo nestrávil jako já více jak hodinu v příslušné sekci jednoho velkého knihkupectví.

V rámci své roztržitosti jsem přišel na domluvenou schůzku o dvě hodiny dříve. Při přemítání, jak s tímto časem naložím, jsem si všiml upoutávky knihkupectví Luxor. Ani nevím proč jsem zabrousil do dětské sekce a následně do podsekce dětské poezie. Prolistoval jsem zběžně první, druhou i třetí sbírku básniček a říkadel a skoro jsem se bál sáhnout po čtvrté. Nakonec jsem si přečetl pěkných pár veršů asi z patnácti knih a odešel jsem z obchodu v lehké depresi.

Jaksi mimochodem; to už jsem seděl v nedalekém baru a zbavoval se té deprese; mi přišla na mysl slova Karla Plíhala o tom, že: „Písnička pro děti musí být veselá, rychlá a o zvířatech (jako by děti neměli nárok na pořádné depresivní blues).“ To je taková plíhalovská nadsázka, ale v jistém smyslu taková norma platí i pro básničky, ovšem ty musí mít ještě něco jiného. Karel Plíhal je ukázkovým příkladem autora rytmicky a rýmově dokonalých, a navíc ještě nápaditých textů, jak zpívaných, tak i recitovaných, a právě zvukomalba je dle mého soudu zcela zásadní podmínkou pro dětskou poezii.

Na poezii jsem tak říkajíc vyrostl, nejdříve na té dětské a posléze jsem četl vše, co mi přišlo pod ruku. Odmalička jsem četl básničky i svým dětem, a to jak cizí, tak i své, které nakonec překročili rámec rodiny a mimo jiné je zhudebněné zpívaly ve sboru moje dcery. To uvádím jen pro to, aby bylo jasné, že mám vskutku k dětské poezii vřelý vztah.

Jsem přesvědčen, že poezie pro děti není méně významná než ta pro dospělé a s takovým názorem se zjevně ztotožňovala většina velkých básníků, našich i zahraničních. Vždy si v této souvislosti nejprve vzpomenu na Hrubínův „Špalíček“, jehož staré, Trnkou ilustrované vydání u nás přežilo tři generace. Nicméně Hrubín byl jen jedním z mnoha. Seifert, Sládek, Halas, Skácel, Nezval, Kainar, Blatný, Žáček, Svěrák či Vodňanský, pro ty všechny a mnohé jiné bylo ctí psát verše pro děti a také si proto na nich nechali náležitě záležet.

Všichni zmínění také ctili a ctí základní, ověřená pravidla pro dětskou poezii. Děti sice možná mají nárok i na depresivní blues, ale osvědčily se spíše básničky kratší, veselé, vtipné a vzorně rytmické a rýmované. Vtip může být hodně individuální záležitostí, ale pravidla rytmu a rýmu jsou zcela jasně daná. Z těžko pochopitelného důvodu se však patrně stala tato kritéria pro současné autory svazující, a tak se vydali cestou jako v „dospělé poezii“, tedy něčím jako básněmi v próze.

Byť jsem spíše příznivcem poezie veršované a rytmické, mám v oblibě i poezii zbavenou těchto atributů, ovšem z vlastní zkušenosti vím, že vytvořit nerytmickou a nerýmovanou báseň tak, aby to pořád byla hezká báseň, potažmo skutečná báseň, je mimořádně těžké a vyžaduje to hodně talentu a invence. Možná to obojí autoři takto pojaté poezie dětské mají, ale nemyslím si, že to dětští čtenáři ocení. Zcela zvláštní kategorií autorů, na které jsem tehdy i posléze narazil, jsou pak ti, kteří se o rým i rytmus pokouší, ale dělají to špatně. To už je snad lepší zkoušet na děti ten prozaický přístup.

Přemýšlel jsem o tom, že zde jmenovitě uvedu několik odstrašujících příkladů, ale nakonec jsem si to rozmyslel. Není účelem tohoto článku pokoušet se někoho zdrbat, jen jsem chtěl upozornit na určitý trend, který nechápu a nevěřím tomu, že takovouto poezii mají děti v oblibě. Nechci tvrdit, že bez poezie se nemůže zdárně rozvinout osobnost člověka, ale řekl bych, že dobrá literatura člověka kultivuje a poezie to činí určitým specifickým způsobem. Přijde mi trochu líto, že obecná obliba básní je už asi minulostí a jednou z příčin může být vedle jiných druhů zábavy i skutečnost, že si k nim lidé nevytvoří vztah v dětství. A kdyby občas nevycházeli i osvědčení autoři, nebylo by to asi ani divné.

