Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Noste roušky, zachráníte druhým život. Anebo svůj vlastní?

Politici apelují na nošení roušek. Co když se ztrapníme? Vždyť roušku nikdo v našem okolí nenosí… V roce 2006 jsem vážně onemocněla, moje imunita byla dost špatná. Stačilo jediné zakašlání člověka a pro mě to mělo vážné následky.

Často se stává, že když nemáme s něčím osobní zkušenost, tak to druhým lidem nevěříme, zlehčujeme, nebo se tomu posmíváme. Podceňujeme dobré rady, protože si nedokážeme představit scénář, který by mohl nastat a důsledky, které by to mohlo přinést.

Když nás politici vybízejí k tomu, abychom nosili roušky (nebo v případě, že je nemáme, tak si chránili ústa a nos šátky či šálami), může nám to znít legračně, bláznivě (jako že se ztrapníme) či přehnaně (ještě nejsme přece v tak strašné situaci, ne?). Nikdy jsme nezažili situaci, v jaké se právě nacházíme – nejdřív nouzový stav pro celou Českou republiku a nyní je v karanténě celá země.

SOUČASNÁ SITUACE V ÚSTÍ NAD LABEM

Nevím, jak to vypadá jinde, ale já jsem právě v Ústí nad Labem. Během minulého týdne, a to chodím téměř každý den ven (do ulic, do města, mezi lidi, do obchodů), jsem potkala jenom jednu ženu, která měla roušku. Paní mohlo být tak kolem šedesáti let a na první pohled bylo zřejmé, že se se chránit musí. Nevypadala zdravě.

Lidi, které jsem potkávala, se nechránili. Žádným způsobem. Na ulicích jsem dnes, první den vyhlášení karantény, viděla desítky lidí, kteří se venku za krásného počasí procházeli, smáli se a povídali si. Někdy šlo o dvojice, jindy o skupinu sedmi či deseti lidí. Situace mi připomněla Vánoce, kdy se rodiny vzájemně navštěvovaly a vynahrazovaly si to, co během roku nestihly.

Z okna jsem dnes zahlédla mladíka, který se vracel domů a měl, světe div se, roušku! Byl jediný! Na první pohled, ve velkém městě, kde roušky téměř nikdo nenosí, musel vypadat jako blázen. Ale není to právě naopak?

MŮJ PŘÍBĚH, KDYBY SE MI ROUŠKA HODILA

Snad vám trochu pomůže ke změně přístupu nošení roušek můj osobní příběh. V roce 2006 jsem byla na pokraji sil. Nejdřív jsem vyhořela, ale nevěnovala jsem tomu pozornost, pracovala jsem dál, měla jsem své povolání novinářky ráda. Poté jsem změnila zaměstnání, které bylo klidnější, ale brala jsem to jako výzvu.

Na dovolené jsem nejezdila, ostatně nebylo s kým. Volný čas v týdnu jsem využívala k tomu, abych dohonila všechno, co jsem si do té doby nemohla dovolit. Začala jsem dálkově studovat vyšší odbornou školu a chodila jsem na dva jazykové kurzy, ráno od sedmi na němčinu a večer na kurz hebrejštiny. V zaměstnání jsem se připravovala na zkoušku z angličtiny.

Netušila jsem, že hraju o život. Když jsem byla unavená, tak jsem si to vynahradila volnějším víkendem a hodně jsem spala. Že to bylo i dvanáct čtrnáct hodin v kuse, to jsem nevnímala. Postupně únava přibývala a začalo mi být celkově špatně. Jenom jsem nedokázala říct, co je špatně. Žádné jasné příznaky, např. že mě bolí hlava, jsem neměla.

A tak jsem se jednoho dne ocitla u jednoho z největších odborníků na imunologii a alergologii v naší zemi. Podstoupila jsem několik zdravotních testů, vzali mi neskutečně mnoho krve a odběry všeho možného. Diagnóza byla jasná – únavový syndrom. K tomu se přidaly alergie, které jsem nikdy neměla.

Samozřejmě, že jsem tempo zmínila. Musela jsem. Už jsem totiž neměla energii. K ničemu. Ale i když se mi dostávalo té nejlepší péče a samozřejmě léků, můj zdravotní stav se nelepšil. Primář, který se mi věnoval, byl skvělý člověk a vynikající lékař, a nevzdával to. Když nepomohla léčba, vymyslel jinou. Pak jsem na povzbuzení imunity dostávala různé infúze a brala jsem nejrůznější vitamíny a minerály. Vzpomínám si, jak jsem si to jednou spočítala a během jednoho dne jsem spolykala kolem padesáti tablet. Začínalo mě to děsit!

