Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Single? Sobecká kariéristka, která nechce muže, děti ani rodinu

Jak se řekne o někom v České republice, že je single, tak se většina lidí domnívá, že jde o člověka mladého a sobeckého, který si buduje kariéru, užívá si své nezávislosti a svobody s přáteli, paří v hospodě, chodí na párty, cestuje, studuje… A to všechno sám, aby se nemusel dělit o své peníze s někým dalším, už vůbec ne s partnerem, rodinou a dětmi.

Když jsem napsala v lednu 2009 blog, kde jsem si pokládala otázku „Musí mít žena muže za každou cenu?“ (a také se tak můj blog jmenoval), nečekala jsem, že se do diskuse zapojí kolem 200 lidí.

Někteří lidé se mnou souhlasili, že partner je pro život důležitý, ale ne každý, kdo se vám namane (zjednodušeně napsáno). V rozmanité diskusi jsem se dočetla dost zajímavých názorů, rad a také mnohá doporučení pro svůj život. A také jsem se dozvěděla, jaká údajně jsem.

Mnozí usoudili, že jako single (viz definice) jsem natolik sobecká, že se zaměřuji na budování kariéry, vymazala jsem ze svého života muže a zavrhla děti. Kromě investování peněz do svých zálib, trávím také čas na pařbách a neuvědomuji si, že mi tikají biologické hodiny.

Někteří čtenáři blogu mi předpovídali, že jako singles zůstanu jednoho dne sama. Bude pozdě na hledání ideálního partnera, protože už budu v letech a nebudu atraktivní. Dítě rovněž nebude připadat v úvahu, protože už to nepůjde a já při rekapitulaci svého života "spláču nad vejdělkem"…

Ráda bych v tomto článku objasnila, že single může být člověk, který je sice v nějaké situaci svého života sám, ale hluboko ve svém srdci touží po partnerovi, rodině a dětech. Když to štěstí PRÁVĚ TEĎ nemá, nežene se do každého vztahu, který se nabízí. Vyčkává a věří, že jeho čas přijde. Zatím se aspoň s druhými raduje z jejich štěstí a přeje jim ho.

KDO JE SINGLE

Podle psychologa MUDr. Zbyňka Mlčocha je SINGLES…

 •         člověk, kterému je od 25 do 40 let
 •         člověk, který žije sám, je nesezdaný
 •         člověk, který nekohabituje (tj. nežije ani „na hromádce“ s druhem či družkou)
 •         člověk, který je ekonomicky nezávislý
 •         člověk, který nemá konkrétní vize do budoucnosti a je s tímto stavem spokojen
 •         člověk, který klade na člení příčku svého žebříčku hodnot nezávislost a svobodu

1. MÝTUS – SINGLE NENÍ RODINNÝ TYP

Nevím, co vede čtenáře k názorům, že osamělý člověk nechce rodinu. Kdo mě trošku víc zná, ten ví, že jsem přesný opak. Jsem rodinný typ. Mám ráda své známé, přátele a jejich děti. K mým nejoblíbenějším dnům roku patří svátky, protože je dostatek času na rodinu a přátele. Nikam nespěcháme, je to čas povídání, společného jídla a zábavy.

2. MÝTUS – SINGLE NECHCE PARTNERA

Když člověk právě s nikým nechodí, ještě neznamená, že chce zůstat sám, svobodný a hrdý na svou nezávislost. Samota může mít nejrůznější důvody, např. domácí násilí v posledním vztahu, ovdovění, tragická nehoda partnera, úmrtí dítěte, dlouhodobé problémy, složitý rozvod…

A tak bych mohla pokračovat. Proč nás hned napadne tato rovnice? Člověk je sám (single) = chce to tak, vyhovuje mu to. Ani samota není důvod proto, abych začala vztah s jakýmkoliv mužem. Domnívám se totiž, že partner by měl být oporou, povzbuzením, spřízněnou duší a také tím, kdo nás bude milovat takoví, jací jsme.

3. MÝTUS – SINGLE NECHCE RODINU A DĚTI

Založení rodiny je velmi vážné rozhodnutí, které mohu učinit až s pravým partnerem, kterého budu milovat a budu se na něj moci spolehnout. Mám ráda děti a domnívám se, že nejlepším prostředím, ve kterém mohou vyrůstat, je harmonické manželství.

4. MÝTUS – SINGLE BUDUJE KARIÉRU

Pokud jste mladá, 30letá žena, která není vdaná, při zaměstnání studuje, hned vás napadne, že musí tvrdě dřít na své kariéře! Managerský typ, který jde za svým cílem hlava nehlava, ale opravdu nejsem.

Jsem kreativní typ a baví mě činnosti, při nichž mohu něco nového a krásného vytvořit. Ráda šiji, pletu, háčkuji, aranžuji a také vařím. Volný čas, který jsem dříve neměla, se snažím využít smysluplně pro studium a zájmy. Někteří příslušníci opačného pohlaví jsou šokováni, že využiji volného víkendu a „spíchnu“ si šaty nebo si upeču kachnu na kmíně s knedlíky a se špenátem...