Sluší se jinak v zásadě negativně laděný text zakončit pozitivně. Moc rád tak učiním. V záplavě té z mého pohledu příšerné či nevhodné poezie jsem našel něco, co v tom dobrém smyslu slova splňuje vše výše uvedené. Něco, co mě pobavilo, a co bych bez váhání nadělil svým vnoučatům. Až po přečtení několika básniček mi došlo, dílo jakého autora vlastně čtu, a dost mě to překvapilo. Jednalo se totiž o knížku Janka Ledeckého, kterou moc hezky ilustroval jeho syn Jonáš. Jmenuje se Verše potrhlé a já jen dodám, že nejsou jen potrhlé, ale i nápadité, vtipné, milé, vlídné a mimořádně zpěvné. 

Přeci jenom si na závěr dovolím malou ukázku rozdílného přístupu autora k dětské poezii. Použiji k tomu srovnání úryvek z básničky Janka Ledeckého a básničku Daisy Mrázkové, o které bych vůbec nechtěl tvrdit, že je špatná či ošklivá, ba právě naopak, ale prostě to není prioritně básnička pro děti.

…nejdříve Mrákzová:

Ten bleskový modrý klikyhák

nad potokem vinoucím se mezi keři

to nebyl zázrak

to byl ledňáček

 

...a pak Ledecký:

Víme, jak se šneci vlečou.
Neposkočí, neutečou.
A už tím tempem napoví,
co nedojde jen oslovi.
Tak vás asi nepřekvapím zprávou,
že na párty pod lopuchem,
z širokého okolí,
sjíždějí se šneci trávou.

 

Autor: Jiří Turner | sobota 8.10.2022 9:48 | karma článku: 15,09 | přečteno: 367x
  • Další články autora

Jiří Turner

Bureš zůstal Burešem

V době, kdy lidé cítí ztrátu víry v celou řadu jistot, přichází dobrá zpráva. Andrej Babiš, alias agent Bureš zůstává právně uznaným agentem Burešem. Tato skutečnost nemá vliv vůbec na nic. Jen mě těší, že čest si nelze koupit.

8.2.2024 v 11:24 | Karma: 41,11 | Přečteno: 3125x | Diskuse| Politika

Jiří Turner

Strašák jménem gender

Piťhové v Senátu se úspěšně postavili proti ratifikaci Istanbulské úmluvy. Převážil tradiční strach o naši tradiční rodinu s tradičními rolemi, kdy je táta ten chlapák, to mačo, které neluxuje a občas „oprávněně“ mamce napráská.

30.1.2024 v 8:42 | Karma: 24,72 | Přečteno: 3386x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Tam v Karviné aneb karvinská hospoda není pražská kavárna

„Hledám zase temnej kout, kdepak moh bych obejmout jeden den tam v Karviné. Hebkej vítr do očí s černou vášní zakročí, jeden sten tam v Karviné. Nebe mělo plno stuh, slunce mělo rudej pruh a...

25.1.2024 v 10:27 | Karma: 33,30 | Přečteno: 4975x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Slovensko, Maďarsko a Evropa dnes stejně jako před 85 lety

V roce 1939 se Maďarsko a Slovensko staly spojenci nacistického Německa, nyní vyjadřují loajalitu k režimu, jenž jde v Hitlerových stopách. Tehdy to mohlo být proti vůli většiny občanů, dnes jsou Slováci i Maďaři zcela zodpovědní.

24.1.2024 v 13:23 | Karma: 24,46 | Přečteno: 517x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Komu vadí sbírka na drony pro Ukrajinu a její organizátoři?

Zakladatel spolku Skupina D Ondřej Vetchý čelí výhrůžkám. Je napadán za organizaci sbírky na nákup dronů Nemesis pro ukrajinskou armádu. Zdá se, že „mírotvorci“ vyhlásili podporovatelům a sympatizantům Ukrajiny válku.

15.1.2024 v 15:12 | Karma: 31,50 | Přečteno: 773x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Poslanci jednají o zákoníku práce, ANO a SPD odmítají výpověď bez důvodu

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  17:02

Přímý přenos Poslanci začali projednávat úpravu zákoníku práce. Stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš...

V Polsku zatkli šestnáctiletého mladíka kvůli útoku na varšavskou synagogu

2. května 2024  13:47,  aktualizováno  16:52

Polská policie zadržela šestnáctiletého mladíka, kterého podezírá z útoku na synagogu Nožykowých ve...

Je to úlet, míní experti o antikampani SPOLU. Trestná však podle nich není

2. května 2024  16:51

„Rusko, pro tebe všecko,“ paroduje předvolební kampaň SPOLU heslo hnutí ANO „Česko, pro tebe...

Začaly maturity. Podle učitelů lehké, studenty ale trápily logaritmy

2. května 2024  16:42

Studenti posledních ročníků maturitních oborů poprvé usedli k maturitním písemkám. Ve čtvrtek...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...