Cíl byl jediný, aby se tělo „nastartovalo“. Jenže jsem byla tak oslabená, že jsem neměla téměř žádnou imunitu. Dodnes jsem vděčná svému lékaři, že to nijak nerozebíral, ale prostě jsme se dohodli na další léčbě. Moje psychika nebyla tehdy nejlepší. Uvědomovala jsem si, že je něco hodně špatně a že se neví, co bude dál. Tehdy mě napadlo: Co když už nebude žádná další léčba? Co když jsme už vyčerpali všechny možnosti?

Vzpomínám si, jak jsem jednou jela před koncem roku 2006 metrem domů, a vedle mě seděl asi padesátiletý muž. Byl silně nachlazený, a když kašlal, nedal si kapesník před ústa. Kapénková infekce musela létat všude kolem něj na několik metrů. Ohromeně jsem se na něj podívala, ale on předstíral, že se nic neděje. Bylo mi tehdy trapné napomenout člověka, který je dvakrát starší než já, a tak jsem to nechala být. Do dvou dnů jsem onemocněla. Měla jsem rýmu, hrozný kašel, kvůli kterému jsem nemohla několik dnů spát (protože jsem noci prokašlala a dusila se, usínala jsem až kolem sedmé ráno) a mírné horečky.

Hned jsem samozřejmě navštívila svoji obvodní lékařku a léčba ani po týdnu nezabrala. Tak přišla další. Někdo by na mém místě neonemocněl vůbec. Někdo by byl jenom nachlazený, ale já jsem strávila doma tři týdny na neschopence. Bylo to úplně zbytečné. Tehdy jsem si uvědomila, že jsem na tom se svou imunitou zatraceně špatně. Taky si vzpomínám zpětně, že mi tehdy došlo, že jsem nesmírně ráda, že není žádná epidemie. Nejspíš bych ji totiž s tak mizernou imunitou nepřežila.

NOSIT ROUŠKY? ANO NEBO NE?

Pokud si tedy dnes myslíte, že jste zdraví a roušku nosit nemusíte, věřte, že to je jenom váš subjektivní pohled na věc. Zrovna vedle vás totiž může sedět v metru, nebo na ulici může jít člověk, který je na tom zdravotně mnohem hůře. A vy, i když to nevíte, možná už koronavirus máte, jenom o tom nevíte, protože jste bez příznaků. I takový průběh je možný.

Zatímco vy projdete celosvětovou pandemií koronaviru bez újmy, vy můžete nevědomky nakazit desítky neznámých lidí, aniž byste o tom věděli. A protože je už nikdy nepotkáte, možná ani nebudete vědět, že koronaviru podlehli. Že je čekala smrt.

Takže já jsem jednoznačně pro nošení roušek. I když mám imunitu dnes báječnou, není mi jedno, co bude s lidmi kolem mě. Buďme k sobě ohleduplní. Můžeme být. Je to jenom o našem rozhodnutí. Můžeme desítkám či stovkám lidem kolem nás zachránit život. Jenom o tom nebudeme vědět. Anebo dokonce zachráníme život sami sobě?

Krásné jarní dny Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 16.3.2020 22:38 | karma článku: 21,25 | přečteno: 716x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,68 | Přečteno: 3798x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,13 | Přečteno: 5483x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 775x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 511x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Dvanáctero pro lepší život Pražanů

Po dvou letech v Praze jsem v šoku, jak moc se Pražené změnili. Z milých, ohleduplných a vstřícných lidí se stali hrubí a arogantní lidé. Největší změny vidím u dvacátníků a třicátníků. Copak jim nikdo neřekl o etiketě?

8.3.2024 v 1:04 | Karma: 19,12 | Přečteno: 956x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tahač s tankem a osobák zastavily, kamion už ne. Nehodu u Bohumína nepřežil člověk

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  10:12

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk. Další má těžké...

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

Ukrajinista: Zelenskyj podporu ztratil, jeho lidé překračují ústavní rámec

4. května 2024

Vysíláme Na pozadí války začíná západní veřejnost se stále většími obavami sledovat domácí politickou...

Nových případů HIV za první čtvrtletí v Česku přibylo, část tvoří cizinci

4. května 2024  9:57

Nových případů infekce HIV v Česku bylo v prvním čtvrtletí 74, což je více než loňských 66 a...

  • Počet článků 624
  • Celková karma 21,87
  • Průměrná čtenost 3856x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->