5. MÝTUS – SINGLE VE VOLNÉM ČASE PAŘÍ S PŘÁTELI

Zdá se, že když je někdo mladý a svobodný, tak musím samozřejmě pařit. Možná bude pro mnoho Čechů nepochopitelné, co teď napíši, ale nejenže nekouřím, ale jsem také abstinent. Nepiji proto, že jsem prostě pivu, vínu, aperitivům ani tvrdému alkoholu nepřišla na chuť.

6. MÝTUS – ŽENA SINGLE TRÁVÍ SVŮJ ČAS V SHOPECH, KOSMETICKÝCH SALÓNECH A KAVÁRNÁCH

Zřejmě patřím mezi ženy, které v mužích vzbuzují dojem, že věnují svůj všechen čas nadýchanému účesu, dokonalému make-upu, pěstění krásných, dlouhých a nalakovaných nehtů, navštěvování shopů s nejmódnějším oblečením a vysedáváním s kamarádkami po kavárnách nad šálky café. 

Nakupování oblečení mě baví, ale vždy si předem rozmyslím, do jakého obchodu zamířím a s jakým cílem. Zásadně nenakupuji s ženami, protože mě rozčiluje hodinové procházení se obchody bez výsledku a cíle. Naopak se mnou chodí rádi nakupovat muži. Někteří z nich tvrdí, že nakupuji jako muž. 

V kosmetických salónech nevysedávám, zatím jsem nepřišla na to, proč bych to měla dělat. Do kavárny chodím ráda, ale netrávím tam většinu svého času, raději se jdu projít na čerstvém vzduchu. V kavárnách mívám většinou pracovní schůzky, posezení nad café s přítelkyní je pro mě spíš výjimkou.

7. MÝTUS – SINGLE SE NEVÁŽE, PARTNERY STŘÍDÁ, VÁŽNOU ZNÁMOST ODMÍTÁ

Myslím, že není zdravé spěchat z jednoho vztahu do druhého. Jistě znáte české přísloví o muži, který jde z jednoho vztahu do druhého: „Střídá holky jako ponožky“.

Tady musím konstatovat, že ani ponožky nenosíme non-stop. Minimálně v noci, když spíme (pokud právě nenocujeme na severním pólu), je nenosíme. Ale je pravda, že v mém okolí je jen pár takových výjimek, kteří odmítají jít z jednoho vztahu do druhého a okolí je vnímá jako podivíny.

Údajně je normální vyměnit jednoho partnera za druhého. Často jsem slýchávala rady kamarádek, že to má své výhody, např. zapomenete na předešlou lásku. Protože se s tímto životním stylem neztotožňuji, dávám přednost samotě.

Jistě bychom mohli společně vymyslet i další mýty, které kolují o singles… To hlavní jsem snad zmínila. Co napsat závěrem? Možná to, že každý čas v našem životě je výjimečný a dá se velmi dobře využít. Má své klady i zápory.

Singles mohou podnikat aktivity, které možná jako ženatí nebo vdané s dětmi, už jen tak nepodniknete. Ale singles zase v mnoha případech touží po "blbém" hraní si s dětmi na písku a po dětském křiku a smíchu, což vám ženatým a vdaným, přijde jako přirozené (nebo vám už možná leze na nervy, ale berete to jako nutnost).

Co bych si tedy přála? Abychom se zamysleli nad tím, zda i my nestrkáme všechny singles "do jednoho pytle"? A chtěla bych se vyhnout ukvapeným závěrům, které nám mnohým hned vytanou na mysli, když se o někom dozvíme, že je sám/sama: „Single? To je ta sobecká kariéristka, která nechce muže, děti ani rodinu!“

Těším se na Vaše podněty, příběhy a zamyšlení! Diskutujte, pište a e-mailujte...

http://www.zbynekmlcoch.cz/info/bez_partnera/singles_proc_jsou_nekteri_lide_radeji_sami_.html

www.flikr.com

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 21.4.2009 14:00 | karma článku: 29,48 | přečteno: 7885x
 • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

24.6.2024 v 12:00 | Karma: 23,35 | Přečteno: 684x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 8,78 | Přečteno: 139x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3935x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5559x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,35 | Přečteno: 790x | Společnost
 • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

VIDEO: Česká chovatelka uhodila psa na výstavě, pořadatelé ji vyloučili

22. července 2024  21:38

Během sobotní výstavy psů v maďarském Sarváru se neovládla česká vystavovatelka a po skončení...

Zoceleni z vesmíru i armády. Demokraté mají devět adeptů na viceprezidenta

22. července 2024  21:02

Už po oznámení amerického prezidenta Joea Bidena, že se nebude ucházet o znovuzvolení, začali jeho...

Boeing s veletrhem avizuje dalekosáhlé změny. A získal první velkou zakázku

22. července 2024  20:58

Po řadě krizí, které pošramotily reputaci Boeingu nyní letecký gigant oznámil svůj záměr provést...

Dárek pro Putina podpořilo 300 tisíc lidí. Vybírají i na zasaženou nemocnici

22. července 2024  20:40

Rusko před několika dny zasáhlo raketou největší dětskou nemocnici v Kyjevě. Projekt Dárek pro...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

 • Počet článků 626
 • Celková karma 29,12
 • Průměrná čtenost 3805x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->