Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Už dost vyvolávání paniky ve školách

Vážení čtenáři, vážené paní učitelky, vážení kolegové učitelé. Rok se s rokem sešel a před pár hodinami zazvonily "zvony" na chodbách našich škol na dva měsíce naposledy. 

Před několika hodinami skončil další školní rok. Rok, který byl opět turbulentní, naštěstí však ne tolik, jako ty dva předchozí. 
Uplynulý rok přinesl několik panických stavů. Ačkoli jsme poukazovali na to, že je panika zbytečná, jak se později ukázalo, bylo vyvoláno několik bouří (přijímací řízení, nové hygienické předpisy pro školy, asistenti…), které nám ještě asi řádně život znepříjemní. A věřte, že se opět ukáže, že přeaktivní politici a vševědové (čti odborníci na školství, kteří nikdy neučili či školu nevedli) činí kroky zbytečné a dost často i kontraproduktivní. Mějme trpělivost, ale nedejme se. Dělejme i nadále svoji práci jak nejlépe umíme a po svém.
Měli bychom si velmi krátce říci, co nás ve skutečnosti ve školách trápí. 
Trápí nás inkluze! Ne nejsem proti inkluzi. Jsem proti stavu, ve kterém se nachází. Je potřeba systém upravit a dát větší pravomoci ředitelům škol. To oni vědí (spolu se svými pedagogickými sbory), co je jejich škola zvládnout. Co je smysluplné pro jejich žáky, pro inkludované žáky i pro sbor zaměstnanců! Co je prospěšné a co už je za hranou, a tudíž spíše kontraproduktivní. Také si musíme uvědomit, že současný systém je prostě v tuto chvíli neufinancovatelný. Ne, nezabíjejte mě. Je to opravdu tak. A je to stejné, jako v rozpočtu rodiny. Jestliže nemám na superba, musím si prostě koupit fábii, protože na tu mám – tu jsem schopný ufinancovat. Významným faktorem je i to, že současný systém inkluze přetěžuje pedagogické sbory. Přeci nechceme vyhořelé učitele či učitele, kteří ze vzdělávacích institucí odchází, protože dál už nemohou!
Dalším velkým problémem je krutý propad mezd ve školství a šílený propad financí na pomůcky. Pokud se nezastaví pokles a naopak se zaměstnancům škol (záměrně píši všem, protože je potřeba nezapomínat i na nepedagogické pracovníky) nepřidá, přijde tvrdý náraz, protože počty žáků ještě čtyři roky budou růst. Kdo je bude učit? Kdo jim bude vařit? Kdo uklízet?
Jak se ukázalo, vyvolaná panika stran nedostatku míst ve středních školách vůbec nepomohla. Aktuální čísla praví, že ve Středočeském kraji je 1700 (zaokrouhluji) volných míst. Z toho je nejméně 600 volných míst na gymnáziích a na maturitních oborech. Je tedy potřeba sice hledat kapacity, ale smysluplně a koncepčně. Nesmí se však zapomínat, že bez dostatečného počtu učitelů je vše jaksi k ničemu. Řešení "nedostatku míst" na středních školách je nakonec poměrně jednoduché. Elektronizace přihlášek a hlavně lepší systém, aby někteří uchazeči nemohli blokovat několik míst na různých školách. Plánovaná redukce oborů by podle mě měla být jen evolucí. Nikoli revolucí!
Nechme však již problémy stranou. Chtěl bych za nás všechny ředitele poděkovat všem zaměstnancům škol za zvládnutý školní rok. Moc si vážím práce všech zaměstnanců, od té nejlepší paní učitelky (pana učitele) ve všech MŠ, ZŠ, SŠ, Spec. ZŠ, ZUŠ, DDM…, až po ty průměrné. Cením si i práce všech nepedagogů (administrativní pracovníci, školníci, topiči, paní uklízečky, paní kuchařky…). Bez nich by to fakt nešlo! 
Chtěl bych vám všem popřát hodně odpočinku při dovolené. Aby vás všechny ochladil vánek, pokut to bude potřeba. Aby vás všechny sluníčko hřálo a dávalo tolik potřebnou energii. Aby se vám po zemi chodilo lehce a jemně. Aby se vám klidně dýchalo, abyste na cestách potkávali laskavé a hodné lidi. Abyste nabrali sílu, energii a rovnováhu. A aby vaše zdraví zpevnilo a bylo OK. 
Krásné dny všem. 

 

Autor: Štefan Klíma | sobota 1.7.2023 20:03 | karma článku: 23,95 | přečteno: 704x
  • Další články autora

Štefan Klíma

Jen mimoň se diví, proč bude stávka ve školách

Vážení čtenáři, rodiče, žáci, studenti a ostatní, situace ve školství je opravdu alarmující. V diskusích a v novinových článcích létá řada polopravd a termínů, které nemusí být na první dobrou pochopitelné.

22.11.2023 v 18:32 | Karma: 31,68 | Přečteno: 1448x | Diskuse| Politika

Štefan Klíma

Jak změnit přijímací řízení?

V souvislosti s letošními problémy, které provází přijímací řízení, již několik let promýšlím, že by bylo potřeba přepracovat současný systém celého přijímacího řízení. Kritiků je spousta, ale návrhů moc není.

18.5.2023 v 15:19 | Karma: 17,39 | Přečteno: 449x | Diskuse| Politika

Štefan Klíma

Rodiče, žáci – přijímací zkoušky a kvalita vzdělávání záleží i na vás

Vážení rodiče, kolegyně, kolegové, přišla chvíle, kdy musíme spojit své síly. Vždyť nám všem jde o budoucnost dětí! Jedině společný tlak může pomoci zlepšit situaci a budoucnost našich dětí!

17.5.2023 v 11:10 | Karma: 31,11 | Přečteno: 3391x | Diskuse| Politika

Štefan Klíma

Rozvrat a devastace vzdělávání 2023

?Vážení rodiče, maminky, tatínkové, tento článek je určen především vám. Věřím totiž, že vaším prvořadým cílem je co nejkvalitnější vzdělávání vašich dětí. Stejný cíl má i naprostá většina pracovníků škol. Jenže...

1.5.2023 v 9:19 | Karma: 45,13 | Přečteno: 9280x | Diskuse| Politika

Štefan Klíma

A dost! Ministři, neničte budoucnost našich dětí!

Nová doba přináší staré pořádky (bohužel), alespoň to tak působí v Karmelitské ulici, kde sídlí MŠMT, a na ministerstvu financí.

8.11.2022 v 12:47 | Karma: 31,44 | Přečteno: 1388x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Na ozdravném pobytu se dětem rozjely zažívací potíže, záchranáři jich šest odvezli

13. června 2024  14:15

Šest dětí a dva dospělí v noci převezli záchranáři z hotelu Orlík na Příbramsku do nemocnice....

OBRAZEM: Tělo na těle. Do megavězení v Salvadoru přivezli další dva tisíce vězňů

13. června 2024  14:11

Do věznice v Salvadoru s kapacitou 40 tisíc osob, která je považována za největší na americkém...

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

Hunterův jaderný laptop začal tikat. Teď vůbec nejde o syna, ale o tatínka

13. června 2024

Premium Takže Hunter Biden je usvědčený zločinec a média, jež jsou hlídacími pejsky jeho tatínka Joea...

  • Počet článků 33
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2067x
Ředitel ISŠ a SPgŠ Mladá Boleslav, autor 5 učebnic - Vývojová psychologie pro učitele, Obecná psychologie pro učitele, Zeměpis cestovního ruchu...

Seznam rubrik