Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žijí ještě v dnešní době gentlemani?

Jak poznáte GENTLEMANA? Čím se odlišuje takový muž od ostatních? Žijí ještě? Takové otázky jsem si kladla do té doby, než jsem narazila na GENTLEMANA. Mohu říci, že můj dobrý přítel je gentleman. Jak na vás zapůsobí seznámení s gentlemanem, posezení u café, oslava narozenin a svátků, jak se obléká a jak dodržuje etiketu… O tom všem je můj blogg.

Slovník cizích slov popisuje význam slova GENTLEMAN [džentlmen] takto: muž uhlazených způsobů. Jinde jsem se dočetla, že jde o muže z dobré rodiny, o muže urozeného, velkorysého, noblesního či šlechtického původu.

Já považuji za GENTLEMANA svého dobrého přítele. Nezmíním jeho jméno, protože by se cítil nesvůj a možná by byl i v rozpacích. A jestli náhodou narazí na tento blogg, bude s jistotou vědět, že píši o něm.

JAK POZNÁTE PRAVÉHO GENTLEMANA?

SEZNÁMENÍ. Při prvním kontaktu je milý, zdvořilý, ochotný, galantní a seznámení s vámi ho upřímně těší.

KOMPLIMENT. Gentleman nezapomene na kompliment o vašem novém účesu nebo nových šatech, které jste si kvůli němu oblékla. Všimne si vašeho nového účesu nebo klobouku.

OBLEČENÍ. Také sám gentleman je vždy oblečen a upraven podle předních módních časopisů. Má osobitý šarm. Když se k němu přiblížíte, ucítíte jeho parfém. Vhodně se obléká podle situací a časového období. Často nosí klobouk a v deštivém počasí nezapomíná na deštník.

ČAS. Gentleman se řídí starodávným pravidlem, že „králové chodí vždy včas“. Ať už jde o domluvenou schůzku, café či oběd, biograf nebo výstavu. Vždycky dorazí ve stanovenou hodinu a minutu. Pokud se zdrží, pak se omluví, písemně či osobně. Upřesní, kdy přesně dorazí. Na místě setkání se vám omluví ještě jednou.

CAFÉ, OBĚD. Gentleman vybere restauraci či kavárnu pro vaše setkání. I když se jedná o restauraci na úrovni, přesto se ujistí, zda se vám líbí. Výběr místa či stolu nechá na vás. Když budete odcházet z restaurace či vcházet do kavárny, zná pravidla etikety. Proto vám dá podle pravidel přednost nebo vejde do dveří první.

KABÁT A ŽIDLE. Gentleman je galantní a tudíž vám pomůže z kabátu a sám jej pověsí na nejbližší věšák. Při odchodu vám do něj zase pomůže. Pokud usedáte v restauraci, nebojí se vám nabídnout židli a usadit vás.

STOLOVÁNÍ. U stolu vám podá jídelní lístek a čeká, až si vyberete. Pokud si nemůžete z obrovské nabídky pokrmů hned vybrat a k vašemu stolu se blíží číšník, sám mu vysvětlí, aby přišel později. Gentleman vám nikdy nezapomene popřát dobrou chuť. Ujistí se, zda vám vybraný pokrm chutná. Celou dobu s vámi konverzuje a stará se o příjemnou atmosféru.

FINANCE. Když odcházíte z restaurace či kavárny, nikdy nenechává útratu na vás. Gentlemanovi by to totiž připadalo nedůstojné nechat platit dámu.

CESTA DOMŮ. Můžete si být jista tím, že gentleman vás málokdy ponechá samotnou uprostřed ulice. Pokud má poblíž vašeho setkání zaparkovaný automobil, zaveze vás domů. Pokud mu odvoz naléhavé okolnosti neumožňují, omluví se. Pokud gentleman necestuje svým vozem, doprovodí vás na tramvaj či na autobus.

KONVERZACE. Pravý gentleman s vámi udržuje příjemnou konverzaci, nebojí se žertovat a baví vás takovým způsobem, že se nejen báječně bavíte, ale cítíte se jako pravá dáma. Nevhodným či vulgárním tématům se vyhýbá.

