Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V centru Ústí nad Labem vznikl starobylý německý hřbitov

Je tomu 75 let, co byli odsunuti Němci z pohraničí. Co nám po nich zbylo? Starobylé náhrobky z německého zubrnického hřbitova připomínající osudy Němců do roku 1946, které byly určeny k likvidaci.

Pokud v těchto dnech zabloudíte do města Ústí nad Labem, pak v samém centru města naleznete unikátní starobylý německý hřbitov. Nemusíte chodit nikam na okraj města (jak už to tak u hřbitovů bývá), ale naleznete jej před budovou Muzeum města Ústí nad Labem (adresa: Masarykova ulice č. p. 1000/3, Ústí nad Labem) v Brněnské ulici.

Výstava Hřbitov na ulici

Jak je to možné? Doprava v ulici Brněnská byla dočasně odkloněna a doslova ze dne na den se objevily na ulici starobylé německé náhrobky. Některé jsou víc jak sto let staré. Objevila jsem jeden, který čítá neuvěřitelných 173 let.

Výstava "Hřbitov na ulici", která se koná od 2. 8. do 29. 8. 2021.

KDE SE VZALY, TU SE VZALY… NÁHROBNÍ KAMENY

Jedná se o 48 náhrobních kamenů, které pocházejí z bývalého německého hřbitova v Zubrnicích.

„Poválečný osud tohoto hřbitova souvisí s vysídlením posledních obyvatel v roce 1946. Hřbitov postupně chátral a k jeho definitivní zkáze přispěl i vzrůstající vandalismus. Proto byl v roce 1968 obcí za 140.000 Kč pomocí těžké techniky zlikvidován. Před tím však ještě proběhlo označení náhrobků čísly (stále čitelných na zadní straně stél) a byly nabídnuty jako stavební materiál. To je poslední úřední pohyb/statut  kamenných částí zdejších německých hrobů – to, co se nehodilo už ani do základů domů nebo jiných staveb, bylo odvezeno na zbořeniště jednoho z mlýnů na Lučním potoce, kde vše postupně zarůstalo. Lidské ostatky však zůstaly na původním místě, kde následně proběhly terénní úpravy. Tak bylo v Zubrnicích dokončeno definitivní vymazání poslední výrazné rušivé upomínky na německou minulost.“Text z pera historiků Muzea města Ústí nad Labem

V 90. letech XX. století vyzvedl několik náhrobků ze skládky František Ledvinka, zakladatel zubrnického muzea v přírodě. Náhrobky umístil vedle zubrnického kostela.

V roce 2021 se pustilo zubrnické muzeum společně se spolkem Omnium z. s. – Život památkám (věnuje se dokumentaci a revitalizaci zaniklých hřbitovů) do záchrany zbylých náhrobních kamenů.

Je výjimečné narazit na tak objemné rumiště náhrobků. Velká část náhrobků a také fragmenty velkých hrobek jsou stále ještě na svých místech a čekají na vyzvednutí.

CO JE SMYSLEM VÝSTAVY „HŘBITOV NA ULICI“?

Pětasedmdesát let po odsunu německého obyvatelstva představují nápisy na náhrobcích často poslední čitelnou stopu po německém osídlení v pohraničí. Co s tímto dědictvím?

Smyslem je připomenout smutné a tragické období naší československé historie a přístup k německému obyvatelstvu, které bylo na základě Benešových dekretů vysídleno z pohraničí v roce 1948. Smutný osud starého německého zubrnického hřbitova není jediný. Takových osudů německých hřbitovů je víc.

Každý hřbitovní kámen zastupuje symbolicky konkrétního člověka či celé rodiny, jejichž potomci přišli o domovy. A nejen to. Připravili jsme jejich předky, kteří pokojně odpočívali v zemi, o jejich klid.

OSOBNÍ POSTŘEHY Z VÝSTAVY

Když jsem se procházela mezi náhrobky, napadlo mě: Jak by mi asi bylo, kdyby někdo naložil podobně s náhrobky mé rodiny?

