Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč je Schichtova hrobka v Ústí nad Labem v zuboženém stavu?

Ústí nad Labem ovlivnil podnikatel Johann Schicht. Byl to on, kdo se zasloužil o expanzi Schichtových závodů. On stál za známým mýdlem s jelenem. O to větší šok pro mě byl, když jsem objevila zdevastovanou Schichtovu hrobku.

Bylo to letos, kdy jsem navštívila výstavu „Schichtovu epopej“Muzeu města Ústí nad Labem, která byla uspořádána k 100. výročí založení Československé republiky a k 170. výročí založení Schichtových závodů.

Pokud byste si chtěli přečíst můj blog z 13. března 2019, který se jmenoval „Výstava Schichtova epopej v muzeu Ústí nad Labem“, najdete ho zde: https://siander.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=704527

Schichtova epopej

JMÉNO SCHICHT BYLO STEJNĚ SLAVNÉ JAKO JMÉNO BAŤA ČI ŠKODA

Jména velkých průmyslníků Tomáše a Jana Antonína Bati či Emila Škody zná každý. Ale neméně slavní byli Schichtové, kteří se svými výrobky – mýdlem s jelenem, kosmetikou Elida, tuky Ceresa Vittelo, olejem Vegetol, zubní pastou Kaladont a dalšími proslulými značkami dobyli trh Rakousko-Uherské říše (pak působili v nově vzniklém Československu) a poté se jejich drogisticko-potravinářský gigant stal největším v celé Evropě.

Schichtovy výrobky ze 30. let XX. století

O to víc je nesmírně smutné, že se na rod Schichtů, s jejichž výrobky se setkáváme každý den ve svých domovech, zapomíná.

POŠKOZENÁ HROBKA RODINY SCHICHTOVY

Před pár dny jsem se byla z rodinných důvodů podívat na Hřbitově Střekov v Ústí nad Labem. Zcela náhodou jsem zabloudila k rodinné hrobce rodiny Schichtů. Zaujaly mě obrovské pískovcové kvádry a já jsem si kladla otázku, komu takový kolos - hrobka, může asi patřit. Obyčejné rodině určitě ne! A tak jsem hrobku obešla a uviděla jsem, že se jedná o hrobku rodiny Schichtovy. Ani jsem nevěděla, že tam je! Bylo to pro mě milé překvapení.

O rodinu Schichtovu jsem se zajímala již dříve, protože se zasloužila o obrovský rozvoj města Ústí nad Labem. Schichtové vytvořili stovky pracovních míst, nechali postavit mnoho domků pro zaměstnance a starali se také o kulturní povznesení města a jejich obyvatel (svých zaměstnanců). Výrobky Schichtových závodů tvořily podstatnou část drogistického, kosmetického či potravinářského charakteru domácností na konci 19. století a začátku 20. století.

Schichtovy závody

Zkrátka rodina Schichtova nepatřila mezi obyčejné rodiny. Podle mého názoru si zaslouží úctu, a to i tehdy, kdy jsou její významní lidé po smrti.

O to větší smutek na mě padl, když jsem viděla, v jakém zuboženém stavu rodinná hrobka je. Na první pohled to ale zřejmé až tak není. Přitom se ale nezdá, že by na rodinu Schichtovu bylo zcela zapomenuto. Bylo tam položeno pár květin a několik svíček.

Schichtova hrobka na Hřbitově Střekov v Ústí nad Labem

Na první pohled není devastace hrobky rodiny patrná. Musíte se podívat blíž.

Kovová vrátka, která uzavírala vstup k hrobce však chybí

Kovová vrátka (předpokládám, že byla umělecky kovaná, tak se to dřív dělávalo) někdo ukradl.

Kovová vrátka někdo ukradl.

Chybí na obou stranách.

Tři otvory po zasazených kovových tyčích k vrátkům.

Tepaná kovová vrátka se uprostřed zavírala.

