Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zlínské hokejové posily z Finska – byly nebo nebyly přínosem?

Ševci ze Zlína v Chance lize vyzkoušeli na začátku této sezóny v našich končinách věc nevídanou. Zapracovali do kádru 5 hráčů z Finska (4 útočníky a 1 obránce)!

Před sezónou vyhlášení cílů zlínské organizace v Chance lize znělo poměrně jasně – dostat se v základní části přímo do čtvrtfinále a pokud možno nejhůře ze čtvrtého místa. Celkově bude sezóna úspěšná pouze v případě postupu do finále. První cíl je tedy splněn. Jak bude sezóna úspěšná se dozvíme v následujících týdnech. A tom tedy až potom.

Jestliže máte vysoké ambice, mělo by jim odpovídat několik věcí. Tak především byste měli mít dostatečnou hloubku kádru. Na to zlínský tým „dojel“ loni. Neméně důležitým prvkem je kvalita samotných hráčů. A to byl (z mého pohledu) důvod, proč Finové postupně do Zlína přišli. Na první pohled tolik posil z jedné země vypadá hezky, ale dalo se skutečně očekávat, že všech 5 bude natolik přínosných, že zaberou místo jiným (českým) předsezónním posilám? Zmínil jsem hloubku kádru, což se tímto plnilo. Ovšem každá mince má 2 strany. Ta druhá je (nebo by měla být), že zahraniční posily by měli býti rozdílovými nebo alespoň důležitými hráči, a to první nebo druhé formace. Samozřejmě bráno z dlouhodobého hlediska a kvalitativně. Je logické, že trenér sestavu občas mění či nasazuje formace dle soupeře. To už ale zabředávám do taktiky, o té nevím prakticky nic. Zpět k Finům ve zlínském dresu.

Atte Huhtela – příchod tohoto útočníka mi byl záhadou, a to v tom směru, že pokud měl přispět body, pak bylo od počátku pravděpodobné, že tomu tak nebude. Jestliže jeho přínos měl být v předbrankovém prostoru (189 cm a 90 kg, to je výška a váha Atteho), potom bych jeho angažování částečně chápal. Ať tak či jinak, stihl za Zlín pouze 5 utkání, připsal si 2 asistence a 6 střel na bránu. Jeho ice-time byl v průměru 11:49, třetí nejnižší ze všech 19 útočníků, kteří za Zlín v ZČ nastoupili. Obětavost se mu nedala upřít, výsledkem byly 4 zblokované střely v pouhých 5 utkáních a v průměru na 60 minut pobytu na ledě se tak dostal na nejvyšší číslo ze zlínských útočníků (0,41). Ve druhé finské soutěži odehrál 36 utkání v ZČ, zapsal 12 bodů, 53 TM a -5. Ve druhé slovenské soutěži odehrál 75 utkání v ZČ, zapsal 44 bodů, 104 TM a +11. Nyní působí v nejvyšší polské lize a má v ZČ průměr 0,50 b/zápas. Z toho všeho lze vyčíst, že produktivitu na Chance ligu má sotva průměrnou, jeho přednost bude jinde. Možná by pomohlo, aby dostal více prostoru.

Michael Keränen – vyhlášen nejlepším hráčem ve finské SM-Liize v sezóně 2013/2014, zkušenost ze zámoří z dvousezónního působení v AHL (v 1 zápase i nakoukl za Minnesotu do NHL), celkem 371 utkání v ZČ v Liize… Prostě zkušenostmi protřelý útočník, od kterého se produktivita očekávala. Výsledek ve Zlíně? 17 utkání a v nich bilance 2+4, v úspěšnosti střelby v rámci týmu 12. místo, v +/- -2 a pouze 3 zblokované střely. To vše v průměrném čase na ledě 13:59 (tedy 10. příčka v rámci týmu). I tady bych si představoval ještě o 15-20 % vyšší herní vytížení. Na stranu druhou 17 utkání je více jak 5, stejně jako ice-time vyšší v průměru o 2min a 10sek. na zápas. Nové působiště našel v dánské nejvyšší soutěži, kde se upsal týmu Odense.

Tito 2 útočníci tedy skončili ve Zlíně dříve, než se čekalo a hlavně než si přáli. Nyní se podíváme na zbylé 2 útočníky, kteří nastoupí i do vyřazovacích bojů.

Mikko Salmio – je to jeho první angažmá mimo Finsko a na jeho příchodu měl podíl také Aleksi Salonen (o něm píši o pár odstavců níže), přítel z dětství. Salmio je v mých očích příjemným překvapením. V Liize má odehráno 489 utkání v ZČ s bilancí 57+76 (133 b), 112 TM a v +/- je na hodnotě -32. Zlínské angažmá mu ovšem svědčí. I přes průměrně nízký ice-time 12:48 na zápas v 35 utkáních nasbíral 18 bodů (7+11), úspěšnost střelby má 10,14 % (8. v týmové tabulce) a v +/- má +3. Svou výškou 192 cm je platný i v prostoru před brankou a osobních soubojích. Nedivil bych se, kdyby Zlín stál o novou smlouvu.

Jesse Paukku – pro tohoto Fina jde také o první angažmá mimo Finsko. Vizitka s Liigy je následující. Odehrál 279 utkání v ZČ s bilancí 40+59 (99 b), 120 TM a hodnocení +/- -39. I u něj se dá říci, že mu angažmá ve Zlíně svědčí. Byť jeho produktivita 13 b (6+7) ve 49 utkáních je dokonce slabší než v nejvyšší finské soutěži, do týmu přispívá především bojovností a obětavostí. V týmu mezi útočníku mu patří třetí příčka v počtu zblokovaných střel (s průměrem na utkání vyšším než první dva spoluhráči), šestá pozice v +/- (+4) a taktéž šestá pozice v úspěšnosti střelby. Tím si vysloužil druhé místo v času průměrně stráveném na ledě za zápas – 16:41. V průměru pouze 5 sekund za prvním Janem Süssem. Myslím, že u něj by se vedení mělo snažit o dohodě na nové smlouvě.

