Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč se nikdo neptá, co na Faltýnkově schůzce s Prymulou dělal fotograf Blesku?

Rychle svolaná večerní schůzka šéfem posl. klubu Hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem pro ministra  zdravotnictví Romana Prymulu budí mnoho otázek. Ta nejdůležitější ale je: Kdo kontaktoval bulvár Blesk? Kdo chtěl zkompromitovat Prymulu?

Ministr zdravotnictví Roman Prymula byl fotografem bulvárního deníku Blesk vyfocen, jak ve středu půl hodiny před půlnocí odchází ze schůzky na pražském Vyšehradě. Tu svolal na 22. hodinu šéf poslaneckého klubu hnutí ANO 2011 Jaroslav Faltýnek. Třetím účastníkem schůzky byl ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant. Při odchodu neměl Prymula nasazenou roušku.

Tolik základní údaje. Je tu však spousta nejasností, které nedávají smysl. Zkrátka nesedí.

JAK SE DĚLÁ DOBRÁ NOVINAŘINA?

V roce 2006 jsem pracovala krátce v týdeníku Euro, respektive v redakci zpravodajského serveru Euro online. Psala jsem politické a ekonomické zpravodajství. Během jednoho rozhovoru s tehdejším šéfredaktorem Istvánem Léko jsem se zeptala:

 • „V čem spočívá úspěch dobrého novináře?“
 • „Musíš vědět, proč politici říkají, to, co říkají. Ministr nebo premiér se postaví před mikrofon na tiskové konferenci a něco říká. Ale ty musíš vědět, co předcházelo tomu, co právě říká. S kým se setkali? Kde byli? Co se stalo předtím?“

Tahle rada mi během období, kdy jsem se pohybovala v politických kruzích, velmi pomohla. Když se vám totiž podaří zjistit, proč určití lidé konkrétní věci říkají, co je v pozadí, začnete spoustu událostí vidět jinak. Nebudete všemu věřit. Už to zkrátka nejde. Je smutné, že to musím napsat, ale většina lidí hraje nejrůznější hry a říká nám jenom to, co chtějí, abychom si mysleli.

JAK SE VYTVÁŘÍ BULVÁR

Než jsem pracovala v týdeníku Euro, byla jsem tři měsíce v bulvárním deníku Aha! První měsíc byl zkušební, nanečisto. To jsme se připravovali. Další dva měsíce jsme už jeli naostro a pracovali na vydání deníku.

Na konci zkušební doby mě vyhodili, protože jsem nebyla, podle mého přímého nadřízeného, šéfa politického oddělení, dost bulvární. „Beky, ty píšeš jako četkař! Nepatříš do bulváru. Najdi si nějaký seriózní deník, to by ti mohlo sedět víc.“

Když mě vyhodili, nečekala jsem to. Ale upřímně? Já jsem nikdy nebyla bulvární tip. Jsem konzervativní člověk a chodit každý den do práce s tím, že zase budu muset někoho poškodit a někomu to „natřít“, bylo pro mě nesmírně těžké. Nejsem člověk, který jeden den o někom napíše něco, co si vymyslel a druhý den se vyspí, ráno vstává bezstarostně a s úsměvem. Jako kdyby se nic nestalo. Ne, mě moje bulvární psaní dost trápilo.

Takže to, co mi bylo vytýkáno, že píšu seriózně jako redaktor ČTK, byla pro mě vlastně pochvala.

Během tří měsíců práce redaktorky v politickém oddělení jsem rychle pochopila, jak to v bulváru chodí. Několikrát jsem přišla do práce a na chodbě jsem se míjela s těmi nejznámějšími celebritami českého showbyznysu, jaké si jen umíte představit. Kdybych vám jmenovala konkrétní zpěváky a zpěvačky, to byste mi snad ani nevěřili! Jednou mi dokonce jedna známá zpěvačka omylem zavolala. Mělo to zazvonit na pevné lince v jiné kanceláři, ale byl to zrovna telefon na mém stole.

