Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze knihy „Setkání s cizincem“ od Lisy Kleypas

Může navázat láskyplný vztah první licencovaná lékařka v Anglii Garrett Gibsonová a tajný agent Ethan Ransom, vyhlášený zabiják, když se píše rok 1876? O tom je romantický historický román plný dobrodružství.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Právě během zimního a vánočního období si ráda udělám pohodlí s hrnkem horké čokolády a hořícími svíčkami s velkou chutí si přečtu romantický historický román od autorky, o které vím, že mě nezklame. Právě takovou je americká spisovatelka Lisa Kleypas.

Nejdříve jsem od ní četla román „Chladnokrevný ničema“ a poté „Hon na Cassandru“. Oba romány byly skutečně nádherné! Oba měly to, co by romantická duše očekávala od romantického románu (ruku na srdce, milé slečny, paní a dámy, to se dneska jen tak nenajde). Nyní jsem si vybrala knihu „Setkání s cizincem“, kterou vydalo nakladatelství Baronet v roce 2018.

Tyto knihy pocházejí ze série Ravenelovi. Takže i když každá kniha přináší vlastní jedinečný příběh, setkáváme se opět s již známými postavami z dobře situovaného anglického šlechtického rodu Ravenelů. Čtenář má téměř „domácký“ pocit, že se vrací na známé prastaré rodinné sídlo Eversby Priory na anglickém venkově v Hampshiru.

Kniha „Setkání s cizincem“ přináší nejen nádherný romantický příběh dvou mladých lidí – Garrett a Ethana, kteří jsou jedineční a tak úplně nezapadají do šablon konvenčního života anglické společnosti na konci 19. století (rok 1876) - ale také rozpleteme zajímavé zápletky a nahlédneme do zákulisí agentů a světa špionáže, a jejich metod a postupů.

„Garrett přikývla a důvěřivě držela, když ji obkroužily jeho silné paže. Stisk měl pevný, ale ne drtivý, odlehčil jí dost na to, aby se jí paty skoro začala zvedat z podlahy. Jeho tělo bylo horké, skoro z něj pod šermířskou kazajkou stoupala pára. Obklopovala ji jeho síla, vdechovala sůl a žár mužského námahy a současně vnímala rytmické pohyby, jak dýchal."

O ČEM JE ROMÁN „SETKÁNÍ S CIZINCEM“?

Doktorka Garrett Gibsonová předběhla svou dobu a stala se jedinou lékařkou v Anglii v poslední čtvrtině 19. století. Je smělá a nezávislá jako muž. Proč by si neměla užívat i stejných radostí? Přesto ji milostný poměr nikdy nelákal, až do té doby, než potká bývalého detektiva Scotland Yardu Ethana Ransoma. Povídá se o něm, že je nájemný zabiják, ale komu ve skutečnosti slouží, to je záhadou. Na jedinou krásnou noc podlehne Garrett silné vzájemné přitažlivosti Ethana. Ráno se rozejdou, budoucnost pro ně neexistuje. Navzdory slibu, že se budou po společné noci jeden druhému vyhýbat, se záhy stanou účastníky nebezpečného dobrodružství. Když se Ethanova mise zvrtne, musí Garrett vynaložit veškeré své schopnosti i kuráž na jeho záchranu. V boji proti hrozbě velezrádného vládního spiknutí je Ethan ochoten riskovat pro lásku nejzajímavější ženy, jakou kdy poznal, všechno a cokoli...

„Ale nikdy jsem si neuměla představit, jak by se do mého života mohl vejít manžel. Nemohl by to být muž toho druhu, co trvá na tom, aby se celá domácnost točila jen kolem jeho potřeb, ani by nemohl očekávat, že budu tradiční manželka. Musel by být stejně nekonvenční jako já. Nevím, jestli takový muž existuje.“

Lisa Kleypas (*5. 11. 1964) je americká autorka milostných románů z historie i současnosti. Narodila se v Texasu ve Spojených státech. Vystudovala politologii na Wellesley College. Hned po absolutoriu se začala věnovat výhradně psaní. Svůj první román „Where Passion Leads“ (1987) uveřejnila v 21 letech. Její knihy se staly bestsellery s miliony výtisků prodanými po celém světě a byly přeloženy do 14 jazyků. Celkem napsala 43 románů. Kleypas čerpá inspiraci z klasické literatury, historických knih i osobních zkušeností. Lisa Kleypas žije s manželem Gregorym a dvěma dětmi ve Washingtonu.