Aleksi Salonen – z mého pohledu nejpovedenější posila a potvrzuje to i čerstvě podepsaná nová smlouva. Přesto, že to je obránce, v klubovém bodování všech hráčů (celkem v ZČ do hry zasáhlo 30 hokejistů) skončil na 6. pozici a mezi obránci byl první s 21 body (3+18). Ve statistice +/- se zastavil na hodnotě +6. Není to příliš překvapivé, jeho bojovnost, hity i zblokované střely (34 v 41 utkáních) patří ke špičce. Jeho průměrný ice-time je v rámci týmu nejvyšší (21:32). Jediné, co „kazí jeho statistiky“ jsou TM. Nasbíral jich 69, což jej řadí na druhé místo v celé Chance lize. Každopádně tento dvojnásobný mistr Finska se nyní může plně soustředit na play-off.

Angažování hráčů z Finska vnímám jako zajímavý a dobrý krok. Je logické, že ne vždy se vše povede, jak má. Když se podívám na tuto pětku finských hráčů a měl bych možnost rozhodnout o tom, koho z nich mít v týmu, jistě bych stál o Salonena a Salmia. Uvažoval bych o Paukkovi, ale jelikož nevidím dovnitř týmu, nemohu s jistotou říct, jestli ano nebo ne. Ať tak či jinak – angažování finských hráčů je zajímavá a do jisté míry dobrá varianta v tom, jak v týmu vytvořit konkurenci. Jako všude jinde a ve všem jiném i v „obyčejném“ životě platí, že se nic nemá přehánět. Osobně bych preferoval větší zapojení juniorských hráčů (2-3 se nejeví vůbec špatně) okořeněné maximálně o 3 zahraniční tváře a s převahou české konkurence. Nicméně jsem zvědavý, jestli se některý ze zbylých tří Finů (či jediný Švéd v sestavě) v play-off probudí k nečekaným výkonům. Přece jen, je to svým způsobem jiná soutěž.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Těthal | pátek 8.3.2024 9:59 | karma článku: 3,86 | přečteno: 79x
  • Další články autora

Petr Těthal

ELH 2023/2024 – predikce a skutečnost v umístění a bodech

Český hokejový server na začátku nedávno skončené sezóny ELH vydal „prognózu“, kolik by jednotlivé týmy mohly v průměru získat bodů a jaké se očekává umístění v tabulce. Jaká byla skutečnost a jak moc se lišila od predikcí?

22.5.2024 v 16:49 | Karma: 3,10 | Přečteno: 80x | Diskuse| Sport

Petr Těthal

MS v ledním hokeji – divize IA

„2. liga“ MS se odehrála v italském Bolzanu a byla nejen vyrovnaná, ale do posledních minut i dramatická.

16.5.2024 v 12:00 | Karma: 5,55 | Přečteno: 157x | Diskuse| Sport

Petr Těthal

MS v ledním hokeji – divize IB

Většina hokejových fanoušků (vč. mě) teď sleduje MS v Praze a Ostravě. Já bych ale rád „dokončil“ svůj záměr informovat o všech nižších divizích MS, které se odehrály před „áčkovým“ MS. Jako vždy budou další řádky pro fajnšmekry.

15.5.2024 v 9:43 | Karma: 5,68 | Přečteno: 173x | Diskuse| Sport

Petr Těthal

MS v ledním hokeji – divize IIA

V sobotu 27.4.2024 se v Srbsku dohrála divize IIA hokejového MS. Tahle divize se odehrála s jediným překvapivým výsledkem, ale celkově bez překvapení.

2.5.2024 v 14:15 | Karma: 6,56 | Přečteno: 769x | Diskuse| Sport

Petr Těthal

MS v ledním hokeji – divize IIB

V sobotu 27.4.2024 se v Bulharsku dohrála divize IIB hokejového MS. Jak to dopadlo a zrodilo se nějaké překvapení?

29.4.2024 v 16:47 | Karma: 7,24 | Přečteno: 361x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Podlé spiknutí“ v Hongkongu: za podvratnou činnost odsoudili 14 aktivistů

30. května 2024  6:40

Hongkongský soud shledal vinnými 14 prodemokratických aktivistů, kteří byli obžalováni na základě...

Přelom května a června bude bohatý na srážky, hrozí i přívalové deště či bouřky

30. května 2024  6:35

V následujících dnech bude počasí u nás ovlivňovat tlaková níže, která se bude udržovat nad střední...

Koalice napevno určí čas hlasování o vládním návrhu důchodové reformy

30. května 2024

Poslanci ve čtvrtek dokončí první čtení vládního návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk...

Co budou dělat končící europoslanci? Zvažují zkusit politiku i návrat k profesi

30. května 2024

Premium Sedm současných europoslanců z jedenadvaceti se po nadcházejících volbách do parlamentních lavic v...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

  • Počet článků 14
  • Celková karma 5,77
  • Průměrná čtenost 207x
Sportovní fanoušek ve volném čase sledující hokej, částečně fotbal a příležitostně i jiné sporty. To vše s lehkou "úchylkou" na čísla a statistiky.

Seznam rubrik