Jestliže má člověk jenom trochu empatie, pocítí smutek, frustraci a melancholii nad tragickým osudem náhrobků. Nad nespravedlností rozhodnutí v československých dějinách, nad přerušeným pokračováním života celých německých rodin, které po staletí obývaly Sudety.

Pokud zavítáte do pohraničí na pár dnů, nepocítíte to. Pokud se do pohraničí přestěhujete natrvalo a budete tu žít den za dnem, pocítíte na vlastní kůži, jak moc tu německé obyvatelstvo chybí. To vše doprovází pocity vykořeněnosti a prázdnými místy, které nikdy my, Češi, nezaplníme.

Na druhou stranu je dobrým skutkem, že se na náhrobky Němců nezapomnělo, ale byly vyzvednuty, očištěny a přesunuty do stotisícového města. Jsou to sice kameny, ale mluví k nám jasnou řečí. Díky výstavě „Hřbitov na ulici“ si připomínáme životy německého obyvatelstva, jejich existenci, jejich smrt a poslední slova vytesaná do kamene na náhrobní kameny.

JAK SE ORIENTOVAT NA HŘBITOVĚ NA ULICI?

Prozatímní hřbitov má dvě části, které uprostřed oddělují nápisy v češtině – ODPOČÍVEJ V POKOJI? – a v němčině – RUHE SANFT! V první části si můžete prohlédnout dvacet náhrobků z kvalitních ušlechtilých kamenů, jako je například žula či pískovec. V druhé části objevíte dvacet osm náhrobních kamenů.

Narazíte na malé kvádry (některé byly v roce 1968 označeny červeným číslem na zadní straně, to je dosud patrné), středně velké kvádry, klasické náhrobky, velké, ale i jeden, který se zachoval i s kovovým tepaným křížem se Spasitelem Ježíšem Kristem.

Mnoho náhrobních kamenů již nemá dobře čitelné údaje, ale jsou tu i ty, které čitelné jsou. Některým zůstaly i skleněné tabule s německými nápisy. Jeden, který je nejstarší, je napsán švabachem.

Čím déle výstava trvá, tím více se objevují u náhrobků květiny a pietní svíčky. Stejně jako na opravdickém hřbitově. Surovou atmosféru na dlažbě, kde se odhalené náhrobky ocitly, zjemňuje zeleň stromů z blízkého parku a poskytuje aspoň trochu pietní atmosféry. Kdo má oči k vidění, dívej se!

Jako na opravdickém hřbitově...

Všechny náhrobky jsou bezpečnostně ukotveny kovovými úpony na dřevěných paletách. Ty v den umístění, kdy jsem se byla na „Hřbitově na ulici“ podívat, nádherně voněly dřevem a lesem. Hrany jsou ostré a mohly by nejednoho nenechavce poranit. Proto jsou na hřbitově na ulici umístěny dvě tabule, které na toto nebezpečí upozorňují.

Pro ty, kteří by si dělali zálusk na zničení provizorního hřbitova, máme varování: POZOR! PROSTOR JE MONITOROVÁN POLICIÍ!

Varovná tabule na výstavě

DO KDY BUDE TRVAT VÝSTAVA „HŘBITOV NA ULICI“?

Výstava byla otevřena v pondělí 2. srpna 2021 a bude probíhat do neděle 29. srpna 2021.

Až výstava „Hřbitov na ulici“ skončí, budou náhrobky přepraveny do venkovní expozice zubrnického muzea v přírodě.

Na tuto výstavu naváže otevření stálé expozice „Naši Němci“ v ústeckém muzeu.

Vezměte svíčky, květiny a přijďte na výstavu pod širým nebem! Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a informace:

Současné i plánované výstavy Muzea Ústí nad Labem najdete zde: http://www.muzeumusti.cz/kalendar-akci.aspx

Fotografie pořídila autorka tohoto blogu.

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 2.8.2021 20:12 | karma článku: 13,44 | přečteno: 386x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 5,32 | Přečteno: 66x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3884x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5535x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 785x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 520x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

  • Počet článků 625
  • Celková karma 22,61
  • Průměrná čtenost 3808x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->