A tak víte, že celebrity jsou dohodnuté s bulvárem a sami bulvár informují, kde a kdy budou k vidění – odchod z restaurace, party, procházka, nákup šatů, sehraná líbačka na schodech kina, návštěva kadeřnictví či soukromé kliniky, kde se provádí plastické operace… Samy celebrity domlouvají termíny focení s fotografy a dodávají informace pro články.

Je to výhodné pro obě strany. Novináři mají o čem psát. Nemusí nahánět celebrity a V.I.P. a pronásledovat je. A celebrity? Zlaté pravidlo showbyznysu zní: O kom se nepíše, ten je mrtvej!

JAK SE ZÍSKÁVAJÍ FOTOGRAFIE V BULVÁRU, KDYŽ CHCETE NĚKOHO ZKOMPROMITOVAT?

Je to jednoduché. Na začátku je vždycky něčí zájem. Někdy je to zájem bulvárních novinářů, aby přišli s něčím novým, co šokuje celou společnost. Někdy je to objednávka politické strany, aby došlo ke zkompromitování určitých politiků. To se děje zvláště před volbami.

Vzpomínám si, jak naši fotografové z Aha! před volbami v roce 2006 střežili tři dny a tři noci dům jednoho politika. Čas trávili v zaparkovaném autě před domem. Fotografové, několik kluků, chodilo do práce na směny a střídali se v autě. Proč? Čekalo se na to, kdy se ženatý politik tajně setká se svou milenkou…

Tak až si zase příště budete pročítat bulvár, doufám, že si na moje řádky vzpomenete! Takhle se dělá bulvár. Je to špína se vším všudy. Včetně probírání popelnic a prohledávání odpadků zájmového člověka, na kterého chcete získat kompromitující materiál. Např. vyhozený těhotenský test, prezervativ…

Možná se mi tedy nebudete divit, že nemám bulvár ráda. Snad pochopíte, že jsem byla ráda, když mě z bulváru na konci zkušební doby vyhodili. Byla to úleva!

PRYMULOVA AFÉRA

Aféra, kterou rozpoutal deník Blesk, rezonuje nejen naší společností, ale píší o ní i deníky a servery po celém světě.

Jako bývalé novinářce, ať již seriózního týdeníku či bulváru, mi tu chybí základní informace.

POJĎME SE NA TO SPOLEČNĚ PODÍVAT JEŠTĚ JEDNOU A POŘÁDNĚ

Šéf poslaneckého klubu hnutí ANO 2011 Jaroslav Faltýnek zavolá ve 21.30 hodin ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi. Ten je sice nestraníkem, ale zároveň je ministrem hnutí ANO 2011. Jedná se tedy o Prymulova „šéfa“ a hlavně pravou ruku Babiše.

Faltýnek ho požádá, jestli by se mohli ještě ten den, i když už je dost pozdě, setkat. Půjde o krátkou schůzku a bude tam i ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant. Všichni měli celý den dost práce, zkrátka dřív se to nestihlo.Prymula souhlasí.

Pokud víte, jak to v politických kruzích chodí, není to nic divného. Pokud máte se svým nadřízeným šéfem (rozumějte: Faltýnkem) dobré zkušenosti, není důvod, proč nad tím přemýšlet. Ministři, poslanci, premiér sám… jednají jak v oficiálních budovách, tak na soukromých schůzkách, např. na obědech atd., zkrátka venku. Většinou vás nenapadne, že by to mohla být past.

Prymula odjíždí před 22.00 hodinou z ministerstva zdravotnictví. Těsně před tím, než nasedne do ministerského auta, si nasadí roušku. Před 22.00 hodinou prochází prostory restaurace Rio’s na pražském Vyšehradě. Tu má pronajatou společnost MIDI od Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

„Šel jsem na schůzku přes dané restaurační zařízení do soukromých prostor, a tam proběhlo jednání. Nejednalo se o restauraci,“ řekl Prymula na tiskové konferenci.