Uprostřed kamene je otvor po tyči, kde se vrátka zavírala.

Nyní se pojďme podívat na samotnou bustu podnikatele Johanna Schichta.

Busta Johanna Schichta

Kdybyste nevěděli, o koho se jedná, tak byste to těžko přečetli. Písmena byla ukradena. Patrně byla  z hodnotného kovu. Číslice byla zřejmě dobře přilepena (nebo přišroubována?) takže nešla oddělat a ukrást a zůstala na svém místě.

Busta Johanna Schichta

Za bustou je půlkruhový prostor, který byl původně posázen pozlacenou mozaikou. Ta byla téměř celá odloubána a rozkradena. Zůstalo jen pár kostiček mozaiky.

Busta Johanna Schichta

Stejná situace je i na druhé straně za bustou.

Připomnělo mi to situaci na místě v Černobylu a Pripjati na Ukrajině, o které mi vyprávěl kamarád fotograf. Když byl poprvé před dvanácti roky v mateřské škole, základní škole či na dětském oddělení v nemocnici v Pripjati, měl co fotit. Když tam byl po dalších dvou letech, spousta předmětů každodenní potřeby, které právě vytvářely "svědectví doby", chyběla. Návštěvníci měst si totiž postupně věci odnášeli jako památku, že tam byli. Myslím, že teď, po dvanácti letech od prvního fotografování onoho kamaráda, tam zbylo minimum.

Že by si tedy návštěvníci hřbitova odnášeli malé kostičky mozaiky z Schichtovy hrobky jako upomínku? Anebo šlo spíš o to, že části mozaiky jsou pozlacené?

Vedle Johanna Schichta jsou i dvě jména žen rodiny Schichtovy, Antonie a Franzisky.

Antonie Schicht

Písmena ukrást šla, letopočty už ne.

Franziska Schicht, rozená Rudolf

Tato dáma z rodiny Schichtovy z toho vyšla nejlépe! Nikdo jí žádné písmeno ani číslici neukradl. Zřejmě kameník použil v 19. století vynikající sekundové lepidlo neznámé značky! :-)

Vedle busty Johanna Schichta někdo z návštěvníků položil tradiční Schichtovo mýdlo s jelenem! Ihned mě napadlo, že z toho by měl právě Johann Schicht velkou radost! Byl to totiž právě on, kdo založil tradici výroby tohoto mýdla. Taky by ocenil, že výroba mýdla byla na začátku 21. století obnovena a úspěšně se v ní pokračuje. Komu z nás, obyčejných smrtelníků, se někdy něco takového poštěstí?

Tradiční Schichtovo mýdlo s jelenem
Schichtovo mýdlo s jelenem

KDO BYL JOHANN SCHICHT

Vzhledem k tomu, že jsme jenom lidé a mezi naše vlastnosti patří, že zapomínáme, pojďme si společně připomenout, kdo byl Johann Schicht, který stojí v čele hrobky rodiny Schichtů.

Johann Schicht (*8. 3. 1855 – 3. 6. 1907†) se narodil v Rynolticích u Liberce. Byl nejstarší ze čtyř synů sedláka a zakladatele tradice výroby Schichtova mýdla Georga Schichta. Už v roce 1873 navrhl přesunout podnik z Rynoltic blíž k Labi a zdrojům uhlí. Nápad prosadil až po smrti svého otce v roce 1882 a tímto krokem došlo k obrovské expanzi firmy. Do jeho éry spadá registrace ochranné známky mýdla s jelenem (rok 1891) a tuku Ceres (rok 1904). V roce 1898 mu byl udělen titul císařský rada za zásluhy o rozvoj průmyslu Rakousko-Uherské monarchie. Měl rád umění. Ctil duchovní odkaz L. N. Tolstého. Prosazoval společenskou zodpovědnost v podnikatelském prostředí. Prosazoval zdravý životní styl. Angažoval se např. v potírání alkoholismu tím, že zavedl výrobu cenově dostupných ovocných šťáv Ceres Saft. V roce 1906 zřídil akciovou společnost a stal se jejím prvním presidentem. Začínal s deseti dělníky a dvěma úředníky a svou éru uzavíral roku 1907 s 1880 zaměstnanci. Zemřel v roce 1907 v Ústí nad Labem.

