České předsednictví EU: když z pytláka udělají hajného
Mediální prostor v minulých dnech zaplavily obrázky, kdy se dlouhé měsíce nerozhodný a komunikačně (nejen) zmatený ministr průmyslu a obchodu ČR Jozef Síkela oblékl v pondělí 19. prosince v Bruselu mikinu s anglickým nápisem „Svoláme tolik energetických rad, kolik bude potřeba“. Dlužno poznamenat, že mikina nebyla po vzoru jednoho již pozapomenutého ministr vnitra za ČSSD rudá, ale bílá, z fotografií snad i v barvě slonoviny. Ve skutečnosti si měl s dalšími členy české státní reprezentace obléknout mikiny v sytě zelené.
Po řadě měsíců se za předsednictví ČR o víkendu podařilo zlomit odpor hlavně Německa se zastropováním ceny zemního plynu na 180 eurech MWh. I když je to proti počátku roku 2021 bezmála pětinásobek, je to o 100 eur méně, než chtěli doposud Němci, kteří dosud a ještě více v budoucnu budou muset jako jediný flexibilní zdroje podstatně více rozvíjet výrobu energie z plynu ve snaze konečně zúčtovat s nenáviděným uhlím. S posledními třemi jadernými elektrárnami skončují k 15. dubnu. Němci se báli, že kvůli tvrdému zastropování nebudou mít možnost dovést dost plynu, když – jak asi vidí právě ze zimní praxe – jejich obří kapacita slunečních a větrných zdrojů není s to pohánět německou ekonomiku.
Účet za tento německý „ústupek“ bude drahý a bolestivý, protože právě české předsednictví zkoordinovalo dohodu Evropské komise a Evropského parlamentu, že dosud silně kritizovaný systém emisních povolenek odpovídajících až za 1 neúnosně velké ceny elektřiny nejenže se nezruší, ale jeho platnost se postupným stahováním objemu (a tedy i růstem ceny) po světě volně obchodovaných spekulativních povolenek ještě utvrdí. Navíc se dosavadní systém platný pro energetiku a těžký průmysl (v ČR asi 250 firem) rozšíří tak, že i domácnosti budou od roku 2027 platit peníze navíc i za benzín a naftu a za topení uhlím či plynem, protože emisně více zdanění dodavatelé v dopravě a vytápění nepochybně své vyšší náklady promítnou do konečných cen spotřebitelům.
Evropská unie si také emisními povolenkami zdraží dovoz klíčových surovin a také průmyslových hnojiv, jichž kvůli drahotě plynu se v EU meziročně produkuje jen asi pětina. Nedostatek hnojiv a jejich drahota se už v roce 2023 zákonitě promítne do dalšího růstu cen potravin. Dokonce si Unie sama sobě zdraží svou dovozní závislost na stále více prosazovaných občasných zdrojích energie v podobě solárů a větrníků a dalších surovin a výrobků, kdy příslušné suroviny a technologie z 85 % kontroluje Čína. To vše samozřejmě nejen že nakonec současně zdraží hlavně unijní export s jeho přidanou hodnotou, ale povede k odchodu dalších průmyslových firem za hranice EU – spolu s likvidací dobře placených míst a ničením prosperity národních ekonomik.
Němci tak pod alibistickým zdůvodněním ruskou agresí proti Ukrajině vlastně legitimizovali své obrovské náklady na zelenou tranzici (dle německého hospodářského institutu IFO do roku 2050 přijde Energiewende Německo až na 3 bilióny eur, tedy na 74 bilionů korun). Tyto neuvěřitelné náklady se promítly samozřejmě do cen elektřiny, plynu a tepla a „ve válečné době“ Němci politicky donutili ostatní státy včetně chudých ze střední a východní Evropy tyto ceny a náklady akceptovat i pro sebe. Sobě ovšem dosud stále ještě bohaté Německo pomůže miliardovým deštěm Unií neschválených státních dotací, jež učiní nekonkurenceschopné sousedy na německé ekonomice ještě závislejšími.
Absurdní je skutečnost, že se hned ozvali unijní i čeští národní politici v čele s dvojministrem práce a životního prostředí lidovcem Marianem Jurečkou, že zelené zdražení bude sociálně slabým kompenzováno. Na 450 milionů obyvatel členských zemí má s ohledem na nové emisní povolenky připadnout pomoc v přepočtu bilión korun. Když ovšem tyto dvě impozantní sumy unijní pomoci navzájem podělíme, tak na 1 obyvatele EU připadá na 4 roky (2027-2030) necelých 2222 korun, tedy 550 Kč ročně. Každý ví, co si dnes za pětistovku v supermarketu koupí a kolik dní si za to může topit a vařit. Je ale asi pravdou, že na chudší členské země EU včetně Česka se bude pamatovat větším podílem pomoci, ale jak velké (malé) budou nakonec tyto zelené žebračenky? Ostatně kdo má být příjemcem pomoci v ČR, kde už 60 % obyvatel zvládá své běžné měsíční výdaje hlavně na energii a bydlení s nejvyšším úsilím?
Podnikům a domácnostem zemí Evropské unie už letošní energetická krize podle agentury Bloomberg zvedla náklady o bilión dolarů (asi 23 bilionů korun), z toho vlády vrátily či ještě poskytnou firmám a občanům zpět formou pomoci 700 miliard dolarů (asi 16 bilionů korun). Ovšem stav nouze a energetické krize bude podle agentury Bloomberg pokračovat řadu let, přičemž už nyní polovina ze zemí EU neplní limit zadlužení státních financí do maximální výše 60 % HDP.
