Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rodiče, žáci – přijímací zkoušky a kvalita vzdělávání záleží i na vás

Vážení rodiče, kolegyně, kolegové, přišla chvíle, kdy musíme spojit své síly. Vždyť nám všem jde o budoucnost dětí! Jedině společný tlak může pomoci zlepšit situaci a budoucnost našich dětí!

Od počátku mé práce ve školství je mi učitelování koníčkem. Proto jsem asi vydržel tak dlouho. Přesto mě vyloženě mrzí názor části veřejnosti (věřím, že mlčící většina má názor jiný), která se domnívá, že běžný učitel chodí do práce na osmou, ve dvanáct se naobědvá a kráčí si to domu. Navíc, vždyť oni ti učitelé ani nepracují celé hodiny, ale učí jen 45 minut. A co je nejstrašnější, oni ti učitelé přeci mají stále volno, neustále nějaké prázdniny, ředitelská volna a exkurze.

Vážené čtenáři, považuji za důležité, abychom, my učitelé, v boji za lepší školství nebyli osamoceni.  Ne nadarmo bylo v listopadu jedno z hlavních hesel: „V jednotě je síla“. Kde však můžeme najít partnery a podporovatele? Jednoznačně v rodičovské veřejnosti (to ukazují i letošní přijímací zkoušky). Pokud si rodiče totiž uvědomí, že pro své děti chtějí to nejlepší, a tedy i lepší školy, lepší podmínky pro výuku a konec konců i lepší učitele, nejen lépe placené učitele, ale i učitele pracující v lepších podmínkách) půjdou do boje s námi. V současnosti však značná část rodičů není na naší straně, a to ze známých důvodů, které jsem odcitoval před malým okamžikem. Přináším však důkaz, že je to názor zpátečnický a zastaralý.

Průzkum vytíženosti učitelů

Rozhodli jsme se udělat průzkum pracovní doby učitelů a průzkum pracovní doby třídních učitelů na základních a středních školách.

Nebyli jsme schopni z kapacitních důvodů do výzkumu zapojit učitele z MŠ. Vím však, jak je práce paní učitelek v mateřských školách náročná a jak moc záleží na kvalitě studentek, které ze středních pedagogických škol odcházejí. Tímto před paní učitelkami v MŠ smekám klobouk.

Průzkum jsme rozdělili do dvou částí. Chtěli jsme zmapovat nejen úplnou pracovní dobu učitelů.

Kolik hodin zaberou třídnické činnosti

Zajímalo nás též, kolik minut či hodin práce zaberou třídnické činnosti. Když se totiž zamyslíte nad tím, co vše třídní učitel musí vykonávat – zaevidovat všechny své žáky do systému, průběžně kontrolovat změny, vést třídu a řešit její problémy, monitorovat prostředí třídy, aby předešel případné problémy, komunikovat s rodiči – čím více, tím lépe, jednat s ostatními kolegy o třídě, sledovat a evidovat zdravotní stav každého žáka, komunikovat s žáky nejen ve škole, ale i elektronicky, připravovat IVP, spolupracovat s poradnami, organizovat třídní schůzky a další činnosti, zjistíte, že práce třídních učitelů je i dnes stále nedoceněná. Řekl bych, že minimálně k třetinovému nárůstu administrativních prací třídních učitelů došlo v posledních osmi letech. Podotýkám, že naprostá většina učitelů vykonává i práci třídního učitele.

Prvního průzkumu – pracovní doba učitelů se zúčastnilo cca 100 učitelů. A co nám tedy průzkum ukázal?

Průměrný učitel odpracuje ve škole a se svými žáky 202,55 hodin za měsíc. Ve školství vše přepočítáváme na týdny – z toho tedy vyplývá, že učitelé pracují 46 hodin týdně. V tomto čísle navíc není započítána povinná půlhodinová přestávka. Tato číslo znamenají, že průměrný učitel pracuje každý pracovní den 9,2 hodiny.

Citace: učitelé pracují 46 hodin týdně, průměrně 9,2 hodiny denně

Z údajů vyplývá, že v žádném případě není pravda to, co se ve společnosti povídá o práci učitelů.

Ještě jednou opakuji, průměrný učitel odpracuje týdně 46 hodin. Standardní pracovní doba v ČR je 40 hodin.

Z dat vyplynulo i to, že 55 % času zabere učitelům práce mimo klasické vyučovací hodiny!

Z uvedených údajů je vidět, že nepřímá vyučovací povinnost narostla do takové výše, že již překračuje přímou vyučovací povinnost učitelů. Je to další důkaz, jak šílené narůstá administrativní zátěž učitelů, kteří místo aby se mohli věnovat žákům, musí své síly dávat mnohdy do zbytečné byrokracie. Mně osobně vadí, že značnou část administrativy vykonáváme jen proto, aby Česká školní inspekce měla co kontrolovat.

Citace: 55 % času zabere učitelům práce mimo klasické vyučovací hodiny!

Přejděme nyní k druhému průzkumu. V něm jsme zjišťovali časovou náročnost práce třídního učitele. Protože jsem vždy býval třídním učitelem, bylo mi jasné, že tato práce je naprosto nedoceněná. I jako ředitel školy vidím, jak je dnes složité obsazovat pozici třídního učitele.

Z průzkumu vyplynulo, že třídní učitel se věnuje svým povinnostem průměrně neuvěřitelných 19,6 hodiny za měsíc.