Cestou ze hřbitova jsem míjela původní Schichtovy závody (dnes SETUZA) a jak si můžete všimnout, většina budov v areálu byla postavena na konci 19. století či začátku 20. století, a stále stojí na svých místech. Toto jsou tedy budovy, kde pracoval právě Johann Schicht a přecházel z jedné budovy do druhé a snil, plánoval, počítal, navrhoval a organizoval! No, řekněte, není historie úžasná?

Dříve Schichtovy závody, nyní SETUZA v roce 2019

Nevím, jak to vnímáte vy, ale já si myslím, že žijeme ve složité době, ve které je komplikované se zorientovat, kdo je dobrý člověk a kdo ne. Kdo je hoden našeho obdivu a koho bychom si měli vážit pro jeho hodnoty a postoje, které vyznává a kdo je naopak hoden zavržení.

Žalostně nám chybí dobré vzory (mužů i žen), které bychom mohli následovat. Možná právě proto je tolik lidí zmateno a dává přednost lidem, kteří jsou povrchní, populisté a získávají si obdiv svými sliby, ale činy po jejich slovech nenásledují.

Proto se domnívám, že je velmi důležité si připomínat lidi, kteří byli moudří, pracovití, v mnoha ohledech průkopníci a na jejichž dílo se nezapomíná ani po více jak sto letech. Mezi takové lidi zcela jistě patří Johann Schicht. Jestli tedy budete mít cestu do Ústí nad Labem, zajděte na hřbitov na Střekově a připomeňte si jeho odkaz.

Já sama až tam zase půjdu, určitě vezmu s sebou mýdlo s jelenem… Pro Johanna Schichta.

Krásné podzimní dny a s přáním všeho dobrého se loučí Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

Text o Johannu Schichtovi byl pořízen na výstavě „Schichtova epopej“.

Fotografie Schichtovy hrobky byly pořízeny autorkou blogu.

Fotografie pocházející z výstavy „Schichtova epopej“ byly pořízeny se souhlasem Muzea města Ústa nad Labem.

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 13.10.2019 9:33 | karma článku: 26,46 | přečteno: 1343x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,68 | Přečteno: 3847x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,16 | Přečteno: 5513x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 778x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 519x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Dvanáctero pro lepší život Pražanů

Po dvou letech v Praze jsem v šoku, jak moc se Pražené změnili. Z milých, ohleduplných a vstřícných lidí se stali hrubí a arogantní lidé. Největší změny vidím u dvacátníků a třicátníků. Copak jim nikdo neřekl o etiketě?

8.3.2024 v 1:04 | Karma: 19,12 | Přečteno: 958x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Střelec na Fica jde do vazby. Premiérův stav se lepší, převoz ještě není možný

18. května 2024  11:09,  aktualizováno  14:44

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale...

Klimatičtí aktivisté ochromili letiště v Mnichově, vybrali si rušné svátky

18. května 2024  8:34,  aktualizováno  14:38

Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z...

Vlak srazil mezi Olomoucí a Prostějovem člověka, provoz na trati stojí

18. května 2024  14:31

Na trati mezi Olomoucí a Prostějovem srazil po sobotním poledni vlak člověka. Provoz na trati mezi...

Alpský hotýlek centrem špionáže? Číňané měli výhled na základnu pro F-35

18. května 2024  14:02

Švýcarský hotel Rössli ve vesnici Unterbach se v posledních letech stal tématem hovorů členů...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 624
  • Celková karma 21,88
  • Průměrná čtenost 3856x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->