Po 1,5 hodině, ve 23.30 hodin, schůzka tří lidí končí a Prymula odchází ven k ministerskému autu, kde na něj čeká řidič a jeho osobní asistent.

CO TADY NESEDÍ?

 • Kdo propůjčil soukromé prostory v restauraci Rio’s?
 • S kým to bylo dojednáno? Jak se tento člověk jmenuje?
 • Když Faltýnek svolával schůzku, byl to on, kdo vybral tyto prostory?
 • Proč Faltýnek vybral právě tyto prostory? A ne jiné?

Politický komentátor ČRo Plus Petr Hartman řekl v dnešním vysílání (pátek 23. října 2020), že každý, kdo zná Prahu, ví, že restaurace na Vyšehradě jsou vyhlášené tím, že se tam konají klíčové schůzky. Bylo víceméně jasné, že tam tyto tři V.I.P. někdo uvidí a „načape“.

Jestliže Prymula dlouhodobě a trvale nežije v Praze (ale v Hradci Králové), zřejmě to netušil. Ale svolavatel schůzky Faltýnek to vědět musel.

Bulvární fotograf s drahým fotoaparátem a několika výměnnými teleobjektivy (všechno je umístěné ve velké prošívané brašně a váží několik kilogramů), který vyfotil v noci Prymulu, nebyl člověk, který šel náhodou kolem. Ne, tak to v bulváru opravdu nechodí. Byl připravený na místě v dohodnutý čas (možná v autě, možná ve křoví…) a čekal na Prymulu. Fotky nebyly pořízeny náhodou mobilem, ale kvalitní fotografickou soupravou. Zkrátka to bylo na objednávku.

 • Kdo dal bulváru Blesku echo, že se tam bude konat schůzka a že tam bude Prymula? Byl to Faltýnek? Pronajímatel restaurace Rio’s? Nebo dokonce sám premiér Andrej Babiš?
 • Ačkoliv se na schůzce jednalo o testování nemocných koronavirem (tak to řekl Babiš na tiskové konferenci vysílané ČRo Plus před polednem), proč jednání svolal a vedl Faltýnek, který je předsedou zemědělského výboru ve sněmovně a nemá nic společného se zdravotnictvím?
 • Proč nejsou k dispozici fotografie ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Jiřího Havrlanta?
 • Měl či neměl roušku?

ZÁVĚR

Faltýnek se okamžitě omluvil a rezignoval na funkci prvního místopředsedy hnutí ANO 2011 (všechny poslanecké posty, které jsou placené, si však ponechal). Rezignoval až příliš rychle a až příliš snadno.

Nyní budu spekulovat, ale zdá se mi, jako kdyby to bylo předem připravené a dohodnuté – a tak to udělal. Nikdo se nad jednáním Faltýnka nepozastavuje. Ale byl to přeci on, kdo stál za schůzkou, kdo ji svolal a zřejmě i vybral prostory k jednání.

Kdo objednal focení Blesku, nevíme. Ale v každém případě by se tím novináři měli zabývat.

Premiér Babiš, ČSSD v čele s prvním místopředsedou vlády Janem Hamáčkem, ale i hlasitá opozice, žádají okamžité odvolání Prymuly případně jeho rezignaci a apelují na jeho morální zásady. Hlavními důvody je, že porušil nařízení, která sám v koronavirové pandemii vydává.

Prymula ale vysvětlil, že na schůzku jel v autě s rouškou. Jednal ne v restauraci, ale v soukromých prostorech (což potvrdil i další účastník schůzky Havrlant). Na fotografiích, kdy Prymula opouští prostory, sice roušku nemá, ale prý si vzal ihned po nasednutí do auta.

Prymula se brání, že žádné nařízení, které vydal, neporušil. Já osobně Prymulovi věřím.

