Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stát má 7700 informačních systémů, přesto vyvinul nový pro rezervaci očkování seniorů

Vláda Andreje Babiše zřídila nový informační systém pro rezervaci očkování seniorů. Ale proč? Když už jich máme 7700? Copak je to málo?! Proč vláda zase vyhazuje další miliony korun? A nutí seniory nad 80 let k registraci?

Už několik dnů se řeší fungování, respektive špatné fungování rezervačního systému pro očkování seniorů proti covidu-19 nad 80 let. Nejdřív jsem si myslela, že to nechám bez povšimnutí, ale nedá mi to.

KTERÝ ZE SENIORŮ NAD 80 LET JE GRAMOTNÝ V IT?

Ačkoliv nechci v žádném případě seniory nad 80 let podceňovat, a jsem si jistá, že žijí takoví, kteří mají počítač a internet doma a čile je využívají k zábavě i práci, domnívám se, že existuje mnohem větší počet seniorů, kteří se v IT nevyznají.

Nevím, kdo zadával požadavky na rezervační systém, ale rozhodně to nebyl někdo, kdo by měl ve svém okolí seniory a věděl by, s čím se potýkají a jak žijí.

Už samotný předpoklad, že každý senior má doma k dispozici počítač a internet, je mylný.

Uvedu praktický příklad: V domě, kde bydlím, máme deset bytových jednotek. U nás žijí tři senioři nad 80 let a ani jeden z nich nemá doma počítač ani internet. Tito moji sousedé jsou rádi, že ovládají mobilní telefon a umí si zapnout a naladit kabelovou televizi. Takže tito tři senioři, i kdyby chtěli sebevíc, se stejně nezaregistrují. Musí to za ně udělat jejich děti či vnoučata.

Nutit lidi nad 80 let, aby se registrovali do systému, který je nový, není vyzkoušen v praxi a vykazuje technické chyby, mi přijde jako naprostá neúcta k lidem, kteří dosáhli důstojného stáří. Takovým lidem bychom měli život zpříjemnit, zjednodušit a ne je zatěžovat nesmyslnými požadavky z IT.

NA ČÍ PŘÍKAZ SE VYVÍJEL NOVÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM?

Ale co mi přijde ještě horší, jsou vyhozené milionové náklady na nový systém, když se mohly využít ty stávající. Uvedu alespoň dva příklady.

Každý obvodní lékař má svou vlastní databázi pacientů a zcela jistě ví, kolik z nich je starších 80 let. A nejen to, dokonce ví, jaké nemoci je trápí a jestli je vůbec schopen dorazit na očkování.

Další variantou je databáze zdravotních pojišťoven. Každý, kdo chce jakoukoliv zdravotní péči v naší zemi, a je jedno, zda je člověku 80 let či se jedná o dítě, musí být zaregistrován u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven v České republice.

Člověk, který bude chtít podstoupit dobrovolné očkování proti covidu-19 se bude muset prokázat kartou pojištěnce některé ze stávajících zdravotních pojišťoven. Každá pojišťovna má svou vlastní databázi a ví, kolik eviduje klientů, kolik jim je let a kde mají trvalé bydliště.

Například v Izraeli mají na 8,88 milionů obyvatel čtyři zdravotní pojišťovny. Ty mají své databáze. A jsou to právě zdravotní pojišťovny, které obesílají občany na očkování proti nemoci covid-19.

7700 INFORMAČNÍCH SYSTÉMŮ VEŘEJNÉ SPRÁVY?!

Proč jsme se nemohli inspirovat třeba u Izraele, který je na prvním místě v rychlosti proočkovaných obyvatel? Nechápu, proč se u nás zase muselo vymyslet něco speciálního. Další rezervačního systému pro očkování seniorů proti covidu-19 nad 80 let, za který utratíme miliony korun z našich daní (ano, zaplatíme to všichni), který navíc není propojen s dalšími databázemi veřejné správy.

Ve výroční zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu pro rok 2017 je uvedeno:

„V České republice existuje 7700 informačních systémů veřejné správy. Jejich pořízení stálo 110 mld. Kč a na jejich provoz je ročně vynakládána částka 25 miliard korun. V roce 2017 dosáhly výdaje na ICT jenom u ministerstev téměř 13 miliard, ale skutečná hodnota výdajů je ještě vyšší. Stát buduje systémy, které nepotřebuje a které nepoužívá, vytváří izolované systémy, které nezajišťují sdílení dat napříč orgány veřejné správy.“

7700 informačních systémů veřejné správy. Není to na jednu zemi příliš?! Ruku na srdce, kdo z vás, milí čtenáři a čtenářky, může říci, že je spokojen s jakýmkoliv informačním systémem veřejné správy? Nemohu si pomoci, ale premiér Andrej Babiš a jeho vláda si z nás dělají legraci. Jak jinak by se to dalo nazvat? Vyhazuje nalevo napravo miliardy korun za tisíce informačních systémů ročně a nám už to ani nepřijde divné. Myslím, že už jsme otupěli. Opět důvod, abychom šli v říjnu 2021 k volbám do Poslanecké sněmovny ČR a vystavili Hnutí ANO 2011 a Babišovi účet. Je na čase si vybrat novou vládu a rozhodně jiného premiéra. Nevím, jak vy, ale já už toho mám tak akorát dost!

Krásné zimní dny a už žádné další zbytečné informační systémy v naší zemi Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander   

Zdroje:

Seznam zdravotních pojišťoven v ČR je dostupný na webu Ministerstva zdravotnictví ČR zde: https://www.mzcr.cz/zdravotni-pojistovny-2/

Citace je ze článku Jana Horáka „‚Děsivé čtení.‘ Stát je pod tlakem ekonomických skupin, napsal šéf NKÚ prezidentovi“, 1. srpna 2018, server Lidovky.cz, je dostupný zde: https://www.lidovky.cz/domov/desive-cteni-stat-je-pod-tlakem-ekonomickych-skupin-napsal-sef-nku-prezidentovi.A180725_110212_ln_domov_jho

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 18.1.2021 20:39 | karma článku: 43,34 | přečteno: 6575x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 5,32 | Přečteno: 66x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3884x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5535x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 785x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 520x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

  • Počet článků 625
  • Celková karma 22,61
  • Průměrná čtenost 3808x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->