V centru Ústí nad Labem vznikl starobylý německý hřbitov
Pokud v těchto dnech zabloudíte do města Ústí nad Labem, pak v samém centru města naleznete unikátní starobylý německý hřbitov. Nemusíte chodit nikam na okraj města (jak už to tak u hřbitovů bývá), ale naleznete jej před budovou Muzeum města Ústí nad Labem (adresa: Masarykova ulice č. p. 1000/3, Ústí nad Labem) v Brněnské ulici.
Jak je to možné? Doprava v ulici Brněnská byla dočasně odkloněna a doslova ze dne na den se objevily na ulici starobylé německé náhrobky. Některé jsou víc jak sto let staré. Objevila jsem jeden, který čítá neuvěřitelných 173 let.
KDE SE VZALY, TU SE VZALY… NÁHROBNÍ KAMENY
Jedná se o 48 náhrobních kamenů, které pocházejí z bývalého německého hřbitova v Zubrnicích.
„Poválečný osud tohoto hřbitova souvisí s vysídlením posledních obyvatel v roce 1946. Hřbitov postupně chátral a k jeho definitivní zkáze přispěl i vzrůstající vandalismus. Proto byl v roce 1968 obcí za 140.000 Kč pomocí těžké techniky zlikvidován. Před tím však ještě proběhlo označení náhrobků čísly (stále čitelných na zadní straně stél) a byly nabídnuty jako stavební materiál. To je poslední úřední pohyb/statut kamenných částí zdejších německých hrobů – to, co se nehodilo už ani do základů domů nebo jiných staveb, bylo odvezeno na zbořeniště jednoho z mlýnů na Lučním potoce, kde vše postupně zarůstalo. Lidské ostatky však zůstaly na původním místě, kde následně proběhly terénní úpravy. Tak bylo v Zubrnicích dokončeno definitivní vymazání poslední výrazné rušivé upomínky na německou minulost.“Text z pera historiků Muzea města Ústí nad Labem
V 90. letech XX. století vyzvedl několik náhrobků ze skládky František Ledvinka, zakladatel zubrnického muzea v přírodě. Náhrobky umístil vedle zubrnického kostela.
V roce 2021 se pustilo zubrnické muzeum společně se spolkem Omnium z. s. – Život památkám (věnuje se dokumentaci a revitalizaci zaniklých hřbitovů) do záchrany zbylých náhrobních kamenů.
Je výjimečné narazit na tak objemné rumiště náhrobků. Velká část náhrobků a také fragmenty velkých hrobek jsou stále ještě na svých místech a čekají na vyzvednutí.
CO JE SMYSLEM VÝSTAVY „HŘBITOV NA ULICI“?
Pětasedmdesát let po odsunu německého obyvatelstva představují nápisy na náhrobcích často poslední čitelnou stopu po německém osídlení v pohraničí. Co s tímto dědictvím?
Smyslem je připomenout smutné a tragické období naší československé historie a přístup k německému obyvatelstvu, které bylo na základě Benešových dekretů vysídleno z pohraničí v roce 1948. Smutný osud starého německého zubrnického hřbitova není jediný. Takových osudů německých hřbitovů je víc.
Každý hřbitovní kámen zastupuje symbolicky konkrétního člověka či celé rodiny, jejichž potomci přišli o domovy. A nejen to. Připravili jsme jejich předky, kteří pokojně odpočívali v zemi, o jejich klid.
OSOBNÍ POSTŘEHY Z VÝSTAVY
Když jsem se procházela mezi náhrobky, napadlo mě: Jak by mi asi bylo, kdyby někdo naložil podobně s náhrobky mé rodiny?
Jestliže má člověk jenom trochu empatie, pocítí smutek, frustraci a melancholii nad tragickým osudem náhrobků. Nad nespravedlností rozhodnutí v československých dějinách, nad přerušeným pokračováním života celých německých rodin, které po staletí obývaly Sudety.
Pokud zavítáte do pohraničí na pár dnů, nepocítíte to. Pokud se do pohraničí přestěhujete natrvalo a budete tu žít den za dnem, pocítíte na vlastní kůži, jak moc tu německé obyvatelstvo chybí. To vše doprovází pocity vykořeněnosti a prázdnými místy, které nikdy my, Češi, nezaplníme.
Na druhou stranu je dobrým skutkem, že se na náhrobky Němců nezapomnělo, ale byly vyzvednuty, očištěny a přesunuty do stotisícového města. Jsou to sice kameny, ale mluví k nám jasnou řečí. Díky výstavě „Hřbitov na ulici“ si připomínáme životy německého obyvatelstva, jejich existenci, jejich smrt a poslední slova vytesaná do kamene na náhrobní kameny.
JAK SE ORIENTOVAT NA HŘBITOVĚ NA ULICI?
Prozatímní hřbitov má dvě části, které uprostřed oddělují nápisy v češtině – ODPOČÍVEJ V POKOJI? – a v němčině – RUHE SANFT! V první části si můžete prohlédnout dvacet náhrobků z kvalitních ušlechtilých kamenů, jako je například žula či pískovec. V druhé části objevíte dvacet osm náhrobních kamenů.