Deník Právo citoval hlavního ekonoma BH Securities Štěpán Křečka, který poslední rozhodnutí EU tvrdě kritizoval. „Považuji to za velice špatné rozhodnutí. Spíše se domnívám, že by v současnosti mělo být obchodování s povolenkami pozastaveno. Ukazuje se, že to prodražuje klíčové statky, a v případě, že jej budeme dále rozšiřovat, hrozí, že i v nových odvětvích vyvoláme zbytečné inflační tlaky,“ řekl.
Ovšem Štěpán Křeček je také současně poradcem premiéra Petra Fialy. Že premiér zapomněl na jednoho ze svých poradců, nechť. Ovšem, že zapomněl na obyvatelé České republiky a obhajobu jejich legitimních zájmů, to je úplně jiný příběh. Loni v září před parlamentními volbami tehdy Fiala jako šéf opoziční ODS prohlašoval: „Budeme tlačit na Evropskou komisi, aby uvolnila emisní povolenky.” A to raději nemluvme o ostré kritice vedení Evropské unie, když v roce 2014 Fiala přebíral vedení ODS. Tehdy podle něj žádný evropský recept nefungoval. V oslnivé září reflektorů na rudém koberci v Bruselu vzájemně se objímajících usměvavých potentátů je dnes s Petrem Fialou jako premiérem České republiky všechno jinak.
Šéfideolog unijní politiky Green Deal a místopředseda Evropské komise Frans Timmermans zářil o uplynulém víkendu v Bruselu spokojeností. Jeho slova ze zářijové návštěvy v Praze, že když se podaří zlomit Čechy skeptické vůči klimatické politice, půjde pak už v EU vše hladce, se dokonale naplnila. Jak prosazení prvního kontroverzního klíčového bodu (naplnění Green Deal legislativním balíčkem Fit for 55) v podobě tvrdého zákazu výroby a prodeje nových spalovacích aut od roku 2035, tak i nyní rozšíření emisních povolenek se za českého předsednictví zdařilo náramně.
Politiku Green Deal for Europe řada politiků a analytiků kvůli současné bezprecedentní energetické krizi vyvolanou omezováním stabilních emisních zdrojů energie a slepou sázkou hlavně na solární a větrnou energii považovala nedávno bezmála za mrtvou, přinejmenším za hodnou zásadní revize. Ale tato zelená ideologie dokonce nyní zvyšuje své tempo. To se obrazně řečeno rovná nasazení ještě většího množství medikamentů, které už předtím pacienta hrozilo zabít. Dosud skeptické Česko za svého předsednictví v EU v tom sehrálo klíčovou roli. Stačilo z bývalého pytláka udělat hajného.
Milan Smutný
Německo reviduje klíčové zelené politiky, Česko je zavádí
Vláda ČR ve středu schválí balík dokumentů, jež mají nasměrovat republiku k dekarbonizačnímu cíli. Přitom nejnovější zprávy z vůdčí země zelené tranzice Německa dokazují, že jejich zelená revoluce narazila do zdi reality.
Milan Smutný
Vláda programově připravuje české občany na „zelenou“ chudobu
Odpovědná vláda vždy připravuje program na očekávané jevy ve společnosti, a proto vláda ČR projednává opatření na předpokládané šíření chudoby v důsledku realizace zelené dekarbonizační transformace české i unijní ekonomiky.
Milan Smutný
Solárníkům platí jejich úspory ostatní, pohříchu nejvíce chudí Češi
Dva roky je veřejnost masírována kampaní instalační lobby a dotacemi státu, aby si Češi pořídili solární zdroje a ušetřili. Bohatí Češi díky dotacím spotřebu ušetří a vše jim zafinancují ostatní občanů, pohříchu i ti nejchudší.
Milan Smutný
Šokují zpověď místopředsedkyně EK V. Jourové o nereálnosti tzv. Zelené dohody EU
Pět let je hlavním tématem politiky EU boj s CO₂. Jeho neutralizace do roku 2050 prý omezí klimatickou změnu. Tvrdé dekarbonizační nástroje ale srážejí ekonomiku EU na kolena. Nový Evropský parlament bude muset reagovat.
Milan Smutný
Solární lobbisté chtějí ještě větší tunel do veřejných financí než ten současný
Solární elektrárny se od 2022 díky dotačním miliardám dostaly opět na výsluní. Nyní ČEZ a další chtějí stavět opět velké FVE. Snaha solární lobby získat pro ně provozní dotace je pokusem o nový obří tunel do veřejných financí.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Drony z Ruska sestřelujeme, ale nijak ho za to nekritizujeme, řekl Lukašenko
Drony, které při vysílání na Ukrajinu či do Ruska náhodou zabloudí do vzdušného prostoru sousedního...
Slušnost není slabost, řekl Šmarda. Vést SOCDEM chtějí Maláčová a Dienstbier
„Nevyužili jsme šanci s novou značkou, lidé v naší kampani viděli návrat do minulosti,“ řekl na...
Opět roste do kilometrové výše. Stavbu nejvyšší budovy světa zastavily čistky
Stavba nejvyššího plánovaného mrakodrapu na světě s názvem Džidda Tower po takřka sedmi letech...
Tři nové placené posty budou stát kraj čtyři miliony, hejtman funkce hájí
Koalice 3PK, ANO, KPK, ODS s TOP 09, která v čele s hejtmanem Martinem Netolickým v příštích letech...
Pronájem kanceláří v centru Brna u Mendlova Náměstí - Zahradnická, Brno
Zahradnická, Brno - Staré Brno
11 540,50 Kč/měsíc
- Počet článků 124
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2368x