Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

President Zeman v roli velkého personalisty

Místo aby president Miloš Zeman jmenoval členy vlády navržené premiérem Petrem Fialou, hraje si na personalistu. Pořádá výběrová řízení v Lánech, lustruje a kádruje. Tak to však v Ústavě ČR nestojí! 

Druhé volební období presidenta Miloše Zemana skončí v březnu 2023. Máme za sebou necelých devět let se Zemanem. To je celkem dlouhá doba. Člověk si postupně zvykne na leccos.

Představte si například devítiletý vztah s partnerem. Po devíti letech? To už přeci svůj protějšek dobře znáte, víte, co od něj čekat. Dovedete ocenit jeho kladné stránky a raději pomlčíte o jeho slabostech a zlozvycích.

Já se však ani po devíti letech se Zemanem nedokáži smířit, že si stále hraje na největšího personalistu v zemi. Ačkoliv věnuji pozornost politickým komentářům od předních novinářů, nikdo se nepozastavil nad tím, že Zeman jedná v rozporu s nejvyšším zákonem země, Ústavou České republiky.

Zřejmě jsme si zvykli, že se Zeman osobně setkává s navrhovanými ministry budoucí vlády designovaného premiéra Petra Fialy, které lustruje, prověřuje a hodnotí jejich kvalifikaci pro daný post. V pořádku to však není.

Nevzpomínám si, že by to dělal náš první president Václav Havel. Anebo mi už neslouží paměť?

Pojďme se podívat do Ústavy ČR, čl. 62 (a), jak to tam stojí.

„President republiky jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi.“

Členy vlády zkrátka a jednoduše president jmenuje na návrh premiéra. Ústava nikde nezmiňuje, že by president měl pořádat výběrová řízení (navíc za extrémních podmínek, v plastové krychli, protože sám president je nemocný covidem-19 a měl by trávit čas jako ostatní nakažení u nás v naprosté izolaci), na kterých by měl lustrovat kandidáty, hodnotit jejich zdatnost, odbornost a dovednosti. Doporučovat či odsouhlasovat jejich jmenování, nebo dokonce se šprajcovat a odmítat již navržené kandidáty premiérem jmenovat (jak už jsme to zažili u Zemana mnohokrát v minulosti a v jednom případě nyní).

Budoucí ministři jsou navržení premiérem. Ústava dává pravomoc a zodpovědnost premiérovi. Důvěřuje, že v roli předsedy vlády se ocitne člověk, který bude kompetentní, inteligentní a bude si vědět rady. Jsem přesvědčena, že takovým člověkem Fiala je.

To, že Zeman rozhoduje o tom, jací lidé ve vládě budou (zda se mu budou osobně líbit, zda se shodují s jeho pohledem na Rusko, Čínu, Izrael či EU) je nejen oslabování důvěry a pozice Fialy před celým národem, ale opět mistrovským kouskem samolibého Zemana. Právo na něj nemá, ale všichni mu to zase trpíme, tolerujeme a také mu ustupujeme. V pořádku to podle mého názoru není.

V situaci, kdy se Česká republika opět vyhoupla mezi třetí zemi světa s nejvyššími počty nakažených covidem-19, kdy je sám president nemocný, kdy jsme zadlužení až po uši, a kdy je nutné rychle jednat, není čas na zbytečné protahování a kádrování nových členů vlády.

Krásný adventní čas vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Roman DAVID. Ústava České republiky, Listina základních práv a svobod, úplné znění doplněné poznámkami, úvodem do problematiky a výběrem ze soudních případů. Nakladatelství Olomouc, s. r. o. 4. aktualizované, přepracované vydání. Olomouc. 2005. 263 stran. ISBN 80-7182-200-0

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 6.12.2021 20:37 | karma článku: 25,96 | přečteno: 740x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 5,30 | Přečteno: 65x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3883x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5535x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 785x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 520x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

  • Počet článků 625
  • Celková karma 22,61
  • Průměrná čtenost 3808x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->