MOBIL. Pravý gentleman vás ujistí, že čas, který s vámi tráví, je pro něj výjimečný. Proto když zvoní mobil, zavěsí nebo zvonění telefonu zvedne, ale dotyčnému se omluví, že má právě něco důležitého a slíbí, že se ozve později. Vám se také omluví.

NAROZENINY, SVÁTKY A VÁNOCE. Gentleman se neptá, kdy máte narozeniny nebo svátek, ale prostě to ví a nikdy na to nezapomene. Můžete tak být v klidu, protože i kdyby všichni zapomněli na váš den, on vás nikdy nezklame!

DÁRKY. Whisky, bourbon či kvalitní vína a doutníky ho vždycky potěší. Máte tak o dárky pro něj postaráno.

SOUKROMÍ. I když ví, že jste v jeho přítomnosti ráda, přesto se při telefonování zeptá, zda vás právě nevyrušil. Respektuje plně vaše soukromí a noční klid po 22 hodině.

VAŠE NEDOSTATKY. Jistěže gentleman ví o vašich chybách a povahových nedostatcích, ale taktně je přechází a nehovoří o nich. 

Možná jste dočetla až sem a zdá se vám můj článek jako neskutečná pohádka nebo sen. A pokud bych ve svém životě nenarazila na svého dobrého přítele, dala bych vám za pravdu!

Ale popsala jsem zde báječného člověka, kterého znám, vážím si ho a považuji ho opravdového GENTLEMANA. Prozradím na něj, že i když se známe tři roky, stále si vykáme. Nemusím snad zdůrazňovat, že převyšuje svými kvalitami všechny muže, se kterými jsem se dosud seznámila.

Musím přiznat, že je ve svých zvycích tak výjimečný a galantní, že jsem občas v rozpacích. A dokonce se i někdy červenám! Ale jsou to takové chvíle, kdy vás druhý svých chováním velmi mile překvapení.

Jednoduše bych GENTLEMANA popsala jako muže, se kterým se cítíte v každé situaci zcela výjimečně. Jako dáma…

Asi je také na místě, abychom si položili otázku, zda i GENTLEMAN má nějaké chyby? Pokud budu hovořit o „svém gentlemanovi“, pak musím připustit, že i on je jen člověk a má své chyby. Ale žádnou zásadní jsem ani po třech letech pátrání neobjevila. Až na jednu! Je šťastně ženatý. Pokud by tak tomu tak nebylo…

Možná jste už ve svém životě také na GENTLEMANA narazila. A možná jste se minula. Možná jste jen neporozuměla jeho způsobům, které se do dnešního postmoderního světa tak nějak nehodí. Jakoby jeho chování bylo z jiného století. Mohlo vám připadat starosvětské, konzervativní…

Anebo vás možná setkání s pravým GENTLEMANEM v těchto dnech teprve čeká…   

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 22.7.2008 12:18 | karma článku: 24,91 | přečteno: 5672x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

24.6.2024 v 12:00 | Karma: 23,35 | Přečteno: 681x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 8,78 | Přečteno: 139x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3935x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5559x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,35 | Přečteno: 790x | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

V Paříži vjelo auto na terasu baru, jeden člověk zemřel

17. července 2024  20:32,  aktualizováno  21:54

V Paříži najelo auto na terasu baru. Zřejmě podle agentury AFP s odvoláním na policii šlo o...

Definitivní konec. Clarkson a jeho kumpáni rozpustili společnou filmovou firmu

17. července 2024  21:24

Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May - hvězdy seriálu The Grand Tour - ukončili po 21...

Ženy do ochranky nepatří, kritizuje americká pravice zákrok při atentátu

17. července 2024  21:10

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se...

V plaveckém bazénu v Olomouci zřejmě unikl chlor. Pět lidí skončilo v nemocnici

17. července 2024  19:44,  aktualizováno  20:46

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla chemická látka, zřejmě chlor....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 626
  • Celková karma 29,12
  • Průměrná čtenost 3805x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->