Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč máme vysokou inflaci.

Dnes si vysvětlíme, proč máme mnohem vyšší inflaci, než eurozóna a co se s tím dá dělat. Podíváme se tedy na zoubek tomu, jak se provádí udržování správné hladiny oběžných prostředků mezi jednotlivými zeměmi.

Tak co je inflace, to každý ví. Přebytek peněz nebo neočekávané zdražení vstupů do výroby způsobuje zvyšování cen. Dnes si vysvětlíme, jak fungují systémy na udržování správné hladiny oběživa mezi jednotlivými státy, a vysvětlíme, který je lepší.

1. Systém plovoucího kursu.

Výhodou tohoto systému je, že se dá použít kdekoliv, kde mají v oběhu peníze. Další výhodou je, že nepotřebujete spárování trhu ani centrální banku pro oba trhy. Nevýhodou je, že je pomalejší než systém clearingový. A jak takový systém funguje? Příklad: máte dva trhy, třeba anglický a americký, na obou trzích mají vlastní měnu a vlastní centrální banku. Srovnávání hladin oběživa obou zemí se zde provádí pomocí plovoucího kursu, čili, pokud se zvyšuje ze strany USA poptávka po měně Anglie , tedy po librách, zvyšuje se cena libry vůči dolaru a poptávka tím poklesne. Pokud se naopak zvyšuje poptávka po americkém dolaru z librové oblasti, zvýší se cena dolaru a opět klesá poptávka. Nevýhodou je, že při velkém objemu výměny mezi oběma měnami začne být systém pomalý, protože trvá dlouho, než velké množství oběživa dokončí oběh a dokáže se tak změna kursu projevit.

2. Clearingový systém.

Výhodou tohoto systému je především přesnost a rychlost, protože je to systém aktivní, narozdíl od pasivního systému plovoucího kursu, kdy prostě sedíte a čekáte, co s tím trh udělá, bez jakékoliv možnosti zásahu. Nevýhodou tohoto systému je důkladná příprava na jeho spuštění. Především musíte všechny účastníky trhu spárovat, to znamená sjednotit normy na výrobky, odbourat celní bariéry, umožnit volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a pracovních sil, což se na nespárovaných trzích zavádět nemusí. Také je potřeba zavést společné peníze a společnou centrální banku. No a jak systém funguje? Příklad: mezi Rakouskem a Slovenskem proběhnou obchodní transakce - nákupy, prodeje, zaplacení faktur z druhého státu atd... Večer se v ECB spočítají peníze, které jsou k dispozici v obou státech a porovnají se s tabulkovým stavem, to jest, kolik jich tam má být doopravdy. No, a stalo se, že útraty ze slovenské strany v Rakousku byly o milion euro menší, než útraty z rakouské strany na Slovensku. Saldo je tedy -1 milion euro na straně rakouské a + 1 milion euro na straně slovenské. V Rakousku tedy místní centrální banka uvolní do oběhu další 1 milion euro a na slovenské se naopak 1 milion euro zablokuje. Asi se teď zeptáte, jestli nemůže dojít k vyčerpání finanční zásoby. Nemůže, protože eura obíhají pouze v eurozoně a za další, zvýšení poptávky po zboží na Slovensku povede ke zvednutí ceny v oblasti a k vyrovnání poptávky mezi oběma zeměmi. Za další se asi zeptáte, jak může centrální banka blokovat účastníkům na trhu jejich peníze.  Nemůže a neblokuje, toto se provádí pouze s volnými, tedy disponibilními penězi ve vlastnictví banky, které nemá žádný fyzický či právnický subjekt v držení.

