Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Miloš Vystrčil - konečně politik s pevnou páteří, za kterého se nemusím stydět

Politici ČSSD, hnutí ANO a ČSSD se krčí před presidentem Milošem Zemanem a jsou s ním zajedno - nesmíme si rozhněvat Čínu. Předseda senátu Miloš Vystrčil se rozhodl jinak. Odletěl na Tchaj-wan, aby jej podpořil.

Je to už několik let, co se stydím za to, jak to u nás v České republice vypadá. Za co se konkrétně stydím? Je toho víc. Stydím se za politické dění v naší zemi. Stydím se za české politiky, kteří jsou ve většině případů populisté. Ty, kteří populisty nejsou, buď nejsou vidět a slyšet, nebo razí nedostačující politický program „anti-Babiš“ a jen stěží dokáží vysvětlit, co by chtěli prosadit. Stydím se, že výroky našich politiků značně zhrubly. Stydím se, že naši politici nejsou dobrými vzory. Stydím se za české politiky, kteří prosazují zahraniční politiku směřující od Západu, Evropské unie, stále více na Východ – k Putinovu Rusku, komunistické Číně atd.

Stále si kladu otázky, zda máme tak krátkou paměť? Copak je 31 let od Sametové revoluce tak dlouhá doba, že jsme zapomněli, jaké to bylo žít pod nadvládou rudého bratra, Sovětského svazu? To nám nestačilo těch čtyřicet let? Copak chceme vydobytou svobodu obětovat a znovu si nechat poroučet a diktovat totalitními režimy, co máme dělat, kam smíme jet a co si máme myslet?

ODVÁŽNÝ KUBERA

Když jsem se na začátku roku 2020 dozvěděla, že předseda Senátu ČR Jaroslav Kubera (ODS) má v plánu odjet na zahraniční cestu na Tchaj-wan a podpořit jej, velmi jsem to ocenila. Konečně někdo, kdo se nekrčí před presidentem Milošem Zemanem (ačkoliv byli přátelé) a nebojí se říct svůj názor. Doufala jsem, že tlaky kolem plánované cesty ustojí a odjede. Nečekaně zasáhla smrt.

VYSTRČIL, CHLAP S PEVNOU PÁTEŘÍ

Kuberovo místo zaujal Miloš Vystrčil, rovněž z ODS. Nebyla jsem si jistá, jak se tento nevýrazný šedesátiletý muž zachová. Moc o něm slyšet nebylo. Čekala jsem. O to víc mě potěšilo, že zaujal stejný postoj jako Kubera. Tlaky, které doprovázely záměr navštívit Tchaj-wan přešly plynule na něj. Vystrčil ale zaujal pevný postoj, že dělá správnou věc a 30. srpna 2020 na zahraniční cestu odletěl.

A nejen sám. Odletěla s ním i devadesátičlenná delegace, kterou tvoří politici i podnikatelé. Ekonom Lukáš Kovanda uvádí, že Tchaj-wan je 14krát významnějším investorem v českém průmyslu než Čína. Věděli jste to?

K zahraniční cestě Vystrčila se vyjádřilo hodně politiků, kteří nesouhlasili. Od presidenta Miloše Zemana přes premiéra Andreje Babiše až k prvnímu místopředsedovi vlády a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi.

Jak by také ne, když si to nechtějí rozházet se Zemanem, který je rudým presidentem? Jestli se nadále udrží v politice, budou přeci potřebovat jeho přízeň v příštích letech. Jak říká staré české přísloví: „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.“

PONIŽUJÍCÍ SLOVA ČÍNSKÉHO TISKU, POTÉ VÝHRŮŽKY ČÍNSKÉHO MINISTRA ZAHRANIČÍ

Čínský státní deník Global Times o návštěvě Vystrčila napsal: „Čína si ve vztahu se Spojenými státy prošla lepšími i horšími obdobími. Předseda českého Senátu, který přijel na Tchaj-wan dělat problémy, je bezvýznamný člověk. O principu jedné Číny nemůže rozhodovat předseda Senátu nějaké malé, odlehlé středoevropské země, ani Washington. Rozhoduje o něm síla Číny a vůle 1,4 miliardy Číňanů.“

Druhého nejvyššího ústavního činitele České republiky Vystrčila označují za bezvýznamného člověka z odlehlé středoevropské země. Nestačilo to.

Přidal se čínský ministr zahraničí Wang I., který v tiskovém prohlášení uvedl, že „přimějeme ho (Vystrčila) zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus.“

Z naší malé země sleduji v médiích Vystrčila, jak si vede na Tchaj-wanu. Vede si dobře. Jak řekl, tlaky očekával. Jeho páteř je rovná. Nemíní se krčit, nedůstojně se ponižovat a plazit před Čínou, jak to dělává Zeman, když Čínu navštěvuje několikrát ročně, „aby se od Pekingu učil stabilizovat společnost“.

Po dlouhé době mám pocit, že je tu někdo – Miloš Vystrčil – na koho jsem hrdá a nemusím se stydět. Tak bych si představovala českého politika. Hrdého, důstojně vystupujícího, s jasnými postoji a morálními zásadami.

Přístup Číny k Vystrčilově zahraniční cestě na Tchaj-wan je pěkným příkladem, jak si to Čína představuje. Za pár dnů nás čekají volby a poté 31. výročí Sametové revoluce. Opravdu chceme, aby o nás rozhodovala Čína, Rusko a podobné státy? Můžeme to změnit. Volby jsou za dveřmi. Jak vidno, tak KSČ, hnutí ANO i ČSSD jsou na cestě do Číny…

Krásné letní dny s podporou Miloše Vystrčila a Tchaj-wanu Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Článek iDNES.cz, Drzost bezvýznamného člověka. Čínský státní deník se obul do Vystrčila. 31. srpna 2020. Článek je k dispozici zde: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cina-tchaj-wan-milos-vystrcil-global-times-senat-spojene-staty.A200831_113232_zahranicni_bro

Článek Lukáše Kovandy „Tchaj-wan je 14krát významnějším investorem v českém průmyslu než Čína. Bereme to na zřetel?“. 31. března 2019. Článek je k dispozici zde: http://www.lukaskovanda.cz/tchaj-wan-je-14krat-vyznamnejsim-investorem-v-ceskem-prumyslu-nez-cina-bereme-to-na-zretel/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 31.8.2020 19:44 | karma článku: 31,37 | přečteno: 809x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

24.6.2024 v 12:00 | Karma: 20,71 | Přečteno: 515x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 6,00 | Přečteno: 84x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3914x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5543x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 787x | Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Keňané protestující proti daním zapálili parlament, vláda nasadí armádu

25. června 2024  16:30,  aktualizováno  20:03

Keňská vláda večer oznámila nasazení armády proti protestujícím, kteří demonstrují proti finanční...

Nezměrné Jakutsko počítá své padlé. A tiše sní o nezávislosti na Moskvě

25. června 2024

Premium Více než sedm set vojáků z Jakutska už padlo ve válce na Ukrajině. Jsou mezi nimi mobilizovaní,...

Hladomor na severu Gazy zatím není, uvedla OSN. Na jihu je situace horší

25. června 2024  19:53

Hladomor na severu Pásma Gazy podle dostupných informací zatím nevypukl, uvedly agentury OSN, které...

Hledání v Ďáblicích pokračuje. Ostatky hrdinů druhého odboje zatím nenašli

25. června 2024  19:29

V roce 1961 vyrazil Miroslav Kasáček poprvé na hřbitov do pražských do Ďáblic hledat místo, kde je...

  • Počet článků 626
  • Celková karma 22,23
  • Průměrná čtenost 3803x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->