Zvýšení úvazků jde proti kvalitě vyučování

Pokud se tedy vláda rozhoduje, zda zvýší učitelům úvazky, jde proti kvalitě vzdělávání! Proti našim dětem! Proti zájmům rodičů! Byl by to krok, který opět zhorší podmínky ve školách. Byl by to krok, který ještě více zdevastuje zdravotní stav učitelů (ten je již dva roky prokazatelně horší, než dříve). Byl by to krok, který povede k častějšímu vyhoření učitelů. Byl by to také krok, který odvede další učitele ze vzdělávacího systému. Jenže naše děti a vy, vážení rodiče, potřebujete přesný opak. Potřebujete kvalitnější vzdělávání, lepší podmínky pro vaše děti, a hlavně smysluplné řešení situace přijímacích zkoušek a inkluze. Již nyní chybí v našich školách více než deset tisíc kvalifikovaných učitelů!

Problém přijímacích zkoušek je jednoznačně problém politiků, kteří 15 let znají demografickou křivku. Patnáct letí ví, že nebyla místa v mateřských a základních školách, a přesto nic neudělali. Nezvyšovali kapacity školy. Ale hlavně, neudělali téměř nic pro to, aby vůbec měl kdo naše děti učit. Nyní se novinové články plní různými sliby. Jenže, pokud nezvýšíme kapacitu středních škol, vše to budou jen sliby. Bez dostatečného počtu učitelů můžete slibovat hory doly, ale vše bude marné. Proto v tuto chvíli vidím jedinou cestu – kde máme dost učitelů a máme i připravené prostory? Na osmiletých gymnáziích. Potřebujeme vyřešit přijímání na střední školy do roku 2026. Proto vidím řešení v dočasném omezení počtu přijímaných žáků na osmiletá gymnázia. Pokud však učitelům zhoršíme pracovní podmínky a navíc jim zvýšíme úvazky, nepomůže ani to.

Vážení rodiče, kolegyně, kolegové, přišla chvíle, kdy musíme spojit své síly. Vždyť nám všem jde o budoucnost dětí! Jedině společný tlak může pomoci zlepšit situaci a budoucnost našich dětí!

Autor: Štefan Klíma | středa 17.5.2023 11:10 | karma článku: 31,11 | přečteno: 3391x
  • Další články autora

Štefan Klíma

Jen mimoň se diví, proč bude stávka ve školách

Vážení čtenáři, rodiče, žáci, studenti a ostatní, situace ve školství je opravdu alarmující. V diskusích a v novinových článcích létá řada polopravd a termínů, které nemusí být na první dobrou pochopitelné.

22.11.2023 v 18:32 | Karma: 31,68 | Přečteno: 1448x | Diskuse| Politika

Štefan Klíma

Už dost vyvolávání paniky ve školách

Vážení čtenáři, vážené paní učitelky, vážení kolegové učitelé. Rok se s rokem sešel a před pár hodinami zazvonily "zvony" na chodbách našich škol na dva měsíce naposledy.

1.7.2023 v 20:03 | Karma: 23,95 | Přečteno: 704x | Diskuse| Politika

Štefan Klíma

Jak změnit přijímací řízení?

V souvislosti s letošními problémy, které provází přijímací řízení, již několik let promýšlím, že by bylo potřeba přepracovat současný systém celého přijímacího řízení. Kritiků je spousta, ale návrhů moc není.

18.5.2023 v 15:19 | Karma: 17,39 | Přečteno: 449x | Diskuse| Politika

Štefan Klíma

Rozvrat a devastace vzdělávání 2023

?Vážení rodiče, maminky, tatínkové, tento článek je určen především vám. Věřím totiž, že vaším prvořadým cílem je co nejkvalitnější vzdělávání vašich dětí. Stejný cíl má i naprostá většina pracovníků škol. Jenže...

1.5.2023 v 9:19 | Karma: 45,13 | Přečteno: 9279x | Diskuse| Politika

Štefan Klíma

A dost! Ministři, neničte budoucnost našich dětí!

Nová doba přináší staré pořádky (bohužel), alespoň to tak působí v Karmelitské ulici, kde sídlí MŠMT, a na ministerstvu financí.

8.11.2022 v 12:47 | Karma: 31,44 | Přečteno: 1388x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

KOMENTÁŘ: Svět je proti Izraeli. Kudy ven ze slepé uličky?

12. června 2024

Premium Postavení Izraele ve světě se každým dnem komplikuje. Po Mezinárodním soudním dvoru a Mezinárodním...

Náklaďák v Blance naboural v koloně jedenáct aut, tunel je uzavřený

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  17:43

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

Česko koupí až 77 tanků za 52 miliard, připojí se k německému nákupu

12. června 2024  8:33,  aktualizováno  17:29

Vláda na středečním jednání na návrh ministryně obrany Jany Černochové rozhodla o pořízení hlavních...

Čaputová přijela do Prahy na rozlučku. Jsem tu jako doma, řekla Pavlovi

12. června 2024  7:41,  aktualizováno  17:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu zahájila svou poslední návštěvu Česka jako hlava...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 33
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2067x
Ředitel ISŠ a SPgŠ Mladá Boleslav, autor 5 učebnic - Vývojová psychologie pro učitele, Obecná psychologie pro učitele, Zeměpis cestovního ruchu...

Seznam rubrik