Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze výstavy Plečnik na na Pražském hradě

O slovinském architektovi Jože Plečnikovi jsem se poprvé doslechla, když mi bylo 20 let. Tehdy se mi některá jeho díla líbila, jiná ne. Po 20 letech jsem názor na Plečnika opravila. Jeho díla jsou jednoduchá, geniální a nadčasová.

U příležitosti 150 let od narození významného slovinského architekta a urbanisty Jože Plečnika (23. ledna 1872 - 7. ledna 1957) uspořádal Pražský hrad výstavu zaměřenou na jeho významná díla.

O výstavě na Hradě jsem se dozvěděla během své cesty domů. Bydlela jsem totiž v Praze ve Střešovicích, kousek od Pražského hradu. Často jsem chodívala pěšky kolem Hradu a jednoho dne jsem uviděla velký plakát, který lákal na výstavu s názvem "Plečnik na Pražském hradě".

Můj vztah k tomuto architektovi se vyvíjel v čase. Když mi bylo dvacet let, seznamovala jsem se s jeho významnými díly právě v zahradách Hradu. Některá architektonická díla se mi líbila, jiná ne. Během dalších dvaceti let se v mém životě změnilo hodně. Přečetla jsem několik knih o architektuře, shlédla desítky dokumentů a hodně jsem si prohlížela různé stavby v různých městech.

Dnes vnímám Plečnika jako architektonického génia, jehož díla byla jednoduchá se zajímavými propracovanými prvky a jsou nadčasová. Plečnikova díla oslovují obdivovatele architektury po dobu 100 let, generaci za generací.

Výstava je rozdělena na tři části: 1) Fotografie, informace, bustu Jože Plečnika, modely a nábytek naleznete v Tereziánském křídle Starého královského paláce (ve dvou patrech); 2) Na tomto místě najdete také nádherné velkoformátové fotografie významného fotografa, který zachytil detaily Plečnikovy tvorby v Národní univerzitní knihovně v Lublani; 3) Mnohé realizace děl můžete obdivovat v areálu Hradu, v jeho zahradách.

Tak se pojďme společně podívat na malou ochutnávku výstavy!

Busta Jože Plečnika

Na začátku výstavy stojí busta Jože Plečnika (1953). Jedná se o bronzovou kopii z roku 1993, která byla vyhotovena pro dřívější výstavu konanou v Paříži v roce 1986.

Nejdřív se vydáme po schodech do prvního patra. 

Na panelech si můžeme prohlédnout domy, která Plečnik vytvořil. Jak u nás, tak v zahraničí, např. ve Vídni. Tato díla jsou mně osobně velice blízká, protože jsem se narodila v Hradci Králové a tato architektura je v tomto městě velice blízká Plečnikově tvorbě.

Posuneme se k modelům. Některé byly realizovány, jiné ne.

Mezi nerealizovaný model patří například Žižkův pomník z roku 1913, který vytvořil ve spolupráci se Stanislavem Suchardou. Umíte si představit, že by místo současného památníku na Vítkově byl tento Plečnikův pomník?

Pak zde máme průřez modelem Býčího schodiště, který nalezneme v areálu Hradu. Propojuje III. nádvoří se zahradou Na valech. Realizace proběhla v letech 1929 až 1931.

A po odchodu z výstavy si můžeme dílo prohlédnout v realitě.

Plečnik vytvářel také detaily pro svá díla. Jedním z nich je větrací mříž u rampy ke Starému královskému paláci. Originál realizoval Plečnik v roce 1928. Zde vidíme sádrový odlitek.

Jože Plečnik vytvářel také nábytek - křesla, stolky a židle. Toto je psací pultík z leštěného ořechového dřeva, který vytvořil ve 20. letech XX. století. Byl vyroben pro interiéry Pražského hradu.

Plečnikovi to nedalo a dal se na užitné umění. Co takhle třeba zátku na víno? Nebo krásný mosazný popelník?

Až padesát architektů si Plečnik během vyučování sám vychoval, např. Otto Rothmayera, Ludvíka Hilgerta, Františka Lydie Gahuru, Karla Štipla, Karla Řepu či Josefa Štěpánka. Na výstavě si můžete prohlédnout fotografie jejich architektonických děl. 

A nyní se podíváme na model Jižní zahrady Pražského hradu z roku 1923 až 1927. Rovněž tento návrh můžete vidět v realitě v zahradách.

Naposledy se podíváme na model Plečnikova domu ve slovinské Lublani z roku 1923 až 1924. 

Na konci chodby v přízemí si můžete odpočinout a sednout na malé měkoučké sametové taburety a shlédnout dokument o Jože Plečnikovi.

Dál jsem se vydala do zahrad, kde jsem zdokumentovala pár realizací Jože Plečnika.

Toto je Plečnikova vyhlídka.

Toto je Malé a Velké Bellevue.

Výstava je interesantní v tom smyslu, že je propojena jak teoretická část (modely, návrhy, fotky) s realizovanými díly, které si můžete prohlédnout pár metrů od výstavní síně.

Pokud by vám během výstavy pršelo, tak se vydejte do výstavní síně a prohlížejte si tvorbu Jože Plečnika pod střechou. Než si všechno prohlédnete uvnitř, jistě se venku vyprší a budete se moci vydat ven a obdivovat realizovaná díla v areálu Pražského hradu.

Výstava zaujme jak dospělé, tak děti. Některé modely staveb vypadají jako "domečky pro panenky", včetně detailů (např. svícnů se svíčkami o rozměrech 5 cm). Výhodou je, že výstava není dlouhá.

Pokud byste rádi zažili něco zajímavého, jste milovníci architektury, anebo jste už dlouho nenavštívili Hrad, vydejte se na výstavu "Plečnik na Pražském hradě", která trvá do 31. října 2022. Můžete přijít každý den. Výstava je otevřena pro všechny zdarma.

Krásné podzimní dny a hodně kulturních zážitků vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

Informace o výstavě najdete zde: https://www.hrad.cz/cs/kultura-na-hrade/program/joze-plecnik-na-prazskem-hrade-12261#from-list

Autorka blogu

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 24.9.2022 19:26 | karma článku: 11,68 | přečteno: 330x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 4,46 | Přečteno: 62x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3877x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5530x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 783x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 520x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Je tu tropický den. Ve středních Čechách a na Moravě bude přes 31 stupňů

18. června 2024  7:30,  aktualizováno  10:43

Česko čeká tropické úterý. Podle meteorologů stoupnou teploty na řadě míst nad 31 stupňů. Vysokými...

Ženě za vraždu partnera na Semilsku hrozí až 18 let vězení, je ve vazbě

18. června 2024  10:41

Ženě obviněné z vraždy partnera na Semilsku hrozí vězení od 10 do 18 let. Stíhaná je vazebně,...

Pchjongjang se chystá na Putina, Rusko zahájilo manévry v Pacifiku

18. června 2024  10:25,  aktualizováno  10:33

Ruský prezident Vladimir Putin míří do Severní Koreje na dlouho očekávanou návštěvu. Předchází ji...

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...

  • Počet článků 625
  • Celková karma 22,61
  • Průměrná čtenost 3808x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->