Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze knihy „Lokaj a já“ od Valerie Bowmanové

Historický romantický román „Lokaj a já“ nás vtáhne do plánu čtyř mužů, kteří zosnují plán, jak najít vhodnou manželku pro jednoho z nich – urozenou, mladou, krásnou, ale v žádném případě ne zlatokopku! Jak na to? V převleku!

PROČ JSEM SI VYBRALA TUTO KNIHU?

Mám ráda romantické historické romány. Většinou si vybírám osvědčené autorky, které jsem si oblíbila. Ale tentokrát sáhla po románu od neznámé (pro mě neznámé) mladé americké spisovatelky Valerie Bowmanové a její nejnovější knize „Lokaj a já“ z roku 2021, který patří do série knih „Klub lokajů“.

Jedná se o romantický historický román, který je zasazen do roku 1814 a odehrává se převážně na anglickém venkově.

„Frances si vyměnila pohled s mladší sestrou, která seděla naproti ní. Abigail bylo teprve šestnáct a ještě nevstoupila do společnosti, kdežto Frances bylo osmnáct a tuto sezonu prožívala svůj debut. Ačkoliv netušila proč, matka jí vyhlédla sira Reginalda Francise. Byl sice rytíř, ale také namyšlený a pompézní osel.“

O ČEM JE ROMÁN „LOKAJ A JÁ“?

Hlavní hrdinka Frances Whartonová pochází z urozené rodiny, ale nemá žádné věno, neboť její otec rodinné jmění prohrál. Frances se nezajímá o věci, jež zajímají většinu vdavekchtivých debutantek. Přitahuje ji politika. Nicméně její matka ji nutí, aby se provdala za starého, ale bohatého sira Reginalda Francise, jehož však považuje Frances za nudného a arogantního. Jejich zasnoubení má být oznámeno na domácí sešlosti, jíž se také zúčastní tři urození džentlmeni, kteří rozehrají nebezpečnou hru, aby našli svému příteli nevěstu. Založí klub lokajů a přestrojí se za služebnictvo. Lord Lucas Drake, hrabě z Kendallu se jako lokaj zamiluje do Frances, ale situace se zdá neřešitelná. Zasnoubí se Frances s arogantním rytířem Francisem, nebo vypukne skandál? Dostane se falešný lokaj z nelehké situace?

„Vsunula ruku v rukavičce dovnitř, dokud nenahmatala minci. Vytáhla ji a podívala se na ni. Půl libry. Dobře. Obrátila se, podívala se na lokaje, který stál jen kousek za ní… a ostře se nadechla. Dobré nebe. Nebyl to mladík, ale dospělý muž, možná jeden z nejvyšších a rozhodně nejhezčích, jaké kdy viděla. Měl inteligentní tmavě zelené oči a obličej vypadal, jako by byl vytesán z mramoru. Měl tmavé obočí, dokonalý nos, široká ramena a plné mužné rty. Dívala se na něj, jako by byl socha, která se chystá každou chvíli ožít.“

AUTORČIN STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY

  • Román je napsán spisovným jazykem.
  • Kniha je napsána v er-formě.
  • Korektury byly odvedeny dobře.
„Dnešní večer úplně nepromarnila pouze díky tomu, že ten mimořádně pohledný lokaj, který jí ráno pomohl s kufry a zeptal se jí na jméno, obsluhoval u stolu. Nedokázala od něj odtrhnout oči. Představovala si to jen, nebo po ní skutečně chvílemi pokukoval?“

KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY ROMÁNU

Na knihu od neznámé autorky, která však napsala a úspěšně vydala sedm knih, jsem se těšila. Přečetla jsem hodně romantických románů a myslím, že dobrý román po mnoha letech rozpoznám od románu, který dobrý není.

Historické reálie počátku 19. století vystihla autorka dobře, ale u popisu oblečení jsem si až tak jistá nebyla.

Převážnou část knihy tvoří komunikace mezi muži. Ale obávám se, že takto muži mezi sebou nehovoří. Autorka spíš popsala v knize svoji představu, která dle mého realitě neodpovídá. Slavná britská spisovatelka Jane Austen se s tímto problémem vypořádala tím způsobem, že v žádném ze svých románů nikdy nepopisovala žádný rozhovor mezi muži. Všimli jste si toho někdy?

