Chystá se český Barnevern?
Kolega David Vlk se ve svém včerejším blogu obává, že mu sociálka sebere děcko za to, že ho nutí chodit do školy. Jak znám Davida, předpokládám, že jeho obavy jsou pouze nadsázkou, protože si jej nedokážu představit, jak formou přísných zákazů a příkazů vytváří v rodině takové dusno, aby to nutilo kterékoliv z jeho dětí uchýlit se pod křídla kurately státu.
Ve skutečnosti je Metodická příručka pro kurátory pro děti a mládež určena nikoliv rodičům, ale, jak ostatně vyplývá z jejího názvu, především kurátorům pro děti a mládež, a těm skutečně nařizuje respektovat oprávněné požadavky dětí. To ale v normálních rodinách platilo vždy. Příručky tohoto typu jsou vytvářeny pro případy, kdy věci tak úplně normálně neprobíhají. Takže, jak to vlastně s těmi pávy a povinnostmi dětí a jejich rodičů podle této metodické příručky je:
Příručku vydalo v roce 2016 Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a je reakcí na nález Ústavního soudu ze dne 15. 12. 2015, spisová značka I. ÚS 1587/15, v němž je řečeno, že povinnost rodičů vykonávat náležitý dohled nad dětmi není bezbřehá a že rodiče nemohou nést odpovědnost za všechny nepříznivé následky, které se jejich dětem mohou stát. To by totiž vedlo k popření rozvoje samostatnosti dětí a nepřiměřenému zásahu do jejich autonomie.
Ústavní soud konkrétně zdůraznil, že „nicméně ani v současné době nelze při určování zákonem požadované míry náležitého dohledu přijmout hraniční pozici, ve které se odpovědnost osoby vykonávající dohled nad dítětem, a to zejména v kontextu újmy vzniklé samotnému dítěti, stává prakticky absolutní. A to ze dvou hlavních důvodů. Za prvé takto intenzivní dohled by vedl ke značné ztrátě svobody dětí a v důsledku i jejich radosti ze života. Jejich možnost podstupovat dobrodružné činnosti a být samostatné by byla značně omezena. To přitom platí nejen pro odpovědnost rodičů, ale všech osob, které v některých situacích vykonávají nad dětmi dohled. Pokud by byl standard náležitého dohledu příliš přísný, tyto osoby by mohly odmítat s dětmi činit cokoli, při čem i jen teoreticky mohou děti přijít k úrazu, jako například chodit s nimi na poznávací akce, ať již ve městě, či do přírody, jezdit na výlety, hrát táborové hry apod.
Za druhé cílem péče o děti jako součásti rodičovské odpovědnosti je zajistit řádný všestranný vývoj dítěte jak tělesný, tak citový, rozumový a mravní, a tím mimo jiné zajistit, aby po dosažení svéprávnosti bylo dítě již samo schopno rozhodovat o svém životě a nést následky svého jednání. Učit děti samostatnosti a odpovědnosti je tak povinností, ale i právem rodičů. Tím, že rodiče děti vychovávají k samostatnosti, je nejlépe chrání před nebezpečím. Absolutní odpovědností rodičů za činy svých dětí by byl zcela popřen tento důležitý aspekt výchovy dětí.“
Metodická příručka v souladu s tímto nálezem říká, že v případě dětí leží povinnost vykonávat náležitý dohled nad dětmi primárně na jejich rodičích či jiných primárních pečovatelích. Sociálně-právní ochrana dítěte nastupuje až v okamžiku, kdy rodiče samostatně, bez podpory a pomoci, nedokáží náležitý dohled vykonávat. Jinými slovy až v okamžiku, kdy dítě rodiči „přeroste přes hlavu“, nebo naopak v těch případech, kdy jsou rodiče nepřiměřeně přísní.
Ze svého dětství si vzpomínám, že největší problémy učitelům i sobě působili ti spolužáci, kteří měli doma ten nejtužší režim. Jakmile se přísný zrak jejich rodičů ztratil za obzorem, chovali se jako utržení z řetězu. Je ovšem pravda, že jsem vyrůstal v době a v oblasti, kde rodičovská autorita byla úplně jinde než dnes, v době liberální výchovy. Jen pro ilustraci - naprostá většina mých spolužáků svým rodičům vykala.
Přesto i většina těchto rodičů poskytovala svým dětem dostatečnou míru volnosti. A je to zákonité - pokud se má dítě připravit na samostatný život, musí mít možnost samostatně se rozhodovat ve věcech přiměřených jeho věku tak, aby hranice 15 nebo 18 let nebyly nečekaným zlomem, ale přirozeným a plynulým přechodem z jedné etapy života do jiné, s vyšší mírou zodpovědnosti za své jednání.
Říká se, že zkušenost je nepřenosná. Věřme tedy svým dětem a umožněme jim získávat vlastní zkušenosti. Občas se možná trochu spálí, ale o to lépe budou vědět, jak chutná opravdový život. A to je zkušenost k nezaplacení.
Emrich Sonnek
Zprávy z regionů

Pořád se něco děje. A když se nic neděje, stále je tu naděje, že než se jeden naděje, po špatné náladě je.
Emrich Sonnek
Dnes už to snad ani...

Nevím, čím to je, snad setrvačností, ale zjistil jsem, že si v duchu ubírám pár let svého věku. Kdybych se včas nezarazil, na přímou otázku dám o šest let nižší odpověď. Ale někdy dostanu zprávu a ta mě zase srovná...
Emrich Sonnek
Platonické blues

Je neděle, ale to není v mém případě nijak zvlášť podstatné. Já mám dost času stále. A tak trochu doufám, že si jej aspoň dnes najdete i vy.
Emrich Sonnek
Jednoslabičně

Návštěva Werichovy vily byla sice krátká, ale zato intenzivní a snad i inspirativní. Snad zapůsobil genius loci, možná jenom chuť zkusit si hrát s češtinou jako on, když sepsal jednoslabičnou povídku. Ale zkusil jsem to jinak.
Emrich Sonnek
Možná poslední slovo o letošním setkání blogerů

Mám mezi přáteli řadu lidí, o kterých vím, že se v něčem neshodneme. Ale nikdy by mě nenapadlo, že někoho z nich kvůli tomu vyřadím ze svých přátel nebo ho budu považovat za hlupáka.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Místo plechu raději tetra pak. Americké firmy se musí vyrovnat se cly na hliník
Americká cla na dovoz hliníku a oceli způsobila zmatek v americkém potravinářském a zpracovatelském...
Za fotku z Vietnamu se dočkal slávy. Umírajícímu mariňákovi však ukřivdil
Seriál Bitva o Hue se do dějin zapsala jako jedno z nejkrvavějších střetnutí války ve Vietnamu. Byl to...
ANALÝZA: Trump vyhrál v Íránu válku, teď musí vyhrát i mír
Premium Donald Trump ukončil válku na Blízkém východě, tím se stal jejím vítězem, ale nyní ještě musí...
Lidé s vyšším příjmem si užijí delší důchod, ukázala studie
Vyšší příjem i vzdělání nemají vliv jen na výši důchodu, ale i na dobu, jakou lidé v penzi stráví....
- Počet článků 293
- Celková karma 13,56
- Průměrná čtenost 824x