Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze filmu „Trumbo“ od režiséra Jaye Roacha

Mnoho let byl Dalton Trumbo nejlépe placeným scénáristou Hollywoodu. Jenže pak se dostal na černou listinu, byl odsouzen a ocitl se ve vězení. Žádná filmová společnost mu nenabídla práci. Ale on se nevzdal a poradil si!

PROČ JSEM SI VYBRALA TENTO FILM?

Je to pár dnů, co jsem zhlédla dokument o herci Charlesi Chaplinovi. Snímek se kromě jiného zabýval děním v 50. letech XX. století, kdy Sněmovní výbor pro neamerickou činnost (což byl zvláštní vyšetřovací výbor Sněmovny reprezentantů USA) podroboval zkoumání politická přesvědčení umělců Hollywoodu. Výsledkem šetření bylo, že Chaplin se nesměl vrátit desítky let do USA.

Právě v tomto dokumentu byl jmenován hollywoodský scénárista Dalton Trumbo, kterého potkal podobný osud. Pokud netušíte, pod jakými scénáři filmů je podepsán, budu jmenovat pár z nich: „Slečna Kitty“ (rok 1940), „Krásná čarodějka“ (1942), „Žárlivost“ (1945), „Gangster“ (1947), „Prázdniny v Římě“ (1953), „Odvážný“ (1956), „Spartakus“ (1960), „Exodus“ (1960).

Proto když Česká televize uvedla životopisný film „Trumbo“ natočený v roce 2015, nenechala jsem si ho ujít. Je to jedním slovem skvělý film! Pokud máte rádi životní příběhy, ale i politiku a chcete nahlédnout do zákulisí Hollywoodu, bude se Vám film líbit.

O ČEM JE FILM „TRUMBO“?

V roce 1947 byl muž jménem Dalton Trumbo (Bryan Cranston) nejlépe placeným scénáristou Hollywoodu. Pak se ale v 50. letech rozjela činnost Sněmovního výboru pro vyšetřování neamerické činnosti a Trumbo se ocitl společně s dalšími devíti scénáristy na tzv. „hollywoodské černé listině“ kvůli politickému přesvědčení. Trumbo byl jako komunista odsouzen a putoval na jedenáct měsíců do vězení. Nahlédneme do soukromí Daltona Trumba a jeho rodiny – manželky Cleo (Diane Laneová) a jejich tří dětí. Jak je jako rodinu poznamenalo vyloučení ze scénáristické obce? Žádné pracovní nabídky, dluhy, výhrůžky a naschvály od sousedů, zrady přátel, rozvody, chudoba, nemoce a smrt… To všechno zažívali lidé z „Hollywoodské desítky scénáristů“, kteří byli na černé listině. Trumbo se však nevzdal a po příchodu z vězení začal přepisovat pod pseudonymy podřadné scénáře. A nejen to, pomáhal také ostatním kolegům přežít. Svůj sen napsat kvalitní scénář si splnil, když odevzdal dva scénáře, za které byl oceněn Oscary. V prvním případě („Prázdniny v Římě“) byl však pod scénářem podepsán jeho přítel. Ve druhém případě („The Brave One“ – „Odvážný“) šlo o pseudonym a nikdo netušil, kdo se za ním skrývá. Seznámíme se s bulvární sloupkařkou Heddou Hopperovou (Helen Mirrenová), která rozpoutávala nelítostný boj s umělci na černé listině. A jakou roli hrál v životě Trumba herec Kirk Douglas a režisér a producent Otto Preminger?

PODÍVEJTE SE NA UKÁZKU Z FILMU „TRUMBO“

INFORMACE O FILMU „TRUMBO“

Žánr: Životopisný, drama

Země: USA

Rok: 2015

Délka filmu: 124 minut

Režie: Jay Roach

Předloha: Bruce Cook (kniha)