Kniha byla z hlediska děje předvídatelná. Malé zápletky v knize čtenář najde, ale nijak nepřekvapují.

Celou dobu nám Bowmanová představuje hlavního mužského hrdinu lorda Lucase Draka jako velkého gentlemana, šlechetného a zásadového, muže konzervativních hodnot. Pár stránek před koncem knihy dojde k náhlému zlomu, a muž, který celou dobu dbal o dobrou pověst slečny Frances, se s ní ihned bez zaváhání vyspí a zbaví ji panenství. O to ho sama Frances požádá. On ochotně přijímá.

Je evidentní, že do historické knihy zasazené do roku 1814, naprosto nehodí. Jako kdyby si autorka řekla: „Fajn, žijeme ve 21. století, tak to trochu okořením! A mrsknu tam trochu současného nezávazného sexu!“ Emancipace ženy, odhození panenství jako kdyby šlo o kus oděvu, nadvláda nad mužem, kdy Frances poroučí a Lucas Drake se ve všem podřizuje… to všechno mi přijde tak umělé, jako hmota PVC v 19. století.

Knihu jsem si vybrala na základě anotace. Podle obsahu jsem si udělala představu, jak asi román bude vypadat. Ale velkým zklamáním pro mě byly první stránky knihy, na kterých Bowmanová popisuje všechny hlavní postavy knihy, podává podrobný fyzický popis lidí i charakterů, společenských poměrů, rovněž i vzájemné vztahy. Zkrátka autorka prozradí během prvních stránek všechno, o čem je kniha. Tím, že většinu dění v knize odtajní, připraví čtenáře o potěšení z četby a průběžného objevování a odkrývání děje. Pro ty, kteří píší recenze je to fajn (recenzentům to ušetří čas a nemusí si dělat podrobné poznámky během četby), ale čtenářům je děj odhalen a přijdou o potěšení z četby.

Kniha se bude líbit čtenářkám, které milují historické romány, ale neočekávají náročnou četbu, ale odpočinkovou četbu pro volný večer.

„Sundal si kabát a odložil ho. Oblečený v bílé košili a smaragdově zelené vestě přidřepl a začal postupně přikládat do krbu. Byl k ní otočený zády a Francis na něj bezostyšně zírala. Nebyla schopná odtrhnout oči od jeho ramen, na kterých se vlnily svaly, zatímco zvedal jedno poleno za druhým. Panebože. Co se to s ní děje? Nikdy dřív neměla takové nemravné myšlenky, natož o muži, kterého skoro neznala. A se kterým by se ze spousty důvodů vůbec neměla stýkat. Jenže i když se přesvědčoval, že by se měla obrátit a odejít, nedokázal se k tomu donutit.“

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Román se bude líbit romantickým duším. Pak bych jej doporučila čtenářkám, které milují historické romány. V neposlední řadě je román určen těm, kdo si chtějí odpočinout u četby a odplout aspoň na chvíli do jiného světa, romantického světa lásky.

Knihu "Lokaj a já" od Valerie Bowmanové mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Krásné lednové dny s napínavými knihami vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Anotace a fotografie knihy „Lokaj a já“ jsou dostupné na Palmknihy.cz.

BOWMANOVÁ, Valerie. Lokaj a já. Ikar CZ. Praha. 2021. 256 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-249-4637-5 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 19.1.2022 22:30 | karma článku: 6,86 | přečteno: 172x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 4,46 | Přečteno: 62x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3877x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5531x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 784x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 520x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Při pouti do Mekky zemřelo přes 577 poutníků, většina kvůli vedrům

18. června 2024  20:55,  aktualizováno  22:54

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí. Většina z nich v...

Putin s delegací dorazil do KLDR, po dvou dnech odletí do Vietnamu

18. června 2024  20:11,  aktualizováno  20:56

Letadlo s ruským diktátorem Vladimirem Putinem v úterý večer přistálo v Pchjongjangu. Šéf Kremlu...

Macron nad propastí. Sjednocená levice mu chce ukrást volby, jeho spojenci úpí

18. června 2024  19:53

Emmanuel Macron má před volbami další problém. Levicové strany půjdou do klíčového hlasování v nové...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 625
  • Celková karma 22,61
  • Průměrná čtenost 3808x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->