Narazíte na malé kvádry (některé byly v roce 1968 označeny červeným číslem na zadní straně, to je dosud patrné), středně velké kvádry, klasické náhrobky, velké, ale i jeden, který se zachoval i s kovovým tepaným křížem se Spasitelem Ježíšem Kristem.
Mnoho náhrobních kamenů již nemá dobře čitelné údaje, ale jsou tu i ty, které čitelné jsou. Některým zůstaly i skleněné tabule s německými nápisy. Jeden, který je nejstarší, je napsán švabachem.
Čím déle výstava trvá, tím více se objevují u náhrobků květiny a pietní svíčky. Stejně jako na opravdickém hřbitově. Surovou atmosféru na dlažbě, kde se odhalené náhrobky ocitly, zjemňuje zeleň stromů z blízkého parku a poskytuje aspoň trochu pietní atmosféry. Kdo má oči k vidění, dívej se!
Všechny náhrobky jsou bezpečnostně ukotveny kovovými úpony na dřevěných paletách. Ty v den umístění, kdy jsem se byla na „Hřbitově na ulici“ podívat, nádherně voněly dřevem a lesem. Hrany jsou ostré a mohly by nejednoho nenechavce poranit. Proto jsou na hřbitově na ulici umístěny dvě tabule, které na toto nebezpečí upozorňují.
Pro ty, kteří by si dělali zálusk na zničení provizorního hřbitova, máme varování: POZOR! PROSTOR JE MONITOROVÁN POLICIÍ!
DO KDY BUDE TRVAT VÝSTAVA „HŘBITOV NA ULICI“?
Výstava byla otevřena v pondělí 2. srpna 2021 a bude probíhat do neděle 29. srpna 2021.
Až výstava „Hřbitov na ulici“ skončí, budou náhrobky přepraveny do venkovní expozice zubrnického muzea v přírodě.
Na tuto výstavu naváže otevření stálé expozice „Naši Němci“ v ústeckém muzeu.
Vezměte svíčky, květiny a přijďte na výstavu pod širým nebem! Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander
Fotografie a informace:
Současné i plánované výstavy Muzea Ústí nad Labem najdete zde: http://www.muzeumusti.cz/kalendar-akci.aspx
Fotografie pořídila autorka tohoto blogu.
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (2)
Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. Což je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. A tak jsem se zapojila. Jaké architektonické návrhy vytvořily čtyři týmy?
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (1)
Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. To je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. Mohla bych svou účastí a nápady změnit vizi a vzhled Prahy? To byla výzva!
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem v Praze zabloudila do Stínadel
Když jsem poprvé bydlela na Praze 1 - Novém Městě v roce 2005, neměla jsem ani tušení, že mám pár kroků od svého bydliště Foglarova Stínadla. Po 19 letech jsem v Praze zabloudila a konečně je objevila!
Hana Rebeka Šiander
Volební kampaň SPD s černým „chirurgem“ je nechutná a rasistická!
Vedení SPD zařadilo mezi volební billboardy rasistický. Mezi mé přátele a nejlaskavější lidi, jaké znám, patří muž černé pleti z Nigérie. Demokracie a svoboda nejsou samozřejmostí! Musíme je hájit, střežit a proti rasismu bojovat.
Hana Rebeka Šiander
Recenze knihy Marca Elsberga „Blackout“
Co by se stalo, kdyby v zimě nastal ve všech státech Evropy blackout? Výpadek elektřiny. Nebylo by teplo, voda, světlo, potraviny by rychle došly, přestaly by fungovat mobilní sítě a internet... Jak by se žilo?
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Praha chystá protipovodňové bariéry, budou u Národního divadla i na Zbraslavi
Pražský magistrát začne se stavbou protipovodňové bariéry v některých částech metropole. Podle...
Tísňová linka 158 měla v Praze výpadky. Nyní už funguje bez omezení
Pražská tísňová linka 158 se v pátek ráno potýkala s výpadky, proto byla přesměrována do...
VIDEO: V chemičce zbourali obří chladicí věže, práce popohnala nevybuchlá puma
V areálu litvínovské chemičky padly během letošního léta k zemi dvě nepotřebné chladicí věže....
Dráhy zavádějí povodňové opatření, vrátí cestujícím jízdné beze srážky
V Česku má do noci na pondělí vydatně pršet, srážky mohou být extrémní. Na většině území ČR hrozí...
Pronájem bytu 4+1, 75 m2, Ústí nad Orlicí
Mistra Jaroslava Kociana, Ústí nad Orlicí
14 500 Kč/měsíc
- Počet článků 632
- Celková karma 15,01
- Průměrná čtenost 3775x
Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.
Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.
Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.
V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.
Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz
Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz
Seznam rubrik
- Ostatní
- Merry X-mas
- Křesťanství, judaismus
- Vztahy
- Politika, kauzy
- Kultura
- Sci-fi o EU
- Kniha MARIANNE
- Kniha HEDVIKA
- Kniha BRIGITA
Co právě poslouchám
- Worship Radio 247
- The UK 1940s Radio Station
- Hit Rádio City - Devadesátka
- Hallelujah - Hillsong Worship
- iEC Live - Be Lifted (Live)
- God's Not Dead - Newsboys
- Way Maker - Sinach
- Intentional - Travis Greene
- Still Rolling Stones - Lauren Daigle