Scénář: John McNamara

Kamera: Jim Denault

Hudba: Theodore Shapiro

Hrají: Bryan Cranston, Diane Lane, Helen Mirren, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Louis C.K., David James Elliott, Elle Fanning, John Goodman, Michael Stuhlbarg, Alan Tudyk, Dan Bakkedahl, Roger Bart, Christian Berkel, Peter Mackenzie, Dean O'Gorman, Richard Portnow, Stephen Root, David Maldonado, John Getz, Laura Flannery, Toby Nichols, Madison Wolfe, Jason Bayle, James DuMont, Johnny Sneed, Rio Hackford, Dane Rhodes, Sean Bridgers, J.D. Evermore, P.J. Marshall, Meghan Wolfe, Jason Kirkpatrick, Wayne Pére, Mattie Liptak, Garrett Hines, Ron Fassler, Mark Harelik, Jim Gleason, Billy Slaughter, Griff Furst, Michael D. Anglin, Jaclyn Bethany, Rhonda Laizer, Cynthia LeBlanc, Elton LeBlanc, Philippe Radelet, Roger Rignack, Daniel Ross Owens, Kari Shemwell, Bob Walker, Eddie Albert (a.z.), Lauren Bacall (a.z.), Lucille Ball (a.z.), Humphrey Bogart (a.z.), James Garner (a.z.), Cary Grant (a.z.), Audrey Hepburn (a.z.), Danny Kaye (a.z.), John F. Kennedy (a.z.), Deborah Kerr (a.z.), Jesse Lasky Jr. (a.z.), Jerry Lewis (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Laurence Olivier (a.z.), Gregory Peck (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), Jean Simmons (a.z.), Woody Strode (a.z.), Robert Taylor (a.z.), Dalton Trumbo (a.z.) (méně)

Produkce: Michael London, Janice Williams, Shivani Rawat, Monica Levinson, Nimitt Mankad, John McNamara

Střih: Alan Baumgarten

Zvuk: Christian P. Minkler

Scénografie: Mark Ricker

Kostýmy: Daniel Orlandi

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY FILMU

Film podrobně zachycuje nejen životní příběh Daltona Trumba a jeho rodiny, ale také boj proti komunistům, který se rozpoutal po skončení II. světové války. Snímek skvěle rozkrývá politické boje.

Také nám však ukazuje jednotlivé charaktery lidí, kteří se ocitli v těžké situaci – samotného Trumba (který se jeví jako silný muž, který si stojí za svými názory, ať to stojí, co to stojí a v těžkostech neváhá pomoci svým přátelům), jeho manželky Cleo (která stojí oddaně po boku svého manžela, ale také mu často nastavuje zrcadlo a ukazuje, jak být dobrým manželem a otcem dětí), známých herců, např. Johna Wayna či Kirka Douglase. Každý z nich zastává jiný názor. A od každého z nich se můžeme něco přiučit.

Vidíme dobré časy Trumbovi rodiny, která si užívá bohatství - kdy bydlí v přepychovém domě s bazénem a krásnou přírodou, kam jen oko dohlédneme. Také však vidíme pád na dno, kdy nejznámější scénárista Hollywoodu nemá na zaplacení nájmu domu, zaplacení kuchařky a služebné. Anebo ponižují scény, které zažíval Trumbo po příchodu do vězení.

Film je skvěle natočen (za kamerou stál Jim Denault) a místy vidíme skutečné černobílé záběry z opravdových filmů (např. „Prázdniny v Římě“) či kamerové záběry z šetření sněmovní komise.

Velice silným momentem je závěr filmu, kde Trumbo získává ocenění za celoživotní přínos filmu. Ve svém krátkém proslovu je zmíněno, co jemu a jeho kolegům scénáristům černá listina vzala a jak se změnil jeho život.

Co se týká obsazení filmu, je skutečně vynikající. V hlavní roli Daltona Trumba je skvělý herec Bryan Cranston, kterého můžete znát ze seriálu „Perníkový táta“. Diane Laneová jako manželka Cleo je neméně skvělá. Helen Mirrenová si střihla bulvární mrchu sloupkařku, Heddu Hopperovou. Úplně mi vyrazil dech herec Dean O´Gorman, který ztvárnil mladého Kirka Douglase. Byl mu až neuvěřitelně podobný, obzvláště jako Spartakus!

PODÍVEJTE SE NA FILM „TRUMBO“

Film můžete shlédnout ještě pár dnů na ČT Art zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11531730494-trumbo/21738665215/

KOMU BYCH FILM DOPORUČILA?

Je to silný příběh muže, který se navzdory nepřízni osudu rozhodl, že se nevzdá. A zvítězil. Film se bude líbit všem, kteří mají rádi životní příběhy, ale také historii a politiku.

Krásné letní dny a dobré filmy vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Informace o filmu „Trumbo“ najdete na webu CSFD.cz.

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 15.8.2021 23:07 | karma článku: 7,69 | přečteno: 302x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 4,46 | Přečteno: 62x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3877x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5531x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 784x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 520x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Razantní propad studijních výsledků. Německé školy nezvládají migraci

19. června 2024

Premium Německé školy jsou v důsledku imigrační vlny přetížené, trpí nedostatkem kvalifikovaných učitelů,...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

19. června 2024

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

Při pouti do Mekky zemřelo přes 577 poutníků, většina kvůli vedrům

18. června 2024  20:55,  aktualizováno  22:54

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí. Většina z nich v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 625
  • Celková karma 22,61
  • Průměrná čtenost 3808x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->