Zatímco Faltýnek neměl problém snadno a rychle vzdát se své pozice v Hnutí ANO (ruku na srdce, stejně pravou rukou Babiše v hnutí zůstane), Prymula odmítá rezignovat. Pokud jste sledovali prohlášení Romana Prymuly ráno, co aféra vypukla, viděli jste, že Prymula je z celé kauzy překvapený. Jako kdyby netušil, co se to děje a hlavně proč.

Babiš také nebyl překvapený, ale hned má po ruce další jména kandidátů na uprázdněný post ministra zdravotnictví. Tak rychle? Jak to stihl?

Premiér Andrej Babiš je proslulý tím, že když se mu určití lidé v jeho vládním týmu znelíbí (buď mu kazí image, způsobí pokles preferencí hnutí ANO 2011 či Babišova obliba u lidí klesá), pak jedná rychle a obětuje kohokoliv. Takhle v minulosti obětoval bývalého ministra obrany Martina Stropnického, poté ministryni obrany Karlu Šlechtovou, ministra dopravy Dana Ťoka… Mám pokračovat?

Roman Prymula zastává funkci ministra zdravotnictví od 21. září 2020. Domnívám se, že svými tvrdými epidemiologickými opatřeními se Babišovi znelíbil. Babišova obliba klesá. Lidem se nelíbí, že se musí omezovat a nařízení dodržovat. Proto bylo třeba jednat rychle a Prymulu zdiskreditovat. Jenže Prymula je zásadový muž. Takže nebyla po ruce milenka, drogy, alkohol, sexuální orgie...

Ale posloužil bulvární plátek Blesk, aby tuhle práci na objednávku vykonal. Jestliže Prymula odmítá přistoupit na rezignaci, rozumím tomu. Rezignovat by znamenalo přistoupit na Babišovu hru a sehrát v ní svou roli – muže, který porušuje svá vlastní pravidla. Což ale Prymula neudělal. Babiš ho stejně odvolá, ale Prymula si zachová tvář.

Krásné podzimní dny a žádné bulvární fotografie v noci Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Článek iDNES.cz od Lady Režňákové s názvem „Restaurace, či kapitula? Kde je pravda o tajné schůzce Prymuly a Faltýnka“ ze dne 23. října 2020 je dostupný zde: „https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/roman-prymula-ministr-zdravotnictvi-resurace-vysehradska-kapitula.A201023_142326_domaci_lre

Článek serveru NOVINKY.CZ s názvem „Prymula přistižen v noci v restauraci a bez roušky“ ze dne 23. října 2020 je dostupný zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/prymula-pristizen-v-noci-v-restauraci-a-bez-rousky-40340149#dop_ab_variant=0&dop_req_id=SMm0sYNzMxd-202010230958&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 23.10.2020 20:32 | karma článku: 43,05 | přečteno: 8901x
 • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 4,88 | Přečteno: 63x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3878x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5534x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 784x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 520x | Diskuse| Společnost
 • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Komentátor Schmarz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Chceme posílit vztahy, řekl vietnamský prezident Putinovi. Chválil úspěchy Ruska

20. června 2024  9:07,  aktualizováno  13:28

Vietnam a Rusko mají zájem na posílení vzájemných vztahů, uvedli prezidenti obou zemí To Lam a...

Dvacet výrostků trýznilo v německém parku 14letého chlapce, natáčeli se u toho

20. června 2024  13:18

Na sociálních sítích koluje video, na němž parta asi dvaceti nezletilých v parku v německé Geře...

Do Prahy přijede argentinský prezident Milei. Česko si slibuje větší spolupráci

20. června 2024  13:08

Česko v pondělí navštíví zhruba půl roku po svém zvolení do funkce argentinský prezident Javier...

Muž v restauraci na Národní třídě civěl na dívky a onanoval, hledá ho policie

20. června 2024

Pražští policisté pátrají po muži, který v pondělí odpoledne onanoval v centru Prahy před dvěma...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

 • Počet článků 625
 • Celková karma 22,61
 • Průměrná čtenost 3808x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->