„Garrett se při chůzi zavěsila do Ransoma. Byl oblečený jako dělník, do vesty z kůže tenké a jemné jako rukavička. Pod dlaní cítila svaly na jeho paži. Vedl ji ulicemi lemovanými řadami hustě semknutých budov. Minuli pivnici, hostinec, svíčkařství a vetešnictví. Ulice byla čím dál víc plná námořníků, mužů v dlouhých pláštích, děvčat z krámů, pouličních prodavačů a dobře oblečených paniček řemeslníků. Garrett polevila ve své obvyklé bdělosti, protože věděla, že nikdo na světě se ji neopováží oslovit ve spolčenosti velkého, zdravého ranaře, který je v těchto ulicích jako doma. Po pravdě řečeno, on byl tím, kdo budil v ostatních strach.“

AUTORČIN STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY

 • Styl psaní je svěží, založený na dobových detailech, popisuje sídla, oblečení i etiketu.
 • Tempo knihy je přiměřené ději.
 • Děj je nepředvídatelný, zajímavý.
 • Kniha má spád, různé zápletky.
 • Román je napsán v er-formě a spisovným jazykem.
 • Korektury byly provedeny profesionálně.

KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY ROMÁNU

Lisa Kleypas napsala neuvěřitelných 43 románů. Tento příběh patří k velice zajímavým a krásným. Neobvyklý příběh lékařky a tajného agenta nás překvapí svou láskyplností, romantikou, něžností, ale i zodpovědností a jednáním, které je hodno gentlemana. Hlavní hrdina je všechno, po čem ženy touží – muž rozhodný, udatný a statečný. Zkrátka žádná bábovka, která se roztřese před prvním problémem a hledá díru, kterou by unikl.

I když se jedná o příběh umístěný do roku 1876, podařilo se autorce naprosto (nad)přirozeným způsobem vpravit do historického románu to, s čím se potýkáme my v dnešní době. Předsudky mužů o ženské roli ve společnosti, předpojatosti, co žena může studovat a jakému povolání se může věnovat, pověry o možnostech otěhotnět.

Na postavě hlavní hrdinky, lékařky Garrett Gibsonové, se odráží všechny tyto předsudky. Snaží se s nimi statečně a se ctí v pánské (ale i dámské!) společnosti bojovat.

Předlohou pro románovou postavu Garrett byla lékařka Elizabeth Garrettová Andersonová, která přes velké překážky získala roku 1870 na pařížské Sorbonně titul doktorky medicíny a v roce 1873 se jí podařilo stát se první licencovanou lékařkou v Británii.

Z tohoto pohledu je kniha velice inspirativní, povzbuzující a motivující – pro nás ženy. Je úžasné, co všechno jedna žena dokázala!  

Pokud by se snad ukázalo, že by o romantickou knihu projevil zájem muž (i to se občas stává), pak se může těšit na svět špiónů, agentů, zpravodajských her, shromažďování informací, zápasů, střelných zbraní, lupičství, sabotáží, umění přežít za všech okolností, bezdrátové telegrafie, kódů a šifer.

„Vždycky si nechávejte všít do vesty čtyři kapsy,“ radil mu tehdy Jenkyn, zjeveně pobavený Ethanovým úžasem s vzrušením, když na sebe poprvé bral šaty šité na míru. „Tahle horní vnitřní kapsa je na železniční jízdenky a klíč. Ta na druhé straně je na sovereignové mince. Dolní kapsy jsou na hodinky, kapesník a bankovky. Nezapomínejte, gentleman nikdy nenosí papírové peníze ve stejné kapce jako mince.“

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Román se bude líbit všem čtenářkám, které milují romantické historické romány. Těm ženám, které nechtějí zhltnou knihu za dvě hodiny, ale které si rády vychutnají hluboký napínavý a dobrodružný děj aspoň po dva večery. „Setkání s cizincem“ je po všech stránkách krásný román, který vás, milé dámy, nezklame!

Knihu „Setkání s cizincem“ od Lisy Kleypas mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Přeji Vám krásné zimní dny a k tomu romány, které nemají chybu, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis autorky je dostupný na wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lisa_Kleypas

Fotografie a anotace knihy je dostupná na Palmknihy.cz

KLEYPAS, Lisa. Setkání s cizincem. Nakladatelství Baronet a. s. Praha, 2018, 352 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-269-0904-0 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 25.11.2021 18:56 | karma článku: 8,22 | přečteno: 172x
 • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 4,32 | Přečteno: 55x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3875x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5527x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 781x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 520x | Diskuse| Společnost
 • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Kazaň a Helena. Ruská a americká jaderná ponorka se přiblížily na dohled

13. června 2024  22:12

Na Kubě, kam tento týden dorazily ruské bojové lodě, se nachází i americká jaderná ponorka USS...

„Jako impérium si musíme podrobit barbary.“ Ruský moderátor rozzuřil Číňany

13. června 2024  22:11

Ruský propagandistický moderátor Sergej Mardan silně pobouřil čínské uživatele sociálních...

USA se bezpečnostně zavázaly Ukrajině na 10 let. Koordinovat zbraně má NATO

13. června 2024  21:18,  aktualizováno  21:41

Zelenskyj a Biden v Itálii podepsali desetiletou americko-ukrajinskou bezpečnostní dohodu zaměřenou...

Medveděv nevyloučil do budoucna pokoutní jaderné útoky proti Západu

13. června 2024  21:29

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv zveřejnil ve čtvrtek nové výhrůžky namířené proti Západu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

 • Počet článků 625
 • Celková karma 22,61
 • Průměrná čtenost 3808x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->