3. Příčiny vysoké inflace u nás.

Tak především tady byla ropná a plynová krize, taky krize v dodávkách elektřiny, kdy se musely rychle najít náhradní zdroje fosilních paliv náhradou za vypadlé ruské. Také je ovšem na vině u nás používaný systém plovoucího kursu, jak jsme si vysvětlovali výše. A vzhledem k tomu, že jsme s eurozonou na stejném trhu, tak zatímco oni používají přesnější a rychlejší systém clearingový, my používáme těžkopádnější systém plovoucího kursu, který je, už vzhledem k objemu obchodu s eurozonou, který činí závratných 60% veškerých obchodů v naší republice, velice nekonkurenceschopný. Vzhledem k tomu, že obchodníci mají většinou rychlejší obrátku peněžních prostředků, než je v celé ČR rychlost obrátky při směně korun na eura, musí se jistit pro případ nepříznivého ekonomického vývoje, který, narozdíl od eurozony, se u nás signalizuje s velkým zpožděním, a to tak, že zvýší ceny víc, než by je zvedali při použití clearingového systému. Je to logické, když si děláte dříví na zimu, taky ho raději uděláte víc, pokud nevíte přesně, jak velká zima bude. No a tohle je jeden z hlavních důvodů, proč je u nás tak draho.

4. Závěr

Který ten systém na udržování správné hladiny oběžných prostředků je lepší, si posuďte sami. A co můžu říci sám za sebe, tak já mám jasno.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Kučera | středa 4.10.2023 10:07 | karma článku: 13,11 | přečteno: 753x
  • Další články autora

Tomáš Kučera

Schizma české politiky.

Dnes se podíváme na to, co je to schizma, proč se vytvořilo v české politice a jak se tohoto nepříjemného jevu zbavit.

9.5.2024 v 18:46 | Karma: 7,89 | Přečteno: 218x | Diskuse| Politika

Tomáš Kučera

Jak funguje důchodový systém.

Dnes se podíváme na to, jak funguje důchodový systém. Vysvětlíme si, proč je průběžný, co je to demografická křivka a jak udržet finanční rovnováhu v systému.

28.4.2024 v 11:13 | Karma: 14,98 | Přečteno: 453x | Diskuse| Ekonomika

Tomáš Kučera

Zelená vlna.

Tak dneska bych chtěl pojednat o tom, proč se dnes, kdy jezdí na silnicích násobně víc aut, nezavede znovu zelená vlna.

13.4.2024 v 11:03 | Karma: 7,36 | Přečteno: 278x | Diskuse| Cestování

Tomáš Kučera

Slovensko v karanténě.

Tak dnes se budu věnovat tématu, které bez debaty hýbe celým světem, a to je světová bezpečnostní situace po bezprecendentních krocích z ruské strany.

10.3.2024 v 11:18 | Karma: 12,31 | Přečteno: 354x | Diskuse| Politika

Tomáš Kučera

Jak u nás fungují soudy.

Tak pokud čekáte, že tady budu rozebírat důvody, proč byl Babiš opět zproštěn obvinění, tak ne. Dnes se budu zabývat tím, co vás čeká, když se budete odvolávat proti rozsudku prvoinstančního soudu.

18.2.2024 v 11:07 | Karma: 14,50 | Přečteno: 470x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

ANALÝZA: Smutný Den nezávislosti Izraele. Ve válce, opuštěn a rozhlodáván zevnitř

15. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli „Měli bychom to oslavit. Určitě půjdu na hřbitov s kyticí květin a každému padlému dám na hrob...

Česká stopa zatčených oligarchů vede nejspíš k luxusním bytům v Praze

15. května 2024

Premium Ukrajina by mohla poprvé usilovat o zablokování nemovitostí, které její občan vlastní v Praze. Jak...

„Podívejte, vychází Země!“ Fotografie z Apolla 8 změnila lidstvu pohled na svět

15. května 2024

Seriál Země jako nádherné a životem překypující umělecké dílo uprostřed nicoty. Přesně tak zachytili naši...

Kočka, Rittig a další. Projekt mapuje, kdo ukrývá peníze v dubajských bytech

14. května 2024  22:46

Mezinárodní investigativní projekt Dubai Unlocked zmapoval, jak se dubajské nemovitosti staly...

  • Počet článků 73
  • Celková karma 11,41
  • Průměrná čtenost 720x
Vystudovaný ekonom střední školy s praxí ve výrobní sféře.

Seznam rubrik